Karl Weierstraß

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Stupa1989 (dyskusja | edycje) o 13:07, 12 mar 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Karl Weierstraß
{{{alt grafiki}}}
Karl Weierstraß
Data i miejsce urodzenia

31 października 1815
Ostenfelde w Westfalii

Data i miejsce śmierci

19 lutego 1897
Berlin

Zawód, zajęcie

matematyk

podpis
Tablica upamiętniająca pobyt i pracę Karla Weierstraßa w Braniewie (na budynku dawnego Collegium Hosianum)

Karl Theodor Wilhelm Weierstraß (ur. 31 października 1815 w Ostenfelde w Westfalii, zm. 19 lutego 1897 w Berlinie) – niemiecki matematyk, zwolennik arytmetyzacji analizy matematycznej, twórca precyzyjnego pojęcia granicy funkcji.

Życiorys

Po ukończeniu nauki w Gymnasium Theodorianum w Paderborn studiował najpierw na uniwersytecie w Bonn prawo i ekonomię (1834-1838), a następnie na uniwersytecie w Münster matematykę i fizykę (1838-1840), które bardziej odpowiadały jego upodobaniom. Następnie pracował jako nauczyciel w gimnazjach w Münster, w Wałczu i od roku 1848 w Braniewie. Po tym, jak jego publikacje matematyczne spotkały się z uznaniem w świecie fachowców tej dziedziny, otrzymał powołanie jako profesor Uniwersytetu Berlińskiego, gdzie wykładał przez 30 lat.

Większość jego prac została wydana po jego śmierci. Weierstraß był jednym z twórców nowoczesnych ścisłych metod matematycznych. Pracował nad teorią funkcji analitycznych i teorią szeregów. Wiele jego prac dotyczy również rachunku wariacyjnego.

Był nauczycielem takich matematyków jak: Georg Cantor, Georg Ferdinand Frobenius, Otto Hölder, Adolf Hurwitz, Wilhelm Killing, Felix Klein, Marius Sophus Lie, Hermann Minkowski i Sofja Kowalewska.

Publikacje

  • Abhandlungen aus der Funktionentheorie. Berlin (1866)

Zobacz też

Linki zewnętrzne