Gazociąg Południowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Planowany przebieg Gazociągu Południowego

Gazociąg Południowy – planowany gazociąg o przepustowości 63 mld m³, który ma przeciąć Morze Czarne, łącząc wybrzeża Rosji i Bułgarii. Gazprom ma zamiar przesyłać I nitką gaz przez Serbię na Węgry i do Słowenii i Austrii. II nitką ma być przesyłany gaz przez Grecję do Włoch. Rosyjski koncern Gazprom zawarł porozumienie z włoskim koncernem Eni, że 20% wkładu w gazociąg będzie należeć do francuskiego koncernu EdF. Najprawdopodobniej także Francja będzie odbierała gaz z South Streamu.

Budowany będzie przez spółkę South Stream (Gazprom i ENI), uruchomienie miało nastąpić w 2013 roku[1], Gazprom w lutym 2009 ogłosił przesunięcie uruchomienia gazociągu na rok 2014 lub 2015[2], a w październiku 2010 r. na rok 2018 r.[3].

Wybudowanie Gazociągu Południowego (oraz Gazociągu Północnego) posłuży Rosji do zmniejszenia jej zależności od państw tranzytowych z Europy Środkowej i Wschodniej (Ukraina, Białoruś, Polska), co może sprzyjać zwiększeniu asertywności jej polityki energetycznej wobec państw regionu. Zdaniem ekspertów Ośrodka Studiów Wschodnich korzyści ekonomiczne związane z budową gazociągu są wątpliwe[4]. Całkowite jego koszty wraz z infrastrukturą pomocniczą szacuje się na 25 mld USD[3].

W marcu 2014 włoska firma Sipem podpisała kontrakt na budowę pierwszej nitki podwodnego odcinka gazociągu, kontrakt na dostawę rur trafił do firm japońskich i rosyjskich[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]