Karol Lucjan Bonaparte

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez 94.254.167.75 (dyskusja) o 17:29, 11 kwi 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Karol Bonaparte
{{{alt grafiki}}}
Data i miejsce urodzenia

24 maja 1803
Paryż, Francja

Data i miejsce śmierci

29 kwietnia 1857
Paryż, Francja

Zawód, zajęcie

Ornitolog

Herb rodu Buonaparte
Herb rodu Buonaparte

Karol Lucjan Bonaparte (fr. Charles Lucien Jules Laurent, 24 maja 1803, Paryż29 kwietnia 1857 tamże) - książę Canino i Musignano, najstarszy syn Lucjana Bonaparte, brata Napoleona I, zoolog i ornitolog o sławie światowej. Pisał po angielsku, włosku i francusku.

Życiorys

Małżeństwo

Napoleon, pragnąc by jego rodzeństwo, szczególnie bracia, zawierało małżeństwa z osobami ze starych rodów panujących, nie uznał małżeństwa Lucjana z Aleksandryną de Bleschamp i rodzina musiała się schronić przed jego niełaską w Rzymie pod opiekuńcze skrzydła papieża Piusa VII. Tam, w Italii, w czasie wędrówek w okolicach zamku rodzinnego w Canino koło Viterbo przyszły uczony zaczął interesować się przyrodą i szczególnie ornitologią.

Zenajda Bonaparte

29 czerwca 1822 Karol Lucjan poślubił w Brukseli kuzynkę Zenajdę Bonaparte (1801-1854), jedną z dwóch córek najstarszego z rodzeństwa Bonapartych Józefa, byłego króla Neapolu i Hiszpanii. Młoda para udała się do USA, gdzie już przebywał Józef Bonaparte. Od 1823 do 1826 Karol Lucjan był aktywnym członkiem Towarzystwa Naukowego w Filadelfii, w 1824 opublikował swój pierwszy artykuł z dziedziny ornitologii.

Praca

W latach 1825 do 1833 Bonaparte wydał w Filadelfii swą American Ornithology w czterech tomach, w 1826 dzieło Ornithology of North America. W tym samym roku powrócił z rodziną do Europy i osiedlił się w roku 1828 w Rzymie. W latach 1832-1841 opublikował swe dzieło o faunie włoskiej, Iconographia della Fauna Italica. Został w tych latach członkiem-korespondentem Francuskiej Akademii Nauk (Institut de France), Królewskiej Akademii Nauk w Berlinie i uniwersytetu w szwedzkiej Uppsali.

Jako pierwszy dostrzegł możliwości, jakie przyniosła obniżka cen szkła i nowe rozwiązania konstrukcyjne w zakresie budowania oranżerii. W wybudowanej dużej szklarni uprawiał egzotyczne rośliny i zioła, a swoje zbiory sprzedawał aptekarzom[1].

Nazwisko Bonapartego nadano wielu nowo odkrytym ptakom, m.in. Nothocercus bonapartei, Coeligena bonapartei i Gymnobucco bonapartei. Ornitologia zawdzięcza mu opis 181 gatunków ptaków.

W roku 1840 zmarł ojciec Lucjan i Karol Lucjan odziedziczył po nim papieski tytuł księcia Canino i Musignano oraz majątki, które wkrótce sprzedał włoskim książętom Torlonia, tracąc przy tym tytuły związane z tą ordynacją. Z Ameryki wyniósł poglądy demokratyczne; jako przekonany idealista wziął udział w powstaniu rzymskim przeciw władzy papieskiej w Państwie Kościelnym (1847-1849) i przyjął funkcję zastępcy prezydenta republikańskiego Zgromadzenia Ustawodawczego. Po interwencji wojsk francuskich i klęsce powstania udał się na emigrację do Lejdy i potem do Paryża. Od roku 1854 był dyrektorem paryskiego Ogrodu Botanicznego, Jardin des Plantes.

Dzieci

Z Zenaidą miał dwanaścioro dzieci, spośród których najbardziej wyróżnił się kardynał Napoleon Lucjan Bonaparte.

Ostatni okres życia

Po śmierci żony Karol Lucjan przyjął na parę lat przed śmiercią święcenia kapłańskie[potrzebny przypis].

Bibliografia

  • Nouvelle Biographie Générale, Tome 38, Paris 1862
  • Patricia T. Stroud, The Emperor of Nature – Charles Lucien Bonaparte&his World, 2000

Przypisy

  1. Stanisław Giełżyński Warzywa podwyższonego ryzyka, Angora nr 40, 2 października 2011 s. 53

Linki zewnętrzne

Artykuł w Catholic Encyclopedia