Męczennicy z Motril

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Błogosławieni
o. Wincenty Soler i jego sześciu towarzyszy oraz ks. Emanuel Martín Sierra
męczennicy hiszpańscy z Motril
Data śmierci

1936

Czczeni przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

7 marca 1999
Rzym
przez Jana Pawła II

Wspomnienie

5 maja

Męczennicy z Motril – grupa ośmiu katolickich duchownych, ofiar prześladowań religijnych okresu hiszpańskiej wojny domowej (1936–1939.), błogosławionych Kościoła katolickiego, męczenników.

Działalność błogosławionych[edytuj | edytuj kod]

W grupie męczenników znajduje się siedmiu zakonników zgromadzenia augustianów rekolektów, którzy prowadzili działalność wychowawczą i charytatywną, pracując na misjach w Brazylii, Wenezueli, na Filipinach, w Motril i innych regionach Hiszpanii, oraz kapłan diecezjalny.

Geneza męczeństwa[edytuj | edytuj kod]

Od powstania republiki hiszpańskiej augustianie z Motril szykanowani byli przez milicję republikańską[1]. Hiszpańska wojna domowa, która wybuchła po zwycięstwie Frontu Ludowego w wyborach w lutym 1936 i wystąpieniu gen. Franco zapoczątkowała, na terenach kontrolowanych przez republikanów, eksterminację duchowieństwa[1]. Wprowadzono zakaz odprawiania mszy św.[1] i zamknięto kościoły.

Śmierć męczenników[edytuj | edytuj kod]

Augustianie nie opuścili miasta i 25 lipca zostali siłą wyprowadzeni z klasztoru i rozstrzelani. Tego dnia ofiarami mordu byli:

26 lipca przed kościołem, w którego plebanii się schronił, rozstrzelany został

29 lipca został uwięziony w wyniku denuncjacji

  • o. Wincenty Soler. W więzieniu prowadził wspólną modlitwę, spowiadał i swoją postawą doprowadził do jednego nawrócenia. Rozstrzelany został z 18 współwięźniami 15 sierpnia.

Kult[edytuj | edytuj kod]

Wincenty Soler i jego sześciu towarzyszy oraz ksiądz Emanuel Martin Sierra zostali beatyfikowani w Rzymie przez papieża Jana Pawła II 7 marca 1999 w czwartej grupie zabitych z nienawiści do wiary. Łącznie beatyfikowano 186 osób z kilkutysięcznej grupy zamordowanych duchownych i świeckich wiernych w okresie wojny domowej w Hiszpanii.

W homilii wygłoszonej w czasie mszy św. beatyfikacyjnej Jan Paweł II powiedział o męczennikach:

„Błogosławieni jesteście, męczennicy Chrystusa! Niech wszyscy radują się zaszczytem, jaki spotkał tych świadków wiary. Bóg wspomagał ich w czasie próby i dał im wieniec zwycięstwa. Niech oni wspomagają tych, którzy w Hiszpanii i na całym świecie pracują dziś na rzecz pojednania i pokoju!”

Wspomnienie liturgiczne obchodzony jest 5 maja.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c „L'Osservatore Romano”. Numer 5-6 (213) 1999. Mario Agnes – redaktor naczelny. ISSN 1122-7249. (pol.). 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • „L'Osservatore Romano”. Numer 5-6 (213) 1999. Mario Agnes – redaktor naczelny. ISSN 1122-7249. (pol.). 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]