Rhagonycha maculicollis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rhagonycha maculicollis
Märkel, 1852
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Infrarząd

sprężykokształtne

Nadrodzina

sprężyki

Rodzina

omomiłkowate

Podrodzina

Cantharinae

Plemię

Cantharini

Rodzaj

zmięk

Podrodzaj

Rhagonycha s.str.

Gatunek

Rhagonycha (Rhagonycha) maculicollis

Synonimy
  • Rhagonycha meisteri Gredler, 1857

Rhagonycha maculicollisgatunek chrząszcza z rodziny omomiłkowatych i podrodziny Cantharinae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1852 roku przez Friedricha Märkela[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o wydłużonym ciele długości od 6 do 7,5 mm. Głowę ma całą czarną, pozbawioną guzka między nasadami czułków. Przedplecze ma zaokrągloną krawędź przednią, niezaostrzone kąty tylne i niewklęsłą krawędź tylną. Ubarwienie ma żółte do żółtobrązowego z czarną, czarniawobrązową, a rzadko brązową plamą pośrodku. Pokrywy są w całości żółte lub żółtobrązowe, bez przyciemnień na szwie i wierzchołku. Odnóża mają uda w przeważającej części czarne, zaś golenie i stopy żółtobrązowe. Mają rozdwojone wierzchołki wszystkich pazurków. Genitalia samca mają edeagus zaopatrzony w tarczkę grzbietową o krawędzi wierzchołkowej głęboko pośrodku wciętej oraz paramery o równoległych brzegach bocznych i szeroko zaokrąglonym wierzchołku[2].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owad górski, głównie wysokogórski. Występuje w piętrze subalpejskim i alpejskim, powyżej górnej granicy lasu, rzadko spotykany jest w reglu. Dochodzi do wysokości około 2500 m n.p.m. Zasiedla ziołorośla, murawy i zbiorowiska trawiaste. Osobniki dorosłe obserwuje się od czerwca do lipca. Siadają na trawach, turzycach i roślinach zielnych[3][4].

Gatunek palearktyczny, europejski, znany z Francji, Szwajcarii, Austrii, Włoch, Danii, Szwecji, Litwy, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Rumunii, Serbii, Czarnogóry, Bułgarii i Grecji[1]. W Polsce występuje tylko w Tatrach, na rzędnych od 1100 do 2000 m n.p.m.[5][4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Rhagonycha (Rhagonycha) maculicollis Maerkel, 1852. [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2023-08-05].
  2. Arved Lompe: Gattung Rhagonycha Eschsch.. [w:] Käfer Europas [on-line]. Coleonet.de, 2010. [dostęp 2023-08-05].
  3. B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Buprestoidea, Elateroidea i Cantharoidea. „Katalog Fauny Polski”. XXIII (10), 1985. 
  4. a b B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Uzupełnienia tomów 2-21. „Katalog Fauny Polski”. XXIII (22), 2000. 
  5. Antoni Kuśka, Omomiłki (Coleoptera, Cantharidae): Cantharinae i Silinae Polski, „Monografie Fauny Polski”, 21, Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN, 1995.