Izabela Francuska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy królowej Anglii. Zobacz też: Izabelę Francuską (1225-1270) - błogosławioną Kościoła katolickiego.
Izabela Francuska
Isabella of France.jpg
Isabelle of France.svg
królowa Anglii
Okres panowania od 1308
do 1327
Dane biograficzne
Dynastia Kapetyngowie
Urodzona 1295
Zmarła 22 sierpnia 1358
Ojciec Filip IV Piękny
Matka Joanna I z Nawarry
Mąż Edward II
Dzieci Edward III,
Jan z Eltham,
Eleonora,
Joanna z Tower
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Izabela, zwana Izabelą Francuską lub Wilczycą z Francji (ur. 1295 w Paryżu, zm. 22 sierpnia 1358), żona Edwarda II.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się prawdopodobnie między majem i listopadem 1295 w Paryżu. Córka Filipa IV Pięknego i Joanny I z Nawarry. Już gdy Izabela była dzieckiem ustalono, że poślubi Edwarda II, następcę tronu Anglii. Ślub odbył się w 1308 roku, po śmierci Edwarda I, ojca pana młodego. W chwili ślubu miała około 12 lat i już wtedy była uważana przez kronikarzy za piękność. Mimo tego jej mąż większe zainteresowanie okazywał swojemu faworytowi, Piersowi Gavestonowi.

Kiedy w 1326 roku jej brat Karol IV Piękny zajął francuskie posesje Edwarda II, Izabella przybyła do Francji, by wspierać brata przeciw mężowi. Nawiązała tam również romans z Rogerem Mortimerem. Gdy Edward II zażądał, by Izabela wróciła do Anglii, Karol IV Piękny odpowiedział, że królowa ma wolną wolę i wedle niej wyjeżdża i powraca; ponadto jeśli królowa chce pozostawać we Francji, to on jako jej brat nie może jej wydalić.

Jean Fouquet, Powrót Izabeli Francuskiej do Anglii, (w:) Grandes Chroniques de France, 1455-1460. Ilustracja przedstawia zejście Izabeli wraz z synem Edwardem z okrętu w porcie Harwick.

Izabela i Mortimer opuścili Francję w 1326 roku i udali się do Holandii do kuzynki królowej, gdzie zbierali sojuszników i wojsko do walki z Edwardem II. Wkrótce powrócili do Anglii, by rozprawić się z władcą. Król wyznaczył nagrodę za ich głowy, na co Izabela wyznaczyła dwukrotność tejże nagrody za głowę jednego z faworytów króla, Hugona Despensera.

Wkrótce Edward II został zdetronizowany, a w 1327 zamordowany. Izabela i Mortimer byli podejrzani o zlecenie tego mordu.

Na tronie zaś zasiadł syn Izabeli, Edward III.

Potomstwo[edytuj | edytuj kod]

Izabela i Edward II mieli czworo dzieci, byli to:


Poprzednik
Małgorzata Francuska
Royal Arms of England (1189-1198).svg Królowa Anglii
1308-1327
Royal Arms of England (1189-1198).svg Następca
Filipa de Hainault