SWAPO

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Organizacja Ludu Afryki Południowo-Zachodniej
Flag of South-West Africa People's Organisation.svg
Państwo  Namibia
Skrót SWAPO
Lider Hifikepunye Pohamba
Data założenia 19 kwietnia 1960
Adres siedziby Hans Dietrich Genscher Street, Erf 2464,

Katutura, Windhuk

Deklarowana
ideologia polityczna
Socjaldemokracja[1][2]
Barwy               
Obecni posłowie 226/327
Obecni senatorowie 54/72
http://www.swapoparty.org/
Namibia
Godło Namibii
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Namibii

Wikiprojekt Polityka

SWAPOSouth West Africa People's Organization (Organizacja Ludu Afryki Południowo-Zachodniej), najważniejsza organizacja wyzwoleńcza w Namibii; powstała w 1960 w wyniku przekształcenia Kongresu Ludu Owambo i Organizacji Ludu Owambo; prowadziła walkę partyzancką o niepodległość Namibii, początkowo na terenie kraju, a później - po wyparciu przez wojska RPA - z terytorium Angoli; uzyskała poparcie opinii międzynarodowej: w 1973 uznana została przez ONZ i OJA za jedynego reprezentanta ludności Namibii. W wyborach powszechnych w 1989 (doszło do nich po negocjacjach z RPA z udziałem ONZ) odniosła zwycięstwo, zdobywając większość w parlamencie; w 1990 jej przywódca Sam Nujoma został prezydentem niepodległej Namibii, a inny członek kierownictwa Hage Geingob - premierem.

Przypisy

  1. Socjalizm demokratyczny
    Lewica narodowaGerhard Tötemeyer: [http://library.fes.de/pdf-files/bueros/namibia/05913.pdf The Management of a Dominant Political Party system with particular reference to Namibia]. grudzień 2007. [dostęp 9 czerwca 2011].
  2. Timothy Dauth: From Liberation Organisations to Ruling Parties: The ANC and SWAPO in Transition. W: NamNet Digest, Vol. 95, no. 3 [on-line]. 17 stycznia 1995. [dostęp 9 czerwca 2011].