Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kędzierzynie-Koźlu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kędzierzynie-Koźlu
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Siedziba

Kędzierzyn-Koźle

Adres

ul. Stanisława Staszica 1
47-230 Kędzierzyn-Koźle

Data powołania

około 1246

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Metropolia

katowicka

Diecezja

opolska

Dekanat

Kędzierzyn

Kościół

św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kędzierzynie-Koźlu

Filie

Najświętszej Maryi Panny Królowej Wszechświata w Miejscu Kłodnickim

Proboszcz

ks. Marian Bednarek

Wezwanie

św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Wspomnienie liturgiczne

25 listopada

Położenie na mapie Kędzierzyna-Koźla
Mapa konturowa Kędzierzyna-Koźla, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kędzierzynie-Koźlu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kędzierzynie-Koźlu”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kędzierzynie-Koźlu”
Położenie na mapie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego
Mapa konturowa powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kędzierzynie-Koźlu”
Ziemia50°22′47,7″N 18°18′57,4″E/50,379917 18,315944
Strona internetowa

Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kędzierzynie-Koźluparafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu Kędzierzyn diecezji opolskiej w metropolii katowickiej, która została erygowana około 1246. Kościół parafialny zbudowany w latach 1864–1869 mieści się przy ulicy Stanisława Staszica 1, w dzielnicy Sławięcice, będącej częścią Kędzierzyna-Koźla[1].

Duszpasterze[edytuj | edytuj kod]

Lista proboszczów[edytuj | edytuj kod]

Niepełna lista proboszczów parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kędzierzynie-Koźlu[3]
Okres Proboszcz
? ?
? ks. Michael Jasik
? ks. Adamus Bimer
? ks. Andreas Skrzentwa
? ks. Josephus Langer
? ks. Antonius Badiera
? –1795 ks. Silvester Badiera
1795–1823 ks. Dominicus Heiny
1823– ? ks. Johannes Nogossek
? –1849 ks. Anton Peterknecht
1849– ? ks. Amand Dronia
... ...
1938–1950 ks. Augustyn Operskalski[4]
1950–1974 ks. Maksymilian Cichoń
1974–2009 ks. Jan Piechoczek
2009– ks. Marian Bednarek

Historia parafii[edytuj | edytuj kod]

Jak przypuszczają historycy osada Sławięcice w XIII wieku została założona przez księcia Kazimierza bytomskiego, najprawdopodobniej przed 1222 na prawie niemieckim[5]. Po raz pierwszy Sławięcice wraz z Zalesiem figurują w testamencie księcia Mieszka II Otyłego, spisanym w Koźlu 29 października 1245, w którym książę przekazuje te miejscowości biskupiemu kościołowi św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu[5]. Najprawdopodobniej w tym okresie mógł być wybudowany pierwszy kościół dla mieszkańców Sławięcic[5]. Historyk Johann Heyne z Wrocławia w swoich badaniach wysunął hipotezę, że kościół w Sławięcicach istniał w XII wieku lub na początku XIII wieku, będąc jednym z najstarszych obiektów na Śląsku, bowiem wspomina go list z 29 marca 1287, przechowywany w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu, księcia Kazimierza bytomskiego do proboszcza w Sławięcicach, Johanna[5]. Należy przypuszczać, że wybudowano go jednak znacznie wcześniej[5].

Podczas wyburzenia starego kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty[3], w 1864 natrafiono pod jego fundamentami na ślady wskazujące, że pierwotnie istniał tu kościół o wiele starszy niż to pierwotnie przypuszczano[5]. W tej sytuacji historycy wysunęli hipotezę, że czas powstania pierwszej świątyni w Sławięcicach można przesunąć pomiędzy (IX a XII) wiek, kiedy osada należała do państwa wielkomorawskiego, w którym już w IX wieku, działalność misyjną prowadzili Cyryl i Metody[5].

Parafia znalazła się w wykazie świętopietrza z 1447, przynależna wówczas do archiprezbiteratu ujazdowskiego[6]. Podczas wojen szwedzkich kościół został przekazany protestantom i czasowo był pod ich zarządem[3]. Stary kościół w wyniku orzeczenia Królewskiego Radcy Budowlanego z Opola, Gerascha o jego złym stanie technicznym, został rozebrany, a na jego miejscu wybudowano w latach 1864–1869 nowy kościół w stylu neogotyckim i przy udziale księcia Hohenlohe von Oehringen[6][3]. 6 czerwca 1869 nastąpiła uroczysta konsekracja kościoła, której dokonał abp Heinrich Förster z Wrocławia[3].

W obrębie parafii znajduje się filialny kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Wszechświata w Miejscu Kłodnickim przy ulicy Słowiczej 6[7], kaplica w Miejscu Kłodnickim przy ulicy Szpaków[8] oraz kaplica w ogrodzeniu kościoła w Sławięcicach poświęcona św. Teresie z Lisieux[9]. Ponadto duszpasterze parafialni posługują w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Zielnej 1, w Sławięcicach[6]. Parafia liczy około 2500 wiernych[6].

Grupy parafialne[edytuj | edytuj kod]

Terytorium parafii[edytuj | edytuj kod]

Do terytorium parafii należały następujące miejscowości: Blachownia, Cisowa i Stara Kuźnia[5]. W wyniku erygowania samodzielnych parafii w tych miejscowościach oraz zmianach terytorialnych dekanatów, zostały one wyłączone z obrębu terytorium parafii w Sławięcicach[6].

  • Kędzierzyn-Koźle
    • dzielnica Miejsce Kłodnickie, ulice: Czajki, Czyżyków, Jaskółek, Krucza, Kukułcza, Skowronków, Słowicza, Szpaków
    • dzielnica Sławięcice, ulice: Asnyka, Bajkowa, Batorego, Daszyńskiego, Dembowskiego, Ks. Droni, Eichendorffa, Gałczyńskiego, Gojawiczyńskiej, Kameralna, Kasprowicza, Kocha, Kołłątaja, Książąt Opolskich, Mała, 8 Marca, Niezdrowicka, Orkana, Pieli, Przerwy-Tetmajera, Puszkina, Sadowa, Serdeczna, Sławięcicka, Spacerowa, Staszica, Szczęśliwa, Świerkowa, Ks. Ściegiennego, Ks. Twardowskiego, Ujejskiego, Wróblewskiego, Wydmowa, Zielna, Żmichowskiej

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kościół parafialny pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej (mapa 1:3000) [online], pl.mapy.cz [dostęp 2019-03-09].
  2. Proboszcz, [w:] Rzymskokatolicka Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Kędzierzyn-Koźle, Sławięcice [online], parafia-slawiecice.pl [dostęp 2019-03-09].
  3. a b c d e Historia budowy, [w:] Rzymskokatolicka Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Kędzierzyn-Koźle, Sławięcice [online], parafia-slawiecice.pl [zarchiwizowane z adresu 2022-08-10].
  4. Robert Wawrzeniecki, Represje Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego wobec Kościoła katolickiego w powiecie kozielskim w latach 1945–1951. (PDF), Opole 2009, s. 18 [zarchiwizowane z adresu 2023-03-12].
  5. a b c d e f g h Początki kościoła, [w:] Rzymskokatolicka Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Kędzierzyn-Koźle, Sławięcice [online], parafia-slawiecice.pl [zarchiwizowane z adresu 2022-08-10].
  6. a b c d e Lista parafii. diecezja.opole.pl ↓.
  7. Kędzierzyn-Koźle, ul. Słowicza 6. Kościół NMP Królowej Wszechświata [online], fotopolska.eu [dostęp 2019-03-09].
  8. Kędzierzyn-Koźle, ul. Szpaków. Kapliczka [online], fotopolska.eu [dostęp 2019-03-09].
  9. Kędzierzyn-Koźle, Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Kapliczka [online], fotopolska.eu [dostęp 2019-03-09].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]