Goździk skupiony

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Goździk skupiony
Gvazdikas001.JPG
Systematyka[1].
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Rząd goździkowce
Rodzina goździkowate
Rodzaj goździk
Gatunek goździk skupiony
Nazwa systematyczna
Dianthus compactus Kit.
in Schult. Oestr. Fl. ed. II. i. 654
"(comns)" Zdjęcia i grafiki w Commons

Goździk skupiony (Dianthus compactus Kit.) – według niektórych ujęć taksonomicznych jest to gatunek rośliny z rodziny goździkowatych[2]. Jednakże według nowszych ujęć taksonomicznych jest to tylko podgatunek goździka brodatego: Dianthus barbatus L. subsp. compactus (Kit.) Stoj.[3]. Występuje w południowej, środkowej i wschodniej Europie[3]. W Polsce występuje wyłącznie w Bieszczadach, sięgając na zachód po linię SmerekJasło[4].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Łodyga 
Wzniesiona, sztywna, o wysokości 20 – 40 cm. Jest przeważnie pojedyncza, a tylko czasami górą rozgałęzia się.
Liście
Ulistnienie nakrzyżległe. Liście 1-nerwowe, równowąskie, ostro zakończone, nasada w postaci pochwy dużo krótszej od szerokości liścia.
Kwiaty
Zebrane w zbite wierzchotki na szczytach pędów. Kielich o długości 14 – 17 mm, purpurowofioletowe, jajowatolancetowate łuski podkielichowe mają długość 12 – 18 mm i zakończone są cienkim i wiotkim końcem, który dosięga końca kielicha. Płatki korony różowe, drobne (długość 5 – 6 mm). Mają ząbkowane końce.
Owoc
Wydłużona torebka z nasionami o długości ok. 2 mm.

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Bylina, hemikryptofit. Siedlisko: łąki górskie, traworośla, borówczyska, głównie na świeżych i kwaśnych glebach[4]. Kwitnie w lipcu i sierpniu. W Polsce rośnie w Bieszczadach od wysokości 600 m n.p.m. po najwyższe szczyty[4].

Zagrożenia i ochrona[edytuj | edytuj kod]

Roślina objęta jest częściową ochroną gatunkową. Część jego stanowisk znajduje się w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Nie jest zagrożony.

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Caryophyllales (ang.). Angiosperm Phylogeny Website, 2001–. [dostęp 2009-10-07].
  2. Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa, Adam Zając, Maria Zając: Flowering plants and pteridophytes of Poland. A checklist. Biodiversity of Poland. Vol. 1. Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2002. ISBN 83-85444-83-1.
  3. 3,0 3,1 Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-02-05].
  4. 4,0 4,1 4,2 Halina Piękoś-Mirkowa, Zbigniew Mirek: Rośliny chronione. Warszawa: Multico Oficyna Wyd., 2006. ISBN 978-83-7073-444-2.