Henrietta Anna Stuart

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Henrietta Anna Stuart
Henriette dangleterre.jpg
Księżna Orleanu
Okres panowania od 1661
do 1670
Poprzedniczka Maria de Montpensier
Następczyni Elżbieta Charlotta
Dane biograficzne
Dynastia Stuartowie
Urodzona 16 czerwca 1644
Zmarła 30 czerwca 1670
Ojciec Karol I Stuart
Matka Henrietta Maria Burbon
Mąż Filip I Burbon-Orleański
Dzieci Maria Ludwika Orleańska
Filip Karol
Maria Anna Orleańska
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Henrietta Anna Stuart, fr. Henriette d'Angleterre (ur. 16 czerwca 1644, zm. 30 czerwca 1670) – najmłodsze dziecko króla Anglii - Karola I i Henrietty Marii Burbon. Zwana była również jako Minette.

Po śmierci kardynała Henryka Benedykta Stuarta – ostatniego z linii Stuartów, Jakobici chcieli osadzić na tronie właśnie potomków Henrietty Anny.

Urodziła się w Bedford House, w Exeter, kiedy w Anglii toczyła się wojna domowa. Dwa tygodnie po jej urodzinach, jej matka uciekła z kraju i zostawiła Henriettę Annę pod opieką Lady Villiers. Dziewczynka zobaczyła matkę dopiero po dwóch latach, a w 1649 – kiedy jej ojciec został ścięty, zamieszkała z matką na stałe na francuskim dworze (gdzie królem był Ludwik XIV – bratanek Henrietty Marii).

W 1661, w wieku 17 lat, Henrietta Anna poślubiła swojego kuzyna – Filipa I Burbona, księcia Orleanu (brata króla Ludwika XIV). Ślub miał miejsce 31 marca, w kaplicy Palais-Royal - w Paryżu. Małżeństwo to nie należało do szczęśliwych. Filip był chorobliwie zazdrosny o żonę, znęcał się nad nią i wolał towarzystwo mężczyzn niż Henrietty Anny - jego faworyci otwarcie z niej kpili. Henrietta Anna zaprzyjaźniła się za to z Ludwikiem XIV i stąd pojawiły się plotki, jakoby oni dwoje mieli romans. Użyła swojego wpływu na króla, aby doprowadzić do wygnania jednego z ulubieńców Filipa. Kiedy jedną z jej dam dworu została Louise de La Vallière, Henrietta Anna odeszła na dworze królewskim w zapomnienie. Ludwik XIV poznał Ludwikę u swojej szwagierki i zakochał się w niej - miał z nią nieślubne dzieci. Henrietta Anna zaprzyjaźniła się z Olimpią Mancini, siostrzenicą kardynała Mazarin. Zmarła młodo, a Ludwik XIV wtedy przypomniał sobie o niej i rozpaczał po niej bardziej, niż jej mąż.

Henrietta Anna i Filip Burbon-Orleański byli rodzicami 4 dzieci:

Henrietta Anna czterokrotnie poroniła: w roku 1663, 1666, 1667 i 1668. Pod koniec życia - mimo złego stanu zdrowia - księżna nigdy się nie skarżyła. Po jej śmierci Filip, który potrzebował męskiego potomka, ożenił się po raz drugi, z Elżbietą Wittelsbach.

Młoda Minette Stuart