Pomnik Marcina Lutra w Gdańsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik Marcina Lutra
Ilustracja
Pomnik Marcina Lutra (1926)
Państwo

 Cesarstwo Niemieckie

Miejscowość

Gdańsk

Miejsce

kościół Mariacki

Typ obiektu

posąg na cokole

Fundator

ewangelicka parafia w Gdańsku

Data odsłonięcia

10 listopada 1883

Data likwidacji

1946

Położenie na mapie Gdańska
Mapa konturowa Gdańska, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik Marcina Lutra”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Pomnik Marcina Lutra”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Pomnik Marcina Lutra”
Ziemia54°20′59,43″N 18°39′12,59″E/54,349842 18,653497

Pomnik Marcina Lutrapomnik, który znajdował się w ewangelickim wówczas kościele Mariackim (obecnie rzymskokatolickim) w Gdańsku. Został odsłonięty w roku 1883, a w 1946 roku został usunięty z kościoła i zezłomowany. Był to, obok pomników w Brzegu i Bielsku-Białej, jeden z kilku monumentów poświęconych Marcinowi Lutrowi na obecnym terenie Polski. Twórcą pomnika był niemiecki rzeźbiarz Rudolf Siemering.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Bliźniaczy pomnik Lutra w Eisleben

Fundatorem była ewangelicka parafia w Gdańsku. Pomnik wyszedł z berlińskiej pracowni Rudolfa Siemeringa. Rzeźbiarz wykonał dwie identyczne figury, odlane z jednej formy. Pierwsza z nich została ustawiona w mieście narodzin i śmierci Lutra – Eisleben. Pomnik ten stoi na głównym rynku miasta[1]. Gdy o inicjatywie postawienia pomnika w Eisleben dowiedziała się gdańska wspólnota luterańska, zamówiła drugi egzemplarz dla swojej głównej świątyni[2].

Pomnik Marcina Lutra został uroczyście odsłonięty w kościele Mariackim 10 listopada 1883 roku, w dniu czterechsetnej rocznicy narodzin Lutra. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich, a także nauczyciele i uczniowie szkół ewangelickich. W kościele figura została ustawiona w pobliżu Bramy Groblowej, stanowiącej wówczas główne wejście. Postać Lutra była odziana w długą szatę z biretem na głowie[1].

W okresie międzywojennym pomnik został uszkodzony przez chłopców czyszczących kościelne ławki[2]. W trakcie pracy urządzili oni sobie zabawę polegającą na celowaniu z procy w głowę posągu. Podczas strzelania jeden z nich utrącił mu nos, po czym przestraszeni chłopcy uciekli z kościoła, rezygnując nawet z zapłaty za sprzątanie[1].

Pomnik przetrwał działania wojenne prowadzone w Gdańsku wiosną 1945 roku. Jednak dla osiedlających się w mieście nowych mieszkańców stał się symbolem niemieckiego nacjonalizmu, a nie reformacji. Wkrótce też został sprofanowany. Na posągową głowę nałożono niemiecki hełm, a na trzymanej przez postać Lutra bulli papieskiej napisano „Mein Kampf”. W 1946 roku pomnik został usunięty z kościoła podczas odgruzowywania, a następnie prawdopodobnie trafił do huty do przetopienia[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Taki pomnik Marcina Lutra był w Gdańsku. gdansk.pl, 2017-04-27. [dostęp 2018-07-30].
  2. a b c Pomnik Marcina Lutra w Gdańsku (nieistniejący). luter2017.pl. [dostęp 2018-07-30].