Hurt (utwór Nine Inch Nails)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Hurt
Singel grupy Nine Inch Nails
z albumu The Downward Spiral
Wydany 17 kwietnia 1995
Format Promo CD
Gatunek rock alternatywny, rock industrialny, rock gotycki
Długość 6:12
Wytwórnia Nothing Records, Interscope Records
Produkcja Trent Reznor
Autorstwo Trent Reznor
Singel po singlu
Hurt
Okładka
Singel Johnny’ego Casha
z albumu American IV: The Man Comes Around
Strona B Personal Jesus, Wichita Lineman
Wydany marzec 2003
Format CD, DVD, płyta gramofonowa
Nagrywany 2002
Gatunek rock, country
Długość 3:38
Wytwórnia American Recordings, Universal Music Group
Produkcja Rick Rubin
Singel po singlu

"Hurt" – utwór autorstwa Trenta Reznora, pochodzący z płyty The Downward Spiral wydanej przez zespół Nine Inch Nails. Nie został nigdy wydany jako komercyjny singel, ale w 1995 umieszczono go na promocyjnej płycie Halo Ten.

Wersja Johnny'ego Casha[edytuj | edytuj kod]

Utwór ten był wykonywany także przez innych artystów. Śpiewali go między innymi David Bowie, Tori Amos, Sevendust, czy nawet w wersji chóralnej – zespół Gregorian, lecz najbardziej znaną wersją tego utworu jest wersja Johnny'ego Casha.

Piosenka została "podsunięta" Cashowi przez Ricka Rubina, producenta płyty Casha American IV: The Man Comes Around i przyjaciela Reznora. Oszczędna, akustyczna aranżacja tego utworu oraz głęboki, zniszczony przez czas, narkotyki i tytoń głos Casha nadały utworowi jeszcze bardziej dramatyczny i lamentujący ton niż w oryginale Nine Inch Nails. Cashowi piosenka spodobała się od początku, przed nagraniem ostatecznej jej wersji grał ją ponad 100 razy, nazwał ją "najlepszą piosenką antynarkotykową jaką kiedykolwiek słyszał".[potrzebne źródło]

Reżyserem teledysku Casha był Mark Romanek, który wcześniej współpracował z zespołami i artystami takimi jak U2, Michael Jackson i Madonna oraz Nine Inch Nails ("Closer"). Część zdjęć do wideoklipu zrobiona była w zamkniętym od lat "House of Cash Museum", w którym niektóre z eksponatów zostały wcześniej zniszczone w czasie powodzi.

Singel z utworem "Hurt" w wersji Casha zdobył nagrodę "Singla roku" w 2003, w czasie gali Country Music Award.[potrzebne źródło]