Copa América 1975

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
piłka nożna Copa América 1975
Gtk-go-back-ltr.svg 1967 1979 Gtk-go-forward-ltr.svg
Dyscyplina piłka nożna
Organizator CONMEBOL
Szczegóły turnieju
Gospodarze  Kolumbia
 Peru
I miejsce  Peru
II miejsce  Kolumbia
III miejsce  Brazylia

Copa América 1975 – trzydzieste mistrzostwa kontynentu południowoamerykańskiego odbyły się w 1975 roku. Wzięło w nich udział 10 reprezentacji narodowych. Pierwszy raz w historii turnieju nie rozgrywano w jednym państwie, lecz we wszystkich krajach uczestników turnieju. Drużyny podzielono na trzy trójzespołowe grupy. Zwycięzcy grup awansowali do półfinałów, gdzie czekał poprzedni zwycięzca turnieju - zespół Urugwaju, zaś zwycięzcy tej fazy awansowali do finału (zarówno w półfinale, jak w finale rozgrywane były dwumecze).

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Argentyna[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Klub
Osvaldo César Ardiles Huracán Buenos Aires
Julio Daniel Asad Vélez Sársfield Buenos Aires
Ramón César Bóveda Rosario Central
Américo Rubén Gallego Newell's Old Boys Rosario
Hugo Orlando Gatti Unión Santa Fe
Mario Alberto Kempes Rosario Central
Daniel Pedro Killer Rosario Central
Mario Estanislao Killer Rosario Central
Leopoldo Jacinto Luque Unión Santa Fe
José Luis Pavoni Newell's Old Boys Rosario
Rafael José Eloy Pavón Belgrano Córdoba
Andrés Orlando Rebottaro Newell's Old Boys Rosario
Jorge Alberto Francisco Valdano Newell's Old Boys Rosario
José Daniel Valencia Talleres Córdoba
Mario Nicasio Zanabria Newell's Old Boys Rosario
Trener: César Luis Menotti



Boliwia[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Klub
Eduardo Angulo The Strongest La Paz
Windsor Del Llano Jorge Wilstermann Cochabamba
Juan Américo Díaz Bolívar La Paz
Juan Alfredo Farías The Strongest La Paz
Juan Carlos Fernández Bolívar La Paz
Luis Iriondo The Strongest La Paz
Carlos Conrado Jiménez Bolívar La Paz
Porfirio Jiménez Guabirá Montero
Luis Liendo Bolívar La Paz
Jaime Lima ?
Nicolás Linares Municipal La Paz
Ovidio Donacio Mezza Bolívar La Paz
Raúl Alberto Morales Bolívar La Paz
Mario Pariente The Strongest La Paz
Jaime Rimazza Municipal La Paz
Mario Rojas Bolívar La Paz
Juan Carlos Sánchez Jorge Wilstermann Cochabamba
Fredi Vargas Jorge Wilstermann Cochabamba
Trener: Fredy Valda



Brazylia[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Klub
João Justino AMARAL dos Santos Guarani Campinas
ÂNGÉLO Paulino de Souza Atlético Mineiro Belo Horizonte
Cosme da Silva CAMPOS Atlético Mineiro Belo Horizonte
Jesus Carlos da Silva - CARECA Atlético Mineiro Belo Horizonte
DANIVAL de Oliveira Atlético Mineiro Belo Horizonte
DARCI Menezes Cruzeiro Belo Horizonte
DIRCEU LOPES Mendes Cruzeiro Belo Horizonte
EDUARDO AMORIM Cruzeiro Belo Horizonte
GERALDO Cleofas Dias Alves Flamengo Rio de Janeiro
GETÚLIO Costa de Oliveira Atlético Mineiro Belo Horizonte
IVO Ardais Wortmann América Rio de Janeiro
Joãozinho - João Soares de Almeida Filho Cruzeiro Belo Horizonte
LUIS PEREIRA Palmeiras São Paulo
MARCELO de Oliveira Santos Atlético Mineiro Belo Horizonte
MIGUEL Ferreira de Almeida Vasco da Gama Rio de Janeiro
MODESTO Malachias Atlético Mineiro Belo Horizonte
José Francisco de MORAIS Cruzeiro Belo Horizonte
NELINHO - Manoel Resende Cruzeiro Belo Horizonte
Luís Antônio NETO Caldense Poços de Caldas
PALHINHA - Vanderlei Eustáquio de Oliveira Cruzeiro Belo Horizonte
Wilson Da Silva PIAZZA Cruzeiro Belo Horizonte
RAUL Guilherme Plassman Cruzeiro Belo Horizonte
José REINALDO de Lima Atlético Mineiro Belo Horizonte
ROBERTO BATATA - Roberto Monteiro Cruzeiro Belo Horizonte
ROBERTO DINAMITA - Carlos Roberto de Oliveira Vasco da Gama Rio de Janeiro
ROMEU Evangelista Atlético Mineiro Belo Horizonte
VALDIR de Arruda PERES São Paulo
VANDERLEI LÁZARO Cruzeiro Belo Horizonte
VANDERLEI Paiva Monteiro Atlético Mineiro Belo Horizonte
VANTUIR Galdino Gomes Atlético Mineiro Belo Horizonte
ZÉ CARLOS - José Carlos Bernardo Cruzeiro Belo Horizonte
Trener: Osvaldo BRANDĀO



Chile[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Klub
Sergio Ahumada ChileUnión Española Santiago
Luis Araneda ChileColo Colo Santiago
Julio Crisosto ChileColo Colo Santiago
Daniel Orlando Díaz ChileHuachipato Talcahuano
Mario Enrique Galindo ChileColo Colo Santiago
Miguel Angel Gamboa ChileColo Colo Santiago
Rafael González ChileColo Colo Santiago
Leonel Herrera ChileColo Colo Santiago
Eddio Victorino Inostroza ChileUnión Española Santiago
Alfonso Lara ChileColo Colo Santiago
Francisco José Las Heras ChileUnión Española Santiago
Juan Salvador Machuca ChileUnión Española Santiago
Javier Méndez ChileAviación Santiago
Adolfo Nef ChileColo Colo Santiago
Carlos Reinoso MeksykAmérica Meksyk
Mario Soto ChileUnión Española Santiago
Jorge Américo Spedaletti ChileUnión Española Santiago
Francisco Valdés ChileColo Colo Santiago
Leopoldo Manuel Vallejos ChileUnión Española Santiago
Leonardo Véliz ChileUnión Española Santiago
Trener: Pedro Morales



Ekwador[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Klub
Ricardo Enrique Armendáriz Emelec Guayaquil
Vicente Marcelo Cabezas Nacional Quito
Jefferson Camacho Emelec Guayaquil
Fausto Carrera Universidad Católica Quito
Paul "Polo" Fernando Carrera LDU Quito
Gonzalo Castañeda Emelec Guayaquil
Carlos Omar Delgado Nacional Quito
Wilmer Gómez Emelec Guayaquil
Rafael Guerrero Emelec Guayaquil
Washington Guevara LDU Quito
Fausto Klinger Deportivo Cuenca
Félix Lasso Nacional Quito
Eduardo Méndez Nacional Quito
José Fabián Pazmiño Nacional Quito
Víctor Peláez Barcelona Guayaquil
Miguel Pérez Nacional Quito
Carlos René Ron Nacional Quito
Gustavo Tapia LDU Quito
Jorge Ernesto Tapia LDU Quito
Ramiro Tobar LDU Quito
Máximo Vera Barcelona Guayaquil
Trener: Urugwaj Roque Gastón Máspoli



Kolumbia[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Klub
Edgar Angulo Atlético Nacional Medellín
Jairo Arboleda Deportivo Cali
Oscar Emilio Bolaño Independiente Santa Fe Bogotá
Henry Caicedo Deportivo Cali
Oswaldo Calero Deportivo Cali
Víctor Campaz Atlético Nacional Medellín
Ponciano Castro Independiente Medellín
Jaime Deluque Atlético Junior Barranquilla
Juan Ernesto Díaz Independiente Santa Fe Bogotá
Miguel Antonio Escobar Deportivo Cali
Euclides González Millonarios Bogotá
Hugo Horacio Lóndero Atlético Nacional Medellín
Alonso López Millonarios Bogotá
Willington José Ortiz Millonarios Bogotá
Nelson Silva Pacheco Atlético Junior Barranquilla
Carlos Emilio Rendón Millonarios Bogotá
Eduardo Julián Retat Atlético Nacional Medellín
Jesús María Rubio Millonarios Bogotá
Arturo Segovia Millonarios Bogotá
Luis Eduardo Soto Millonarios Bogotá
Diego Edison Umaña Deportivo Cali
Pedro Antonio Zape Deportivo Cali
José Zárate Atlético Junior Barranquilla
Trener: Efraín Sánchez



Paragwaj[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Klub
Ever Hugo Almeida Olimpia Asunción
Carlos Báez ?
Gustavo Adolfo Benítez Olimpia Asunción
José De La Cruz Benítez Olimpia Asunción
Fermín Escobar River Plate Asunción
Juan Carlos Espínola Libertad Asunción
Pedro Nelson Fleitas ?
Aldo Florentín ?
José Domingo Insfrán ?
Hugo Enrique Kiese Olimpia Asunción
Cristóbal Maldonado Libertad Asunción
Apolinar Paniagua Olimpia Asunción
Francisco Rivera ?
Juan Francisco Riveros ?
Clemente Rolón River Plate Asunción
Alicio Solalinde ?
Alcides Sosa Olimpia Asunción
Flaminio Sosa Olimpia Asunción
Hugo Ricardo Talavera Cerro Porteño Asunción
Luis Ernesto Torres Olimpia Asunción
Trener: ?



Peru[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Klub
Eusebio Alfredo Acasuzo PeruUnión Huaral
Julio Aparicio PeruUniversitario Lima
Gerónimo Barbadillo PeruDefensor Lima
Enrique Casaretto PeruSporting Cristal Lima
Teófilo Juan Cubillas PortugaliaFC Porto
Héctor Chumpitaz PeruUniversitario Lima
César Augusto Cueto PeruAlianza Lima
Rubén Toribio Díaz PeruSporting Cristal Lima
José Manuel González Ganoza PeruAlianza Lima
Julio Meléndez PeruJuan Aurich Chiclayo
José Navarro PeruSporting Cristal Lima
Juan Carlos Oblitas PeruSporting Cristal Lima
Santiago Ojeda PeruAlianza Lima
Raúl Alberto Párraga PeruSporting Cristal Lima
Alfredo Quesada PeruSporting Cristal Lima
Oswaldo Ramírez PeruUniversitario Lima
Percy Rojas PeruUniversitario Lima
Pedro Anselmo Ruíz PeruUnión Huaral
Ottorino Sartor PeruColegio Nacional Iquitos
Eleazar Soria PeruSporting Cristal Lima
Hugo Alejandro Sotil HiszpaniaBarcelona
José Velásquez PeruAlianza Lima
Trener: Marcos Calderón



Urugwaj[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Klub
Nelson Bonifacio Acosta Peñarol Montevideo
Juan Ramón Carrasco Nacional Montevideo
Walter Luis Corbo Peñarol Montevideo
Omar Correa River Plate Montevideo
Nils Roque Chagas Danubio Montevideo
Alfredo De Los Santos Nacional Montevideo
Richard Forlán Wanderers Montevideo
Mario González Peñarol Montevideo
José Lorenzo Cerro Montevideo
Ricardo Santiago Mier Huracán Buceo Montevideo
Juan Vicente Morales Cerro Montevideo
Fernando Morena Peñarol Montevideo
Juan Carlos Ocampo Danubio Montevideo
Walter Daniel Olivera Peñarol Montevideo
Alfonso Darío Pereyra Nacional Montevideo
Carlos Peruena Peñarol Montevideo
Hebert Carlos Revetria Nacional Montevideo
Saúl Lorenzo Rivero Liverpool Montevideo
Juan Ramón Silva Peñarol Montevideo
Lorenzo Unanue Peñarol Montevideo
Mario Zoryez Peñarol Montevideo
Trener: Juan Alberto Schiaffino



Wenezuela[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Klub
José Acurzio Portugués Caracas
Andrés Arizaleta Portuguesa Acarígua
Pedro Castro Galicia Caracas
Omar Colmenares Valencia
Vicente Flores Portuguesa Acarígua
Iván García Estudiantes Mérida
Alejo González Galicia Caracas
Ramón Iriarte Italia Caracas
Luis Marquina Portuguesa Acarígua
Luis Mendoza Galicia Caracas
Omar Ochoa Portuguesa Acarígua
Richard Alfredo Páez Estudiantes Mérida
Miguel Rivas Estudiantes Mérida
Orlando Torres Italia Caracas
Rubén Darío Torres Anzoátegui Puerto La Cruz
Delmán Useche Galicia Caracas
Néstor Vázquez Italia Caracas
Vicente Vega Deportivo Táchira San Cristóbal
Trener: Urugwaj José Walter Roque



Mecze[edytuj | edytuj kod]

Grupa 1[edytuj | edytuj kod]

Wenezuela - Brazylia[edytuj | edytuj kod]

WENEZUELA - BRAZYLIA 0:4 (0:1)
31 lipca 1975, Caracas, Estadio Olímpico (widzów 20 000)
Sędzia: Peru Carlos Rivero
Wenezuela WENEZUELA: Colmenares - Ochoa, Castro (Vázquez), Marquina, O.Torres - Useche, Mendoza, Páez - Rivas, García (Acurzio), Iriarte
Brazylia BRAZYLIA: Raul - Nelinho, Piazza, Vantuir, Getúlio - Vanderlei, Danival, Roberto Batata - Marcelo (Reinaldo), Campos (Palhinha), Romeu
Bramki: 0:1 Romeu 2, 0:2 Danival 50, 0:3 Palhinha 82, 0:4 Palhinha 88



Wenezuela - Argentyna[edytuj | edytuj kod]

WENEZUELA - ARGENTYNA 1:5 (1:3)
3 sierpnia 1975, Caracas, Estadio Olímpico (widzów 15 000)
Sędzia: Chile Rafael Hormazábal
Wenezuela WENEZUELA: Vega (Arizaleta) - R.Torres, Vázquez, Marquina, O.Torres - Useche, Mendoza, Páez - González, Flores (García), Iriarte
Argentyna ARGENTYNA: Gatti - Rebottaro, Pavoni, D.Killer, Pavón - Asad, Gallego, Zanabria (56 Ardiles) - Bóveda, Luque, Kempes (56 Valencia)
Bramki: 0:1 Luque 12, 1:1 Iriarte 14, 1:2 Kempes 30, 1:3 Luque 34, 1:4 Luque 66, 1:5 Ardiles 86



Brazylia - Argentyna[edytuj | edytuj kod]

BRAZYLIA - ARGENTYNA 2:1 (1:1)
6 sierpnia 1975, Belo Horizonte, Estádio Mineirão (widzów 80 000)
Sędzia: Urugwaj Ramón Barreto
Brazylia BRAZYLIA: Raul - Nelinho, Amaral, Piazza, Getúlio - Vanderlei, Danival, Roberto Batata - Marcelo (Palhinha), Campos (Dirceu Lopes), Romeu
Argentyna ARGENTYNA: Gatti - Rebottaro, Pavoni, D.Killer, Pavón - Ardiles (57 Zanabria), Gallego, Asad - Bóveda (57 Valdano), Luque, Kempes
Bramki: 0:1 Asad 11, 1:1 Nelinho 31, 2:1 Nelinho 55k



Argentyna - Wenezuela[edytuj | edytuj kod]

ARGENTYNA - WENEZUELA 11:0 (4:0)
10 sierpnia 1975, Rosario, Estadio Cor de León (widzów 50 000)
Sędzia: Peru Pedro Reyes
Argentyna ARGENTYNA: Gatti - Rebottaro, Pavoni, D.Killer, M.Killer - Ardiles (85 Asad), Gallego, Zanabria (76 Valencia) - Bóveda, Luque, Kempes
Wenezuela WENEZUELA: Arizaleta - Ochoa, Useche, Marquina, O.Torres - Mendoza, Páez, González - Rivas, García (Acurzio), Iriarte (R.Torres)
Bramki: 1:0 D.Killer 8, 2:0 Gallego 14, 3:0 Ardiles 39, 4:0 D.Killer 41, 5:0 Kempes 53, 6:0 Zanabria 56, 7:0 D.Killer 62, 8:0 Zanabria 64, 9:0 Bóveda 80, 10:0 Kempes 81, 11:0 Luque 85



Brazylia - Wenezuela[edytuj | edytuj kod]

BRAZYLIA - WENEZUELA 6:0 (3:0)
13 sierpnia 1975, Belo Horizonte, Estádio Mineirão (widzów 32 000)
Sędzia: Peru Carlos Rivero
Brazylia BRAZYLIA: Raul - Nelinho, Luiz Pereira, Amaral, Getúlio - Vanderlei, Danival, Marcelo (Palhinha) - Roberto Batata, Campos, Romeu (Joãozinho)
Wenezuela WENEZUELA: Arizaleta - Ochoa, Useche, Marquina, O.Torres - González, Mendoza, Páez - Rivas (R.Torres), Acurzio, Iriarte
Bramki: 1:0 Roberto Batata 6, 2:0 Nelinho 9, 3:0 Danival 37, 4:0 Campos 53, 5:0 Palhinha 65, 6:0 Roberto Batata 79



Argentyna - Brazylia[edytuj | edytuj kod]

ARGENTYNA - BRAZYLIA 0:1 (0:1)
16 sierpnia 1975, Rosario, Estadio Cor de León (widzów 50 000)
Sędzia: Chile Carlos Robles
Argentyna ARGENTYNA: Gatti - Rebottaro, Pavoni, D.Killer, M.Killer - Ardiles (57 Asad), Gallego, Zanabria - Bóveda, Luque, Kempes
Brazylia BRAZYLIA: Raul - Nelinho, Luiz Pereira, Amaral, Getúlio - Vanderlei, Danival, Roberto Batata - Palhinha, Campos, Romeu (Reinaldo)
Bramki: 0:1 Danival 45
Uwaga: Nelinho nie wykorzystał rzutu karnego (strzał niecelny)



Grupa 2[edytuj | edytuj kod]

Chile - Peru[edytuj | edytuj kod]

CHILE - PERU 1:1 (1:0)
17 lipca 1975, Santiago, Estadio Nacional (widzów 50 000)
Sędzia: Kolumbia Omar Delgado
Chile CHILE: Vallejos - Soto, Galindo, González, Díaz - Las Heras, Lara (Valdés) - Véliz, Crisosto (Spedaletti), Ahumada, Gamboa
Peru PERU: Sartor - Soria, Meléndez, Chumpitaz, Díaz - Quesada, Velásquez, Oblitas - Cubillas, Rojas, Ramírez
Bramki: 1:0 Crisosto 10, 1:1 Rojas 72



Boliwia - Chile[edytuj | edytuj kod]

BOLIWIA - CHILE 2:1 (0:1)
20 lipca 1975, Oruro, Estadio Jesús Bermúdez (widzów 18 000)
Sędzia: Paragwaj Héctor Ortiz
Boliwia BOLIWIA: C.Jiménez - Angulo, Rojas, Lima, Del Llano - Liendo, Mezza, Linares - Morales, P.Jiménez, Pariente
Chile CHILE: Vallejos - Galindo, Soto, González, Díaz - Méndez, Inostroza, Las Heras (Herrera) - Véliz (Ahumada), Spedaletti, Gamboa
Bramki: 0:1 Gamboa 41, 1:1 Mezza 60, 2:1 Mezza 75



Boliwia - Peru[edytuj | edytuj kod]

BOLIWIA - PERU 0:1 (0:1)
27 lipca 1975, Oruro, Estadio Jesús Bermúdez (widzów 18 000)
Sędzia: Argentyna Alberto Ducatelli
Boliwia BOLIWIA: C.Jiménez - Angulo, Rojas, Lima, Iriondo - Liendo, Vargas (Rimazza), Mezza - Morales, Díaz, P.Jiménez (Farías)
Peru PERU: Sartor - Soria, Meléndez, Chumpitaz, Díaz - Párraga, Quesada, Cubillas - Ramírez, Rojas (Aparicio), Oblitas
Bramki: 0:1 Ramírez 17



Peru - Boliwia[edytuj | edytuj kod]

PERU - BOLIWIA 3:1 (2:0)
7 sierpnia 1975, Lima, Estadio Nacional (widzów 40 000)
Sędzia: Brazylia Romualdo Arppi Filho
Peru PERU: Sartor - Soria, Meléndez, Chumpitaz, Díaz (Navarro) - Párraga, Quesada, Cueto - Ramírez, Rojas, Oblitas
Boliwia BOLIWIA: C.Jiménez - Angulo, Lima, Iriondo, Vargas - Liendo, Mezza, Morales - Díaz, P.Jiménez, Fernández (Farías)
Bramki: 1:0 Ramírez 7k, 2:0 Cueto 26, 3:0 Oblitas 52, 3:1 Mezza 58k



Chile - Boliwia[edytuj | edytuj kod]

CHILE - BOLIWIA 4:0 (1:0)
13 sierpnia 1975, Santiago, Estadio Nacional (widzów 15 000)
Sędzia: Argentyna Arturo Ithurralde
Chile CHILE: Nef - Machuca, Soto, González, Díaz - Reinoso, Inostroza (Spedaletti), Las Heras - Araneda, Ahumada, Gamboa
Boliwia BOLIWIA: C.Jiménez - Angulo, Rojas, Lima, Iriondo - P.Jiménez, Rimazza, Linares - Mezza, Sánchez, Fernández
Bramki: 1:0 Araneda 40, 2:0 Ahumada 61, 3:0 Gamboa 71, 4:0 Araneda 87



Peru - Chile[edytuj | edytuj kod]

PERU - CHILE 3:1 (3:0)
20 sierpnia 1975, Lima, Estadio Alejandro Villanueva (widzów 40 000)
Sędzia: Urugwaj Juan José Fortunatto
Peru PERU: Sartor - Soria, Meléndez, Chumpitaz, Díaz (Navarro) - Párraga, Quesada, Cubillas - Ramírez, Rojas, Oblitas
Chile CHILE: Nef - Machuca, Soto, González, Díaz - Reinoso, Inostroza (Spedaletti), Las Heras - Araneda, Ahumada, Gamboa (Véliz)
Bramki: 1:0 Rojas 3, 2:0 Oblitas 32, 3:0 Cubillas 39, 3:1 Reinoso 76



Grupa 3[edytuj | edytuj kod]

Kolumbia - Paragwaj[edytuj | edytuj kod]

KOLUMBIA - PARAGWAJ 1:0
20 lipca 1975, Bogotá, Estadio El Campín (widzów 60 000)
Sędzia: Brazylia Romualdo Arppi Filho
Kolumbia KOLUMBIA: Zape - Segovia, Zárate, Escobar, Rubio - Calero, Arboleda, Castro - Ortiz, Silva Pacheco, Campaz (Díaz)
Paragwaj PARAGWAJ: Almeida - Solalinde, A.Sosa, F.Sosa, Insfrán - Torres, Benítez, Kiese - Rivera, Rolón, Paniagua
Bramki: 1:0 Díaz



Ekwador - Paragwaj[edytuj | edytuj kod]

EKWADOR - PARAGWAJ 2:2
24 lipca 1975, Guayaquil, Estadio Modelo (widzów 50 000)
Sędzia: Wenezuela Mario Fiorenza
Ekwador EKWADOR: Delgado - Peláez, Camacho, Pérez, Klinger - Ron, J.Tapia (Cabezas), Castańeda - Lasso, P.Carrera (Tobar), G.Tapia
Paragwaj PARAGWAJ: Almeida - Espínola (Talavera), A.Sosa, F.Sosa, Insfrán - Torres, Benítez (Maldonado), Kiese - Rivera, Rolón, Báez
Bramki: P.Carrera, Lasso - Kiese (2)



Ekwador - Kolumbia[edytuj | edytuj kod]

EKWADOR - KOLUMBIA 1:3 (1:1)
27 lipca 1975, Quito, Estadio Atahualpa (widzów 45 000)
Sędzia: Argentyna Miguel Angel Comesaña
Ekwador EKWADOR: Delgado - Peláez, Camacho, Pérez, Klinger - Ron, J.Tapia (Cabezas (Tobar)), Castañeda - Lasso, P.Carrera, G.Tapia
Kolumbia KOLUMBIA: Zape - Zárate, Escobar, Segovia, Rubio - Calero, Arboleda, Ortiz - Silva Pacheco (Díaz), Campaz (Retat), Castro
Bramki: 0:1 Ortiz 15, 1:1 Carrera 40, 1:2 Retat 75, 1:3 Castro 83



Paragwaj - Kolumbia[edytuj | edytuj kod]

PARAGWAJ - KOLUMBIA 0:1 (0:1)
30 lipca 1975, Asunción, Estadio Defensores del Chaco (widzów 50 000)
Sędzia: Brazylia Arnaldo César Coelho
Paragwaj PARAGWAJ: Almeida - Espínola, A.Sosa, F.Sosa, Insfrán - Torres, Benítez, Talavera - Maldonado (Paniagua), Kiese, Báez
Kolumbia KOLUMBIA: Zape - Segovia, Zárate, Escobar, Rubio - Arboleda, Calero, Castro - Ortiz, Retat, Díaz
Bramki: 0:1 Díaz
Uwaga: mecz przerwany w 43 minucie - wynik zachowano



Kolumbia - Ekwador[edytuj | edytuj kod]

KOLUMBIA - EKWADOR 2:0
7 sierpnia 1975, Bogotá, Estadio El Campín (widzów 50 000)
Sędzia: Chile Carlos Robles
Kolumbia KOLUMBIA: Zape - Segovia, Zárate, Escobar, Bolaño - Arboleda, Calero, Ortiz - Retat (Silva Pacheco), Díaz, Castro (Caicedo)
Ekwador EKWADOR: Delgado - Peláez, Camacho, F.Carrera, Klinger - J.Tapia, Cabezas, Tobar - P.Carrera, Castañeda, Lasso (Pazmiño)
Bramki: 1:0 Díaz, 2:0 Calero
Uwaga: czerwone kartki ortrzymali Arboleda z Kolumbii i Cabezas z Ekwadoru



Paragwaj - Ekwador[edytuj | edytuj kod]

PARAGWAJ - EKWADOR 3:1
10 sierpnia 1975, Asunción, Estadio Defensores del Chaco (widzów 10 000)
Sędzia: Brazylia Armando Marques
Paragwaj PARAGWAJ: De la Cruz Benítez - Insfrán, Riveros, Florentín, Escobar - Benítez, Torres, Báez (Fleitas) - Paniagua (Rivera), Rolón, Kiese
Ekwador EKWADOR: Vera - Peláez, Camacho, F.Carrera, Klinger - G.Tapia (Guevara), Tobar, P.Carrera - Castañeda (Gómez), Lasso, Pazmiño
Bramki: Rolón (2), Báez - Castañeda



Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Kolumbia - Urugwaj[edytuj | edytuj kod]

KOLUMBIA - URUGWAJ 3:0 (1:0)
21 sierpnia 1975, Bogotá, Estadio El Campín (widzów 55 000)
Sędzia: Peru César Orozco
Kolumbia KOLUMBIA: Zape - Segovia, Zárate, Escobar, Bolańo - Umańa, Retat (Lóndero), Calero - Ortiz, Díaz, Castro (Angulo)
Urugwaj URUGWAJ: Corbo - De los Santos, Olivera, González, Acosta - Mier Segovia, Forlán (75 Lorenzo), Unanue - Silva, Morena, Ocampo (70 Morales)
Bramki: 1:0 Angulo 53, 2:0 Ortiz 70, 3:0 Díaz 90
Uwaga: w 17 minucie czerwoną kartkę otrzymał urugwajski piłkarz De los Santos



Brazylia - Peru[edytuj | edytuj kod]

BRAZYLIA - PERU 1:3 (0:1)
30 września 1975, Belo Horizonte, Estádio Mineirão (widzów 25 000)
Sędzia: Argentyna Miguel Angel Comesaña
Brazylia BRAZYLIA: Raul - Nelinho, Miguel (Zé Carlos), Piazza, Getúlio - Vanderlei, Geraldo, Roberto Batata - Palhinha, Roberto Dinamita (Reinaldo), Romeu
Peru PERU: Sartor - Soria (Navarro), Meléndez, Chumpitaz, Díaz - Ojeda, Quesada, Cubillas - Casaretto, Ramírez, Oblitas
Bramki: 0:1 Casaretto 19, 1:1 Roberto Batata 54, 1:2 Cubillas 82, 1:3 Casaretto 88



Urugwaj - Kolumbia[edytuj | edytuj kod]

URUGWAJ - KOLUMBIA 1:0 (1:0)
1 października 1975, Montevideo, Estadio Centenario (widzów 70 000)
Sędzia: Chile Rafael Hormazábal
Urugwaj URUGWAJ: Corbo - Peruena (86 Pereira), Chagas, González, Acosta - Mier Segovia, Forlán, Carrasco - Morena, Silva, Lorenzo (63 Revetria)
Kolumbia KOLUMBIA: Zape - Segovia, Zárate (Soto), Escobar, Bolaño - Umańa, Retat, Calero - Ortiz (Caicedo), Díaz, Castro
Bramki: 1:0 Morena 17k
Uwaga: piłkarz urugwajski Morena dwukrotnie nie wykorzystał rzutu karnego - w 77 minucie nie trafił do bramki, a w 80 minucie jego strzał obronił bramkarz Zape; Morena w 80 minucie otrzymał czerwoną kartkę



Peru - Brazylia[edytuj | edytuj kod]

PERU - BRAZYLIA 0:2 (0:1)
4 października 1975, Lima, Estadio Alejandro Villanueva (widzów 55 000)
Sędzia: Argentyna Arturo Ithurralde
Peru PERU: Sartor - Soria, Meléndez, Chumpitaz, Díaz - Quesada, Rojas, Cubillas - Ramírez (Ojeda), Casaretto, Oblitas (Ruíz)
Brazylia BRAZYLIA: Valdir Peres - Nelinho, Vantuir, Piazza, Getúlio - Vanderlei, Zé Carlos, Roberto Batata - Geraldo (Palhinha), Campos (Roberto Dinamita), Romeu
Bramki: 0:1 Meléndez 10s, 0:2 Campos 61
Uwaga: wobec równej liczby punktów dwumeczu i identycznego bilansu bramkowego (bramki "na wyjeździe" nie liczyły się) doszło do losowania, w wyniku którego do finału awansowała drużyna Peru



Finał[edytuj | edytuj kod]

Kolumbia - Peru[edytuj | edytuj kod]

KOLUMBIA - PERU 1:0 (1:0)
16 października 1975, Bogotá, Estadio El Campín (widzów 50 000)
Sędzia: Argentyna Miguel Comesaña
Kolumbia KOLUMBIA: Zape - Segovia, Zárate, Escobar, Bolaño - Umaña, Calero, Retat - Rendón (Díaz), Lóndero, Castro
Peru PERU: Sartor - Soria, Meléndez, Chumpitaz, Díaz - Quesada, Ojeda, Rojas - Barbadillo, Ramírez, Oblitas
Bramki: 1:0 Castro 38



Peru - Kolumbia[edytuj | edytuj kod]

PERU - KOLUMBIA 2:0 (2:0)
22 października 1975, Lima, Estadio Nacional (widzów 50 000)
Sędzia: Chile Juan Silvagno
Peru PERU: Sartor - Soria, Meléndez, Chumpitaz, Díaz - Quesada, Ojeda, Rojas - Barbadillo (Ruíz), Ramírez, Oblitas
Kolumbia KOLUMBIA: Zape - Segovia, Zárate, Escobar, Bolaño - Umaña, Calero, Retat - Arboleda, Lóndero, Castro
Bramki: 1:0 Oblitas 18, 2:0 Ramírez 44
Uwaga: ponieważ o ostatecznym zwycięstwie decydowała ilość zdobytych punktów, a nie różnica bramek, konieczne było rozegranie trzeciego meczu



Peru - Kolumbia[edytuj | edytuj kod]

PERU - KOLUMBIA 1:0 (0:0)
28 października 1975, Caracas, Estadio Olímpico (widzów 30 000)
Sędzia: Urugwaj Ramón Barreto
Peru PERU: Sartor - Soria, Meléndez, Chumpitaz, Díaz - Quesada, Ojeda, Rojas (Ramírez) - Cubillas, Sotil, Oblitas
Kolumbia KOLUMBIA: Zape - Segovia, Zárate, Escobar, Bolaño - Umaña (Retat), Calero, Ortiz - Arboleda, Díaz (Castro), Campaz
Bramki: 1:0 Sotil 25
Uwaga: w 66 minucie bramkarz kolumbijski Zape obronił rzut karny wykonywany przez Cubillasa



Podsumowanie[edytuj | edytuj kod]

Urugwaj jako obrońca tytułu awansował do półfinału bez gry.

Grupa 1[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

31 lipca Caracas  Wenezuela 0 - 4 (0-1)  Brazylia
3 sierpnia Caracas  Wenezuela 1 - 5 (1-3)  Argentyna
6 sierpnia Belo Horizonte  Brazylia 2 - 1 (1-1)  Argentyna


10 sierpnia Rosario  Argentyna 11 - 0 (4-0)  Wenezuela
13 sierpnia Belo Horizonte  Brazylia 6 - 0 (3-0)  Wenezuela
16 sierpnia Rosario  Argentyna 0 - 1 (0-1)  Brazylia


Tabela końcowa[edytuj | edytuj kod]

Grupa 1

M Reprezentacja L.m. Zw. Rem. Por. Bramki R.br. Pkt
1  Brazylia 4 4 0 0 13:1 +12 8
2  Argentyna 4 2 0 2 17:4 +13 4
3  Wenezuela 4 0 0 4 1:26 -25 0



Grupa 2[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

17 lipca Santiago  Chile 1 - 1 (1-0)  Peru
20 lipca Oruro  Boliwia 2 - 1 (0-1)  Chile
27 lipca Oruro  Boliwia 0 - 1 (0-1)  Peru
7 sierpnia Lima  Peru 3 - 1 (2-0)  Boliwia
13 sierpnia Santiago  Chile 4 - 0 (1-0)  Boliwia
20 sierpnia Lima  Peru 3 - 1 (3-0)  Chile

Tabela końcowa[edytuj | edytuj kod]

Grupa 2

M Reprezentacja L.m. Zw. Rem. Por. Bramki R.br. Pkt
1  Peru 4 3 1 0 8:3 +5 7
2  Chile 4 1 1 2 7:6 +1 3
3  Boliwia 4 1 0 3 3:9 -6 2



Grupa 3[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

20 lipca Bogota  Kolumbia 1 - 0  Paragwaj
24 lipca Guayaquil  Ekwador 2 - 2  Paragwaj
27 lipca Quito  Ekwador 1 - 3 (1-1)  Kolumbia
30 lipca Asuncion  Paragwaj 0 - 1 (0-1)  Kolumbia

Mecz Paragwaj - Kolumbia został przerwany w 43 minucie.

7 sierpnia Bogota  Kolumbia 2 - 0  Ekwador
10 sierpnia Asuncion  Paragwaj 3 - 1  Ekwador


Tabela końcowa[edytuj | edytuj kod]

Grupa 3

M Reprezentacja L.m. Zw. Rem. Por. Bramki R.br. Pkt
1  Kolumbia 4 4 0 0 7:1 +6 8
2  Paragwaj 4 1 1 2 5:5 0 3
3  Ekwador 4 0 1 3 4:10 -6 1



Półfinały[edytuj | edytuj kod]

30 września Belo Horizonte  Brazylia 1 - 3 (0-1)  Peru
4 października Lima  Peru 0 - 2 (0-1)  Brazylia


21 września Bogota  Kolumbia 3 - 0 (0-0)  Urugwaj
1 października Montevideo  Urugwaj 1 - 0 (1-0)  Paragwaj

Finał[edytuj | edytuj kod]

16 października Bogota  Kolumbia 1 - 0 (1-0)  Peru
22 października Lima  Peru 2 - 0 (2-0)  Kolumbia
28 października Caracas Wenezuela  Peru 1 - 0 (1-0)  Kolumbia

Trzydziestym triumfatorem turnieju Copa América został po raz drugi zespół Peru.

Strzelcy bramek[edytuj | edytuj kod]

Gole Piłkarze
4 Argentyna Luque

Kolumbia Díaz

3 Argentyna Kempes, Killer

Boliwia Mezza
Brazylia Danival, Nelinho, Palhinha, Roberto Batata
Peru Oblitas, Ramírez

2 Argentyna Ardiles, Zanabria

Brazylia Campos
Chile Araneda, Gamboa
Kolumbia Castro, Ortiz
Ekwador P.Carrera
Paragwaj Kiese, Rolón
Peru Casaretto, Cubillas, Rojas

1 Argentyna Asad, Bóveda, Gallego

Brazylia Romeu
Chile Ahumada, Crisosto, Reinoso
Kolumbia Angulo, Calero, Retat
Ekwador Castańeda, Lasso
Paragwaj Báez
Peru Cueto, Sotil
Urugwaj Morena
Wenezuela Iriarte

samob. Peru Meléndez (dla Brazylii)



Sędziowie[edytuj | edytuj kod]

Mecze Sędziowie
3 Argentyna Miguel Angel Comesaña
2 Argentyna Arturo Ithurralde

Brazylia Romualdo Arppi Filho
Chile Rafael Hormazábal, Carlos Robles
Peru Carlos Rivero
Urugwaj Ramón Barreto

1 Argentyna Alberto Ducatelli

Brazylia Arnaldo César Coelho, Armando Marques
Chile Juan Silvagno
Kolumbia Omar Delgado
Paragwaj Héctor Ortiz
Peru César Orozco, Pedro Reyes
Urugwaj Juan José Fortunatto
Wenezuela Mario Fiorenza



Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]