Krzysztof Kononowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krzysztof Kazimierz Kononowicz
Data i miejsce urodzenia 21 stycznia 1963
Kętrzyn
Strona internetowa

Krzysztof Kononowicz (ur. 21 stycznia 1963 w Kętrzynie) – mieszkaniec Białegostoku, który kandydował na prezydenta tego miasta oraz do Rady Miejskiej Białegostoku z okręgu wyborczego numer 4 w wyborach samorządowych w roku 2006, startując z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców Podlasie XXI wieku. Z wykształcenia kierowca-mechanik.

Polityka[edytuj | edytuj kod]

W latach 1980-2002 był członkiem Solidarności w Białymstoku[1].

W wyborach na prezydenta Białegostoku w 2006 r. uzyskał 1676 głosów (1,89%), co dało mu szóstą pozycję[2][3]. 13 listopada 2006 r., dzień po wyborach samorządowych, dziennikarze Onetu mylnie zinterpretowali artykuł w Newsweeku (46/06) i Polskę obiegła informacja, że wystawienie kandydatury Kononowicza było pomysłem historyka Marka Czerniawskiego. Historyk, który naprawdę nazywa się Czarniawski, nie należy do Polskiej Partii Narodowej i nigdy nie udzielał wywiadu tygodnikowi Newsweek. Na łamach jednej ze stron internetowych poświęconych fenomenowi Kononowicza przyznał jednak, że pomógł Kononowiczowi wystartować w wyborach, ponieważ obiecał mu to rok wcześniej. Z wolnym od powyższych błędów merytorycznych artykułem opartym na doniesieniach Newsweeka można zapoznać się na stronach Gazety Wyborczej[4]. Rzecznikiem Kononowicza w trakcie wyborów był Adam Czeczetkowicz, działacz związany ze środowiskami nacjonalistycznymi[5].

Popularność medialna[edytuj | edytuj kod]

Stał się znany po publikacji w serwisie YouTube swojego przemówienia w Studio Wyborczym TV Jard[6]. Spot wyborczy Kononowicza w portalu YouTube do 4 lutego 2007 r. obejrzano ponad 6 mln razy. Jego fragmenty pokazał główny serwis informacyjny telewizji TVN (Fakty), Polsat (Wydarzenia), Wiadomości TVP1, Teleexpress, program Szkło kontaktowe. Kandydatura Kononowicza była także przedmiotem dyskusji w programie radiowym Dyskusja publicystów w "Poranku Radia TOK FM" (komentowali m.in. Tomasz Lis i Jacek Żakowski) oraz "Blog FM". Fenomen kandydata na prezydenta Białegostoku komentowały również największe polskie portale internetowe: Onet.pl, Interia.pl, Gazeta.pl. Sam Kononowicz był gościem prowadzonego przez Piotra Najsztuba i Jacka Żakowskiego programu Tok2Szok, był też obiektem zainteresowania w teledysku hip-hopowej Grupy OperacyjnejNie będzie niczego[7].

W lipcu 2009 roku wziął udział w nagraniach do filmu komediowego Ciacho w reżyserii Patryka Vegi, gdzie wcielił się w rolę prokuratora. Premiera filmu miała miejsce 7 stycznia 2010 roku[8].

Fenomen[edytuj | edytuj kod]

Kononowicz, w przeciwieństwie do konkurentów posługiwał się prostym językiem. Z jego spotów wyborczych nie wycięto potknięć językowych. Opowiadał o sobie w sposób dotychczas niestosowany publicznie (mam drewniany domek, mam matkę, tatuś mój jest bardzo zasłużony[9]). Jego oryginalne pomysły nie odnosiły się do "wielkiej polityki", lecz do spraw dotyczących przeciętnych ludzi. Jednym z bardziej znanych haseł stała się wypowiedź: żeby nie było bandyctwa, żeby nie było złodziejstwa, żeby nie było niczego[9]. W spotach wyborczych występował nie w garniturze, lecz w tureckim swetrze.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

  • Kononowicz zgłosił do Państwowej Komisji Wyborczej wniosek o unieważnienie wyborów w Białymstoku. Jako przyczynę podał fakt, że proboszcz Parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku[10] złamał ciszę wyborczą. W wywiadzie dla TVP zapowiedział, że rozważy możliwość startu w wyborach na Prezydenta RP w roku 2010[11].
  • 13 marca 2007 roku IAR podała, że prokurator rejonowy w Białymstoku wszczęła postępowanie w sprawie znęcania się Kononowicza nad matką[12]. Decyzja ta jest związana z emisją reportażu "Kononowicz Show" Anny Bogdanowicz w Polskim Radiu Białystok. Krzysztof Kononowicz zaprzeczył, że kiedykolwiek krzywdził matkę i złożył doniesienie na autorkę reportażu. Krzysztof Kononowicz zażądał zadośćuczynienia w wysokości 40 tys. złotych za obrażenie jego matki i jego samego[13][14]. Śledztwo przeciwko Kononowiczowi umorzono, gdyż jego matka zaprzeczyła, jakoby się nad nią znęcał[15].

Dalsza działalność[edytuj | edytuj kod]

  • W powtórzonych wyborach do Sejmiku Województwa Podlaskiego 22 maja 2007 r. Krzysztof Kononowicz wystartował jako kandydat nr 1 z listy wyborczej Podlasia XXI wieku.
  • KWW Podlasie XXI wieku nie zdołało zebrać wystarczającej liczby podpisów, by wziąć udział w wyborach parlamentarnych 21 października 2007 r.
  • W wyborach prezydenckich w 2010 roku Krzysztof Kononowicz wyraził poparcie dla kandydatury Jarosława Kaczyńskiego[16]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz w Wikicytatach kolekcję cytatów
z Krzysztofa Kononowicza