Tirreno-Adriático 2012

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
kolarstwo szosowe Tirreno-Adriático 2012
Gtk-go-back-ltr.svg 2011 2013 Gtk-go-forward-ltr.svg
Tirreno-Adriático
Data 7–13 marca 2012
Etapów 7
Dystans 1063,2 km
Czas zwycięzcy 29h 38' 08"
Zgłoszenia 176 kolarzy
Ukończyło wyścig 143 kolarzy
Podium
Pierwsze miejsce Włochy Vincenzo Nibali
Drugie miejsce Stany Zjednoczone Chris Horner
Trzecie miejsce Czechy Roman Kreuziger
Pozostałe klasyfikacje
Górska Włochy Stefano Pirazzi
Punktowa Włochy Vincenzo Nibali
Młodzieżowa Holandia Wout Poels
Drużynowa Francja Ag2r-La Mondiale
Oficjalna strona WWW

47. edycja wyścigu kolarskiego Tirreno-Adriático odbywała się od 7 do 13 marca 2012 roku. Liczyła siedem etapów, o łącznym dystansie 1063.2 km. Wyścig ten figurował w rankingu światowym UCI World Tour 2012.

W wyścigu wystartowało trzech Polaków Przemysław Niemiec z grupy Lampre-ISD który zajął 34 lokatę, na 73 miejscu uplasował się Rafał Majka z grupy Team Saxo Bank natomiast Maciej Bodnar z grupy Liquigas-Cannondale ukończył wyścig na 105 miejscu.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Na starcie wyścigu stanęły 22 drużyny. Wśród nich znalazło się wszystkie osiemnaście ekip UCI World Tour 2012 oraz cztery inne zaproszone przez organizatorów. Każda z drużyn wystawiła po 8 kolarzy, dzięki czemu w całym wyścigu wystartowało 176 zawodników.

Lista drużyn uczestniczących w wyścigu:[1]

Numery Kod Drużyna
1-8 BMC Stany Zjednoczone BMC Racing Team
11-18 ASA Włochy Acqua & Sapone
21-28 A2R Francja Ag2r-La Mondiale
31-38 AST Kazachstan Pro Team Astana
41-48 COG Irlandia Colnago-CSF Bardiani
51-58 COL Kolumbia Colombia-Coldeportes
61-68 EUS Hiszpania Euskaltel-Euskadi
71-78 FAR Włochy Farnese Vini-Selle Italia
81-88 FDJ Francja FDJ-BigMat
91-98 GRM Stany Zjednoczone Garmin-Barracuda
101-108 GEC Australia GreenEDGE Cycling Team
Numery Kod Drużyna
111-118 KAT Rosja Team Katusha
121-128 LAM Włochy Lampre-ISD
131-138 LIQ Włochy Liquigas-Cannondale
141-148 LTB Belgia Lotto-Belisol
151-158 MOV Hiszpania Movistar Team
161-168 OPQ Belgia Omega Pharma-Quick Step
171-178 RAB Holandia Rabobank Cycling Team
181-188 RNT Luksemburg RadioShack-Nissan-Trek
191-198 SKY Wielka Brytania Sky Procycling
201-208 SAX Dania Team Saxo Bank
211-218 VCD Holandia Vacansoleil-DCM

Etapy[edytuj | edytuj kod]

Etap Data Start - Meta km Typ Zwycięzca etapu Lider
1. 7 marca San Vincenzo - Donoratico 16.9 History.gif TTT Australia GreenEDGE Cycling Team Australia Matthew Goss
2. 8 marca San Vincenzo - Indicatore 230 Mediummountainstage.svg Pagórkowaty Wielka Brytania Mark Cavendish Australia Matthew Goss
3. 9 marca Indicatore - Terni 178 Plainstage.svg Płaski Norwegia Edvald Boasson Hagen Australia Matthew Goss
4. 10 marca Amelia - Chieti 252 Mountainstage.svg Górski Słowacja Peter Sagan Stany Zjednoczone Chris Horner
5. 11 marca Martinsicuro - Prati di Tivo 196 Mountainstage.svg Górski Włochy Vincenzo Nibali Stany Zjednoczone Chris Horner
6. 12 marca Offida - Offida 181 Mountainstage.svg Górski Hiszpania Joaquim Rodríguez Stany Zjednoczone Chris Horner
7. 13 marca San Benedetto del Tronto 9.3 History.gif ITT Szwajcaria Fabian Cancellara Włochy Vincenzo Nibali

Etap 1 - 07.03 : San Vincenzo > Donoratico, 16.9 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zespół Czas
1 Australia GreenEDGE Cycling Team 8' 41"
2 Luksemburg RadioShack-Nissan-Trek + 17"
3 Stany Zjednoczone Garmin-Barracuda + 17"
Klasyfikacja generalna po 1. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Australia Matthew Goss Australia GEC 18' 41"
2 Kanada Svein Tuft Australia GEC + 0"
3 Holandia Sebastian Langeveld Australia GEC + 0"
39 Polska Rafał Majka Dania SAX + 38"
75 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 46"
99 Polska Maciej Bodnar Włochy LIQ + 55"

Etap 2 - 08.03 : San Vincenzo > Indicatore, 230 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Wielka Brytania Mark Cavendish Wielka Brytania SKY 6h 32' 32"
2 Hiszpania Óscar Freire Rosja KAT + 0"
3 Stany Zjednoczone Tyler Farrar Stany Zjednoczone GRM + 0"
67 Polska Rafał Majka Dania SAX + 0"
122 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 0"
164 Polska Maciej Bodnar Włochy LIQ + 0"
Klasyfikacja generalna po 2. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Australia Matthew Goss Australia GEC 6h 51' 13"
2 Kanada Svein Tuft Australia GEC + 0"
3 Holandia Sebastian Langeveld Australia GEC + 0"
33 Polska Rafał Majka Dania SAX + 38"
67 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 46"
93 Polska Maciej Bodnar Włochy LIQ + 55"

Etap 3 - 09.03 : Indicatore > Terni, 178 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Norwegia Edvald Boasson Hagen Wielka Brytania SKY 4h 45' 31
2 Niemcy André Greipel Belgia LTB + 0"
3 Słowacja Peter Sagan Włochy LIQ + 0"
60 Polska Rafał Majka Dania SAX + 3"
97 Polska Maciej Bodnar Włochy LIQ + 3"
106 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 3"
Klasyfikacja generalna po 3. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Australia Matthew Goss Australia GEC 11h 36' 44"
2 Australia Stuart O'Grady Australia GEC + 3"
3 Australia Cameron Meyer Australia GEC + 3"
29 Polska Rafał Majka Dania SAX + 41"
63 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 49"
84 Polska Maciej Bodnar Włochy LIQ + 58"

Etap 4 - 10.03 : Amelia > Chieti, 252 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Słowacja Peter Sagan Włochy LIQ 7h 24' 50"
2 Czechy Roman Kreuziger Kazachstan AST + 0"
3 Włochy Vincenzo Nibali Włochy LIQ + 0"
48 Polska Rafał Majka Dania SAX + 59"
71 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 1' 53"
104 Polska Maciej Bodnar Włochy LIQ + 4' 40"
Klasyfikacja generalna po 4. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Stany Zjednoczone Chris Horner Luksemburg RNT 19h 01' 54"
2 Czechy Roman Kreuziger Kazachstan AST + 7"
3 Australia Cameron Meyer Australia GEC + 13"
34 Polska Rafał Majka Dania SAX + 1' 20"
62 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 2' 22"
96 Polska Maciej Bodnar Włochy LIQ + 5' 18"

Etap 5 - 11.03 : Martinsicuro > Prati di Tivo, 196 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Włochy Vincenzo Nibali Włochy LIQ 5h 46' 33"
2 Czechy Roman Kreuziger Kazachstan AST + 16"
3 Stany Zjednoczone Chris Horner Luksemburg RNT + 16"
47 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 10' 36"
96 Polska Maciej Bodnar Włochy LIQ + 22' 06"
136 Polska Rafał Majka Dania SAX + 25' 34"
Klasyfikacja generalna po 5. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Stany Zjednoczone Chris Horner Luksemburg RNT 24h 48' 39"
2 Czechy Roman Kreuziger Kazachstan AST + 5"
3 Włochy Vincenzo Nibali Włochy LIQ + 12"
43 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 12' 46"
89 Polska Rafał Majka Dania SAX + 26' 42"
96 Polska Maciej Bodnar Włochy LIQ + 27' 12"

Etap 6 - 12.03 : Offida > Offida, 181 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Hiszpania Joaquim Rodríguez Rosja KAT 4h 38' 27"
2 Włochy Vincenzo Nibali Włochy LIQ + 0"
3 Włochy Danilo Di Luca Włochy ASA + 0"
30 Polska Rafał Majka Dania SAX + 20"
35 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 20"
134 Polska Maciej Bodnar Włochy LIQ + 16' 25"
Klasyfikacja generalna po 6. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Stany Zjednoczone Chris Horner Luksemburg RNT 29h 27' 06"
2 Czechy Roman Kreuziger Kazachstan AST + 5"
3 Włochy Vincenzo Nibali Włochy LIQ + 6"
34 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 13' 06"
74 Polska Rafał Majka Dania SAX + 27' 02"
110 Polska Maciej Bodnar Włochy LIQ + 43' 37"

Etap 7 - 13.03 : San Benedetto del Tronto, 9.3 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Szwajcaria Fabian Cancellara Luksemburg RNT 10' 36"
2 Włochy Daniele Bennati Luksemburg RNT + 12"
3 Australia Cameron Meyer Australia GEC + 16"
20 Polska Maciej Bodnar Włochy LIQ + 26"
86 Polska Rafał Majka Dania SAX + 01' 02"
102 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 01' 09"
Klasyfikacja generalna po 7. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Włochy Vincenzo Nibali Włochy LIQ 29h 38' 08"
2 Stany Zjednoczone Chris Horner Luksemburg RNT + 14"
3 Czechy Roman Kreuziger Kazachstan AST + 26"
34 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 13' 49"
73 Polska Rafał Majka Dania SAX + 27' 38"
105 Polska Maciej Bodnar Włochy LIQ + 43' 37"

Liderzy klasyfikacji po etapach[edytuj | edytuj kod]

Etap Zwycięzca Klasyfikacja generalna
Jersey blue.svg
Klasyfikacja punktowa
Jersey red.svg
Klasyfikacja górska
Jersey green.svg
Klasyfikacja młodzieżowa
Jersey white.svg
Klasyfikacja drużynowa
Jersey yellow number.svg
1 GreenEDGE Cycling Team Matthew Goss - - Cameron Meyer GreenEDGE Cycling Team
2 Mark Cavendish Mark Cavendish Stefano Pirazzi
3 Edvald Boasson Hagen
4 Peter Sagan Chris Horner Peter Sagan Pro Team Astana
5 Vincenzo Nibali Team Katusha
6 Joaquim Rodríguez Vincenzo Nibali Wout Poels
7 Fabian Cancellara Vincenzo Nibali Ag2r-La Mondiale
Klasyfikacja końcowa Vincenzo Nibali Vincenzo Nibali Stefano Pirazzi Wout Poels Ag2r-La Mondiale

Końcowa klasyfikacja generalna[edytuj | edytuj kod]

M-ce Imię i nazwisko Kraj Drużyna Czas
1. Vincenzo Nibali  Włochy Włochy Liquigas-Cannondale 29h 38' 08"
2. Chris Horner  Stany Zjednoczone Luksemburg RadioShack-Nissan-Trek + 14"
3. Roman Kreuziger  Czechy Kazachstan Pro Team Astana + 26"
4. Rinaldo Nocentini  Włochy Francja Ag2r-La Mondiale + 53"
5. Johnny Hoogerland  Holandia Holandia Vacansoleil-DCM + 01' 00"
6. Joaquim Rodríguez  Hiszpania Rosja Team Katusha + 01' 16"
7. Michele Scarponi  Włochy Włochy Lampre-ISD + 01' 16"
8. Wout Poels  Holandia Holandia Vacansoleil-DCM + 01' 25"
9. Christophe Riblon  Francja Francja Ag2r-La Mondiale + 01' 31"
10. Cameron Meyer  Australia Australia GreenEDGE Cycling Team + 01' 33"

Przypisy

  1. Tirreno-Adriático 2012 Teams (ang.). gazzetta.it. [dostęp 2012-03-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]