Syryjska kampania przeciwko Państwu Islamskiemu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Syryjska kampania przeciwko Państwu Islamskiemu
Wojna domowa w Syrii
Territorial control of the ISIS.svg
Tereny kontrolowane przez Państwo Islamskie (czerwony) w lipcu 2014 i regiony operacyjne IS (ciemny różowy)
Czas od 2 stycznia 2014
Miejsce Front północy i wschodni
Terytorium Syria
Strony konfliktu
Flag of Syria (1932-1958; 1961-1963).svg Wolna Armia Syrii:

Flag of Jihad.svg Armia Mudżahedinów
Flag of the Islamic Front (Syria) (Black).svg Front Islamski:

Flag of Jihad.svg Dżabhat an-Nusra
Dżabhat al-Akrad
 Irak
Wsparcie przez:
 Turcja

Flag of Islamic State of Iraq.svg Państwo Islamskie
Flag of Jihad.svg Dżund al-Aksa
Dowódcy
Flag of the Islamic Front (Syria) (Black).svg Ahmad Abu Isa
Flag of Jihad.svg Taufik Szihab ad-Din
Flag of Jihad.svg Abu Muhammad al-Dżaulani
Flag of Islamic State of Iraq.svg Abu Bakr al-Baghdadi
Flag of Islamic State of Iraq.svg Abu Umar asz-Sziszani
Straty
Flag of Jihad.svg 2764 zabitych islamistów (stan na 29 VI)[1]

605 zabitych cywilów (stan na 29 VI)[1]

Flag of Islamic State of Iraq.svg 2196 zabitych dżihadystów (stan na 29 VI)[1]

605 zabitych cywilów (stan na 29 VI)[1]

Wojna domowa w Syrii

Przebieg wojny domowej w Syrii:
DaraHimsDżisr asz-SzughurHamaBaba AmrIdlibPlan AnnanaHulaAt-TrimsaDamaszek (Darajja) – AleppoFront kurdyjskiMa’arrat an-NumanFront damasceńskiHama (Akrab) – Ar-RakkaAl-KusajrDżudajdat al-FadlBanijasChan al-AsalSalmaGhutaMalulaPustynna DrogaSadadGóry KalamunFront islamskiKasab
Reakcje międzynarodowe

Syryjska kampania przeciwko Państwu Islamskiemu – ofensywa prowadzona na „terenach wyzwolonych” frontu północnego i wschodniego syryjskiej wojny domowej przez koalicję ugrupowań islamskich przeciwko Państwu Islamskiemu.

Wraz z początkiem 2014 na „terenach wyzwolonych” przez rebeliantów rozpoczęła się otwarta wojna między Islamskim Państwem w Iraku i Lewancie (ISIS) a Syryjskim Frontem Rewolucyjnym powstałym w grudniu 2013 i Armią Mudżahedinów powołaną 3 stycznia 2014. Syryjski Front Rewolucyjny działał pod szyldem Wolnej Armii Syrii (WAS), która sprzymierzyła się przeciwko ISIS razem z Frontem Islamskim, największą koalicją ugrupowań islamskich działających podczas wojny domowej w Syrii. Wchodzących w skład Frontu Islamskiego przeciwko Islamskiemu Państwu w Iraku i Lewancie aktywnie walczyli bojownicy z ugrupowań Liwa Sukur asz-Szam, Dżajsz al-Islam, Liwa at-Tauhid oraz Ahrar asz-Szam. Tymczasem Armia Mudżahedinów wypowiedziała wojnę ugrupowaniu powiązanemu z Al-Ka’idą, oskarżając go o naruszenie zasad boskich. Nowa frakcja zarzuciła ISIS szerzenie przemocy i rozlew krwi na „terenach wyzwolonych” oraz zażądała od bojowników przyłączenie się do innych grup rebelianckich bądź opuszczenie Syrii. W toku walk, przeciwko ISIS wystąpił dotychczasowy największy sojusznik - Dżabhat an-Nusra[2].

Jednocześnie Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie podjęło insurekcję w irackiej prowincji Al-Anbar, przejmując na początku 2014 kontrolę nad Al-Falludżą, Al-Karmah, Al-Chalidijją, Al-Hadisą, Al-Ka’im oraz częścią Ar-Ramadi i Abu Ghurajb. Po ofensywie z czerwca 2014 i zajęciu irackiego Mosulu i Tikritu, 29 czerwca 2014 dżihadyści ogłosili powstanie kalifatu pod nazwą „Państwo Islamskie” na okupowanych ziemiach w Syrii i Iraku. Organizacja zmieniła również nazwę na Państwo Irackie.

Kampania[edytuj | edytuj kod]

Konsolidacja islamistów przeciwko ISIS[edytuj | edytuj kod]

Walki wybuchły w nocy 2 stycznia 2014, kiedy Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie szturmowało miasto Al-Atarib w muhafazie Aleppo. Miasto to było w przeszłości atakowane przez ISIS. W listopadzie 2013 zabito w nim lidera ugrupowania Ghuraba asz-Szam. 3 stycznia 2014 napastnicy z ISIS strzelali do tłumu cywilów w Kafr Tacharim (muhafaza Idlib), upamiętniających morderstwo na Husajnie Sulajmanie, lekarzu i członku ugrupowania Ahrar asz-Szam. Ciało Sulajmana ze śladami tortur zostało przekazane w ramach wymiany więźniów wojennych między rywalizującymi grupami rebeliantów z 31 grudnia 2013[3][4].

W odpowiedzi na atak w Kafr Tacharim, Syryjski Front Rewolucyjny i nowo powstała Armia Mudżahedinów, wchodzące w skład Wolnej Armii Syrii, dokonały ataku w sześciu lokalizacjach na pozycje ekstremistów w muhafazach Aleppo oraz Idlib[5]. Ponadto Armia Mudżahedinów odparła atak dżihadystów na Atarib. W bitwie zginęło 26 ekstremistów z ISIS, w tym lider Abu Sabir at-Tunisi[6].

4 stycznia 2014 walki rozgorzały w muhafazie Idlib. W wiosce Ma’arrat Misrin doszło do walk Islamskiego Państwa z Frontem Islamskim, podobnie jak w przygranicznym mieście Azaz (muhafaza Aleppo), kontrolowanym przez dżihadystów. Z kolei w wiosce Kafrnabil umiarkowani rebelianci otoczyli bazę ekstremistów, doprowadzając ich do poddania w ciągu 24 godzin[5]. Baza ISIS została otoczona również w mieście Harim oraz w zdobytych przez liberalnych rebeliantów w miejscowościach Muszun, Salkin. Rebelianci powiązani z WAS przejęli fabrykę cukru w Maskanah, a także pola pod miastem Sallum. W odwecie radykałowie dokonali w Sarakibie egzekucji na 30 jeńcach wojennych, w tym cywilach[7].

Utrata terenów kontrolowanych przez ISIS i ataki odwetowe[edytuj | edytuj kod]

5 stycznia 2014 ISIS przeprowadziło falę ataków odwetowych. W zasadzkach, strzelaninach, zamachach bombowych i egzekucjach zginęło 55 rebeliantów islamskich niepowiązanych z Islamskim Państwem w Iraku i Lewancie oraz 11 tych drugich. Większość radykałów poniosło śmierć na polu bitwy w Aleppo podczas walk z kurdyjskim Dżabhat al-Akrad[8]. Walki rozprzestrzeniły się na administracyjne tereny muhafazy Ar-Rakka oraz Hama. W muhafazie Idlib, dżihadyści dokonali egzekucji na siedmiu zakładnikach w Harimie[9]. Z kolei w muhafazie Ar-Rakka, Front Islamski nacierał w mieście As-Saura oraz Ar-Rakka[9], a także przejął bazę Manbidż, pomimo że obrońcy wysadzali samochody-pułapki podczas walk. Dżabhat an-Nusra zajął miasto Ad-Dana. ISIS wycofał się również z miasta Atme, a także Darrat Izza, zachowując kontrolę nad Sarakib i Kafr Zita[10].

Dżihadyści wysyłali wzmocnienia do Aleppo i Ar-Rakki, która była ich bastionem. W trakcie walk mediacji podjął się syryjski Dżabhat an-Nusra, dotąd najwierniejszy sojusznik ISIS. Niektóre jednostki tego radykalnego ugrupowania współpracowały z Frontem Islamskim, a zwłaszcza z jego składowym - Ahrar asz-Szam, przeciwko Islamskiemu Państwu w Iraku i Lewancie[10]. Według Szam News Network po czterech dni walk rebelianci, którzy przeciwstawili się ISIS, zdobyli 80% ich terytoriów w muhafazie Idlib, a także 65% terytoriów w muhafazie Aleppo kontrolowanych uprzednio przez Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie[11].

6 stycznia 2014 sojusz rebeliantów dokonał szturmu na Ar-Rakkę. W trakcie walk, podczas których zginęło 20 dżihadystów, wyzwolono więzienie, w którym ISIS torturowało porwanych. Wśród 50 uwolnionych był turecki dziennikarz. W międzyczasie ISIS zdetonował samochód-pułapkę w punkcie kontrolnym Darkusz, atakowanym przez Front Islamski. W ataku terrorystycznym zginęło 20 rebeliantów. Po mediacji Dżabhat an-Nusra, ISIS wycofał się z Kafr Zita oraz Till Abiss. Ciężkie walki trwały również w Ad-Danie i Tamaniji[12][13]. W tym samym czasie Dżabhat an-Nusra z Ahrar asz-Szam walczyli razem przeciwko ISIS w Ar-Rakce, As-Saurze oraz Ma'an w mufahazie Hama[14]. W międzyczasie zagraniczni bojownicy ISIS dokonali w Aleppo w szpitalu dziecięcym w dzielnicy Kadi al-Askar egzekucji na 42 więźniach, w tym 21 cywilach[15].

Tereny kontrolowane przez Front Islamski i umiarkowanych rebeliantów (zielony) oraz Państwo Islamskie (szary)

7 stycznia 2014 nie mniej niż 34 członków ISIS i wspierających ich bojowników ugrupowania Dżund al-Aksa zostało zabitych przez rywalizujących z nimi rebeliantów w Dżabal az-Zawiji[16]. ISIS wycofało się ponadto z miasta Al-Majadin w muhafazie Dajr az-Zaur[17]. Stu dżihadystów zostało oblężonych w byłej jednostce policji w dzielnicy Salhin w Aleppo[18]. W Till Abjad przeciwko ISIS wystąpił kurdyjski Dżabhat al-Akrad. Uwolniono tam 12 kurdyjskich cywilów, pojmanych miesiąc wcześniej[19]. Od 3 do 7 stycznia 2014 w walkach między islamskimi ugrupowaniami śmierć poniosły 274 osoby, w tym 46 cywilów, 129 bojowników islamskich i 99 ekstremistów z ISIS[20].

Wyparcie ISIS z Aleppo; bitwa o Ar-Rakkę[edytuj | edytuj kod]

8 stycznia 2014 umiarkowani bojownicy z Syryjskiego Frontu Rewolucyjnego i Armii Mudżahedinów zdobyli kontrolę nad dzielnicą Kadi al-Askar w Aleppo, przepędzając z niej dżihadystów, którzy dwa dni wcześniej dokonali tam rzezi. ISIS utracił także kontrolę nad dzielnicą Al-Inzarat, w której przetrzymywano 300 zakładników[21]. Tymczasem bitwa w Ar-Rakce doprowadziła miasto do paraliżu. Odcięto elektryczność i dostawy wody. Lider Dżabhat an-Nusra, Abu Muhammad al-Dżaulani przyznał oficjalnie, iż jego ugrupowanie walczyło przeciwko ISIS. Podjęcie walk przeciwko dotychczasowym towarzyszom broni, motywował „błędami” popełnionymi przez Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie, takich jak aresztowanie przywódców Dżabhat an-Nusry w Ar-Rakce[22]. Wieczorem ISIS przeprowadziło kilka skoordynowanych ataków terrorystycznych z użyciem samochodów-pułapek m.in. w Al-Bab, Dżarabulus oraz w Majadinie[23].

Od rana 9 stycznia 2014 regularne starcia prowadzone były w muhafazach Idlib, Aleppo oraz Ar-Rakka. Ponadto radykałowie wysłali umocnienia do Daj az-Zaur, gdzie tracili posiadaną tam dotychczas silną pozycję. W mieście Ar-Rakka koalicja rebeliantów zdobyła dawny budynek wywiadu, który jest umiejscowiony 400 metrów od siedziby ISIS[23]. Jednak drogi wlotowe do miasta, jak i strategiczne mosty kontrolowali w dalszym ciągu dżihadyści. W związku z tym blokowana byłą wszelka pomoc do miasta, w którym brakowało wody, żywności i medykamentów. Dżabhat an-Nusra wydało oświadczenie wzywające cywilów do tworzenia punktów kontrolnych i zatrzymywania bojowników ISIS. Dżhihadyści w międzyczasie za pomocą pocisków moździerzowych atakowali Till Abjad kontrolowane przez Ahrar asz-Szam[24]. Islamskie brygady rebelianckie wysłały dodatkowe siły do Azaz, by pokonać silnych tam ekstremistów[25]. W ciągu tygodnia walk zginęły 482 osoby, w tym 85 cywilów, 240 rebeliantów i 157 radykałów z ISIS[26].

Ciężka bitwa między ISIS i Dżabhat an-Nusra w Ar-Rakce trwała przez cały 10 stycznia 2014. Tego samego dnia Ahrar asz-Szam wziął do niewoli pięciu bojowników atakujących Till Abjad[27]. 20 islamistów zostało zabitych w Al-Bab przez ISIS pod dowództwem Abu Umara asz-Sziszaniego, który był liderem ugrupowania w Syrii[28]. Ekstremiści przejęli tam silosy z pszenicą i młyny. Boje toczono także w miejscowości Hajan[29]. W dzielnicy Aleppo - Salah ad-Din, Wolna Armia Syrii zorganizowała protest przeciwko działaniom ISIS[30].

11 stycznia 2014 dżihadyści zajęli nadgraniczny Till Abjad, z kolei w Ar-Rakce zdobyli punkt kontrolny i dworzec kolejowy[31]. W Sarakibie doszło do bitwy, w której wyniku ISIS utraciło kontrolę nad znaczną powierzchnią miasta, tracąc sześciu bojowników[32]. Z kolei w mieście Andan w walkach zginęło 20 rebeliantów. W dniach 9-11 stycznia 2014 toczyła się bitwa o kontrolę nad miastem At-Tiba w muhafazie Hims[33]. Do 11 stycznia 2014, ISIS przeprowadziło osiem zamachów-samobójczych. 12 stycznia 2014 potwierdzono, iż Front Islamski zdobył znaczną przewagę nad Sarakib[34]. Tymczasem 95% powierzchni Ar-Rakki kontrolowało ISIS[35], które dzień ogłosiło, zwycięstwo w mieście, pokonując Ahrar asz-Szam[36]. Tego samego dnia ISIS przepędziło islamistów z miast Al-Bab oraz Biza[37].

Bitwa o Dżarabulus; upadek Sarakibu[edytuj | edytuj kod]

14 stycznia 2014 ekstremiści pod dowództwem asz-Sziszaniego stracili kontrolę nad wioskami Maskan, Kafar Kalbin i Kafra[38]. Jednocześnie ISIS prowadziło wysiłki na rzecz odbicia miasta Dżarabulus, dlatego też 15 stycznia 2014 doprowadzili tam do wybuchu samochodu-pułapki, w wyniku czego zginęło 26 osób. W walkach między grupami rebelianckimi w Sarakib zginął jeden z przywódców ISIS, znany jako Abu Bara al-Dżazairi, który był Belgiem algierskiego pochodzenia. Ponadto rebelianci przejęli kontrolę nad Dżibrin oraz Kfar Rakiszr pod Azaz. Francuski bojownik ISIS dokonał zamachu samobójczego w Atarib[39][40]. Do 15 stycznia 2014 w walkach zginęło łącznie 1069 osób, w tym 130 cywilów, 608 bojowników islamskich oraz 312 ekstremistów ISIS[41].

16 stycznia 2014 nadal toczono bitwę o Dżarabulus. Radykałowie wysadzili tam kolejny samochód-pułapkę, podobnie jak w Sarakib[42][43], które 17 stycznia 2014 ostatecznie padło łupem Frontu Islamskiego i Syryjskiego Frontu Rewolucyjnego. Rebelianci z ISIS zarządzili odwrót do miasta Sarmin (muhafaza Idlib), także obleganego przez Front Islamski[44]. Tego samego dnia ISIS wzmocniło swój batalion pod Manbidż, przygotowując szturm na miasto Matahin[45]. 18 stycznia 2014 Armia Mudżahedinów odbiła miasto Ratjan na północny zachód od Aleppo[46]. W międzyczasie ISIS w Dżarabulus dokonała egzekucji poprzez ścięcie na 40 rebeliantach Frontu Islamskiego[47], z kolei dziewięciu innych z grupy Liwa at-Tauhid wchodzącej w skład frontu Islamskiego, zginęło w tym samym mieście w wyniku eksplozji samochodu-pułapki[48]. 22 ekstremistów ISIS zginęło w wyniku wybuchu samochodu-pułapki w punkcie kontrolnym w Dżaaz[49].

Kontrofensywa ISIS i apel Ajmana az-Zawahiriego[edytuj | edytuj kod]

19 stycznia 2014 w nagraniu audio, lider Islamskiego Państwa w Iraku i Lewancie, Abu Bakr al-Baghdadi, wezwał o zaprzestanie walk między islamistami i skupienie się na wspólnym wrogu[50]. Tego samego dnia 16 dżihadystów zginęło podczas walk i wybuchu samochodu-pułapki w Ar-Rakce[51]. 20 stycznia 2014, 16 osób, w tym sześciu rebeliantów poniosło śmierć w wyniku podwójnej eksplozji samochodu-pułapki w granicznym z Turcją mieście Bab Al-Hawa, kontrolowanym przez Front Islamski. Po tych aktach terrorystycznych, władze tureckie zamknęły granicę, nie pozostawiając tym samym żadnego otwartego przejścia granicznego z Syrią. ISIS przejęło także nad lotniskiem wojskowym Al-Dżarrah, z kolei potężna eksplozja w Manbidż spowodowała 20 ofiar[52]. ISIS opublikowało także statut obowiązujący na ziemiach kontrolowanych przez nich, opierający się o prawo koraniczne[53].

22 stycznia 2014 ISIS przejęło z rąk Frontu Islamskiego po kilku dniach ciężkich walk przedpole miasta Manbidż. Całkowitą kontrolę nad Manbidż, ISIS przejęło 23 stycznia 2014. Bitwa o miasto kosztowała życie 60 bojowników[54]. Do kolejnej potyczki między tymi samymi stronami doszło w strategicznym Azaz oraz Al-Bab[55]. ISIS ostrzelało także kontrolowane przez Kurdów miasto Ajn al-Arab[56]. Tymczasem lider światowej Al-Ka’idy, Ajman az-Zawahiri wezwał o natychmiastowe zakończenie bratobójczych walk w Syrii[54]. 24 stycznia 2014 dżihadyści odbili z rąk umiarkowanych rebeliantów miasto Darkusz w muhafazie Idbib tuż przy granicy z Turcją[57]. W ciągu trzech tygodni walk między islamistami zginęło niemal 1400 osób - 760 islamistów i rebeliantów z innych frakcji, 426 dżihadystów z ISIS, 190 cywilów i 19 innych ludzi, której tożsamości nie potwierdzono[54].

27 stycznia 2014 potwierdzono śmierć jednego z dowódców polowych ISIS - Samira Abida Muhammada al-Halifawiego, zabitego przez islamistów w Till Rifat pod Azaz. Dwóch ukrywających się ważnych osobistości Państwa w Iraku i Lewancie zostało pojmanych przez Armię Mudżahedinów w Ratjan[58]. Kolejno w dniach od 27 do 30 stycznia 2014 ISIS objęło kontrolę nad miejscowościami Susjan, Till Rahal, Hazwan oraz Ar-Raj, leżące na zachód od miasta Al-Bab[59]. 28 stycznia 2014 tureckie lotnictwo dokonało nalotu na konwój ISIS, podróżujący w pobliżu granicy po syryjskiej stronie. Zginęło 11 dżihadystów[60]. W ciągu miesiąca walk na „terenach wyzwolonych” śmierć poniosło 1747 osób - 879 islamistów, 531 dżihadystów ISIS oraz 215 cywilów[61][62].

1 lutego 2014 zamachowiec-samobójca ISIS, który przybył jako negocjator do kwatery ugrupowania Liwa at-Tauhid w Aleppo, która mieściła się w byłej szkole oficerskiej piechoty, wysadził się w powietrze. W tym samym czasie na zewnątrz eksplodował samochód pułapka. W atakach zginęło 16 rebeliantów[63]. 2 lutego 2014 ISIS nadal prowadziło ofensywę na zachodnich rubieżach Al-Bab. Ponadto to potyczki z Frontem Islamskim i Dżabhat al-Akrad doszło pod Manbidż. To drugie ugrupowanie odbiło z rąk ISIS wioski Sandalija and Al-Maszarfa. 16 bojowników islamskich zginęło, kiedy zamachowiec-samobójca z ISIS wysadził pod wiezieniem w miejscowości Ar-Raj[64][65].

3 lutego 2014 w oświadczeniu Al-Ka’ida odcięła się od działań Islamskiego Państwa w Iraku i Lewancie. Efektem tego kroku było ignorowanie przez ISIS poleceń Ajmana az-Zawahiriego. „Al-Ka’ida nie ma żadnych powiązań organizacyjnych z tą grupą (ISIS) i nie ponosi odpowiedzialności za jej działania” – głosiło internetowe oświadczenie. Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie próbowało w 2013 połączyć z się z syryjską filią Al-Ka’idy - Dżabhat an-Nusra, na co nie zgodził się az-Zawahiri. W odpowiedzi lider światowej organizacji terrorystycznej oświadczył w listopadzie 2013, że jedynym odgałęzieniem Al-Ka’idy w Syrii jest Dżabhat an-Nusra[66]. Po raz kolejny az-Zawahiri potępił ataki ISIS na inne ugrupowania w oświadczeniu z 6 kwietnia 2014[67].

3 lutego 2014 Wolna Armia Syrii rozpoczęła atakowanie punktów kontrolnych na rogatkach Ar-Rakki, kontrolowanych przez ISIS. Dzień później dżihadyści wydali oświadczenie, w którym wyrazili ubolewanie i przeprosili ludność cywilną za nadużywanie przemocy wobec nich[68].

Liwa Sukur asz-Szam, kluczowy członek Frontu Islamskiego, podpisała 5 lutego 2014 z Islamskim Państwem w Iraku i Lewancie zawieszenie broni ze skutkiem natychmiastowym. Obie obie strony zobowiązały się nie wspierać innych grup podczas walk pośrednich. ISIS z Liwą Sukur asz-Szam walczył głównie na polach naftowych Szaar, leżących w południowo zachodniej części w muhafazie Hama. Syryjski Front Rewolucyjny potępił układ między stronami[69].

Wyparcie ISIS z muhafazy Dajr az-Zaur oraz działania w muhafazie Aleppo[edytuj | edytuj kod]

8 lutego 2014 ugrupowanie Dżabhat an-Nusra i sojusznicze brygady islamistyczne ogłosiło początek ofensywy przeciwko Islamskiemu Państwu w Iraku i Lewancie w muhafazie Dajr az-Zaur. Już pierwszego dnia zabito lidera ISIS w tym regionie - Libijczyka Abu Dajana[70]. Ahrar asz-Szam zerwało ugodę z ISIS w muhafazie Hasaka, gdzie wspólnie walczono przeciwko Kurdom. Jadnak 6 lutego 2014, dżihadyści zaatakowali kilka baz Ahrar asz-Szam na froncie kurdyjskim, rozkradając broń byłych sprzymierzeńców i biorąc bojowników do niewoli. Dowództwo Ahrar asz-Szam nazwało ekstremistów z ISIS zdrajcami[71].

10 lutego 2014 dżihadyści niemal całkowicie wycofali się z muhafazy Dajr az-Zaur, poddając takie miasta jak Abu Kamal, Hadżin, Al-Dżala, Al-Musarb, Al-Kubajr oraz bazę Hamadan[72]. 12 lutego 2014 ISIS opuściło miasto Dajr az-Zaur[73]. Ich miejsce zajmowali ekstremiści z Dżabhat an-Nusra[74]. W międzyczasie toczyła się bitwa między ISIS i Dżabhat an-Nusra na polach Koniko i Al-Dżafra, gdzie według dziennikarzy pisma „As-Safir” zginęło 170 osób, w tym 50 przedstawicieli Islamskiego Państwa w Iraku i Lewancie. W bitwie zginął dowódca radykałów w muhafazie Dajr az-Zaur - Dużana al-Libi. Z kolei w mieście Al-Majadin pojmano innego lidera ISIS - Abu Zara al-Irakiego[75].

14 lutego 2014 ISIS dokonał egzekucji na 17 bojownikach Armii Mudżahedinów w mieście Rajtan pod Aleppo. Również ścięto głowy czterem rebeliantom z rywalizujących ugrupowań podczas walk w Azaz[76]. 20 lutego 2014 Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie wysadził w powietrze samochód-pułapkę w przygranicznym mieście z Turcją Bab as-Salama, w wyniku czego zginęło 14 osób, w większości ludzie przebywający w tureckim obozie dla uchodźców[77]. 23 lutego 2014 w zamachu samobójczym w Aleppo zginął weteran wojenny z Afganistanu i Iraku, Abu Chalid as-Suri, mediator w konflikcie z ramienia Ahrar asz-Szam, ale także krytyk ISIS, a także sześć innych bojowników[78]. Według szacunków Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka w ciągu dwóch miesięcy walk zginęło 3,3 tys. islamistów[79].

25 lutego 2014 dowództwo Dżabhat an-Nusra postawiło Islamskiemu Państwu w Iraku i Lewancie pięciodniowe ultimatum na podjęcie negocjacji mających na celu zakończenie walk. W przypadku nie spełnienia żądań, zagrożono operacją zbrojną, która unicestwi organizację[80]. 28 lutego 2014 islamiści rozpoczęli odwrót z muhafazy Aleppo w kierunku Ar-Rakki, opuszczając między innymi Azaz, bazę lotniczą Menneg oraz tereny pod Dajd Dżamal oraz Kafin[81]. 28 lutego 2014 Wolna Armia Syrii oraz Dżabhat al-Akrad wypędziły ISIS z Azazu[82]. Dzień później Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie wycofało się również z miejscowości Ar-Raj leżącej pod Al-Bab, która została zajęta w wyniku ofensywy z końca stycznia 2014[83].

11 marca 2014 brygada ISIS dokonała nieoczekiwanego ataku na miejscowość Szujuch, lezącej na obrzeżach Dżarabulus. Następnie dokonano tam egzekucji 22 osób, w tym 12 rebeliantów Frontu Islamskiego[84]. Radykałowie islamscy przechwycili również miejscowość Karakuzak, leżącą w muhafazie Aleppo, 35 km na południe od tureckiej granicy. Niszczono tam figury postaci historycznych. W związku z tym tureckie media informowały o rozlokowaniu 25 żołnierzy przy zamku Dżabir w Aleppo, w którym znajduje się grób legendarnego Sulejmana Szaha, dziadek założyciela Imperium Osmańskiego, Usmana I. Turkowie otrzymali rozkaz strzelania do każdego, kto atakuje historyczne obiekty[85]. Tymczasem w muhafazie Al-Hasaka doszło do wymiany jeńców wojennych miedzy ISIS i Dżabhat an-Nusra[86]. Wieczorem 12 marca 2014 w wiosce Sarin w muhafazie Ar-Rakka zabito jednego z głównych dowódców ISIS - Abu Muhammada al-Masriego[87]. Dzień później ISIS kontynuowało ofensywę pod Dżarabulus, zajmując wioskę Dżisir Kuzak[88].

Do 13 marca 2014 w wyniku walk między siłami islamskimi, śmierć poniosło 3012 osób, w tym 312 cywilów, 1566 rywalizujących z ISIS oraz 1083 tych drugich[89]. Tymczasem do 14 marca 2014 Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie opuściło muhafazy Latakia oraz Idlib[90]. 21 marca 2014 podczas walk o wioski Al-Dża’da oraz al-Kubba w muhafazie Aleppo, dżihadyści wzięli do niewoli 30 rebeliantów z konkurencyjnych grup[91].

Przełamanie pod Marakdą oraz bitwa o Abu Kamal[edytuj | edytuj kod]

17 marca 2014 bojownicy Dżabhat an-Nusra oraz Frontu Islamskiego przechwycili z rąk ISIS zaporę Ath-Thalja, leżącą w pobliżu miasta Marakda, na południu muhafazy Hasaka[92]. Był to wstęp do bitwy o Marakdę, która toczyła się między Dżabhat an-Nusra i ISIS w dniach 21-29 marca 2014. Starcie między ugrupowaniami ekstremistycznymi zakończyło się jednak zwycięstwem Islamskiego Państwo w Iraku i Lewancie okupionym śmiercią łącznie 120 dżihadystów po obu stronach[93]. Przegrani wycofali się do wioski As-Sur, lezącej na pograniczu muhafaz Hasaka oraz Dajr az-Zaur, a ISIS postanowiło przystąpić do kontrofensywy[94].

10 kwietnia 2014 Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie podjęło uderzenie na utraconą dwa miesiące wcześniej muhafazę Dajr az-Zaur. Atak nastąpił z trzech stron. Ekstremiści przekroczyli granicę syryjsko-iracką w Abu Kamal, częściowo zajmując przejście graniczne oraz samo miasto. Dżihadyści zajęli także silosy pod miejscowością Kabadżib[95]. W walkach zginęło 60 osób, wśród nich było wielu islamistów zamordowanych w egzekucjach przez rebeliantów z Iraku[96][97]. Dzień później Dżabhat an-Nusra wzmocniona przez inne islamskie brygady dokonała kontrataku na Abu Kamal. Po niespełna godzinnej walce udało się wyprzeć bojowników ISIS z miasta. W starciu życie straciło 26 osób. Abu Kamal było kontrolowane przez islamistów od czasu ofensywy antyrządowej z listopada 2012[98]. Rebelianci ISIS zostali wyparci do wioski Hasin, gdzie koncentrowały się walki począwszy od 12 kwietnia 2014[99]. 14 kwietnia 2014 rozpoczęły się również potyczka o kontrolę nad wioską As-Sur[100]. Z powodu walk między islamistami w muhafazie Dajr az-Zaur, przesiedlonych zostało 60 tys cywilów[101].

22 kwietnia 2014 dwóch zamachowców-samobójców z ugrupowania Dżabhat an-Nusra wysadziło się w powietrze w obozie treningowym Islamskiego Państwa w Iraku i Lewancie w muhafazie Hasaka, w wyniku czego śmierć poniosło 16 dżihadystów, w tym jeden Niemiec[102]. 25 kwietnia 2014, 1500 bojowników Wolnej Armii Syrii przeprowadziło operację pod Ar-Rakką, w wyniku której z rąk ISIS, odbito pięć wiosek. W walkach śmierć poniosło ośmiu dżihadystów[103].

Prowadzące w sąsiedniej z Syrią, prowincji Al-Anbar irackie siły zbrojne zbombardowały konwój ISIS przekraczający granicę, na syryjskim terytorium w miejscowości Wadi Suwab. Konwój dżihadystów składał się z ośmiu cystern, które zostały ostrzelane przez helikoptery. W akcji zginęło ośmiu dżihadystów[104].

Kontrofensywa ISIS w muhafazie Dajr az-Zaur i podjęcie kampanii irackiej[edytuj | edytuj kod]

Mimo porażki w Abu Kamal, 30 kwietnia 2014 ISIS rozpoczęło kontrofensywę w Dajr az-Zaur. Na początku maja 2014 Dżabhat an-Nusra ogłosiło, iż wstrzymuje bezpośrednie ataki przeciwko ISIS, wedle instrukcji Ajmana az-Zawahiriego, jednakże zastrzegli obronę muzułmanów w przypadku działań wrogich dżihadystów[105]. Mimo tego 5 maja 2014 odbyła się krwawa bitwa o As-Subhę w muhafazie Dajr az-Zaur. W wygranej przez islamskie bataliony walce, zginęło 69 rebeliantów i 23 dżihadystów ISIS oraz pięciu cywilów[106]. Do 10 maja 2014 ISIS przejęło całkowitą kontrolę nad wschodnim pasem mufahafazy Dajr az-Zaur. W ciągu dziesięć dni walk zginęło 230 osób, a 100 tys. cywilów zostało przesiedlonych[107]. Tymczasem do 12 maja 2014 w walkach między ugrupowaniami islamskimi zginęło 4766 osób, w tym 505 cywilów, 2377 islamistów (ok. 1000 bojowników Frontu Islamskiego i 500 Dżabhat an-Nusra) oraz 1845 dżihadystów ISIS i 39 niezidentyfikowanych osób[108].

W maju 2014 na frocie Dajr az-Zaur walczyło 3 tys. dżihadystów ISIS[109]. 16 maja 2014 w ataku samobójczym na bazę islamskich bojowników w miejscowości Asz-Szahil zginęło 14 osób. Za atakiem stało ISIS[110]. 22 maja 2014 Islamskie Państwo w Iraku Lewancie ogłosiło zdobycie kontroli nad terminalem naftowym Al-Charrat[111]. W walkach zginęło 26 rebeliantów Dżabhat an-Nusra. Większość z nich została zabita po pojmaniu[112]. 2 czerwca 2014 ISIS zdobyło kontrolę nad miastem Al-Bisira i 16 okolicznymi wioskami[113]. Do 5 czerwca 2014 ISIS przejęło całkowitą kontrolę nad zachodnim pasem granicznym muhafazy Dajr az-Zaur (nie wliczając przejścia granicznego w Abu Kamal). Stało się możliwe po ostatecznym ataku czeczeńskiego i afgańskiego oddziału dżihadystów na pozycje frakcji Dżabhat an-Nusra[114]. Sześciotygodniowa ofensywa ISIS kosztowała życie 600 islamistów i spowodowała ucieczkę z domostw 130 tys. ludzi[115]. Do połowy czerwca 2014 w walkach międzyfrakcyjnych życie straciło 6 tys. osób[116].

Konsekwencją sukcesu w Dajr az-Zaur, Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie podjęło w czerwcu 2014 szeroko zakrojoną ofensywę w Iraku. Operacja islamistów była możliwa dzięki swobodnym przekraczaniu granicy iracko-syryjskiej. Ofensywa dżihadystów w Iraku rozpoczęła się od ataku na Sammarrę i zdobyciu 10 czerwca 2014 Mosulu po sześciodniowej bitwie. Armia iracka początkowo podjęła walkę z dżihadystami i wspierającymi ich baasisami, jednak po upadku Mosulu i dopuszczaniu się masowych egzekucji na szyitach i zbrodni wojennych przez islamistów, całe dywizje irackiego wojska dezerterowały. Po opanowaniu irackiej prowincji Niniwa ISIS skierowało się do prowincji Salah ad-Din, gdzie zajęto miasto Tikrit oraz po dziesięciodniowej bitwie strategiczną rafinerię ropy naftowej w Bajdżi. Po rozpoczęciu kampanii irackiej Islamskie Państwo Iraku i Lewantu ogłosiło, iż wstrzymało operacje zbrojne na terytorium Syrii, aby skoncentrować się na ściąganiu z północnego Iraku zdobytej broni[117].

W dniach 19-21 czerwca 2014 toczyła bitwa między ISIS o siłami irackimi o kontrolę nad iracką częścią przejścia granicznego Abu Kamal - Al-Ka'im[118]. Sunniccy rebelianci opanowali przejście graniczne, zabijając 34 funkcjonariuszy irackich sił bezpieczeństwa[119]. Pełna kontrola nad przejściem granicznym znacznie ułatwiła dżihadystom transport broni i ciężkiego sprzętu na front wojny z rządem w Bagdadzie, zwłaszcza, iż kontrolujący syryjską stronę granicy ugrupowanie Dżabhat an-Nusra, oficjale ugrupowanie powiązane z Al-Ka'idą, zadeklarowali 25 czerwca 2014 lojalność wobec Islamskiego Państwo w Iraku i Lewancie. Zjednoczenie dt. przejścia granicznego Abu Kamal - Al-Ka'im, gdzie garnizon Dżabhat an-Nusra przeszedł na stronę ISIS[120]. Mimo tego między rywalizującymi ugrupowaniami doszło do walk. Dżabhat an-Nusra wraz z innymi islamskimi brygadami usiłowała bronić przygranicznych pozycji, jednak ostatecznie zostali pobici przez dżihadystów tworzących kalifat. Abu Kamal padło 1 lipca 2014[121].

29 czerwca 2014, pierwszego dnia ramadanu, Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie ogłosiło powstanie kalifatu pod nazwą „Państwo Islamskie” (IS; „Islamic State”) na ziemiach przez siebie kontrolowanych. Nowa nazwa dotyczyła też ugrupowania z którego usunięto wyrazy „Irak” oraz „Lewant”. Na czele kalifatu stanął wybrany przez szurę, lider ugrupowania, szejk Abu Bakr al-Baghdadi. W domniemaniu kalif stał się przywódcą wszystkich muzułmanów na świecie[122]. Władze USA, że deklaracja suwerenności IS „nie ma znaczenia”[123]. Islamskie ugrupowanie militarne Dżajsz al-Islam wchodzące w skład Frontu Islamskiego, odrzuciło deklarację o utworzeniu kalifatu, argumentując, że „gang al-Baghdadiego żyje świecie fantazji”, a deklaracja suwerenności to jedynie element "wojny psychologicznej"[124].

W dniu ogłoszenia deklaracji o ustanowieniu kalifatu, w kontrolowanych miastach przez IS miały miejsce parady zwycięstwa. z kolei w mieście Dajr Hafir na wschodzie muhafazy Aleppo, ukrzyżowano ośmiu bojowników wrogiego ugrupowania[125][1].

3 lipca Państwo Islamskie przejęło kontrolę nad miastami Mayadin i Shuhail oraz szeregiem innych miejscowości w prowincji oraz największym polem naftowym Syrii, al-Omara, po wycofaniu sił Frontu Al-Nusra[126][127].

14 lipca bojówki dżihadystów wyparły rebeliantów z kontrolowanych przez nich wschodnich dzielnic Deir ez-Zor. Tym samym, po odwrocie większości innych grup rebelianckich niemal cała prowincja znalazła się pod kontrolą Państwa Islamskiego[128].

Walki we wschodniej Ghucie[edytuj | edytuj kod]

1 lipca wybuchły starcia między bojówkami Państwa Islamskiego a siłami ugrupowania Dżajsz al-Islam we mieście Medaa, w Ghucie Damaszku. Bojownicy ISIL pojmali 25 bojowników wrogiego ugrupowania i zlikwidowali nieznaną część z nich. Następnego dnia Zahran Alloush, dowódca Armii Islamu wezwał swoich zwolenników do przeciwstawienia się ISIL. W wyniku zaciętych walk siły Państwa Islamskiego wycofały się z Medaa, tracąc 15 ludzi. Poległo też 14 rebeliantów[129]. Z kolei 9 lipca Państwo Islamskie dokonało w Ghucie udanego zamachu bombowego na lokalnego dowódcę Dżajsz al-Islam, Abu Mohammeda Harouna, który zginął na miejscu[130]. Równolegle, walcząca na terenie prowincji Idlib brygada Dawoud, licząca ponad 1000 bojowników i wchodząca dotąd w skład Frontu Islamskiego, pod wrażeniem sukcesów Państwa Islamskiego przeszła na jego stronę. Pod pretekstem udzielenia pomocy bojownikom walczącym w Aleppo, wycofała się do prowincji Rakka, zabierając ze sobą 10 zdobycznych czołgów i setkę innych pojazdów wojskowych[131].

Przypisy

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 الالاف لقوا مصرعهم واستشهدوا خلال الاشتباكات مع الدولة الاسلامية (ang.). SOHR, 2014-06-29. [dostęp 2014-07-01].
 2. New Syria rebel alliance declares war on Al Qaida (ang.). Gulfnews, 2014-01-04. [dostęp 2014-01-10].
 3. Syrian rebels launch fierce offensive against al Qaeda fighters (ang.). Reuters, 2014-01-04. [dostęp 2014-01-06].
 4. Syrian Rebels Attack ISIS (ang.). understandingwar.org, 2014-01-05. [dostęp 2014-01-06].
 5. 5,0 5,1 Syria rebels fight back against ISIS (ang.). dailystar.com.lb, 2014-01-05. [dostęp 2014-01-06].
 6. Syrian Observatory for Human Rights (ang.). SOHR, 2014-01-03. [dostęp 2014-01-10]. [zarchiwizowane z adresu 2014-01-05].
 7. Syrian Observatory for Human Rights (ang.). SOHR, 2014-01-04. [dostęp 2014-01-10]. [zarchiwizowane z adresu 2014-01-04].
 8. Syrian Observatory for Human Rights (ang.). SOHR, 2014-01-05. [dostęp 2014-01-10].
 9. 9,0 9,1 Jabhat al-Akrad vs. ISIS in Aleppo (ang.). YouTube, 2014-01-05. [dostęp 2014-01-10].
 10. 10,0 10,1 Syrian rebels push al-Qaeda back (ang.). Al Arabija, 2014-01-05. [dostęp 2014-01-10].
 11. Al Qaeda-linked group routed in Syrian rebel infighting (ang.). Los Angeles Times, 2014-01-05. [dostęp 2014-01-10].
 12. Syrian rebels pin down al-Qaida-linked fighters (ang.). Sltrib.com, 2014-01-06. [dostęp 2014-01-10].
 13. Syrian rebels pin down al-Qaida-linked fighters (ang.). Sltrib.com, 2014-01-06. [dostęp 2014-01-10].
 14. Syrian Observatory for Human Rights (ang.). SOHR, 2014-01-06. [dostęp 2014-01-10]. [zarchiwizowane z adresu 2014-01-07].
 15. Syria rebels seize al-Qaida base in north (ang.). Al Dżazira, 2014-01-07. [dostęp 2014-02-03].
 16. Syrian Observatory for Human Rights (ang.). SOHR, 2014-01-07. [dostęp 2014-01-10]. [zarchiwizowane z adresu 2014-01-07].
 17. Syrian Observatory for Human Rights (ang.). SOHR, 2014-01-07. [dostęp 2014-01-10]. [zarchiwizowane z adresu 2014-01-07].
 18. Syrian Observatory for Human Rights (ang.). SOHR, 2014-01-07. [dostęp 2014-01-10].
 19. Syrian Observatory for Human Rights (ang.). SOHR, 2014-01-06. [dostęp 2014-01-10].
 20. Syrian Observatory for Human Rights (ang.). SOHR, 2014-01-07. [dostęp 2014-01-10].
 21. Aleppo free of ISIS control, rebel commander says (ang.). Now Media, 2014-01-08. [dostęp 2014-01-10].
 22. Al-Qaeda’s ISIL vows to ‘crush’ Syrian rebels (ang.). zamanalwsl.net, 2014-01-08. [dostęp 2014-01-10].
 23. 23,0 23,1 Jihadists battle back in north Syria, says monitor (ang.). Now Media, 2014-01-09. [dostęp 2014-01-10].
 24. "Nearly 500 killed in Syria rebel-jihadist fighting: NGO (ang.). SOHR, 2014-01-09. [dostęp 2014-01-10].
 25. Clashes between the ISIS and a rebel brigade by the Castillo road (ang.). SOHR, 2014-01-09. [dostęp 2014-01-10].
 26. "Nearly 500 killed in Syria rebel-jihadist fighting: NGO (ang.). dawn.com, 2014-01-09. [dostęp 2014-01-10].
 27. Raqqah province (ang.). SOHR, 2014-01-10. [dostęp 2014-01-10].
 28. Abu Omar al-Sziszani - kaukaski dowódca stojący za sukcesami dżihadystów w Syrii (pol.). wp.pl, 2014-01-16. [dostęp 2014-01-17].
 29. Al Qaeda group fights back against Syria rebel assault (ang.). Reuters, 2014-01-11. [dostęp 2014-01-18].
 30. Al Qaeda group fights back against Syria rebel assault (ang.). Reuters, 2014-01-11. [dostęp 2014-01-18].
 31. Syrian troops advance on Aleppo area: activists (ang.). Daily Star, 2014-01-11. [dostęp 2014-01-18].
 32. Syrian Observatory for Human Rights (ang.). SOHR, 2014-01-12. [dostęp 2014-01-18].
 33. Syrian Observatory for Human Rights (ang.). SOHR, 2014-01-12. [dostęp 2014-01-18].
 34. Syrian opposition and ISIS continue Idlib battle (ang.). SOHR, 2014-01-12. [dostęp 2014-01-18].
 35. Group linked to al Qaeda regains ground in northeast Syria (ang.). Reuters, 2014-01-12. [dostęp 2014-01-18].
 36. Syria, anti-Assad rebel infighting leaves 700 dead, including civilians (ang.). AsiaNews, 2014-01-13. [dostęp 2014-01-18].
 37. Hunger, Death In Besieged Damascus Area (ang.). npr.com, 2014-01-13. [dostęp 2014-01-18].
 38. Syrian Observatory for Human Rights (ang.). SOHR, 2014-01-14. [dostęp 2014-01-18]. [zarchiwizowane z adresu 2014-01-14].
 39. Syria: wybuch samochodu pułapki zabił 26 osób. Opozycja wini Al-Kaidę (pol.). wp.pl, 2014-01-15. [dostęp 2014-01-18].
 40. Syrian Observatory for Human Rights (ang.). SOHR, 2014-01-15. [dostęp 2014-01-18]. [zarchiwizowane z adresu 2014-01-16].
 41. Approximately 1070 people killed in 13 days of intense clashes and executions between the ISIS forces against islamist and rebel battalions (ang.). SOHR, 2014-01-15. [dostęp 2014-01-18]. [zarchiwizowane z adresu 2014-01-16].
 42. SOHR (ang.). SOHR, 2014-01-16. [dostęp 2014-01-18]. [zarchiwizowane z adresu 2014-01-17].
 43. Syrian Observatory for Human Rights (ang.). SOHR, 2014-01-16. [dostęp 2014-01-18]. [zarchiwizowane z adresu 2014-01-17].
 44. Syrian rebels push Qaeda affiliate from northwest stronghold (ang.). Reuters, 2014-01-16. [dostęp 2014-01-18].
 45. Syrian Observatory for Human Rights (ang.). SOHR, 2014-01-17. [dostęp 2014-01-18]. [zarchiwizowane z adresu 2014-01-18].
 46. Al-Mujahideen Army ousts ISIL from Ratyan in Aleppo (ang.). syrianewsdesk.com, 2014-01-18. [dostęp 2014-02-01].
 47. ISIL Beheads 40 Members of Rival Group in Aleppo (ang.). en.shiapost.com, 2014-01-18. [dostęp 2014-02-01].
 48. Renewed battles between opposition battalions and ISIL in Aleppo (ang.). syrianewsdesk.com, 2014-01-18. [dostęp 2014-02-01].
 49. Syrian Observatory for Human Rights (ang.). SOHR, 2014-01-18. [dostęp 2014-02-01]. [zarchiwizowane z adresu 2014-01-19].
 50. ISIS ‘reaching out’ to Syrian rebels, urges end to infighting (ang.). Al Arabija, 2014-01-18. [dostęp 2014-02-01].
 51. Syrian Observatory for Human Rights (ang.). SOHR, 2014-01-18. [dostęp 2014-02-01]. [zarchiwizowane z adresu 2014-01-20].
 52. Syrie: 16 morts dans un double attentat (fr.). lefigaro.fr, 2014-01-20. [dostęp 2014-02-01].
 53. Syrian Observatory for Human Rights (ang.). SOHR, 2014-01-20. [dostęp 2014-02-01].
 54. 54,0 54,1 54,2 Zawahri urges end to deadly clashes between rebels and jihadists (ang.). SOHR, 2014-01-23. [dostęp 2014-02-01].
 55. Syrian Observatory for Human Rights (ang.). SOHR, 2014-01-22. [dostęp 2014-02-01].
 56. Syrian Observatory for Human Rights (ang.). SOHR, 2014-01-22. [dostęp 2014-02-01].
 57. ISIS have completely taken over the town of Darkoush (ang.). SOHR, 2014-01-24. [dostęp 2014-02-01].
 58. Talks Resume to Evacuate Civilians in Syrian City (ang.). ABC News, 2014-01-27. [dostęp 2014-02-01].
 59. CHRONICLE MAP (ang.). Twitter, 2014-01-29. [dostęp 2014-02-01].
 60. http://english.alarabiya.net/en/News/2014/01/30/Turkish-army-strikes-ISIS-convoy-in-Syria.html (ang.). Al Arabija, 2014-01-30. [dostęp 2014-02-01].
 61. Regime barrel bombs kill 13 in Aleppo (ang.). Daily Star, 2014-01-29. [dostęp 2014-02-01].
 62. Syrian Observatory for Human Rights (ang.). SOHR, 2014-02-03. [dostęp 2014-02-03].
 63. ISIS Attacks Rebel Base in Aleppo (ang.). etilaf.org, 2014-02-01. [dostęp 2014-02-02].
 64. SOHR (ang.). SOHR, 2014-02-02. [dostęp 2014-02-03].
 65. SOHR (ang.). SOHR, 2014-02-02. [dostęp 2014-02-03].
 66. Al-Kaida odcina się od Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (pol.). wp.pl, 2014-02-03. [dostęp 2014-02-03].
 67. Al Qa’eda Head Zawahiri Denounces Attacks by Islamic State of Iraq (ang.). eaworldview.com, 2014-04-06. [dostęp 2014-04-29].
 68. FSA attacks ISIL checkpoint in Al-Raqqa (ang.). syrianewsdesk.com, 2014-02-04. [dostęp 2014-02-05].
 69. Wednesday 5 February 2014 (ang.). supportkurds.org, 2014-02-06. [dostęp 2014-02-06].
 70. Activists say ISIS top commander killed in Syria (ang.). 2014-02-09. [dostęp 2014-02-10].
 71. Saturday 8 February 2014 (ang.). 2014-02-09. [dostęp 2014-02-10].
 72. Syria Live Blog (ang.). Al Dżazira, 2014-02-09. [dostęp 2014-02-10].
 73. Sectarian Massacre In Hama, ISIS Withdraws From Deir Al-Zor (ang.). syrianobserver.com, 2014-02-12. [dostęp 2014-03-01].
 74. Al-Nusra, ISIL clash in Deir Al-Zor countryside (ang.). syrianewsdesk.com, 2014-03-02. [dostęp 2014-03-01].
 75. ISIS losing ground in Syria to Jabhat al-Nusra (ang.). al-monitor.com, 2014-02-12. [dostęp 2014-03-01].
 76. Syria: islamiści z ISIL dokonali egzekucji 21 osób (ang.). wp.pl, 2014-02-14. [dostęp 2014-03-01].
 77. Car bomb hits refugee camp on Syria border (ang.). dailystar.com.lb, 2014-02-21. [dostęp 2014-03-01].
 78. Starszy dowódca Al-Kaidy zabity w Syrii (pol.). psz.pl, 2014-02-23. [dostęp 2014-03-01].
 79. Syri 1 Mar 2014 (ang.). crisisgroup.org, 2014-03-03. [dostęp 2014-03-03].
 80. Islamiści z Syrii będą się wzajemnie zwalczali? Front Al-Nusra stawia ultimatum ISIL (pol.). wp.pl, 2014-02-25. [dostęp 2014-03-01].
 81. ISIS jihadists retreat from parts of north Syria:activists". (ang.). dailystar.com.lb, 2014-02-28. [dostęp 2014-03-01].
 82. حلب – اعزاز : معركة الكرامة لتحرير مدينة اعزاز من تنظيم (ang.). jabhetakrad.com, 2014-03-02. [dostęp 2014-03-18].
 83. ISIL erects cement barricades in Al-Bab in Aleppo countryside (ang.). dailystar.com.lb, 2014-03-02. [dostęp 2014-03-18].
 84. Syria Live Blog (ang.). Al Dżazira, 2014-03-11. [dostęp 2014-03-18].
 85. 'Shoot' order given to Turkish troops based in Aleppo (ang.). Al Dżazira, 2014-03-11. [dostęp 2014-03-18].
 86. Tuesday 11 March 2014 (ang.). supportkurds.org, 2014-03-12. [dostęp 2014-03-18].
 87. FSA assassinates ISIL leader in Al-Raqqa countryside (ang.). syrianewsdesk.com, 2014-03-12. [dostęp 2014-03-18].
 88. ISIL seizes restive village in Aleppo countryside (ang.). syrianewsdesk.com, 2014-03-13. [dostęp 2014-03-18].
 89. الاشتباكات مع الدولة الاسلامية تودي بحياة 4000 بينهم 312 مدنياً (arab.). SOHR, 2014-03-13. [dostęp 2014-03-18].
 90. Syrian Observatory for Human Rights (ang.). SOHR, 2014-03-14. [dostęp 2014-03-18].
 91. Friday 21 March 2014 (ang.). SOHR, 2014-03-21. [dostęp 2014-03-22].
 92. Clashes renewed between Islamist groups near Syria's Hasaka (ang.). aranews.org, 2014-03-18. [dostęp 2014-04-19].
 93. Syrian army retakes key post in regime bastion Latakia (ang.). yourmiddleeast.com, 2014-03-31. [dostęp 2014-04-19].
 94. ISIS kills 35 fighters from Jabhat Al-Nusra and Islamic battalions (ang.). SOHR, 2014-03-29. [dostęp 2014-04-19].
 95. ISIS kills 35 fighters from Jabhat Al-Nusra and Islamic battalions (ang.). dailystar.com.lb, 2014-04-10. [dostęp 2014-04-19].
 96. 51 dead as Islamist foes clash in Syria on Iraq border: NGO (ang.). ahram.org.eg, 2014-04-10. [dostęp 2014-04-19].
 97. ’86 dead’ as Syria’s Qaeda, allies repel jihadists (ang.). thecairopost.com, 2014-04-11. [dostęp 2014-04-19].
 98. ’86 dead’ as Syria’s Qaeda, allies repel jihadists (ang.). dailystar.com.lb, 2014-04-11. [dostęp 2014-04-19].
 99. ISIS on retreat in Deir al-Zor after surprise attack (ang.). dailystar.com.lb, 2014-04-12. [dostęp 2014-04-19].
 100. لدولة الاسلامية تسيطر على عدة قرى في دير الزور (arab.). SOHR, 2014-04-15. [dostęp 2014-04-19].
 101. More than 60 thousand civilians flee towns (arab.). SOHR, 2014-05-04. [dostęp 2014-05-14].
 102. German rapper-turned-jihadist reported dead in Syria (ang.). dailystar.com.lb, 2014-04-22. [dostęp 2014-04-25].
 103. FSA strikes jihadist-held stronghold (ang.). thetimes.co.uk, 2014-04-26. [dostęp 2014-04-29].
 104. Iraqi Warplanes Strike Inside Syria for 1st Time, Kill 8 (ang.). eaworldview.com, 2014-04-27. [dostęp 2014-05-16].
 105. Syria's Nusra sets conditions to stop fighting ISIS (ang.). dailystar.com.lb, 2014-05-04. [dostęp 2014-05-14].
 106. 80 fighters killed in clashes in Der-Ezzor and its countryside (ang.). SOHR, 2014-05-05. [dostęp 2014-05-14].
 107. More than 100 thousand civilians displaced by ongoing clashes in Der-Ezzor (ang.). SOHR, 2014-05-10. [dostęp 2014-05-14].
 108. Syrian Observatory for Human Rights (ang.). SOHR, 2014-05-10. [dostęp 2014-05-14].
 109. Jihadists trying to establish Islamic state on border of Syria and Iraq (ang.). haaretz.com, 2014-05-21. [dostęp 2014-06-03].
 110. تلى بتفجيرين بدير الزور وإدلب وغارات بدرع (ang.). Al Dżazira, 2014-05-16. [dostęp 2014-06-03].
 111. تلى بتفجيرين بدير الزور وإدلب وغارات بدرع (ang.). Al Dżazira, 2014-05-16. [dostęp 2014-06-03].
 112. Der Ezzor Province: (ang.). SOHR, 2014-05-22. [dostęp 2014-06-03].
 113. Der Ezzor Province: (ang.). SOHR, 2014-06-02. [dostęp 2014-06-26].
 114. ISIS bolsters presence in eastern Syria, advances towards Iraq (ang.). aawsat.net, 2014-06-05. [dostęp 2014-06-26].
 115. Al-Qaida offshoot in fierce offensive, carves out territory across Syria and Iraq (ang.). Jerusalem Post, 2014-06-10. [dostęp 2014-06-26].
 116. Syria: top FSA officers quit (ang.). Al Arabija, 2014-06-10. [dostęp 2014-06-26].
 117. Dżihadyści z ISIL wstrzymali operacje w Syrii. Przerzucają broń z północy Iraku (pol.). tvn24.pl, 2014-06-13. [dostęp 2014-06-26].
 118. Control of Terrain in Iraq: June 19, 2014 (ang.). Institute for the Study of War Iraq Updates, 2014-06-19. [dostęp 2014-06-26].
 119. Clashes kill 34 Iraq security forces on Syria border: Officials (ang.). Ahram Online, 2014-06-19. [dostęp 2014-06-26].
 120. Syrian Qaeda wing pledges loyalty to ISIL in border town (ang.). Reuters, 2014-06-25. [dostęp 2014-06-26].
 121. Jihadi group captures Syrian border town (ang.). The Washington Post, 2014-07-01. [dostęp 2014-07-05]. [zarchiwizowane z adresu 2014-07-01].
 122. Iraq militant group declares establishment of Islamic state (ang.). CBC News, 2014-06-28. [dostęp 2014-06-30].
 123. USA: ogłoszenie powstania kalifatu "nie ma znaczenia" (pol.). TVN24, 2014-07-01. [dostęp 2014-07-01].
 124. Iraq Live Blog (ang.). Al Dżazira, 2014-07-01. [dostęp 2014-07-01].
 125. ISIS crucifies 8 rebels in Aleppo: activists (ang.). DailyStar, 2014-07-01. [dostęp 2014-07-01].
 126. http://www.reuters.com/article/2014/07/03/us-syria-crisis-islamicstate-idUSKBN0F80SO20140703?feedType=RSS&feedName=worldNews
 127. http://abcnews.go.com/International/wireStory/extremist-group-takes-towns-syria-24409027
 128. http://www.aljazeera.com/news/middleeast/2014/07/state-expels-rivals-from-syria-city-2014714134248239815.html
 129. http://www.dailystar.com.lb/News/Middle-East/2014/Jul-03/262470-rebels-demand-help-as-fighting-rages-against-isis-in-ghouta.ashx#axzz36RKqcC3t
 130. http://www.dailystar.com.lb/News/Middle-East/2014/Jul-09/263183-reinforcements-rush-to-/aleppo-as-battles-rage.ashx#axzz36N8qKwvx
 131. http://www.newsobserver.com/2014/07/08/3992446/1000-syrian-rebels-defect-to-islamic.html