WWO

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
WWO
Inna nazwa W Wyjątkowych Okolicznościach, W Witrynach Odbicia
Rok założenia 1999
Pochodzenie Polska, Warszawa
Gatunek hip-hop, hardcore rap, świadomy hip-hop
Wytwórnia płytowa BMG Poland, Prosto
Powiązania ZIP Skład, TPWC, Monopol
Obecni członkowie
Sokół
Jędker
DJ Deszczu Strugi
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach

WWO – polska grupa wykonująca hip-hop, zaliczana do przedstawicieli nurtu ulicznego rapu. Powstała w 1999 roku w Warszawie z inicjatywy raperów Jędkera i Sokoła, na kanwie kolektywu ZIP Skład. Duet początkowo działał formalnie pod nazwą W Witrynach Odbicia. Debiutancki album zespołu pt. Masz i pomyśl ukazał się jesienią 2000 roku. Wydana przez koncern BMG Poland płyta stała się przyczynkiem konfliktu pomiędzy składem a wytwórnią. W konsekwencji ze względów prawnych zespół przyjął nazwę W Wyjątkowych Okolicznościach.

W 2002 roku do sprzedaży trafił drugi album WWO zatytułowany We własnej osobie. Nagrania zarejestrowane w rozszerzonym o DJ-a Deszczu Strugi składzie przysporzyły zespołowi ogólnopolskiej popularności. W tym za sprawą piosenek "W wyjątkowych okolicznościach" i "Damy radę", notowanych m.in. na listach przebojów Polskiego Radia. Materiał uzyskał także jedyną w historii działalności zespołu nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. W 2005 roku równolegle ukazały się dwie płyty WWO - Witam was w rzeczywistości i Życie na kredycie. Wyróżnione nominacją do Superjedynki nagrania nie odniosły jednak równie spektakularnego sukcesu komercyjnego co poprzedni album WWO.

Ostatecznie w 2006 roku trio zaprzestało regularnej działalności. W latach późniejszych zespół gościł na płytach takich wykonawców jak Fu, czy DJ Decks. Sokół podjął się kontynuacji działalności artystycznej w ramach, utworzonego w latach 90. XX w. wraz z raperem - Ponem projektu TPWC. Jędker podjął karierę solową, a także utworzył zespół muzyki tanecznej Monopol, w którym występował do 2013 roku. Natomiast DJ Deszczu Strugi pozostał aktywnym członkiem krajowej sceny hip-hopowej. Swym pseudonimem sygnował m.in. produkcję Prosto Mixtape Deszczu Strugi (2006).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Grupa WWO (W Witrynach Odbicia) powstała w 1999 roku w Warszawie z inicjatywy raperów Jędkera i Sokoła, na kanwie kolektywu ZIP Skład[1][2]. Rok później pierwszy autorski utwór duetu pt. "Nie mi to oceniać" znalazł się na kompilacji Hiphopowy raport z osiedla 2000[3]. Na początku 2001 roku do sprzedaży trafił debiut warszawskiego rapera Fu pt. N.O.C.C.[4]. Na płycie znalazł się zarejestrowany z udziałem WWO i Wigora utwór pt. "Showgeszeft". Następnie skład gościł na albumie producenckim Waco - Świeży materiał w utworze "Tak to wygląda"[5]. 7 sierpnia 2000 roku został wydany pierwszy singel WWO pt. "Obejrzyj sobie wiadomości", który zwiastował debiutancki album składu[6]. Piosenka promowana teledyskiem dotarła do 42. miejsca Szczecińskiej Listy Przebojów Polskiego Radia (SLiP)[7][8]. Następnie, 6 września nakładem BMG Poland ukazał się pierwszy album WWO zatytułowany Masz i pomyśl[9]. Nagrania dotarły do 31. miejsca zestawienia OLiS[10]. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. Pelson, Włodi oraz członkowie zespołu ZIP Skład. Natomiast materiał muzyczny poza WWO wyprodukowali m.in. Karton, Majki i Waco. W 2001 roku ukazał się drugi singel składu pt. "Jeszcze będzie czas", do którego również powstał wideoklip[11][12]. Piosenka znalazła znalazła się na 12. miejscu listy SLiP. W listopadzie 2001 roku, po wydaniu debiutu, w wyniku konfliktu z wytwórnią płytową BMG Poland grupa przyjęła nową nazwę W Wyjątkowych Okolicznościach[1]. Przyczyną sporu była piosenka WWO umieszczona bez wiedzy zespołu na kompilacji sygnowanej przez stację telewizyjną MTV[2]. Do składu na stałe dołączył także DJ Deszczu Strugi[2].

W kwietniu 2002 roku zespół wystąpił z materiałem z płyty na festiwalu New Yorker Hip-Hop w Poznaniu u boku takich wykonawców jak Pono, Slums Attack i Fenomen. 1 października, tego samego roku został wydany pierwszy singel WWO zwiastujący drugą płytę pt. "Moda"[13]. Na płycie znalazł się m.in. utwór "W wyjątkowych okolicznościach", który przysporzył zespołu znacznej popularności. Promowana teledyskiem piosenka znalazła się m.in. na 16. miejscu w zestawieniu telewizyjnej audycji TVP2 30 ton – lista, lista przebojów[14][15]. Również w październiku do sprzedaży trafił drugi album WWO pt. We własnej osobie[16]. Materiał wydała powołana w 2001 roku przez Sokoła oficyna Prosto[2]. Wyróżniona nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka płyta dotarła o 2. miejsca listy OLiS[17][18]. Nagrania wyprodukowali m.in. DJ 600V,Noon, DJ Decks i WhiteHouse. Z kolei wśród gości znaleźli się m.in. zespoły Soundkail, Hemp Gru i Mor W.A.. 8 maja 2003 roku został opublikowany drugi singel pochodzący z płyty zatytułowany "Damy radę"[19]. Piosenka, również promowana teledyskiem odniosła znaczny sukces[20]. Znalazła się m.in. na 2. i 12. miejscu, odpowiednio SLiP oraz Listy Przebojów Polskiego Radia Pomorza i Kujaw[21]. W międzyczasie trio wystąpiło podczas drugiej edycji New Yorker Hip-Hop Festival.

W czerwcu 2003 roku został wydany singel "Nie bój się zmiany na lepsze"[22]. Kompozycja została zobrazowana także wideoklipem[23]. Czwarty obraz promocyjny został zrealizowany także do piosenki pt. "Sen"[24]. W międzyczasie zespół gościł na wydanym pod koniec roku albumie producenckim wrocławskiego duetu WhiteHouse - Kodex[25]. Raperzy wystąpili w nagranym wraz z Korasem utworze "Z dala od zgiełku". W 2003 roku skład gościł na płycie znanaego z występów w zespole Slums Attack DJ-a Decska pt. Mixtape Vol. 3 w piosence "To dla mnie ważne"[26]. W 2004 roku zespół wziął udział w trasie koncertowej "RBK Hip Hop Tour 2004". Wydarzenie było promowane kompilacją różnych wykonawców U Ciebie w mieście[27]. Na minialbumie znalazł się m.in. popularny, utwór tytułowy, emitowany intensywnie m.in. przez stację telewizyjną VIVA Polska[28]. Ponadto dochód ze sprzedaży wydawnictwa został przeznaczony na cele charytatywne. 17 kwietnia 2004 roku został wydany drugi album WhiteHouse pt. Kodex 2: Proces[29]. Na płycie znalazła się utrzymana w stylistyce storytellingu piosenka "Każdy ponad każdym" ze zwrotkami Sokoła. Okraszony, animowanym, sugestywnym teledyskiem utwór dotarł do 7. miejsca listy SLiP[30]. Zremiksowana wersja kompozycji ukazała się tego samego roku na płycie Kodex 2: Suplement[31]. Następnie pod koniec roku grupa, m.in. u boku Zipery odbyła trasę koncertową Prosto Tour 2004[32].

Na początku 2005 roku skład gościł na albumie duetu Vienio i Pele - Autentyk 3 w kompozycji "Straciłeś wątek"[33]. Kolejne zwrotki Jędkera i Sokoła znalazły się na albumach Olsena i Fusznika - Kameleon, Włodiego - W..., a także projekcie skrzypka jazzowego Michała Urbaniaka - Urabantor - III[34][35][36]. Następnie jesienią trio wystąpiło w ramach imprezy "Otwarte Rewiry", dnia kultury hip-hopowej zorganizowanego przez Polski Dom w Warszawie. Zespół dał koncert m.in. wraz z takimi wykonawcami jak: O.S.T.R., donGURALesko, Tede, czy Grammatik. 12 listopada, także 2005 roku równolegle do sprzedaży trafiły dwa albumy WWO zatytułowane Witam was w rzeczywistości i Życie na kredycie. Wydawnictwa uplasowały się odpowiednio na 12. i 18. miejscu zestawienia OLiS, sprzedając się w przeciągu dziesięciu dni od premiery w nakładzie około 10 tys. egzemplarzy każda[37][38][39]. Pierwsza z płyt powstała według koncepcji Sokoła z udziałem licznych producentów, w tym m.in. duetu WhiteHouse, Beathoavenz, Korzenia i Emade. Natomiast druga, opracowana przez Jędkera płyta została w całości wyprodukowana przez Toma Meyera. W ramach promocji obu płyt został zrealizowane teledyski do utworów "Mogę wszystko", "Minorum gentium" oraz "I tak to osiągnę"[40][41][42][43][44].

W czerwcu 2006 roku grupa wzięła udział trasie koncertowej RBK Hip Hop Tour 2006 promowanej kompilacją pod tym samym tytułem. Potrzeby wydawnictwa skład zarejestrował piosenkę "Uszanuj 3"[45]. Po zakończonych występach WWO Jędker wyemigrował do Anglii. Tego samego roku powołał projekt muzyki tanecznej pod nazwą Monopol. W międzyczasie, w grudniu 2006 roku ukazała się kompilacja Prosto Mixtape Deszczu Strugi. Na płycie znalazł się utwór WWO zarejestrowany we współpracy z francuskimi wykonawcami Lil' Dap i Soundkail - "You Don't Exist"[46]. Rok później, w Polsce ukazał się debiut solowy Jędkera zatytułowany Czas na prawdę[47]. Natomiast Sokół powrócił do koncepcji duetu TPWC, który w latach poprzednich, z przerwami współtworzył wraz z Ponem. W 2008 roku skład WWO gościł na kolejnej produkcji DJ-a Decksa - Mixtape Vol. 4 w utworze "Lojalność i przyjaźń"[48]. Natomiast rok później muzycy rapowali na płycie Fu - Retrospekcje w kompozycji "Ekskluzywny nokaut"[49]. Zobrazowane teledyskiem nagranie rok później trafiło także na mixtape Funiszka i DJ-a Element Projekt 30 Mixtape[50][51]. Także w 2010 roku na składance Prosto Mixtape 600V znalazł się zarejestrowany przez Komplex, WWO i Remiego utwór - "Bolji svet (Big Boss Remix)"[52]. 26 lutego 2013 roku ukazało się wznowienie pierwszego albumu grupy Masz i pomyśl[53]. Nagrania dotarły do 13. miejsca na liście OLiS[54][55].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy
Rok Tytuł Pozycja na liście Nakład Certyfikat ZPAV
POL
2000 Masz i pomyśl
 • Data: 6 września 2000
 • Wydawca: BMG Poland
13[55]
2002 We własnej osobie
 • Data: 28 października 2002
 • Wydawca: Prosto
8[18]
2005 Witam was w rzeczywistości
 • Data: 15 listopada 2005
 • Wydawca: Prosto
12[37]
Życie na kredycie
 • Data: 15 listopada 2005
 • Wydawca: Prosto
18[38]
Single
Rok Tytuł Pozycja na liście Album
SLiP
[7]
30 ton
[14]
PiK
[21]
2000 "Obejrzyj sobie wiadomości"[6] 41 Masz i pomyśl
2001 "Jeszcze będzie czas"[11] 12
2002 "Moda"[13] We własnej osobie
2003 "Damy radę"[19] 2 23 12
"Nie bój się zmiany na lepsze" (gościnnie: Soundkail, Fu)[22] 6 6
2006 "I tak to osiągnę"[59] 42 Życie na kredycie
"—" pozycja nie była notowana.
Inne notowane utwory
Rok Tytuł Pozycja na liście Album
SLiP
[7]
30 ton
[14]
2002 "W wyjątkowych okolicznościach" 4 16 We własnej osobie
Waco - "Tak to wygląda" (gościnnie: WWO) 8 Świeży materiał
2004 WWO, Vienio, Pele - "U ciebie w mieście" 30 U Ciebie w mieście
"Sen" 9 We własnej osobie
WhiteHouse - "Każdy ponad każdym" (gościnnie: WWO) 7 Kodex 2: Proces
2005 "Mogę wszystko" 7 18 Witam was w rzeczywistości
2006 "Minorum Gentium" 39 Życie na kredycie
"—" pozycja nie była notowana.
Występy gościnne
Rok Tytuł Utwór Źródło
2001 Fu - N.O.C.C.
 • "Showgeszeft" (gościnnie: Wigor, WWO)
[4]
Waco - Świeży materiał
 • "Tak to wygląda" (gościnnie: WWO)
[5]
2002 WhiteHouse - Kodex
 • "Z dala od zgiełku" (gościnnie: WWO, Koras)
[25]
2003 DJ Decks - Mixtape Vol. 3
 • "To dla mnie ważne" (gościnnie: WWO)
[26]
2004 WhiteHouse - Kodex 2: Proces
 • "Każdy ponad każdym" (gościnnie: WWO)
[29]
WhiteHouse - Kodex 2: Suplement
 • "Każdy ponad każdym (PMX RMX)" (gościnnie: WWO)
[31]
2005 Vienio, Pele - Autentyk 3
 • "Straciłeś wątek" (gościnnie: WWO)
[33]
Olsen, Fu - Kameleon
 • "Kameleon" (gościnnie: WWO)
[34]
Włodi - W...
 • "Każdy to powie" (gościnnie: WWO)
[35]
Urabantor - III
 • "Sam sobie" (gościnnie: WWO)
[36]
2007 Jędker - Czas na prawdę
 • "Sprawa trochę niejasna" (gościnnie: WWO)
[47]
2008 DJ Decks - Mixtape Vol. 4
 • "Lojalność i przyjaźń" (gościnnie: WWO)
[48]
2009 Fu - Retrospekcje
 • "Ekskluzywny nokaut" (gościnnie: WWO, Marysia Starosta)
[49]
TPWC - To prawdziwa wolność człowieka
 • "Złudzenie" (gościnnie: WWO)
[60]
2010 Fu & DJ Element - Projekt 30 Mixtape
 • "Ekskluzywny nokaut" (gościnnie: WWO)
[51]
Kompilacje różnych wykonawców
Rok Tytuł Utwór Źródło
2000 Hiphopowy raport z osiedla 2000
 • WWO - "Nie mi to oceniać"
[3]
2003 VIVA Hip Hop Vol.2
 • WWO - "Damy radę"
[61]
VIVA Hip Hop vol.3
 • WWO, Soundkail, Fu - "Nie bój się zmiany na lepsze"
[62]
2004 ESKA Squad
 • WWO - "Nie bój się zmiany"
[63]
U Ciebie w mieście
 • WWO, Vienio i Pele - "U Ciebie w mieście"
 • WWO, Vienio i Pele - "U Ciebie w mieście" (DJ 600V Remix)
 • WWO, Vienio i Pele - "U Ciebie w mieście" (DJ Deszczu Strugi Remix)
[27]
Hiphopstacja
 • WWO - "Damy radę"
[64]
Hiphopstacja 2
 • WWO - "Każdy ponad każdym"
[65]
2005 Rap eskadra 2
 • WhiteHouse, WWO - "Każdy ponad każdym"
[66]
Czarny piątek vol.1 - Polski Beat
 • WWO - "Damy radę"
[67]
2006 Hiphopstacja 3
 • WWO - "Mogę wszystko"
 • WWO - "Minorum Gentium"
[68]
RBK Hip Hop 2006
 • WWO - "Uszanuj 3"
 • WWO - "Uszanuj 3" (Korzeń Remix)
[45]
Prosto Mixtape Deszczu Strugi
 • WWO, Lil' Dap, Soundkail - "You Don't Exist"
[46]
2009 Road Rap Hit Vol.2
 • WWO - "Nie mi to oceniać"
[69]
2010 Prosto Mixtape 600V
 • Komplex, WWO, Remi - "Bolji svet (Big Boss Remix)"
 • Felipe, VNM, WWO, Pezet, Brahu, Numer Raz, Eldo - "I żeby było normalnie"
[52]

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Reżyseria/Realizacja Album Źródło
2000 "Obejrzyj sobie wiadomości"
Masz i pomyśl
[8]
2001 "Jeszcze będzie czas"
[12]
2002 "W wyjątkowych okolicznościach"
We własnej osobie
[15]
"Damy radę"
[20]
2003 "Nie bój się zmiany na lepsze" (gościnnie: Fu, Soundkail)
[23]
"Sen" Kuba Łubniewski
[24]
2005 "Mogę wszystko" Kuba Łubniewski, Maciej Olbrycht Witam was w rzeczywistości
[40][43]
"Minorum gentium" Łukasz Tunikowski, Grupa 13 Życie na kredycie
[41]
2006 "I tak to osiągnę" (gościnnie: Soundkail, Włodi, Kontrafakt) Marcin Janiec, Videolot
[42][44]
Inne
2001 Waco – "Tak to wygląda" (gościnnie: Sokół, Jędker)
Świeży materiał
[70]
2004 WWO, Vienio, Pele - "U Ciebie w mieście"
U Ciebie w mieście
[28]
WhiteHouse - "Każdy ponad każdym" (gościnnie: WWO) Łukasz Tunikowski, Grupa 13 Kodex 2: Proces
[30]
2009 Fu - "Ekskluzywny nokaut" (gościnnie: WWO, Marysia Starosta) Dwaem Media Group Retrospekcje
[50]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Rok Kategoria Nagroda Uwagi Źródło
2002 Album roku (We własnej osobie) Ślizgery Laur
[1]
Teledysk roku ("Damy radę") Laur
Wykonawca roku Laur
DJ roku Laur
Album Roku - Hip-Hop (We własnej osobie) Fryderyki Nominacja
[17]
2003 Album roku 2002 (We własnej osobie) Nagroda Magazynu Hip-hop.pl Laur
[1]
2004 Teledysk ("Sen") Brązowy Off na festiwalu Offensiva Laur
Zdjęcia ("Sen") Yach Film Laur
2005 Teledysk ("Każdy ponad każdym") Srebrna Iglica na festiwalu Offensiva Laur
Najlepiej sprzedający się album hip hopowy roku (Witam was w rzeczywistości) Asy EMPIKu 2005 Nominacja
2006 Album hip hop (Życie na kredycie/Witamy was w rzeczywistości) Superjedynki Nominacja
[71]
Reżyseria ("Mogę wszystko") Yach Film Nominacja
[1]
Montaż ("Mogę wszystko") Nominacja
Plastyczna aranżacja przestrzeni ("I tak to osiągnę") Nominacja
Wykonawca roku 2005 Plebiscyt audycji WooDoo i Hip-hop.pl Laur
2010 Artysta 10-lecia VIVA Comet Awards Nominacja
[72]
Przebój 10-lecia ("Każdy ponad każdym") Nominacja

Przypisy

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Historia WWO (pol.). www.prosto.pl. [dostęp 2009-10-14].
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Andrzej Cała, Radek Miszczak: Beaty, rymy, życie. Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 503-504. ISBN 83-89738-75-9.
 3. 3,0 3,1 Hiphopowy Raport Z Osiedla 2000 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-18].
 4. 4,0 4,1 Fu - N.O.C.C. (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-22].
 5. 5,0 5,1 Waco - Swieży Materiał (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-22].
 6. 6,0 6,1 WWO - Obejrzyj Sobie Wiadomości (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-18].
 7. 7,0 7,1 7,2 SLiP - Statystyki dla wykonawcy WWO (pol.). www.radio.szczecin.pl. [dostęp 2011-06-15].
 8. 8,0 8,1 WWO - Obejrzyj sobie wiadomosci (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2012-09-22].
 9. WWO - Masz i Pomyśl (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-03-14].
 10. Olis - sprzedaż w okresie 23.10.2000 - 29.10.2000 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-19].
 11. 11,0 11,1 WWO - Jeszcze Będzie Czas (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-18].
 12. 12,0 12,1 "Jeszcze będzie czas" WWO (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-09-22].
 13. 13,0 13,1 WWO - Moda (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-18].
 14. 14,0 14,1 14,2 30 ton - lista, lista przebojów (pol.). rmfpoplista.phorum.pl. [dostęp 2012-09-04].
 15. 15,0 15,1 WWO - "W Wyjątkowych Okolicznościach" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-09-22].
 16. WWO - We własnej osobie (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2013-03-14].
 17. 17,0 17,1 Fryderyki 2002: nominowani i laureaci (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2012-08-20].
 18. 18,0 18,1 Olis - sprzedaż w okresie 11.11.2002 - 17.11.2002 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-19].
 19. 19,0 19,1 WWO - Damy Radę (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-18].
 20. 20,0 20,1 WWO - "Damy radę" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-09-22].
 21. 21,0 21,1 Archiwum listy przebojów Radia PiK - Notowania z roku 2003 (pol.). www.radiopik.pl. [dostęp 2012-10-11].
 22. 22,0 22,1 WWO - Nie Bój Się Zmiany Na Lepsze (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-18].
 23. 23,0 23,1 "nie bój się zmiany na lepsze" WWO (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-09-22].
 24. 24,0 24,1 WWO - Sen (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2010-02-19].
 25. 25,0 25,1 WhiteHouse - Kodex (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-22].
 26. 26,0 26,1 DJ Decks - Mixtape Vol.3 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-22].
 27. 27,0 27,1 U Ciebie W Mieście (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-18].
 28. 28,0 28,1 WWO Vienio&Pele 600V - "U Ciebie w Mieście" - Teledysk (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-08-02].
 29. 29,0 29,1 WhiteHouse - Kodex II: Proces (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-22].
 30. 30,0 30,1 WhiteHouse Records - "Każdy ponad każdym" (feat. WWO) (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-08-04].
 31. 31,0 31,1 WhiteHouse - Kodex II: Suplement (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-22].
 32. Simplus Team Prosto Tour 2004 (pol.). www.muzyka.pl. [dostęp 2013-03-14].
 33. 33,0 33,1 Vienio I Pele - Autentyk 3 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-22].
 34. 34,0 34,1 OlsenFu - Kameleon (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-22].
 35. 35,0 35,1 Włodi - W... (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-22].
 36. 36,0 36,1 Urbanator - III (CD, Album) at Discogs (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-09-22].
 37. 37,0 37,1 Olis - sprzedaż w okresie 13.02.2006 - 19.02.2006 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-19].
 38. 38,0 38,1 Olis - sprzedaż w okresie 06.02.2006 - 12.02.2006 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-19].
 39. Hip hop 2005: Najpopularniejsze płyty (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2013-03-14].
 40. 40,0 40,1 WWO - Moge wszystko na oficjalnym profilu Prosto (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2010-02-19].
 41. 41,0 41,1 WWO - Minorum Gentium (ang.). www.youtube.com. [dostęp 2009-12-19].
 42. 42,0 42,1 Premiera nowego klipu WWO (pol.). www.prosto.pl. [dostęp 2010-02-19].
 43. 43,0 43,1 15. Yach Film Festiwal - nominacje (pol.). www.nuta.pl. [dostęp 2010-02-19].
 44. 44,0 44,1 Zdjęcia do nowego klipu WWO. (pol.). www.prosto.pl. [dostęp 2010-02-19].
 45. 45,0 45,1 RBK Hip Hop Tour 2006 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-18].
 46. 46,0 46,1 Mixtape Prosto Deszczu Strugi (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-03-21].
 47. 47,0 47,1 Jędker - Czas Na Prawdę (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-22].
 48. 48,0 48,1 DJ Decks - Mixtape Vol.4 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-22].
 49. 49,0 49,1 Fu - Retrospekcje (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-22].
 50. 50,0 50,1 Fu feat. WWO - Ekskluzywny Nokaut (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2009].
 51. 51,0 51,1 Fu & DJ Element - Projekt 30 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-22].
 52. 52,0 52,1 Mixtape Prosto 600V (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-03-21].
 53. Płyta Masz i Pomyśl - WWO reedycja (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2013-03-14].
 54. Artur Rawicz: "Haos" na szczycie! (pol.). cgm.pl. [dostęp 2013-03-13].
 55. 55,0 55,1 OLiS - sprzedaż w okresie 25.02.2013 - 03.03.2013 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2013-03-13].
 56. WWO (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2013-03-14].
 57. 57,0 57,1 ZPAV: Pełny Tekst Regulaminu Przyznawania Wyróżnień (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2013-03-14].
 58. 58,0 58,1 ZPAV: złote płyty (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2011-03-30].
 59. WWO - I Tak To Osiągnę (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-18].
 60. TPWC - To Prawdziwa Wolność Człowieka (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-22].
 61. VIVA Hip Hop Vol.2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-18].
 62. VIVA Hip Hop vol.3 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-18].
 63. ESKA Squad (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-18].
 64. Hiphopstacja (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-18].
 65. Hiphopstacja 2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-18].
 66. Rap Eskadra 2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-18].
 67. Czarny Piątek vol.1 - Polski Beat (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-18].
 68. Hiphopstacja 3 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-18].
 69. Road Rap Hit Vol.2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-18].
 70. WWO-Tak to wyglada (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2012-09-21].
 71. Rusza plebiscyt "Superjedynki"! (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2012-08-20].
 72. Nominacje Viva Comet 2010 Onet.pl (pol.). www.Onet.pl.