Kościół św. Klemensa w Czerminie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętego Klemensa
A-221 z 17.07.2007[1]
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Województwo

 podkarpackie

Miejscowość

Czermin

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Klemensa

Wezwanie

św. Klemensa

Wspomnienie liturgiczne

23 listopada

Położenie na mapie gminy Czermin
Mapa konturowa gminy Czermin, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Klemensa”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Klemensa”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Klemensa”
Położenie na mapie powiatu mieleckiego
Mapa konturowa powiatu mieleckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Klemensa”
Ziemia50°20′23,6″N 21°19′46,4″E/50,339889 21,329556

Kościół świętego Klemensarzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Mielec Północ diecezji tarnowskiej).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jest to świątynia wybudowana w 1630 roku, następnie została rozbudowana o prezbiterium w 1653 roku. Ponownie została powiększona o kaplice boczne w 1721 roku. W XIX wieku dostawione zostały jeszcze przedsionki. Wcześniej, bo w 1750 roku, budowla została konsekrowana przez Michała Ignacego Kunickiego, sufragana krakowskiego.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół reprezentuje styl barokowy, jest budowlą murowaną i otynkowaną. Składa się z trzyprzęsłowej nawy oraz z węższego, dwuprzęsłowego prezbiterium, zwieńczonego półkoliście apsydą. Po obu bokach nawy znajduje się para symetrycznych, sześciokątnych kaplic nakrytych sklepieniami kopulastymi i spłaszczonymi dachami kopulastymi. Natomiast od stron: północnej i zachodniej są dostawione kruchty. Przy prezbiterium od strony północnej dobudowana jest zakrystia. Ściany na zewnątrz posiadają podziały pilastrowe, elewacja wschodnia jest zwieńczona szczytem ujętym pilastrami i spływami wolutowymi. Świątynia posiada dachy dwuspadowe, pokryte blachą, z wieżyczką na sygnaturkę, umieszczoną nad nawą, ośmiokątną z latarnią. We wnętrzu znajdują się sklepienia kolebkowe z lunetami, w nawie, oparte na gurtach spływających na pilastry, między którymi są umieszczone półkoliste wnęki. Tęcza zamknięta jest także półkoliście. Chór muzyczny jest podparty dwoma filarami arkadowymi. Z prezbiterium do zakrystii przechodzi się przez portal w stylu barokowym, powstały około 1630 roku. Polichromia wnętrza o motywach figuralnych i ornamentalnych, wykonana została w 1934 roku przez Jerzego Baranowskiego.

Wyposażenie i wystrój[edytuj | edytuj kod]

Ołtarz główny w stylu neobarokowym powstał w XIX wieku i jest ozdobiony obrazami: Matki Boskiej namalowanym w XIX wieku, umieszczonym w sukience drewnianej oraz św. Klemensa powstałym w 1946 roku Dwa ołtarze boczne umieszczone przy tęczy, w stylu barokowym, pochodzą z połowy XVII wieku, w lewym znajdują się obrazy barokowe namalowane w XVIII wieku: Matka Boska Różańcowa i św. Trójca w zwieńczeniu, w prawym znajduje się obraz Serca Pana Jezusa namalowany zapewne w XIX wieku oraz w zwieńczeniu obraz św. Alojzego, barokowy, namalowany w XVIII wieku. Krucyfiks w tęczy w stylu barokowym pochodzi z XVII wieku. Chrzcielnica z marmuru, w stylu późnobarokowym, pochodzi z XVIII wieku. Lawaterz miedziany, w stylu barokowym, wykonany został na przełomie XVII i XVIII wieku. Organy o 9 głosach wykonał około 1890 roku lwowski organmistrz Jan Śliwiński[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podkarpackie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2020-02-28].
  2. Czermin, kościół św. Klemensa. Zabytkowe kościoły diecezji tarnowskiej. [dostęp 2020-02-28]. (pol.).