Bernard Kontny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bernard Kontny
Data i miejsce urodzenia

15 lipca 1957
Brzeg

profesor nauk geodezyjnych
Specjalność: geodezja inżynieryjna, geodezja satelitarna, geodynamika
Alma Mater

Akademia Rolnicza we Wrocławiu

Doktorat

27 czerwca 1991

Habilitacja

20 grudnia 2004

Profesura

3 czerwca 2013

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Akademia Rolnicza we Wrocławiu
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi

Bernard Karol Kontny (ur. 15 lipca 1957 r. w Brzegu[1]) – polski kartograf i geodeta, specjalizujący się w geodezji inżynieryjnej, pomiarach deformacji, global positioning systemie, geodezji satelitarnej oraz, geodynamice; nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1957 roku w Brzegu, gdzie spędził swoje dzieciństwo oraz wczesną młodość, Ukończył tam kolejno szkołę podstawową oraz Technikum Elektryczne. W szkole tej w 1977 roku zdał egzamin maturalny[1]. Następnie podjął studia na Oddziale Geodezji Urządzeń Rolnych na Wydziale Melioracji Wodnych Akademii Rolniczej we Wrocławiu, które ukończył zdobywając dyplomy magistra inżyniera w 1982 roku[2].

Bezpośrednio po ukończeniu studiów podjął pracę na swojej macierzystej uczelni na stanowisku asystenta stażysty w Instytucie Geodezji i Zastosowań Matematycznych (obecnie Instytut Geodezji i Geoinformatyki). Cztery lata później został starszym asystentem, a w 1991 roku adiunktem[1]. W tym samym roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk technicznych w zakresie geodezji i kartografii na Wydziale Geodezji i Urządzeń Rolnych Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie na podstawie pracy pt. Koncepcja systemu pomiarów oraz geometrycznej analizy i interpretacji deformacji przestrzennych górotworu[3]. Z kolei stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie geodezji i kartografii uzyskał także na olsztyńskiej uczelni w 2004 roku na podstawie rozprawy nt. Geodezyjne badania współczesnej kinematyki głównych struktur tektonicznych polskich Sudetów i Bloku Przedsudeckiego na podstawie pomiarów GPS[4]. Od 2007 roku jest zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego[1]. W 2013 roku prezydent Polski Bronisław Komorowski nadał mu tytuł profesora nauk technicznych[2].

Poza działalnością naukowo-dydaktyczną na Uniwersytecie Przyrodniczym pełnił wiele istotnych funkcji organizacyjnych. Od 2005 do 2012 roku był prodziekanem ds. kierunku geodezja i kartografa, a od 2012 roku dziekanem Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji[1][5].

Jest członkiem Polskiej Akademii Nauk - Komitetu Geodezji, w tym Sekcji Geodynamiki Ziemi, Sekcji Sieci Geodezyjnych i Sekcji Geodezji Inżynieryjnej, Komisji Geodezji Satelitarnej Komitetu Badań Kosmicznych PAN oraz Komisji Neotektoniki Komitetu Badań Czwartorzędu PAN. Ponadto jest członkiem Stowarzyszenia Geodetów Polskich, którego uhonoronowano Srebrną Odznaką tej organizacji[1].

Dorobek naukowy i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bernard Kontny jest autorem lub współautorem około 70 prac opublikowanych w czasopismach, zeszytach naukowych i monografiach, blisko 75 prac i abstraktów opublikowanych w materiałach konferencyjnych, a także blisko 50 prac niepublikowanych (maszynopisy, ekspertyzy, sprawozdania z prac badawczych). Należy do współautorów 18 prac opublikowanych w międzynarodowych zespołach autorskich[1].

Za osiągnięcia naukowo-badawcze dziesięciokrotnie został nagrodzony nagrodą rektora Akademii Rolniczej we Wrocławiu (dwie nagrody indywidualne i osiem zespołowych). Otrzymał też dwukrotnie nagrodę rektora za działalność organizacyjną. Został odznaczony Srebrnym (2006)[6][1] i Złotym (2023)[7] Krzyżem Zasługi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h Biografia na stronie GEOFORUM [on-line] [dostęp: 14.11.2013]
  2. a b c Prof. Bernard Karol Kontny, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2013-11-15].
  3. Koncepcja systemu pomiarów oraz geometrycznej analizy i interpretacji deformacji przestrzennych górotworu w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2013-11-15].
  4. Geodezyjne badania współczesnej kinematyki głównych struktur tektonicznych Polskich Sudetów i bloku przedsudeckiego na podstawie pomiarów GPS w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2013-11-15].
  5. Dziekan WIKSG UP we Wrocławiu w latach 2012-2016 [on-line] [dostęp: 15.11.2013]
  6. M.P. z 2007 r. nr 16, poz. 183
  7. M.P. z 2023 r. poz. 1289

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]