Południowa Konwencja Baptystów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Baptyzm
Chrzest gdansk.gif
 PortalKategoria

Południowa Konwencja Baptystów (ang. Southern Baptist Convention, SBC) – największa protestancka grupa wyznaniowa w Stanach Zjednoczonych skupiająca zbory i lokalne kościoły baptystyczne głównie w południowej części kraju. Łącznie do Południowej Konwencji Baptystów należy blisko 16,2 milionów członków zrzeszonych w ponad 45.010 zborach[1].

W związku z typową dla baptystów tradycją silnej autonomii zborów lokalnych Konwencja jest bardziej organizacją współpracy, a władze organizacji nie mają prawa narzucać niczego zborom członkowskim. Każdy ze zborów ma swobodę w:

 • przystąpieniu i wystąpieniu z organizacji
 • zatrudnianiu i zwalnianiu pracowników zborów
 • samodzielnym określaniu wymagań wobec swoich członków
 • opracowaniu własnego „Wyznania Wiary”
 • określeniu stopnia udziału w programach realizowanych przez Południową Konwencję Baptystów

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy baptystyczny zbór w Augusta (Georgia)

Denominacja utworzona została w 1845 roku ze względu na stosunek do niewolnictwa. W latach 1940-1960 liczba członków Południowej Konwencji Baptystów podwoiła się i wyniosła 10 milionów. W roku 1985 liczba południowych baptystów wzrosła do 14,4 miliona[2]. W 2004 roku Południowa Konwencja Baptystów wystąpiła ze Światowego Związku Baptystycznego i jest największą wspólnotą baptystyczną nie należącą do tej instytucji. Niektóre ze zborów i konwencji stanowych tworzących Południową Konwencję Baptystów wykorzystują swoje prawo do autonomii należąc niezależnie do obu organizacji.

W latach 90. XX wieku zaczął maleć udział procentowy w stosunku do populacji amerykańskiej[3]. Wzrost liczby członków (w liczbach bezwzględnych), utrzymywał się jeszcze do roku 2006. W 2007 liczba członków spadła o około 40 tysięcy[4]. Od tego czasu utrzymuje się stały spadek liczby wiernych[5][6].

Znani południowi baptyści[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. Eileen Lindner, ed. Yearbook of American and Canadian Churches 2010 p. 11; the United Methodist Church is second with 8 million members.
 2. John Micklethwait, Adrian Wooldridge Powrót Boga, 2011, s. 122.
 3. RCS comparison 1990–2000. Namb..
 4. Baptists 4 ethics. 2008-04-30.
 5. Jonathan Meritt: What Southern Baptists must do to slow their decline. Religion News Service, Jun 11, 2013.
 6. Travis Lotter: Southern Baptist Convention Membership Declined For Seventh Year. Huffington Post, 05/29/2014.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]