Czubacze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Czubacze
Cracidae[1]
Rafinesque, 1815
Penelopa zielonawa (Penelope jacquacu)
Penelopa zielonawa (Penelope jacquacu)
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd neognatyczne
Rząd grzebiące
Rodzina czubacze
Rodzaje

zobacz opis w tekście

Czubacze, czubaczowate (Cracidae) – rodzina ptaków z rzędu grzebiących (Galliformes). Obejmuje gatunki lądowe, zamieszkujące Amerykę od Meksyku na północy po Ziemię Ognistą na południu[2].

Jeden gatunek - czakalaka północna (Ortalis vetula) - występuje w pasie wybrzeża od Teksasu (Stany Zjednoczone) po Kostarykę. Jest to najbardziej na północ żyjący przedstawiciel rodziny. Dwa gatunki - grdacz trinidadzki (Pipile pipile) i czakalaka rdzaworzytna (Ortalis ruficauda) występują na archipelagu Trynidad i Tobago.

Są to duże ptaki, wyglądem zbliżone do indyków (Meleagrididae). Są ptakami nadrzewnymi, jedynie czakalaki preferują bardziej otwarte, krzaczaste tereny. Są zazwyczaj ciemno upierzone, lecz czubacze i niektóre penelopy mogą mieć różnokolorową głowę.

Ich główny pokarm stanowią owoce, owady i dżdżownice. Gniazdują na drzewach, składając 2 do 3 jaj. Samica wysiaduje je samotnie.

Czubacze spokrewnione są z australijskimi nogalami. W niektórych starszych klasyfikacjach wydzielane były w osobnym rzędzie Craciformes, jednak wiele współczenych badań potwierdza ich pokrewieństwo z grzebiącymi.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Do rodziny należą następujące rodzaje[3][4]:

Przypisy

  1. Cracidae w: Integrated Taxonomic Information System (ang.)
  2. Frank Gill, David Donsker: Family Cracidae (ang.). IOC World Bird List: Version 4.2. [dostęp 2014-07-20].
  3. Systematyka i nazwy polskie za: Paweł Mielczarek, Marek Kuziemko: Rodzina: Cracidae Rafinesque, 1815 - czubacze - Guans (wersja: 2013-09-25). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2014-02-10].
  4. Cracidae: Chachalacas, Currassows, Guans (ang.). John Boyd's Home Page. [dostęp 2013-07-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]