Kościół Rumuński Zjednoczony z Rzymem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościół Rumuński Zjednoczony z Rzymem
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Chrześcijaństwo
 └ Katolicyzm
   └ Katolickie Kościoły Wschodnie
     └ Kościoły greckokatolickie
Ustrój kościelny episkopalizm
Zwierzchnik kard. Lucian Mureşan
Zasięg geograficzny Rumunia, Stany Zjednoczone Ameryki
Członkostwo Kościół katolicki
Strona internetowa
Archikatedra Świętej Trójcy w Blaj

Kościół Rumuński Zjednoczony z Rzymem (ro. Biserica Română Unită cu Roma) - katolicki Kościół wschodni tradycji bizantyjskiej skupiający wiernych katolickich obrządku bizantyjsko-rumuńskiego w Rumunii i Stanach Zjednoczonych Ameryki

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół greckokatolicki w Rumunii został założony w okresie rządów Habsburgów w Siedmiogrodzie. Wpływ na jego powstanie miała polityka religijna cesarza Leopolda I Habsburga oraz misja jezuicka wśród prawosławnych mieszkańców Księstwa Siedmiogrodzkiego.

Formalny akt unii kościelnej został ogłoszony na synodzie Kościoła Prawosławnego Siedmiogrodu 4 września 1700 roku. Jednak już 7 października 1698 roku metropolita Alba Iulia, Atanazy Anghel zawarł interkomunię z Kościołem rzymskokatolickim.

W XIX wieku Kościół odegrał rolę w krzewieniu rumuńskiej świadomości narodowej. Po rozpadzie Austro-Węgier i zmianie granic jego wierni w większości znaleźli się na terenie Królestwa Rumunii.

Po II wojnie światowej Kościół unicki w Rumunii został poddany represjom władz państwowych. W 1948 roku unia kościelna z Kościołem rzymskokatolickim została zerwana i parafie greckokatolickie włączono w struktury prawosławnego Patriarchatu Rumunii. Wspólnota greckokatolicka jednak przetrwała działając nieformalnie w podziemiu.

Rumuński Kościół greckokatolicki odrodził się w 1990 roku. Od 2005 roku Kościół Rumuński Zjednoczony z Rzymem ma rangę arcybiskupstwa większego.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Kościół podzielony jest na: jedną archidiecezję (Alba Iulia-Făgăraş), pięć diecezji rumuńskie (Cluj-Gherla, Oradea, Lugoj, Maramureş, Bukareszt) i jedną diecezję amerykańską (Canton). Wierni Kościoła mieszkają głównie w zachodniej Rumunii co jest związane z uwarunkowaniami historycznymi oraz w diasporze w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Na czele Kościoła unickiego w Rumunii od 1994 roku stoi kardynał Lucian Mureşan. Rezyduje on w Blaj.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]