Korpus Artylerii Litewskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Oficer i szeregowy frejkompanii konnej korpusu artylerii litewskiej w 1775

Korpus Artylerii Litewskiej – ogół formacji artyleryjskich wojska Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Na czele korpusu stał generał artylerii. Jego sztab w drugiej połowie XVII w. był niewielki. Składał się z: zastępcy dowódcy, cejgmistrza (starszego nad arsenałem[1]), kapitana i inżyniera artylerii[2].

W 1764 korpus liczył 56 artylerzystów. We freikompanii było 70 żołnierzy. W cykhauzie wileńskim znajdowało się 14 starych, nadających się jedynie do przelania, dział[3].

W okresie rządów Rady Nieustającej składał się z kompanii kanonierskiej i osłonowej (freikompanii). Zgodnie z etatem liczył 125 ludzi w tym 30 kanonierów.

W okresie trwania sejmu czteroletniego liczył on w sztabie i w 7 kompaniach 1048 ludzi. Brak funduszów uniemożliwił budowę przewidzianej etatem ludwisarni wileńskiej.

Generałowie artylerii[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Arsenałem dowodzili cejgwarci
  2. Andrzej Grabski i inni, Zarys dziejów wojskowości polskiej s. 52
  3. Andrzej Grabski Zarys dziejów wojskowości.... s. 181.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mariusz Machynia, Valdas Rakutis, Czesław Srzednicki: Oficerowie wojska Wielkiego Księstwa Litewskiego. Sztab, kawaleria, artyleria, wojska inżynieryjne i piechota. Kraków: Księgarnia Akademicka. Wydawnictwo Naukowe, 1999. ISBN 83-7188-239-4.
  • Andrzej Grabski i inni, Zarys dziejów wojskowości polskiej do roku 1864. Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej. Warszawa 1966.