Kościół Matki Bożej Ostrobramskiej w Szczecinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Bożej Ostrobramskiej w Szczecinie
A-55 z dnia 05.01.2001[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 zachodniopomorskie

Miejscowość

Szczecin

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Parafia Matki Bożej Ostrobramskiej w Szczecinie

Wezwanie

Matki Bożej Ostrobramskiej

Położenie na mapie Szczecina
Mapa konturowa Szczecina, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Ostrobramskiej w Szczecinie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Ostrobramskiej w Szczecinie”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Ostrobramskiej w Szczecinie”
Ziemia53°27′30″N 14°34′04″E/53,458333 14,567778

Kościół Matki Bożej Ostrobramskiej w Szczecinie – zabytkowy kościół położony w szczecińskiego osiedla Żelechowa. Należy do dekanatu Szczecin-Żelechowo archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia jest byłą luterańską kaplicą wzniesioną w 1892 roku, położoną na terenie nieczynnego od 1946 roku Cmentarza Brodowskiego. Po II wojnie światowej kaplica została przejęta przez katolików. Świątynia została poświęcona przez księdza Kazimierza Świetlińskiego ze zgromadzenia Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, natomiast pierwsza msza święta została odprawiona w dniu 25 grudnia 1946 roku przez proboszcza z Golęcina księdza Brunona Stachowiaka. Początkowo kaplica była kościołem filialnym parafii w Golęcinie, od 1951 roku stanowi samodzielny kościół parafialny. Po utworzeniu parafii wybito drzwi z przodu kościoła i zostało zamurowano wejście boczne, robiąc miejsce dla ołtarza z posągiem świętego Antoniego[2].

6 września 2014 roku w pobliżu kościoła w Parku Brodowskim ustawiono kamień upamiętniający osoby pochowane na dawnym Cmentarzu Brodowskim.


Tablice Armii Krajowej[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo zachodniopomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2013-10-26].
  2. Historia. Parafia Matki Bożej Ostrobramskiej w szczecinie. [dostęp 2013-10-26].