Heavy Rain

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Heavy Rain
Producent Quantic Dream
Wydawca Sony Computer Entertainment
Dystrybutor SCE Polska
Scenarzysta David Cage
Kompozytor Normand Corbeil
Silnik Havok
Aktualna wersja 2.00
Data wydania Am.Płn.: 23 lutego 2010
EU: 24 lutego 2010
Gatunek Gra przygodowa, thriller
Tryby gry gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe BBFC: 15
ESRB: M
ACB: MA15+
PEGI: 16+
Język angielski, polski
Wymagania sprzętowe
Platforma PlayStation 3
Nośniki Blu-ray Disc (1)
 
Recenzje
Publikacja Ocena
1UP.com A-
Computer and Video Games 8/10
Eurogamer 9/10
G4 4/5
Game Informer 9,5/10
Gry-Online 9/10
GameSpot 8,5/10
GameSpy 4/5
GameZone 9/10
IGN 9/10


Heavy Rainprzygodowa gra akcji z elementami survival horroru wydana przez Sony Computer Entertainment w 2010 roku.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywka w Heavy Rain jest zbliżona do filmów ze względu na to że jest ona bardzo skupiona na swej opowieści. Gracz jest zmuszany do podejmowania ciężkich wyborów i nawet jeśli dana postać umrze, gra kontynuuje historię bez niej. Zamiast typowego sterowania w sekwencjach akcji jest używane tzw. QTE. Heavy Rain ma też opcjonalne sterowanie używając PlayStation Move w zamian za używania przycisków DualSchocka 3. Oprawa graficzna została stworzona tak, by jak najdokładniej odzwierciedlała ludzkie zachowania. Najwięcej starań położono na realistyczne przedstawienie mimiki twarzy. Podczas gry poznajemy postacie, które w bardzo realistyczny sposób okazują swoje uczucia. Autorzy nie zapomnieli również o efektach specjalnych np. różne zjawiska atmosferyczne, wybuchy, zderzenia pojazdów itd. W grze dominuje atmosfera przygnębienia dobrze oddana przez jej warstwę wizualną.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Gra skupia się na wątku tzw: 'Zabójcy Z Origami' który porywa dzieci i nakazuje żeby ich ojcowie ratowali ich przez różne, bolesne psychicznie i emocjonalnie testy i jeśli nie zdążą, zostawia na ciałach dzieci figurkę z origami. Gra posiada czterech protagonistów którzy mają różne powody do rozwikłania sprawy. Są nimi:

Ethan Mars - Były architekt który po wypadku w którym jego 10 letni syn Jason zginał, zapadł w depresje. Teraz po rozwodzie i zaginięciu jego drugiego syna Shauna jest gotowy ratować swego syna od Zabójcy Z Origami za wszelką cenę.

Norman Jayden - Agent F.B.I który został wysłany do rozwikłania sprawy tych zabójstw. Dostał też partnera do sprawy z policji którym jest Carter Blake który nie jest zbyt miły, zwłaszcza dla swych wrogów. Norman posiada specjalne okulary które nie tylko pomagają ze znalezieniem dowodów, ale też posiadają efekty uboczne które Norman balansuje narkotykami.

Madison Paige - Dziennikarka która dokumentuje śledztwo Zabójcy Z Origami i często jest pierwszą osobą z informacjami ze śledztwa. Ma problemy ze snem.

Scott Shelby - Detektyw który działa na podobnej zasadzie co Madison. Poznał prostytutkę o imieniu Lauren Winter której dziecko było jednym z najnowszych ofiar Zabójcy Z Origami. Z czasem stali się dobrymi przyjaciółmi w śledztwie.

Polska wersja[edytuj | edytuj kod]

Tłumaczenie gry: Adrian Wajer
Wersja polska: Studio PRL
Reżyseria: Cezary Morawski
Wystąpili:

Postać Aktor
Ethan Mars Grzegorz Małecki
Scott Shelby Grzegorz Pawlak
Norman Jayden Jacek Jarzyna
Madison Paige Agnieszka Warchulska
Carter Blake Krzysztof Banaszyk
Lauren Winter Magdalena Różczka
Jason Mars Kajetan Lewandowski

W pozostałych rolach:

Przypisy