Pasta curry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pasty curry na tajskim bazarze
Składniki zielonej pasty curry

Pasta curry (taj. เครื่องแกง) – półprodukt w kuchniach orientalnych, zwłaszcza tajskiej i indyjskiej, przygotowany na bazie ostrych papryk, stanowiący bazę do sporządzania różnych potraw, w tym zup, curry i innych dań głównych.

Odmiany w kuchni tajskiej[edytuj | edytuj kod]

W kuchni tajskiej istnieje kilka podstawowych rodzajów past curry[1] oznaczonych kolorami: czerwonym, zielonym, żółtym i fioletowym. Sprzedawane są na wagę, w kubeczkach lub saszetkach. Poszczególne odmiany to:

  • zielona pasta curry (gaeng kiow wahn[2]): przyrządzana na bazie zielonych papryk chili z dodatkiem trawy cytrynowej, czosnku, szalotki, soli, imbiru, kminu oraz kolendry. Charakteryzuje się ostrością, ale i świeżym, orzeźwiającym smakiem, jest najostrzejszą[3] ze wszystkich past,
  • żółta pasta curry (gaeng luang[2]): sporządzana na bazie czerwonych papryk chili (około 20%) z dodatkiem szalotki, czosnku, trawy cytrynowej, soli, galangalu, kurkumy nadającej żółtą barwę, kuminu i kolendry. Jest najłagodniejszą ze wszystkich past, chętniej akceptują ją obcokrajowcy nienawykli do ostrych, orientalnych smaków. Służy jako baza do przygotowania żółtego curry, czy ryby na żółto,
  • fioletowa pasta curry: sporządzana na bazie czerwonych papryk chili (od 20% do 30%) z dodatkiem szalotki, czosnku, trawy cytrynowej, soli, galangalu, kminu rzymskiego i kolendry. Jest ostrzejsza od żółtej, nie posiada w składzie kurkumy. Ma pochodzenie indonezyjskie,[potrzebny przypis]
  • czerwona pasta curry (gaeng phet[2]): sporządzana na bazie czerwonych papryk chili (około 30%, według norm europejskich zawartość nie może być wyższa) z dodatkiem trawy cytrynowej, kminku, szalotki, soli, skórki z limonki i dzikiego kardamonu.
Rodzaje tajskich past curry

Charakter składników[edytuj | edytuj kod]

Tradycyjnie wszystkie składniki past (z wyjątkiem suszu paprykowego do żółtej i czerwonej) powinny być świeże. W handlu oferowane są gotowe pasty oparte na składnikach suszonych. Z reguły nie powinny zawierać oleju, wody, octu, czy soku z limonki – składniki te można dodawać potem do samego dania, lecz nie do past. Hindusi, w odróżnieniu od Tajów dodają do dań opartych na pastach również masło[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Domowa pasta curry w trzech kolorach – smak na wyższym poziomie [online], magazyn-kuchnia.pl [dostęp 2020-06-20].
  2. a b c d Curry – danie czy przyprawa? [online], kuchnia.wp.pl, 10 sierpnia 2012 [dostęp 2020-06-20] (pol.).
  3. Kwanruan Aksomboon, Somchai Aksomboon, Diana Hiranaga: Thai Cooking from the Siam Cuisine Restaurant. North Atlantic Books, 1989, s. 80. ISBN 1-55643-074-4.