Kościół św. Antoniego Padewskiego w Gierałtowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Antoniego Padewskiego w Gierałtowie
A/871/952 z 4.10.1961
Kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny, zakrystia i płyta nagrobna
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Miejscowość

Gierałtów

Adres

Gierałtów 48, 59-730 Nowogrodziec

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

św. Antoniego Padewskiego w Gierałtowie

Wezwanie

Antoni Padewski

Położenie na mapie gminy Nowogrodziec
Mapa konturowa gminy Nowogrodziec, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Antoniego Padewskiego w Gierałtowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Antoniego Padewskiego w Gierałtowie”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Antoniego Padewskiego w Gierałtowie”
Położenie na mapie powiatu bolesławieckiego
Mapa konturowa powiatu bolesławieckiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Antoniego Padewskiego w Gierałtowie”
Ziemia51°12′17,8852″N 15°18′46,6121″E/51,204968 15,312948

Kościół św. Antoniego Padewskiego w Gierałtowierzymskokatolicki kościół parafialny zlokalizowany w Gierałtowie w województwie lubuskim, w powiecie bolesławieckim. Funkcjonuje przy nim parafia św. Antoniego Padewskiego[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia wzmiankowana była w 1346. Obecny wzniesiono w XV wieku, natomiast wieżę dostawiono w 1704. W latach 1780-1781 został przebudowany przez wiernych wyznania ewangelickiego[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Obiekt wzniesiono na planie prostokąta. Mury nawy są oszkarpowane. Wewnątrz otaczają ją z trzech stron drewniane empory. Od strony południowej do bryły przylega zakrystia. Budynek nakryto dachem dwuspadowym z naczółkami. Na kalenicy znajduje się sygnaturka zakończona hełmem z prześwitem. Okna rozmieszczono w dwóch rzędach i ujęto opaskami rozdzielonymi gzymsem[2].

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

We wnętrzu znajdują się XVIII-wieczne organy, kamienna chrzcielnica z drewnianą pokrywą (1894), droga krzyżowa, figura Chrystusa i obraz maryjny. Część z tego (w tym obraz Matki Bożej[3]) jest byłym wyposażeniem świątyni ze Świrza w dawnym województwie tarnopolskim II RP. Rzeczy te przywieźli przesiedleni po II wojnie światowej parafianie[3]. W mury wmontowany jest zespół kamiennych płyt nagrobnych z XVII i XVIII wieku[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gmina i Miasto Nowogrodziec, Parafie / Kościoły [online], nowogrodziec.pl [dostęp 2024-02-28] (pol.).
  2. a b c Diecezja legnicka, Gierałtów, św. Antoniego – Diecezja Legnicka [online] [dostęp 2024-02-28] (pol.).
  3. a b Roman Tomczak, Panorama parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Gierałtowie. U siebie, „Gość Legnicki” (11), 2008, VIII.