Klemens I

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Klemens I
Clemens
Klemens Rzymski
Święty Kościoła katolickiego i Cerkwi prawosławnej
Papież
Biskup Rzymu
Klemens I
Data i miejsce urodzenia I wiek
Rzym
Data i miejsce śmierci ok. 101
Rzym
Wyznanie chrześcijańskie
Kościół rzymskokatolicki
Pontyfikat ok. 91
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Święty
Klemens I Rzymski
apostoł pokoju
męczennik
Kościół/
wyznanie
katolicki, prawosławny
Wspomnienie 23 listopada (kat.)
25 listopada/7 grudnia (praw.)
Atrybuty kotwica, ryba, Baranek Apokalipsy, księga, krzyż, paliusz
Patron narody słowiańskie, dzieci, górnicy, kamieniarze, kapelusznicy i marynarze.

Klemens I lub Klemens Rzymski, łac. Clemens Romanus, gr. Κλήμης Ῥώμης (ur. w Rzymie, zm. ok. 101[1]) – zwany Apostołem pokoju, przełożony gminy rzymskiej, papież w latach ok. 91–101[2], święty Kościoła katolickiego i Cerkwi prawosławnej. Według tradycji męczennik.

Zaliczony do Ojców Kościoła. Najstarszy znany z imienia pisarz starochrześcijański. Według tradycji był czwartym biskupem Rzymu, po Linusie i Anaklecie. Urząd po nim objął Ewaryst.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Jego ojciec miał na imię Faustyn. Miał żydowskie pochodzenie i był niewolnikiem. Został uwolniony przez rzymskiego patrycjusza i na jego cześć nadał sobie imię Klemens. Podobnie jak jego dwaj poprzednicy był uczniem apostołów Piotra i Pawła. Chrzest i święcenia kapłańskie otrzymał z rąk św. Piotra[3].

Pozostał po nim List do Koryntian[1]. Dokument włączono przez jakiś czas do kanonu Nowego Testamentu i długo był czytany w kościołach[1]. Wspomina o tym Euzebiusz z Cezarei w swojej Historii Kościelnej. List do Koryntian Klemensa w czasach nowożytnych został po raz pierwszy opublikowany w 1633 przez Patricka Younga, na bazie manuskryptu zwanego Kodeksem Aleksandryjskim (Codex Alexandrinus), w którym na końcu brakuje jednej strony, tak że wielka modlitwa (akapit 55–64) pozostała nieznana. W 1875 Philotheus Bryennius opublikował kompletny tekst, bazując na kodeksie pochodzącym z Konstantynopola (datowanym na 1055), z którego w 1883 wydał także Didachè.

Klemensowi są przypisywane także inne pisma: II List do Koryntian i dwa Listy do dziewic. Legenda o życiu i działalności Klemensa związana jest z powstaniem romansu znanego jako Pseudoklementyny, którego jest głównym bohaterem. Chrześcijańscy pisarze z III w. i IV w. utożsamiają go ze współpracownikiem św. Pawła, o którym pisał on w liście do Filipian:

Quote-alpha.png
Proszę też i cię, towarzyszu wierny! bądź tym na pomoc, które w Ewangielii wespół ze mną pracowały, i z Klemensem i z innymi pomocnikami moimi, których imiona są w księgach żywota[4].

Około IV w. ukształtowała się tradycja mówiąca o tym, że zginął śmiercią męczeńską. Podobno cesarz Trajan zesłał go na wygnanie do Pontu i kazał go wrzucić do morza z kotwicą zawieszoną u szyi.

Tradycja pochodząca z IX w. ustaliła, że miejscem męczeńskiej śmierci świętego był Krym (Chersonez Taurydzki)[3] i wyznaczyła datę na rok 102. Rok zakończenia pontyfikatu (97) i rok śmierci (102) nie pokrywają się, gdyż papież ten został wygnany z Rzymu. Obecnie tradycja ta jest podawana w wątpliwość. O męczeństwie ani wygnaniu Klemensa nie wspomina bowiem żaden z wczesnych autorów (Ireneusz z Lyonu, Euzebiusz z Cezarei). Euzebiusz z Cezarei sugeruje, że przed śmiercią zrezygnował z biskupstwa na rzecz Ewarysta.

Za czasów papieża Mikołaja I (858–867) święci Cyryl i Metody przenieśli jego relikwie do Rzymu i pochowali w kościele pod jego wezwaniem (San Clemente)[3].

W ikonografii Klemens jest przedstawiany z kotwicą i rybą. Czasami dodany jest kamień milowy, klucze, fontanna lub książka[3]. Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 23 listopada[2].

Kościół prawosławny wspomina męczennika 25 listopada/7 grudnia[a], tj. 7 grudnia według kalendarza gregoriańskiego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 1,0 1,1 1,2 John N. D. Kelly: Encyklopedia papieży. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1997, s. 18-19. ISBN 83-06-02633-0.
  2. 2,0 2,1 Rudolf Fischer-Wollpert: Leksykon papieży. Kraków: Znak, 1996, s. 15. ISBN 83-7006-437-X.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Święty Klemens I, papież i męczennik (pol.). Brewiarz. [dostęp 2012-06-04].
  4. Watykan.Historia Papiestwa od św. Piotra do Benedykta XVI, Święty Klemens, s 5, 2005

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Ankletus
Emblem of the Papacy SE.svg Papież
ok. 91 – ok. 101
Emblem of the Papacy SE.svg Następca
Ewaryst