Niedziela na wsi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Niedziela na wsi
The Hollow
Autor Agatha Christie
Język angielski
Data I wyd. 1946
Typ utworu powieść kryminalna
Przekład Jolanta Bartosik
poprzednia
Pięć małych świnek
następna
Dwanaście prac Herkulesa

Niedziela na wsi (ang. The Hollow) – powieść autorstwa Agathy Christie wydana w 1946.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Zawiązanie akcji[edytuj | edytuj kod]

Książka opowiada historię morderstwa znanego lekarza, Johna Christowa. Doznał on w swoim życiu wielu przeżyć uczuciowych - na początku zakochany był w ekscentrycznej Veronice Cray. Jednak po uświadomieniu sobie, że oboje do siebie nie pasują, zdecydowali się rozstać. Wkrótce potem John bierze ślub z prostą, szczerze zakochaną w nim kobietą, Gerdą, z którą ma dwójkę dzieci. Decyzja jego spowodowana była tylko i wyłącznie chęcią ustatkowania, nigdy nie kochał on bowiem szczerze Gerdy. Oprócz tego w jego życiu wciąż była bliska, oddana mu przyjaciółka - artystka, Henrietta Savernake.

Pewnego razu John wraz z żoną zostają zaproszeni przez zaprzyjaźnionych państwa Angkatellów na weekend do ich wiejskiej rezydencji - The Hollow. Zaproszenie dostają również inni przyjaciele gospodarzy, między innymi Henrietta Savernake oraz znany detektyw, Hercules Poirot. Ten ostatni jest bardzo niechętnie nastawiony do faktu spędzenia weekendu w wiejskim otoczeniu, nie wypada mu jednak odmówić. Złości Poirota dopełnia jeszcze fakt, że gdy przybywa na miejsce, zostaje popełnione morderstwo - John Christow został zastrzelony i jego ciało znaleziono niedzielnego ranka nad basenem. Nad nim, niczym w filmie grozy stoi oniemiała kobieta z pistoletem w ręku - jego żona, Gerda. Zdegustowany Poirot przekonany jest na początku, że to niesmaczny dowcip, zaaranżowany przez gospodarzy. Okazuje się jednak, że Christow naprawdę nie żyje.

Sprawa wydaje się prosta - Gerda stała przecież nad zwłokami z bronią w ręku. Jednak kobieta utrzymuje, że nie zrobiła nic złego, a pistolet jedynie znalazła. Nikt nie jest w stanie jej uwierzyć, dopóki nie wychodzi na jaw niezwykły fakt - John Chrostow nie mógł zostać zastrzelony z tego pistoletu. Sytuacja komplikuje się, a wśród starych przyjaciół doktora można znaleźć wielu podejrzanych. Zbrodnię mogła popełnić Henrietta, której imię wypowiedział zmarły ostatnim tchem lub pierwsza miłość Johna - Veronica Cray, która, jak się okazuje przypadkiem zajmuje pobliską rezydencję. Mogła to zrobić niezrównoważona psychicznie gospodyni The Hollow - Lucy Angkatell lub adorator Henrietty - Edward Angkatell, dla którego artystka nigdy nie zgodziłaby się zrezygnować z bezsensownej miłości do Johna. Mógł to wreszcie zrobić krewny Angkatellów, David - młodzieniec z komunistycznymi zapędami, chorobliwie nienawidzący bogaczy. Zresztą w domu przebywa więcej gości. Hercules Poirot jest w kropce. Podejrzanych jest zbyt wielu, a na dodatek wszyscy zdają się ze sobą w tajemniczy sposób współpracować, jakby chcąc ochronić mordercę...

Rozwiązanie[edytuj | edytuj kod]

Jak to często bywa w powieściach Agathy Christie, mordercą jest osoba podejrzewana na samym początku. Gerda Christow miała dość ciągłego życia u boku mężczyzny, który był z nią jedynie z litości. Okazało się, że sprawczyni posiadała dwa pistolety. Z jednego zastrzeliła męża, a następnie wyrzuciła go, z drugim zaś stanęła w teatralnej pozie nad zwłokami. Kiedy okazało się, że John nie został zastrzelony z pistoletu, który trzymała, miały z niej spaść wszystkie podejrzenia. W zacieraniu śladów pomogła Gerdzie Henrietta. Zdała ona sobie sprawę, że wypowiedzenie przez Johna jej imienia w ostatniej chwili życia, było tak naprawdę wezwaniem o pomoc, o ostatnią przysługę wiernej przyjaciółki. Miała ona ochronić Gerdę, gdyż John nie chciał, by została ona powieszona za morderstwo, do którego on sam sprowokował ją swoim zachowaniem.

Henrietta Savernake pomimo rozpaczy po utracie ukochanego, przystępuje do spełnienia jego ostatniej prośby. Wyciąga od Gerdy tajemnicę morderstwa, po czym umiejętnie zajmuje się zacieraniem śladów i zmylaniem Herculesa Poirota. Na końcu jednak Gerda postanawia, że nie może dopuścić by ktokolwiek znał jej tajemnicę i próbuje otruć Henriettę, podając jej zatrutą herbatę. Do akcji wkracza Poirot, który już wtedy domyślił się wszystkiego. W ostatniej chwili podmienia on filiżanki i to Gerda sięga po zatrutą.

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Niedziela na wsi - film (2004) z Davidem Suchetem jako Poirot