Pięć małych świnek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Pięć małych świnek (ang. Five Little Pigs lub Murder in Retrospect), powieść kryminalna Agathy Christie z Herculesem Poirotem, wydana po raz pierwszy w 1942 roku.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Do Herculesa Poirot zgłasza się energiczna młoda dziewczyna, Karla Lemarchant. Przedstawia mu ona historię swojej matki, Caroline Crale, która przed szesnastu laty została skazana za otrucie swojego męża, słynnego artysty. Karla jest głęboko przekonana o niewinności matki i prosi, by Poirot pomógł pośmiertnie oczyścić ją z zarzutów.

Hercules już na początku dostrzega, że sprawa nie będzie prosta. Po rozmowach z kolejnymi prawnikami okazuje się, że wina Caroline była niemal pewna – kobieta rzekomo otruła męża poprzez dodanie mu do szklanki z piwem cykuty, ponieważ jej cierpliwość miały wyczerpać jego liczne romanse. Na dodatek na parę dni przed tragedią, Amyas Crale zaczął mówić o chęci rozwodu z żoną i odejścia do innej kobiety.

Chociaż wina Caroline wydaje się oczywista, Poirot uparcie wierzy w przeczucia Karli. Postanawia więc odtworzyć scenę zbrodni sprzed lat, by odnaleźć lukę w planie mordercy. W tym celu odnajduje wszystkich obecnych tragicznego dnia w domu Crale'ów i prosi ich o jak najdokładniejsze spisanie wspomnień z tamtego okresu. Detektyw wierzy, że jedna z tych pięciu osób jest zabójcą i odnajdzie go za pomocą analizy niezgodności w notatkach...

Podejrzani to:

  • Philip Blake – najlepszy przyjaciel ofiary.
  • Meredith Blake – brat Philipa, zielarz.
  • Elsa Greer – kochanka artysty, dla której chciał rozwieść się z żoną, była również jego modelką, pozującą do obrazów.
  • Angela Warren – znacznie młodsza siostra Caroline, z powodu wieku traktowana niemal jak córka Crale'ów.
  • Panna Williams – guwernantka, nauczycielka Angeli.

Rozwiązanie[edytuj | edytuj kod]

Tak naprawdę Amyas i Caroline Crale'owie kochali się wzajemnie cały czas i oboje mieli tego świadomość. Elsa Greer była jedynie modelką Amyasa, jednak malarz postanowił robić jej nadzieje na coś więcej tylko po to, by dalej pozowała mu do obrazu, który zapowiadał się według niego naprawdę świetnie. W dniu morderstwa rozmawiał o tym z żoną i pechowo tę właśnie rozmowę podsłuchała Elsa, która w złości dodała cykutę do piwa Crale'a. Caroline Crale w sądzie pogrążyło to, że próbowała zacierać ślady zbrodni, lecz ona robiła to, ponieważ do końca trwała w błędnym przekonaniu o winie swojej siostry, Angeli.

Poirot swoim zwyczajem ujawnia prawdę zbierając w jednym miejscu wszystkich uczestników dramatu. Morderczyni prosi zszokowane towarzystwo o pozostawienie ją z detektywem sam na sam, po czym przyznaje mu się do winy. Elsa Greer unika jednak kary ze względu na przedawnienie sprawy oraz znikomość dowodów.