Tede

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy rapera. Zobacz też: telewizja TeDe.
Tede
Tede Polish Rapper.jpg
Tede podczas koncertu w 2007 roku
JacekTedeGraniecki.png
Podpis Tedego
Imię i nazwisko Jacek Maciej Szymon Graniecki
Pseudonim Tede, DJ Buhh
Data i miejsce urodzenia 24 lipca 1976
Warszawa
Pochodzenie Polska
Gatunek hip-hop, freestyle rap
Zawód raper, producent muzyczny, aktor, przedsiębiorca
Aktywność od 1994
Wytwórnia płytowa R.R.X., Wielkie Joł
Zespół
Warszafski Deszcz
Potwierdzone Info
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach

Tede, właściwie Jacek Maciej Graniecki[1] (ur. 24 lipca 1976 w Warszawie[1]), znany również jako Tas, Tas Da Fleia, TDF, Tedeusz, Tedzik, Tedunio, Tedzio, Fiodor, Chory Pastor oraz Mylffon – polski raper i producent muzyczny, a także przedsiębiorca i osobowość telewizyjna.

Działalność artystyczną prowadzi od 1994 roku. Początkowo był związany z zespołem Trzyha przekształconym w latach późniejszych w Warszafski Deszcz. Współtworzył także zespoły Bezele, Dabl Blast, Eurobiznes, Gib Gibon Skład, GTW, Jama Zła i Mop Skład. Od 2001 roku prowadzi karierę solową. Natomiast od 2003 roku występuje również pod pseudonimem DJ Buhh[2]. W 2013 roku wraz z Dioxem i Sir Michem założył zespół pod nazwą Potwierdzone Info.

Współpracował ponadto m.in. z takimi wykonawcami jak: DJ 600V, Numerem Raz, duetem Paresłów, Natalią Kukulską, Waldemarem Kastą, DonGURALesko, Abradabem, O.S.T.R., Sokołem, Pono, grupą Sistars, WSZ & CNE i zespołem Smagalaz. W 2011 roku został sklasyfikowany na 3. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina[3].

Ojcem rapera jest Maciej Graniecki, który jest urzędnikiem państwowym i prawnikiem[4]. Tede był związany z aktorkami Weroniką Rosati i Magdaleną Schejbal oraz piosenkarką Magdaleną Ciećką[5].

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Jacek "Tede" Graniecki na planie teledysku do utworu "Glokk" w 2006 roku

Działalność artystyczną Graniecki rozpoczął około 1994 roku w warszawskim zespole 1 Killa Hertz. Do którego zastał zaproszony przez jego założycieli Sebastiana Imbierowicza znanego jako DJ 600V i Mariusza Sobolewskiego znanego wówczas jako DJ JanMarian[6]. Zespół nagrał kilka kompozycji z czego tylko dwie zostały wydane[6]. Pierwszy utwór "Wyłącz mikrofon" został wydany na kompilacji SP Records w 1996 roku, drugi "1kHz" ukazał się na kompilacji Smak B.E.A.T. Records w 1997 roku[6]. Jeszcze w 1996 roku grupę opuścił DJ 600V, którego zastąpił Jakub Swicki występujący pod pseudonimem Ceube[6]. Zmianie ulegała również nazwa zespołu na Trzyha, która stanowiła skrót od hardcore hip-hop[6]. W 1997 roku muzycy nagrali album zatytułowany Wuwua wydany nakładem własnym. Pojedyncze utwory formacji zostały wydane ponadto na kompilacjach Wspólna Scena, Znasz Zasady oraz Smak B.E.A.T. Records. W 1998 roku grupę opuścił Ceube, którego zastąpił Michał Witak znany jako Numer Raz[7]. Raper wcześniej związany był z grupami Nr 1 i Nr 0[7]. Po raz kolejny zmianie uległa również nazwa zespołu, tym razem na Warszafski Deszcz[7]. 5 stycznia 1999 roku nakładem R.R.X. został wydany debiut grupy pt. Nastukafszy...[7][8].

W 2000 roku Graniecki rozpoczął prace nad debiutanckim wydawnictwem. W 2001 roku ukazał się jego pierwszy singel zatytułowany "Wyścig szczurów" promujący solowy album. Debiut zatytułowany S.P.O.R.T. ukazał się 5 czerwca tego samego roku nakładem R.R.X.[1]. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. Tomasz "Borixon" Borycki znany z występów w grupie Wzgórze Ya-Pa 3, który rapował w utworze "Baunsuj ze mną" oraz duet WSZ & CNE, który wystąpił w kompozycji "A pamiętasz jak...". Wydawnictwo zadebiutowało na 29. miejscu listy OLiS w Polsce. 31 stycznia 2003 roku nakładem należącej do Tedego wytwórni ukazał się jego drugi album zatytułowany 3h hajs, hajs, hajs[1]. W ramach promocji wydawnictwa zostały zrealizowane teledyski do utworów "Pili gin", "Zeszyt rymów" i "Wielkie Joł". Gościnnie na płycie wystąpił zespół Sistars, CNE i pochodzący z Katowic raper HST.

Również w 2003 roku Graniecki pod pseudonimem DJ Buhh nagrał dwa nielegale pt. Volumin I: Hałas i Volumin II: George W. Buhh dostępne bezpłatnie w formie digital download na oficjalnej stronie internetowej wytwórni Wielkie Joł. Następnie raper wystąpił gościnnie na płycie popowej wokalistki Natalii Kukulskiej w utworze pt. "Kamienie"[9]. Kompozycja została negatywnie przyjęta przez fanów rapera zarzucających mu komercjalizację[9]. 6 maja 2004 roku ukazał się trzeci album solowy rapera zatytułowany Notes[10][11]. Na płycie ukazał się m.in. utwór pt. "Jak żyć" zawierający sample partii wokalnych wokalistki Zdzisławy Sośnickiej[12]. Ponadto w nagraniach gościnnie wzięli udział Kiełbasa, Kołcz, Numer Raz i WSZ & CNE. Również w 2004 roku Graniecki rozpoczął współpracę ze stacją telewizyjną VIVA, która zaproponowała raperowi prowadzenie programu Bezele. Produkcja ta łączyła elementy satyry, talk-show i programu muzycznego[1]. Następnie ukazał się trzeci nielegal pod pseudonimem Dj Buhh pt. Volumin III: Buhhmacher zawierający kompozycje które nie ukazały się na poprzednich wydawnictwach Tedego oraz nagrane gościnnie zwrotki.

W 2005 roku Tede wystąpił gościnnie na albumie rapera DonGURALesko zatytułowanej Drewnianej małpy rock w utworze pt. "Liryczny wandal". Kolejne występy gościnne Tedego to "Mówi mówi" na płycie Dread za dreadem grupy Dreadsquad i "No witam!" na płycie duetu WSZ & CNE pt. Jeszcze Raz. Również w 2005 roku została zakończona emisja programu Bezele na antenie telewizji VIVA. Raper wystąpił również w serialu telewizji TVN Kryminalni[13]. 22 czerwca 2006 roku został wydany czwarty album Tedego pt. Esende Mylffon[14]. Nagrania zostały wyprodukowane przez Mateusza "Matheo" Schmidta. Wydawnictwo poprzedziło cyfrowe wydanie płyty pt. Esende Mylffon Hałas. W międzyczasie po zakończonej w rok wcześniej emisji programu Bezele stacja telewizyjna 4fun.tv rozpoczęła emisję programu o podobnej formule pt. Parszywa 13, którego prowadzenia Tede podjął się wraz Kołczem[15]. Następnie raper wystąpił gościnnie po raz drugi na płycie producenta muzycznego IGS zatytułowanej Garaże w kompozycjach "Lubię dobre (wersja oryginalna)" i "Alchemia (wolny styl)".

Jacek "Tede" Graniecki, 2009 (pierwszy z prawej)

W 2007 roku Graniecki rozpoczął również współpracę z telewizją TVN Turbo, która zaoferowała raperowi prowadzenie programu pt. Operacja tuning[16]. 10 grudnia ukazał się kolejny album rapera jako DJ Buhh pt. American Mylffon[17]. Również w 2007 roku raper wystąpił gościnnie na albumie producenckim duetu WhiteHouse zatytułowany Kodex 3: Wyrok w kompozycji "Teoria Fikcji". Ponadto Graniecki wystąpił w dubbingowej roli w animowanym filmie pt. Wojownicze Żółwie Ninja w którym wcielił się w postać żółwia Michelangelo[18]. 22 stycznia 2008 roku zostało wydane siódme wydawnictwo pod nazwą DJ Buhh zatytułowane Volumin IV: Pierdolę Was. 19 czerwca został wydany piąty album solowy Tedego pt. Ścieżka dźwiękowa[19]. Gościnnie na wydawnictwie wystąpili CNE w utworze "F/S 360 Kickflip", Natalia Kukulska w utworze "Modopolo" i Abel w kompozycji "Posłuchaj to tutaj" i "Dryń, dryń, dryń"[20]. Tede natomiast wystąpił gościnnie na albumie producenckim Dariusza "DJ Decksa" Działka zatytułowanym Mixtape Vol. 4 oraz na płytach Hugo Toxx pt. Rok psa i Orion a James Cole pt. Orikoule. 10 września 2009 roku ukazał się szósty album solowy Granieckiego pt. Note2. Wydawnictwo dotarło do 3. miejsca listy sprzedaży OLiS w Polsce[21]. Uzyskało ponadto status złotej płyty sprzedając się w nakładzie 7500 egzemplarzy[22]. 2 października tego samego roku ukazał się suplement do szóstej płyty rapera pt. Note2 Errata[23].

Siódma płyta Tedego pt. FuckTede/Glam Rap została wydana 24 czerwca 2010 roku[24]. Na dwupłytowym albumie wystąpili gościnnie m.in. Eldo, Pezet , Natalia Lesz i Molesta Ewenement. Wydawnictwo dotarło do 2. miejsca zestawienia OLiS, uzyskało także status złotej płyty. W ramach promocji do utworów "Dokąd idziesz Polsko", "22” bccustom", "Kalash", "Glam rap" oraz "Imprezowy automat" zostały zrealizowane teledyski. 9 grudnia tego samego roku ukazał się ósmy album rapera pt. Notes 3D[25]. Nagrania uplasowały się 23. miejscu listy OLiS. Płyta była promowana teledyskiem do utworu "To jest mój rock" zrealizowany przez First Floor Studio.

Konflikt z Płomień 81 i Nowatorem[edytuj | edytuj kod]

Beef zapoczątkowała grupa Płomień 81 utworem "Co jest", który ukazał się w październiku 2005 roku, odebrany przez Tedego jako diss[26]. Utworem pt. "Zamknij pysk" z albumu Esende Mylffon odpowiedział Tede[26]. Wkrótce potem członkowie grupy Płomień 81 – Onar i Pezet nagrali diss skierowany w stronę rapera pt. "Kiedy powiem na osiedlu"[27]. Tego samego dnia Tede udostępnił w internecie diss zatytułowany "Sześćdziesiątkaósemka", w którym odpiera zarzuty zespołu Płomień 81[27]. Nowator zaatakował Tedego utworem "Usiądź jak stoisz", gdyż wielokrotnie wypowiadał się negatywnie na jego temat w programie radiowym RapGra[28].

Tede w odpowiedzi opublikował utwór pt. "Sześćdziesiątkadziewiątka", wyprodukowany przez Matheo[26]. Nazajutrz Nowator nagrał nowy utwór pt. "Przed czasem"[29]. 8 lipca 2006 ukazała się odpowiedź grupy Płomień 81 o tytule "Knebel w pysk"[26]. 13 lipca 2006 Tede odpowiedział na diss utworem "3 korony", który słowami "Kto wygrał beef? Tede, Pezet czy Onar? Wygrał hip-hop jak mawiał Hirek Wrona" które wydawały się kończyć beef[26].

6 października 2007 roku Tede zaprezentował film pt. Mordo Ty Moja, w którym poinformował o nagraniu odpowiedzi na utwór Onara pt. "Śliski parkiet", umieszczonego na albumie Onara Pod prąd, wydanego 1 października 2007[30]. 13 października 2007 na stronach wytwórni Wielkie Joł ukazał się utwór "Mordo Ty moja" jako kontynuacja odpowiedzi na utwór "Śliski parkiet" Onara[26]. Wkrótce potem na stronach portalu hip-hop.pl Onar udostępnił utwór pt. "Teraz ty jesteś pragnienie"[26]. 22 stycznia 2008 Tede umieścił w internecie swój czwarty nielegal Volumin IV: Pierdolę Was, na którym umieścił kolejne dissy na Onara pod tytułem "Olej Onara" i "Zwiidy"[26]. W odpowiedzi zespół Płomień 81 nagrał utwór "Tam się kurwa patrz"[26]. Według sondy przeprowadzonej na stronach portalu hip-hop.pl beef wygrał Onar[26].

Działalność pozamuzyczna[edytuj | edytuj kod]

W latach 2004-2005 wraz z Maciejem "Kołczem" Łuczkowskim tworzył program Bezele, emitowany na antenie stacji muzycznej Viva Polska. Od 2007 roku prowadzi również program Operacja tuning emitowany na antenie TVN Turbo. Był także związany z telewizją 4fun.tv w której prowadził audycję Parszywa 13. Ponadto był jurorem w programie Fabryka Gwiazd emitowanym w telewizji Polsat. Wziął udział w polskiej edycji programu MTV Cribs, w programie Szymon Majewski Show oraz w programie Zagadkowa blondynka.

W 2005 roku wystąpił w dubbingowanej roli w filmie animowanym "Zebra z klasą", jako Mucha Bzyk. Następnie zagrał w epizodycznej roli w serialu Piotra Wereśniaka "Kryminalni". Raper wystąpił jako on sam w odcinku pt. "Hip-hop" m.in. wraz z udziałem Pezeta i WSZ. W 2006 roku ponownie jako on sam wystąpił w komedii "Francuski numer" w reżyserii Robert Wichrowskiego. Kolejną dubbingowaną rolą Granieckiego była postać Michelangelo w filmie "Wojownicze Żółwie Ninja" (2007). Następnie, jako Igor gościł w polskiej ekranizacji serialu "Niania" (2009). Od 2011 roku gra w serialu TVN "Wszyscy kochają Romana", w którym wciela się w postać policjanta – Roberta.

W 2002 roku Tede wraz z DJ Ostaszem założył wytwórnię płytową Wielkie Joł[1]. Od 2006 roku muzyk jest jedynym właścicielem oficyny. Graniecki jest ponadto współwłaścicielem przedsiębiorstwa odzieżowego Trykot TDK Sp. z o.o.[31]. Raper pełni funkcję wiceprezesa zarządu. Posiada także marki odzieżowe PLNY Textylia i Wielkie Joł Codziennie[32].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Zobacz więcej w artykule Warszafski Deszcz, w sekcji Dyskografia.
Information icon.svg Zobacz więcej w artykule Gib Gibon Skład, w sekcji Dyskografia.
Information icon.svg Zobacz więcej w artykule Potwierdzone Info, w sekcji Dyskografia.

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście Nakład Certyfikat ZPAV
POL
2001 S.P.O.R.T.
 • Data: 5 czerwca 2001
 • Wydawca: R.R.X./MIL
28[33]
2003 3h hajs, hajs, hajs
 • Data: 31 stycznia 2003
 • Wydawca: Wielkie Joł/Warner Music
8[35]
2004 Notes
 • Data: 6 maja 2004
 • Wydawca: Wielkie Joł/Sony Music
7[36]
2006 Esende Mylffon Hałas
 • Data: 14 czerwca 2006
 • Wydawca: Wielkie Joł
Esende Mylffon
 • Data: 22 czerwca 2006
 • Wydawca: Wielkie Joł/Vision
15[37]
2008 Ścieżka dźwiękowa
 • Data: 19 czerwca 2008
 • Wydawca: Wielkie Joł/Vision
8[38]
2009 Note2
 • Data: 10 września 2009
 • Wydawca: Wielkie Joł/Vision
3[21]
Note2 Errata EP
 • Data: 2 października 2009
 • Wydawca: Wielkie Joł
 • n/d (dd)
2010 FuckTede/Glam Rap
 • Data: 24 czerwca 2010
 • Wydawca: Wielkie Joł/JAWI
2[41]
Notes 3D
 • Data: 9 grudnia 2010
 • Wydawca: Wielkie Joł/JAWI
23[42]
2012 Mefistotedes
 • Data: 22 marca 2012[43]
 • Wydawca: Wielkie Joł/JAWI
3[44]
Spacer (EP; oraz Szyna)
 • Data: 20 listopada 2012[45]
 • Wydawca: Wielkie Joł
2013 Paffistotedes (oraz P.A.F.F.)
 • Data: 1 marca 2013[46]
 • Wydawca: PLNY Maderfakin Rekords
Elliminati
 • Data: 22 marca 2013[47]
 • Wydawca: Wielkie Joł/JAWI
2[48]
Elliminaticket
 • Data: 21 lipca 2013[49]
 • Wydawca: Wielkie Joł
2014 #kurt_rolson
 • Data: 17 maja 2014[50]
 • Wydawca: Wielkie Joł
3[51]
"—" pozycja nie była notowana.

Single[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście Album
SLiP
[52]
2001 "Wyścig szczurów"[53] S.P.O.R.T.
2002 Camey Squad – "Król parkietu" gościnnie: Tede[54] Rytm ulicy
2003 "D.I.S./Domysły i spekulacje"[55] 43 3h hajs, hajs, hajs
2008 "Aluminium 20"[56]
"22 Gibony (Diler)"[57] Ścieżka dźwiękowa
2010 "Kalash"[58] FuckTede/Glam Rap
"Dokąd idziesz Polsko?"[59]
2013 "Xenon"[60] Elliminati
"Mainstream"[61]
"Charlie S"[62]
"WWA żegna"[63]
"Nie banglasz"[64]
2014 "Feat"[65] #kurt_rolson
"#john_rambo"[66]
"#gimb_money"[67]
"CMRT"[68]
"—" pozycja nie była notowana.

Inne notowane utwory[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście Album
SLiP
[52]
PiK
[69]
2003 "Zeszyt rymów" gościnnie: Sistars 42 3h hajs, hajs, hajs
DJ 600V – "Merctedes S60" gościnnie: Tede 26 600 °C
Natalia Kukulska – "Kamienie" gościnnie: Tede 49 4 Natalia Kukulska
Paresłów – "Gwiazda" gościnnie: Tede 30 Ironia
WhiteHouse – "Ile można?" gościnnie: Tede 41 Kodex
2004 "Jak żyć" gościnnie: Zdzisława Sośnicka 28 3 Notes
2005 O$ka – "Bezele kochanie" gościnnie: Tede, Kołcz, Kiełbasa 26 Przez $ jak...
"—" pozycja nie była notowana.

Nielegale[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Nakład Źródło
2003 Volumin I: Hałas (jako DJ Buhh)
 • n/d (dd)
[70]
Volumin II: George W. Buhh (jako DJ Buhh)
[71]
2004 Volumin III: Buhhmacher (jako DJ Buhh)
[72]
2008 Volumin IV: Pierdolę Was (jako DJ Buhh)
[73]
2010 Volumin V: FaceBuhh (jako DJ Buhh)
[74]

Mixtape'y[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Nakład Źródło
2006 Wypijmy za blendy (mixtape vol.1) (oraz DJ Macu)
[76]
2007 Wypijmy za blendy 2: wypijmy za błędy (mixtape vol.2) (oraz DJ Macu)
[78]
American Mylffon (jako DJ Buhh)
[79]
2009 A/H24N2 (oraz Sir Michu, Dj Tuniziano)
[81]
2009 Jama Zła (DJ Frodo, Łysy Anioł, Sir Michu, Tede) - Poruchafszy...
[82]
2010 Howwa (oraz DJ Tuniziano, Jay-ziano)
[83]
2011 Dabl Blast South Tropez (oraz Zgrywus)
 • n/d (dd)
[84]
Howwa 2 (oraz DJ Tuniziano, Jay-ziano)
[85]
2012 NMI – Dub'l Blast (jako DJ Buhh)
[86]
Droga do odkupienia (oraz DJ Tuniziano, DJ Buhh)
[87]
Numer stulecia (oraz Numer Raz, DJ Tuniziano)
[88]
36 Problems
[89]
Howwa 3 Dynastia (oraz DJ Tuniziano, Jay-ziano)
[90]

Kompilacje różnych wykonawców[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Utwór Źródło
2000 Styl reprezentacji pierwszej ligi
 • Tede – "S.R.P.L.G."
 • Tede – "Lubię wyluzować się"
 • Tede – "Kombosy"
[91]
2004 Hiphopstacja
 • Tede – "Wielkie joł"
 • Tede – "Klaszcz!" (Tedunio wieeesz)
[92]
Hiphopstacja 2
 • Tede – "Jak żyć"
[93]
2005 12 ławek
 • Tede – "Melanż, impreza – świeżak (Ławka Szósta)"
[94]
2010 Mixtape Hip-Hop Akademnya
 • Tede, JotWu, Ero – "Prosto z esende"
 • Tede – "Chory"
[95]

Występy gościnne[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Utwór Źródło
1999 DJ 600VSzejsetkilovolt
 • "Świat zwariował w 23 lata (E?!)" (gościnnie: Tede)
[96]
2001 DJ 600VWkurwione bity
 • "Marian i szejsetvolt" (gościnnie: DJ Mario, Tede)
[97]
DJ 600VV6
 • "Opowieść o tym, co tu dzieje się na wolno" (gościnnie: Tede)
[98]
BorixonWYP3 kolejna część
 • "Re-kontra" (gościnnie: Tede)
[99]
IGSAlchemia
 • "Lansuj się z Gibon Składem" (gościnnie: Tede, Borixon, CNE)
 • "Odcinam się II" (gościnnie: Borixon, Tede)
[100]
PękuNowe wyzwanie
 • "T.T.F.B." (gościnnie: Borixon, Warszafski Deszcz, Gracjan)
[101]
Onar i O$kaSuperelaks
 • "Więcej Te eR U De U..." (gościnnie: Tede)
[102]
2002 WhiteHouseKodex
 • "Ile można?" (gościnnie: Tede)
[103]
O.S.T.R.Tabasko
 • "Ziom za ziomem" (gościnnie: Tede)
[104]
GRZ – Samuraj
 • "Tak ma być" (gościnnie: Tede)
[105]
BorixonMam pięć gram
 • "Jeszcze więcej bausu" (gościnnie: Tede, Gutek)
[106]
MCF – Made In Poland
 • "Nie mów hop..." (gościnnie: Tede)
[107]
2003 ParesłówIronia
 • "Gwiazda" (gościnnie: Tede)
[108]
DJ DecksMixtape Vol. 3
 • "Jeszcze raz ziom" (gościnnie: Tede)
[109]
SistarsSiła sióstr
 • "Fala" (gościnnie: Tede)
[110]
Natalia KukulskaNatalia Kukulska
 • "Kamienie Wielkie Joł Remix" (gościnnie: Tede)
[111]
DJ 600V600 °C
 • "Merctedes S600" (gościnnie: Tede)
[112]
2004 BorixonKielce sie palom
 • "Intro" (gościnnie: Tede)
 • "Outro" (gościnnie: Tede)
[113]
WhiteHouseKodex 2: Suplement
 • "Grrrrrubas (wersja 130KG)" (gościnnie: GTW)
 • "Grrrrrubas" (gościnnie: GTW)
 • "Grrrrrubas (wersja 100KG)" (gościnnie: GTW)
[114]
O$kaPrzez $ jak...
 • "Bezele kochana" (gościnnie: Bezele)
[115]
AbradabCzerwony album
 • "Państwo jest nasze" (gościnnie: Gutek, Tede)
[116]
DJ 600VStyle (operacja zrób to głośniej)
 • "Randka" (gościnnie: Tede)
[117]
2005 DonGURALeskoDrewnianej małpy rock
 • "Liryczny wandal" (gościnnie: Tede)
[118]
Camey Squad – Rytm ulicy
 • "Król parkietu" (gościnnie: Tede, DJ Mario)
[119]
DreadsquadDread za dreadem
 • "Mówi mówi" (gościnnie: Tede)
[120]
WSZ & CNEJeszcze raz
 • "No witam!" (gościnnie: Tede, Kołcz)
[121]
2006 Hardkorowe Brzmienie – Mamy to co chcemy
 • "Tu się wychowałem" (gościnnie: Tede)
[122]
IGSGaraże
 • "Lubię dobre (wersja oryginalna)" (gościnnie: Gutek, Tede)
 • "Alchemia (wolny styl)" (gościnnie: Tede, Borixon)
[123]
2007 WhiteHouseKodex 3: Wyrok
 • "Teoria fikcji" (Skrecze DJ Macu, gościnnie: Tede, Verte)
[124]
Abel & DJ PeteEintopf Mixtape
 • "The Champ tu jest" (gościnnie: Tede)
[125]
2008 Hugo Toxx – Rok psa
 • "Autoerotika" (gościnnie: Tede)
[126]
DJ DecksMixtape Vol. 4
 • "IV RP" (gościnnie: Tede)
[127]
Orion a James Cole – Orikoule
 • "Rap Biz" (gościnnie: Tede)
[128]
2009 Brożas & BuczerCzas to pieniądz
 • "W formie" (gościnnie: Tede, Zawik, Zelo)
[129]
Ortega CartelLavorama
 • "Dokąd tak gnasz?" (gościnnie: Tede)
[130]
DonGURALesko & MatheoInwazja porywaczy ciał
 • "My robimy te manewry tu 2" (gościnnie: Tede)
[131]
2010 SmagalazCzillen Am Grillen
 • "Moi Ludzie RMX" (gościnnie: Kodi, Kiełbasa, Miuosh, Tede, Rudy Rudeboy, SpeciaL i inni)
[132]
LukatricksCzarne złoto
 • "Mówią o mnie w mieście" (gościnnie: Tede, Gano, Fokus, Abradab, Gutek)
[133]
Wuwunio – Ambulans vol. 1
 • "Pieniądze szczęścia nie dają" (gościnnie: Tede, Zgrywus)
 • "Pieniądze szczęścia nie dają (Paffbeatz Remix)" (gościnnie: Tede, Zgrywus)
[134]
Wice WersaMiędzy niebem a piekłem
 • "Hiphokryzja" (gościnnie: Tede, Kwaśna)
 • "Płoną bębny" (gościnnie: Tede, Waldemar Kasta, DJ Macu)
[135]
Numer Raz & DJ Abdool – Lursztyn
 • "Tak się robi rap" (gościnnie: Tede)
[136]
HiFi BandaPuszer DVD
 • "Puszer Remix 1" (gościnnie: Tede)
[137]
HiFi Banda23:55
 • "Daj mi czas" (gościnnie: Tede)
[138]
2011 Wuwunio – Ambulans vol. 2: Lansylwania
 • "Czemu już zamykacie?" (gościnnie: Tede)
[139]
SobotaGorączka sobotniej nocy
 • "Przekaz" (gościnnie: Tede)
[140]
2012 DonatanRównonoc. Słowiańska dusza
 • "Noc kupały" (gościnnie: Tede)
[141]
Szyna - Spacer
 • "Bez wytchnienia" (gościnnie: Seta, Tede, DJ Klasyk)
 • "One Shot" (gościnnie: Zgrywus, Tede)
[142]
Wice Wersa – O niebo więcej
 • "Tacy sami" (gościnnie: Tede)
[143]
2013 Temate – Tematycznie
 • "Dowody naszej pasji" (gościnnie: Danny, Tede)
[144]
Czarny – Rubikon
 • "Ludzie zrobią wszystko" (gościnnie: Tede)
[145]
Te-Tris, PogzTeraz
 • "Klasyk" (gościnnie: Tede)
[146]
2014 Abel – Ostatni Sarmata
 • "Bractwo Orhickie" (gościnnie: Tede)
[147]
2styStej Flaj
 • "Wyjście z bloków" (gościnnie: Tede)
[148]

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Zobacz więcej w artykule Warszafski Deszcz, w sekcji Teledyski.
Information icon.svg Zobacz więcej w artykule Potwierdzone Info, w sekcji Teledyski.
Rok Tytuł Reżyseria Album Źródło
2001 "Wyścig szczurów"
S.P.O.R.T.
[149]
2003 "Pili gin" (gościnnie: CNE)
3h hajs, hajs, hajs
[150]
"Zeszyt rymów" (gościnnie: Sistars) Jakub Łubniewski
[151]
"Wielkie Joł"
[152]
WhiteHouse – "Na raz" (gościnnie: O.S.T.R.)/"Ile można" (gościnnie: Tede) Dariusz Szermanowicz, Grupa 13 Kodex
[153]
2004 WhiteHouse – "Grrrrrubas" (gościnnie: GTW (DonGURALesko, Tede, Wall-E)) Grupa 13 Kodex 2: Suplement
[154]
"Klaszcz" (gościnnie: Maluta) Jakub Łubniewski, Wojciech Zieliński Notes
[155]
"Jak żyć?" (gościnnie: Zdzisława Sośnicka)
[156]
2006 "Blask / To jeszcze nie Koniec" XGroup Entertainment Esende Mylffon
[157]
2007 "Glokk" Dominik Ziółkowski
[158]
"Air Max Classic"
[159]
"Szje (młodyGrzech RMX)" Szymon Pawlik
[160]
2008 "Nasze jest to Mielno" Karaś Ścieżka dźwiękowa
[161]
"22 gibony (Diler)" (gościnnie: Mr. Hide) Zgrywus
[162]
WhiteHouse – "Teoria fikcji" (gościnnie: Verte, Tede)
Kodex 3: Wyrok
[163]
2009 "Pali się dach" (gościnnie: Mrozu) Endorfina Artmedia Note2
[164]
2010 "Dokąd idziesz Polsko" Flow Motion FuckTede/Glam Rap
[165]
"22” bccustom" Tomasz Kućkowski
[166]
"Kalash" Marcin Pietkiewicz
[167]
"Glam rap" (gościnnie: Natalia Lesz)
[168]
"Imprezowy automat" MadPixel Studios
[169]
"To jest mój rock" First Floor Studio Notes 3D
[170]
2012 "Syn marnotrawny" Zgrywus Mefistotedes
[171]
"Rok '97 dobrze pamiętam"
Mefistotedes/Odkupienie
[172]
"Dwadzieścia lat" (gościnnie: Seta) Zgrywus
[173]
"Xenon"
Elliminati
[174]
2013 "Charlie S"
[175]
"Mainstream"
[176]
"Nie banglasz"
[177]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Rok Kategoria Nagroda Uwagi
2003 Album roku hip-hop (3h hajs, hajs, hajs) Fryderyk Nominacja[178]
2004 Kreacja aktorska ("Klaszcz") Yach Film Nominacja[155]
Album roku hip-hop (Notes) Fryderyk Nominacja[179]
2007 Wykonawca roku 2006 Plebiscyt WuDoo/Hip-Hop.pl. Nominacja[180]
2008 Album Roku Urban/Roots (Ścieżka dźwiękowa) Pam Awards Laureat[181]
Najlepszy teledysk hip-hopowy ("Glokk") Yach Film Nominacja[182]
2009 Album roku 2008 (Ścieżka dźwiękowa) Plebiscyt Wudoo/Hip-Hop.pl Nominacja[183]
Artysta roku Superjedynki Nominacja[184]
Płyta Roku (Ścieżka dźwiękowa) Nominacja[185]
2010 Artysta 10-lecia VIVA Comet Awards Nominacja[186]
Przebój 10-lecia ("Wielkie joł") Nominacja[186]
Innowacja ("Dokąd idziesz Polsko") Yach Film Nominacja[187].
Płyta hip hop (Note2) Superjedynki Laureat[188][189]
Najlepszy Polski Wykonawca MTV Europe Music Awards Nominacja[190]
2011 Artysta Roku VIVA Comet Awards Nominacja[191]
Płyta Roku (FuckTede/Glam Rap) Nominacja[191]
Teledysk Roku ("Pali się dach") Nominacja[191]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Reżyseria Rola
2000 "Mówią bloki człowieku"[192] Joanna Rechnio jako on sam
2001 "Blokersi" Sylwester Latkowski jako on sam
"Mówią bloki człowieku 2"[192] Joanna Rechnio jako on sam
2005 "Zebra z klasą"[193] Frederik Du Chau Mucha Bzyk (dubbing)
"Kryminalni"[194] Piotr Wereśniak jako on sam
2006 "Francuski numer"[194] Robert Wichrowski jako on sam
2007 "Wojownicze Żółwie Ninja"[194] Kevin Munroe Michelangelo (dubbing)
2009 "Niania"[194] Jerzy Bogajewicz jako Igor
2011 "Wszyscy kochają Romana"[194] jako Robert

Przypisy

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Radek Miszczak: Beaty, rymy, życie: leksykon muzyki hip-hop. Wydawn. Kurpisz S.A., 2005, s. 474. ISBN 9788389738752.
 2. Zdzicha jeszcze nie wie – wywiad z Tede (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2009-12-06].
 3. Najlepszy Polski Raper (numeracja 0-29) (pol.). www.machina.pl. [dostęp 2011-12-19].
 4. Raper Tede rozkręca biznes porno (pol.). dziennik.pl. [dostęp 2010-01-30].
 5. Magdalena Schejbal (pol.). film.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 Radek Miszczak, Andrzej Cała: Beaty, Rymy, Życie: Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 45. ISBN 83-89738-75-9.
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 Radek Miszczak, Andrzej Cała: Beaty, Rymy, Życie: Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 497. ISBN 83-89738-75-9.
 8. Warszafski Deszcz – Nastukafszy... (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-30].
 9. 9,0 9,1 Radek Miszczak: Beaty, rymy, życie: leksykon muzyki hip-hop. Wydawn. Kurpisz S.A., 2005, s. 475. ISBN 9788389738752.
 10. Nieprzewidywalny muzycznie Tede (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 11. Tede: Kwietniowy "Notes" (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-12-06].
 12. Tede i Zdzisława Sośnicka razem (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 13. "Kryminalni" w rytm rapu (pol.). film.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 14. Tede w wersji czystej (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-12-06].
 15. Tede i Kołcz w 4 Fun TV (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 16. Tede w TVN (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 17. Tede zmiksowany z Jayem-Z (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-12-06].
 18. Małaszyński, Szyc, Damięcki i… Tede zostaną Wojowniczymi Żółwiami Ninja (pol.). film.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 19. Promo mix płyty Tede (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-12-06].
 20. Kolejny gość na płycie Tede (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 21. 21,0 21,1 Olis – sprzedaż w okresie 07.09.2009 - 13.09.2009 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-06].
 22. Wielkie Joł: Złota płyta dla Tede!. hip-hop.pl. [dostęp 2009-10-01].
 23. Note2 Errata (pol.). wielkiejol.com. [dostęp 2010-04-09].
 24. Raper przeklina sam siebie w tytule płyty (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-08-06].
 25. Nowa płyta Tede w sklepach 9 grudnia (pol.). cgm.pl. [dostęp 2010-11-19].
 26. 26,0 26,1 26,2 26,3 26,4 26,5 26,6 26,7 26,8 26,9 Beef: Tede vs. Płomień 81 i Nowator (pol.). tedunio.com. [dostęp 2010-02-14].
 27. 27,0 27,1 Tede vs. Płomień 81 i Nowator (pol.). muzyka.gery.pl. [dostęp 2010-02-14].
 28. Tede vs. Płomień 81 i Nowator (pol.). www.muzyka.pl. [dostęp 2010-02-14].
 29. Nowator i Crazy Frog odpowiadają Tedemu (pol.). muzyka.gery.pl. [dostęp 2010-02-14].
 30. Beef to przeciąganie liny – wywiad z Onarem (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-02-14].
 31. Trykot TDK Sp. z o.o. (pol.). www.krs-online.com.pl. [dostęp 2013-02-21].
 32. Paweł Piotrowicz: Ani szajba, ani dupeczki (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2011-06-29].
 33. Olis – sprzedaż w okresie 10.09.2001 - 16.09.2001 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-06].
 34. 34,0 34,1 Tede (pol.). hiphoprono.w.interia.pl. [dostęp 2013-03-14].
 35. Olis – sprzedaż w okresie 03.03.2003 - 09.03.2003 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-06].
 36. Olis – sprzedaż w okresie 10.05.2004 - 16.05.2004 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-06].
 37. Olis – sprzedaż w okresie 26.06.2006 - 02.07.2006 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-06].
 38. Olis – sprzedaż w okresie 16.06.2008 - 22.06.2008 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-06].
 39. 39,0 39,1 39,2 39,3 ZPAV: Pełny Tekst Regulaminu Przyznawania Wyróżnień (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2013-03-14].
 40. 40,0 40,1 40,2 40,3 ZPAV: złote płyty (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2010-09-08].
 41. OLiS – sprzedaż w okresie 21.06.2010 - 27.06.2010 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-08-19].
 42. OLiS – sprzedaż w okresie 06.12.2010 - 12.12.2010 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-12-17].
 43. TEDE "Mefistotedes '12" (Video) + Okładka Płyty (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-02-02].
 44. OLiS – sprzedaż w okresie 19.03.2012 - 25.03.2012 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-03-30].
 45. SZYNA/TDF – "SPACER EP" - PREMIERA 20 LISTOPADA! (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2012-11-07].
 46. Tede & Paff Bangerski - PAFFISTOTEDES (pol.). www.wielkiejol.com. [dostęp 2013-02-21].
 47. Przemolo2o1: Tede "Elliminati" – Premiera 22 marca! (pol.). kupujciepolskirap.pl. [dostęp 2013-01-21].
 48. OLiS – sprzedaż w okresie 25.03.2013 - 31.03.2013 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-05-12].
 49. Tede - Elliminaticket (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-08-13].
 50. Premiera TEDE #kurt_rolson już 17 maja (pol.). wielkiejol.co. [dostęp 2014-05-11].
 51. OLiS - sprzedaż w okresie 12.05.2014 - 18.05.2014 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2014-05-23].
 52. 52,0 52,1 SLiP – Statystyki dla wykonawcy Tede feat. Sistars (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-07-08].
  SLiP – Statystyki dla wykonawcy DJ 600 V feat. Tede (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-07-08].
  SLiP – Statystyki dla wykonawcy Natalia Kukulska feat. Tede (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-07-08].
  SLiP – Statystyki dla wykonawcy Paręsłów feat. Tede (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-07-08].
  SLiP – Statystyki dla wykonawcy Tede feat. Zdzisława Sośnicka (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-07-08].
  SLiP – Statystyki dla wykonawcy Ośka feat. Tede feat. Kołcz feat. Kiełbasa (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-07-08].
  SLiP – Statystyki dla wykonawcy Magiera feat. L.A. feat. Tede (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-07-08].
  SLiP – Statystyki dla wykonawcy Tede Trzyha (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-07-08].
 53. Tede – Wyścig Szczurów (pol.). www.discogs.com. [dostęp 2012-07-08].
 54. Camey Squad Feat. Tede – Król Parkietu (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-07-08].
 55. Tede – D.I.S. Domysły i Spekulacje (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 56. Tede – Aluminium 20 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 57. Tede – 22 Gibony (Diler) (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 58. Tede – Kalash (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-07-08].
 59. Tede – Dokąd Idziesz Polsko ? (pol.). www.discogs.com. [dostęp 2012-07-08].
 60. Xenon - Single - Tede (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2013-02-21].
 61. Mainstream - Single - Tede (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2013-02-21].
 62. Charlie S - Single - Tede (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2013-02-21].
 63. WWA żegna - Single - Tede (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2013-02-21].
 64. Nie Banglasz - Single - Tede (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2013-03-19].
 65. Feat - Single Tede (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2014-05-23].
 66. #John_Rambo - Single Tede (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2014-05-23].
 67. #Gimb_Money - Single Tede (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2014-05-23].
 68. Cmrt? (feat. DJ Pete [Peter Malche) - Single Tede] (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2014-05-23].
 69. Archiwum listy przebojów Radia PiK – Notowania z roku 2003 (pol.). www.radiopik.pl. [dostęp 2012-10-11].
  Archiwum listy przebojów Radia PiK – Notowania z roku 2004 (pol.). www.radiopik.pl. [dostęp 2012-10-11].
 70. DJ Buhh - Wolumin 1: Hałas (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-08-14].
 71. BUHH Volumin II: George W. Buhh DJ Buhh – "George W. Buhh" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2005-03-21].
 72. DJ Buhh - Wolumin 3: Buhhmacher (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-08-14].
 73. DJ BUHH volumin IV: Pierdole Was (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2008-07-03].
 74. DJ BUHH vol.V FACEBUHH (pol.). www.ziomy.pl. [dostęp 2011-01-09].
 75. Tede & DJ. Macu – Mixtape Vol. 1 Wypijmy Za Blendy (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-12-02].
 76. Tede & DJ Macu piją za blendy (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-12-06].
 77. Tede & DJ Macu - Wypijmy Za Blendy 2: Wypijmy Za Błędy (Mixtape vol.2) (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-12-02].
 78. Tede wypije za blendy (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-12-06].
 79. DJ BUHH American Mylffon (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2008-02-07].
 80. Tede / Tuniziano / Sir Michu – A/H24N2 (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-12-02].
 81. A/H24N2 (pol.). wielkiejol.com. [dostęp 2009-12-24].
 82. Jama Zła – Poruchafszy... (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-04-09].
 83. DJ Tuniziano/Jay-ziano/Tedeziano - Howwa (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-04-09].
 84. Dabl Blast South Tropez (pol.). www.wielkiejol.com. [dostęp 2010-04-09].
 85. DJ Tuniziano/Jay-ziano/Tedeziano – Howwa 2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-04-09].
 86. DJ Buhh – NMI – Dub'l Blast (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 87. DJ Tuniziano/DJ Buhh/Tede – Droga Do Odkupienia (pol.). www.hiphopedia.info/. [dostęp 2012-07-08].
 88. Numer Raz/TDF/DJ Tuniziano – Numer Stulecia (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 89. Tede - 36 Problems (pol.). www.hiphopedia.info.
 90. Marcin Tomaszewski: Nadchodzi "Howwa 3 Dynastia Mixtape", czyli 46 utworów, a każdy to hit (pol.). W: Howwa 3 Dynastia Mixtape [on-line]. students.pl. [dostęp 2012-10-02].
 91. Styl Reprezentacji Pierwszej Ligi (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-08-19].
 92. Hiphopstacja (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-08-19].
 93. Hiphopstacja 2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-08-19].
 94. 12 Ławek (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-08-19].
 95. Mixtape Hip-Hop Akademnya (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-05-12].
 96. DJ 600V – "Szejsetkilovolt" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 97. DJ 600V – "Wkurwione Bity" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 98. DJ 600V – "V6" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 99. Borixon – "WYP3 Kolejna Część" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 100. IGS – "Alchemia" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 101. Pęku – "Nowe Wyzwanie" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 102. Onar i O$ka – "Superelaks" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 103. WhiteHouse – "Kodex" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 104. O.S.T.R. – "Tabasko" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 105. GRZ – "Samuraj" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 106. Borixon – "Mam Pięć Gram" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 107. MCF – "Made In Poland" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 108. Paresłów – Ironia (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-04].
 109. DJ Decks – "Mixtape Vol.3" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 110. Sistars – "Siła Sióstr" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 111. Tede z Natalią (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-12-06].
 112. DJ 600V – "600 °C" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 113. Borixon – "Kielce Sie Palom" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 114. WhiteHouse – "Kodex II: Suplement" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 115. O$ka – "Przez $ Jak..." (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 116. Abradab – Czerwony Album (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 117. DJ 600V – "Style (Operacja Zrób To Głośniej)" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 118. DonGURALesko – Drewnianej Małpy Rock (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 119. Camey Squad – "Rytm Ulicy" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 120. Dreadsquad – Dread za dreadem (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 121. WSZ & CNE – Jeszcze Raz (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 122. Hardkorowe Brzmienie – Mamy to co chcemy (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 123. IGS – Garaże (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 124. WhiteHouse – Kodex 3: Wyrok (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 125. Abel & DJ Pete – Eintopf Mixtape (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 126. Tede gościem czeskiego rapera (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-12-06].
 127. DJ Decks – Mixtape Vol.4 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 128. Orion a James Cole – Rap biz feat. Hugo Toxx & Tede (HD) (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-07-08].
 129. PTP prezentuje: Brożas i Buczer (pol.). www.wielkiejol.com. [dostęp 2009-12-06].
 130. Ortega Cartel – Lavorama (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 131. Inwazja Porywaczy Ciał (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 132. Czillen Am Grillen (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-04-05].
 133. Czarne Złoto (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-06-13].
 134. WuWunio - Ambulans Vol.1 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-25].
 135. Wice Wersa – Między Niebem, A Piekłem (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-11-07].
 136. Numer Raz i DJ Abdool – Lursztyn (pol.). [dostęp 2010-11-07].
 137. Preorder: HIFI Banda „23:55” + „Puszer DVD”. (pol.). prosto.pl. [dostęp 2010-11-06].
 138. Prosto: HIFI Banda „23:55” (pol.). prosto.pl. [dostęp 2010-11-08].
 139. WuWunio - Ambulans Vol.2 - Lansylwania (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-25].
 140. Sobota Gorączka Sobotniej Nocy (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-10-10].
 141. Donatan – Równonoc (pol.). www.hhbd.pl. [dostęp 2012-09-26].
 142. Szyna – Spacer (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-25].
 143. Wice Wersa – O Niebo Więcej (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-12-14].
 144. Temate - Tematycznie (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-25].
 145. Czarny - Rubikon (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-23].
 146. Te-Tris/Pogz - Teraz (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2014-01-06].
 147. Abel - Ostatni Sarmata (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2014-06-19].
 148. 2sty - Stej Flaj (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2014-11-10].
 149. Tede - "Wyścig szczurów" (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-02-10].
 150. Tede & CNE - Pili Gin (pol.). video.interia.pl. [dostęp 2013-02-10].
 151. Tylko o Hip-Hop'ie, tylko dla Hip-Hop.pl część 3 (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-08-18].
 152. Tede - Wielkie Joł (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-02-10].
 153. Whitehouse (Magiera & LA) – "Na raz – Ile można (feat. O.S.T.R., TEDE)" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-08-04].
 154. Grupa 13 na YouTube (ang.). www.youtube.com. [dostęp 2009-12-19].
 155. 155,0 155,1 13. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film > Nominacje (pol.). www.stopklatka.pl. [dostęp 2010-05-22].
 156. Tede - "Jak żyć?" feat. Zdzisława Sośnicka (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-02-10].
 157. Tede - "Blask / To jeszcze nie koniec" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2013-02-10].
 158. Tede – Glokk at Wielkie Joł Official YouTube Profile (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2010-02-02].
 159. Teledysk Tede do utworu "Air Max Classic" z płyty Esende Mylffon (pol.). www.facebook.com. [dostęp 2013-02-10].
 160. Tede – "Szje (młodyGrzech RMX)" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-02-12].
 161. Tede - "Nasze jest to Mielno" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2013-02-10].
 162. Tede – "22 Gibony (Diler)" at Wielkie Joł Official YouTube Profile (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2010-02-02].
 163. Whitehouse (Magiera & LA) – "Teoria Fikcji (ft. Verte & Tede)" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-08-04].
 164. Premiera teledysku Tede feat. Mrozu - Pali się dach (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2013-02-10].
 165. TEDE – "Dokąd Idziesz Polsko" – (making of) (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-07-31].
 166. Nowy klip Tede tylko w Onet.pl! (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-08-03].
 167. Jakuza, Wielkie Joł: Tede – Kalash (pol.). [dostęp 2010-08-05].
 168. TEDE – na planie klipu "Glam Rap" (pol.). cgm.pl. [dostęp 2010-08-18].
 169. Tede - Imprezowy automat (klip z X urodzin Wielkiego Joł) (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2013-02-10].
 170. Making of "To Jest Mój Rock" TEDE (pol.). cgm.pl. [dostęp 2010-12-16].
 171. "Syn Marnotrawny" nowy klip od Tede (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2013-02-10].
 172. Mateusz Natali: Tede "Rok '97 Dobrze Pamiętam" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-02-10].
 173. Tede "Dwadzieścia Lat" Teledysk (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2013-02-10].
 174. Tede - "Xenon" (prod. Sir Michu) - video (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2013-03-05].
 175. TEDE - CHARLIE S (prod. Sir Mich) / ELLIMINATI 2013 (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-03-05].
 176. TEDE - "Mainstream" (prod. Sir Mich) (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2013-03-05].
 177. Tede "awangardą awangardy" (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2013-03-05].
 178. ZPAV: Fryderyki 2003 Nominowani i Laureaci (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2010-08-26].
 179. ZPAV: Fryderyki 2004 Nominowani i Laureaci (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2010-08-26].
 180. Plebiscyt Wudoo i Hip-Hop.pl – 2007 (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-08-26].
 181. Tede laureatem PAM AWARDS 2008 ! (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-08-26].
 182. 17. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film > Nominacje (pol.). www.stopklatka.pl. [dostęp 2010-08-26].
 183. Rusza Plebiscyt Wudoo i Hip-Hop.pl 2008 (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-08-26].
 184. Superjedynki 2009 – nominowani (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-08-26].
 185. Superjedynki: Szczęśliwe siódemki (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-08-26].
 186. 186,0 186,1 Doda, Chylińska czy Paulla? (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-08-26].
 187. Kto ma szansę na Yacha? (pol.). tuba.pl. [dostęp 2010-08-26].
 188. SuperJedynki 2010: Oto nominowani! (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-08-26].
 189. SuperJedynki 2010 (ang.). festiwalopole.com. [dostęp 2010-09-12].
 190. MTV Europe Music Awards 2010: Znamy nominowanych! (pol.). www.mtv.pl. [dostęp 2010-09-20].
 191. 191,0 191,1 191,2 VIVA Comet 2011 – Poznaj nominowanych!! (pol.). www.viva-tv.pl. [dostęp 2011-01-17].
 192. 192,0 192,1 MÓWIĄ BLOKI CZŁOWIEKU 1 i 2 – (dokument o Polskim HipHopie) (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2012-03-18].
 193. Tede i Wujek Samo Zło w "Zebrze z klasą" (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-12-06].
 194. 194,0 194,1 194,2 194,3 194,4 Tede (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2009-12-06].