Kościół św. Archaniołów Rafała i Michała w Aleksandrowie Łódzkim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Archaniołów Rafała i Michała
kościół parafialny
Ilustracja
elewacja frontowa starej świątyni
Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Miejscowość

Aleksandrów Łódzki

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Archaniołów Rafała i Michała

Wezwanie

Świętych Archaniołów Rafała i Michała

Położenie na mapie Aleksandrowa Łódzkiego
Mapa konturowa Aleksandrowa Łódzkiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Archaniołów Rafała i Michała”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Archaniołów Rafała i Michała”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Archaniołów Rafała i Michała”
Położenie na mapie powiatu zgierskiego
Mapa konturowa powiatu zgierskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Archaniołów Rafała i Michała”
Położenie na mapie gminy Aleksandrów Łódzki
Mapa konturowa gminy Aleksandrów Łódzki, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Archaniołów Rafała i Michała”
Ziemia51°49′08,04″N 19°18′15,00″E/51,818900 19,304167

Kościół Świętych Archaniołów Rafała i Michałarzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu aleksandrowskiego archidiecezji łódzkiej.

Historia i architektura[edytuj | edytuj kod]

Jest to budowla murowana, wybudowana w latach 1816–1818. Reprezentuje styl klasycystyczny. Jej pierwotne wymiary były następujące: długość - 23 metry, szerokość - 12 metrów, wysokość 7 metrów. W latach 1922–1926 świątynia została powiększona i gruntownemu wyremontowana. Kościół został rozbudowany według projektu architekta Józefa Kabana, powstały wtedy dwie nawy boczne, została przedłużona nawa główna (o współczesne stare prezbiterium). Po rozbudowie świątynia miała wymiary: długość: 29,5 metra, szerokość 21 metrów i wysokość 13 metrów. W latach 1933–1935 kościół został ponownie przebudowany przez księdza Witolda Nadolskiego. Została wtedy zmieniona fasada frontowa świątyni – na miejscu małej wieży zostały wybudowane dwie neobarokowe wieże o wysokości 20 metrów, z zawieszonymi na nich dzwonami. Świątynia została pokryta nowym tynkiem i została rozebrana dzwonnica. Kolejna rozbudowa kościoła trwała w latach 1983-1993. Dzieła tego podjął się ksiądz Norbert Rucki. Projektantem rozbudowy został architekt Mirosław Rybak razem z inżynierami: Romanem Chomiczewskim i Mirosławem Wypłoszem. Do istniejącej świątyni od strony południowej została dobudowana nowy obiekt sakralny o powierzchni 600 metrów kwadratowych. W dniu 29 września 1994 roku kościół został konsekrowany.

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

W starej świątyni są umieszczone 4 ołtarze. Nowa świątynia posiada tylko jeden ołtarz umieszczony w nawie głównej. Stara świątynia posiada organy klasycystyczne o 10-głosach, Nowa świątynia posiada organy elektroniczne Johannusa o 48-głosach. Droga krzyżowa i pancerne tabernakulum są umieszczone w nowej świątyni[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Aleksandrów Łódzki, parafia Świętych Archaniołów Rafała i Michała. archidiecezja łódzka. [dostęp 2016-01-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-28)]. (pol.).