Aristotelis Onasis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aristotelis Onasis

Aristotelis Sokratis Onasis[1] (gr. Αριστοτέλης Σωκράτης Ωνάσης; ur. 15 stycznia 1906 w Smyrnie (Izmirze), zm. 15 marca 1975 w Paryżu) – grecki przedsiębiorca, magnat transportu morskiego, jeden z najbogatszych ludzi ówczesnych czasów.

W 1922 w czasie wojny grecko-tureckiej miasto zdobyli Turcy i jego rodzina straciła prawie wszystko. Onasisowi uratował życie turecki porucznik. Wtedy prawdopodobnie sfałszował swoją datę urodzenia (faktycznie miał przyjść na świat w 1904 r.). W 1923 roku na pokładzie parowca Tommaso di Savoia wyjechał do Argentyny zbijając fortunę w firmie handlującej tytoniem.

W 1928 poproszony przez rząd grecki o negocjowanie układu handlowego z Argentyną. Później mianowany konsulem generalnym. W wieku 25 lat milioner. Zainteresowany produkcją papierosów i handlem surowcami. W 1932 kupił sześć pierwszych statków. W latach czterdziestych i pięćdziesiątych jego flota wzrosła, a jego handlowe imperium rozkwitło. Budowniczy flotylli olbrzymich kontenerowców i zbiornikowców, większą niż posiada marynarka wielu krajów. Od 1957 właściciel i zarządca greckiej kompanii lotniczej.

Głównym źródłem dochodów, obok flotylli, były polowania na wieloryby. Bez skrupułów łamał międzynarodowe umowy chroniące wieloryby (95% złowionych przez jego statki nie spełniało warunków pozwalających na ich legalne odławianie, w świetle ówczesnych (lata 50. i 60.) przepisów). Statki wielorybnicze należące do niego pływały pod panamską banderą, gdyż Panama nie podpisała międzynarodowych umów o ochronie wielorybów. Trwało to długo, aż nagle rząd Peru, u którego wybrzeży miały miejsce połowy, rozwiązał problem. Statki zarekwirowano, a ich właściciela obłożono wysoką karą pieniężną. Jednak nie względy ekologiczne, a wyłącznie polityczne kryły się za działaniem Peruwiańczyków.

Dążył wówczas do uzyskania monopolu na transport ropy wydobytej w Arabii Saudyjskiej. Zagroziło to poważnie interesom amerykańskich przewoźników ropy naftowej, którzy zwrócili się do swojego rządu, a ten do służb specjalnych, z zadaniem osłabienia finansowej potęgi Onasisa. W efekcie "bezradny" dotąd rząd peruwiański w ciągu 24 godzin zakończył nielegalne wielorybnictwo floty Greka, angażując w to swoją marynarkę wojenną. Słynny milioner zaprzestał dziesiątkowania wielorybów, stracił swoje statki, lecz wcale nie poniósł strat finansowych. Ku zaskoczeniu swych przeciwników, ubezpieczył się na taką ewentualność w londyńskim towarzystwie ubezpieczeniowym Lloyd's inkasując pokaźne, liczone w milionach funtów odszkodowanie.

Jego pierwsza żona to Athina Livanos z którą miał syna Aleksandra i córkę Christinę. W 1959 rozpoczął się romans z gwiazdą opery Marią Callas, na który żona godziła się początkowo, ale gdy stał się głośny, rozwiedli się w 1960. Opiekę nad dziećmi mieli sprawować oboje. 22 października 1968 w Grecji poślubił Jacqueline Bouvier-Kennedy, wdowę po Johnie F. Kennedym.

Uwielbiał szczególnie syna, oczko w głowie i przyszłego dziedzica rodowej fortuny, którego nagła śmierć w wypadku samolotowym (22 stycznia 1973) położyła kres tym planom. Po tym zdarzeniu córka stała się spadkobierczynią całego majątku. Zaledwie półtora roku po wypadku na skutek przedawkowania barbituranów zmarła Athina Onasis, pierwsza żona Onassisa. On sam zapadł na zdrowiu (zachorował na miastenię) i zmarł mając 69 lat. Pochowany w Grecji obok syna Aleksandra.

Miliard dolarów – na tyle oszacowano bogactwo które po sobie zostawił. 250 tysięcy dolarów przepisał Jackie. Christina podważyła wolę ojca (testament). Z tego Jackie otrzymała jeszcze 26 milionów dolarów.

Przypisy

  1. Słownik ortograficzny PWN: Aristotelis Onasis; spotykana jest też pisownia Arystoteles Onassis.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. François Forestier: Arystoteles Onassis: człowiek, który chciał mieć wszystko. [Warszawa]: Refleksje, 2006. ISBN 83-918770-1-9.