Jan Gehl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jan Gehl w 2006

Jan Gehl (ur. 17 września 1936 w Kopenhadze) - duński architekt i urbanista, profesor Szkoły Architektury Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk, założyciel firmy Gehl Architects – Urban Quality Consultants.

Wykładał na m.in. na: University of Edinburgh, Uniwersytecie Wileńskim, Uniwersytecie w Oslo, University of Toronto, Uniwersytecie Calgary, University of Melbourne, Uniwersytecie w Perth i Uniwersytecie Berkeley. Był konsultantem przebudowy i reorganizacji miast zarówno w Europie, jak i w Ameryce Północnej, Australii i na Dalekim Wschodzie (np. Nowy Jork, Seattle, San Francisco, Sydney i Melbourne).

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

Pobyty w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W listopadzie 2008 Jan Gehl prowadził w Lublinie na zaproszenie władz miasta warsztaty na temat zagospodarowania Placu Litewskiego. W październiku 2010 roku był obecny we Wrocławiu w ramach programu Visiting professors. Wygłosił wykład o "życiu między budynkami" w auli Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, a kolejnego dnia uczestniczył w dyskusji z władzami wydziału[1]. W sierpniu 2012 przebywał w Poznaniu, gdzie wziął udział w dyskusji na temat przestrzeni publicznej[2]. W listopadzie 2013 przyjechał do Łodzi na zaproszenie Instytutu Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego oraz Fundacji Ulicy Piotrkowskiej. Pomiędzy 6 a 8 listopada odbyły się dwa wykłady profesora oraz spotykał się on z władzami miasta[3].

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. nota edytorska i bibliograficzna do: Jan Gehl, Życie między budynkami. Użytkowanie przestrzeni publicznych, Wydawnictwo RAM, Kraków, 2009, ISBN 978-83-928610-0-3
  2. Stangel M., Miasta dla ludzi – rozmowa z Janem Gehlem, Architektura-Murator 02/2009, http://arcastangel.pl/miasta-dla-ludzi-rozmowa-z-janem-gehlem/