Tede

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy rapera. Zobacz też: telewizja TeDe.
Tede
Tede Polish Rapper.jpg
Tede podczas koncertu w 2007 roku
JacekTedeGraniecki.png
Podpis Tedego
Imię i nazwisko Jacek Maciej Szymon Graniecki
Pseudonim Tede, DJ Buhh
Data i miejsce urodzenia 24 lipca 1976
Warszawa
Pochodzenie Polska
Gatunek hip-hop, freestyle rap
Zawód raper, producent muzyczny, aktor, przedsiębiorca
Aktywność od 1994
Wytwórnia płytowa R.R.X., Wielkie Joł
Powiązania 1kHz, DJ Macu, DJ Tuniziano, Matheo, WDK, Sir Michu, Diox, Bezele, Dabl Blast, Eurobiznes, Gib Gibon Skład, GTW, Jama Zła, Mop Skład, Numer Raz, Trzyha
Zespół
Warszafski Deszcz
Potwierdzone Info
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach

Tede, właściwie Jacek Maciej Graniecki[1] (ur. 24 lipca 1976 w Warszawie[1]), znany również jako Tas, Tas Da Fleia, TDF, Tedeusz, Tedzik, Tedunio, Tedzio, Fiodor, Chory Pastor oraz Mylffon – polski raper i producent muzyczny, a także przedsiębiorca i osobowość telewizyjna.

Działalność artystyczną prowadzi od 1994 roku. Początkowo był związany z zespołem Trzyha przekształconym w latach późniejszych w Warszafski Deszcz. Współtworzył także zespoły Bezele, Dabl Blast, Eurobiznes, Gib Gibon Skład, GTW, Jama Zła i Mop Skład. Od 2001 roku prowadzi karierę solową. Natomiast od 2003 roku występuje również pod pseudonimem DJ Buhh[2]. W 2013 roku wraz z Dioxem i Sir Michem założył zespół pod nazwą Potwierdzone Info.

Współpracował ponadto m.in. z takimi wykonawcami jak: DJ 600V, Numerem Raz, duetem Paresłów, Natalią Kukulską, Waldemarem Kastą, DonGURALesko, Abradabem, O.S.T.R., Sokołem, Pono, grupą Sistars, WSZ & CNE i zespołem Smagalaz. W 2011 roku został sklasyfikowany na 3. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina[3].

Ojcem rapera jest Maciej Graniecki, który jest urzędnikiem państwowym i prawnikiem[4]. Tede był związany z aktorkami Weroniką Rosati i Magdaleną Schejbal oraz piosenkarką Magdaleną Ciećką[5].

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Jacek "Tede" Graniecki na planie teledysku do utworu "Glokk" w 2006 roku

Działalność artystyczną Graniecki rozpoczął około 1994 roku w warszawskim zespole 1 Killa Hertz. Do którego zastał zaproszony przez jego założycieli Sebastiana Imbierowicza znanego jako DJ 600V i Mariusza Sobolewskiego znanego wówczas jako DJ JanMarian[6]. Zespół nagrał kilka kompozycji z czego tylko dwie zostały wydane[6]. Pierwszy utwór "Wyłącz mikrofon" został wydany na kompilacji SP Records w 1996 roku, drugi "1kHz" ukazał się na kompilacji Smak B.E.A.T. Records w 1997 roku[6]. Jeszcze w 1996 roku grupę opuścił DJ 600V, którego zastąpił Jakub Swicki występujący pod pseudonimem Ceube[6]. Zmianie ulegała również nazwa zespołu na Trzyha, która stanowiła skrót od hardcore hip-hop[6]. W 1997 roku muzycy nagrali album zatytułowany Wuwua wydany nakładem własnym. Pojedyncze utwory formacji zostały wydane ponadto na kompilacjach Wspólna Scena, Znasz Zasady oraz Smak B.E.A.T. Records. W 1998 roku grupę opuścił Ceube, którego zastąpił Michał Witak znany jako Numer Raz[7]. Raper wcześniej związany był z grupami Nr 1 i Nr 0[7]. Po raz kolejny zmianie uległa również nazwa zespołu, tym razem na Warszafski Deszcz[7]. 5 stycznia 1999 roku nakładem R.R.X. został wydany debiut grupy pt. Nastukafszy...[7][8].

W 2000 roku Graniecki rozpoczął prace nad debiutanckim wydawnictwem. W 2001 roku ukazał się jego pierwszy singel zatytułowany "Wyścig szczurów" promujący solowy album. Debiut zatytułowany S.P.O.R.T. ukazał się 5 czerwca tego samego roku nakładem R.R.X.[1]. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. Tomasz "Borixon" Borycki znany z występów w grupie Wzgórze Ya-Pa 3, który rapował w utworze "Baunsuj ze mną" oraz duet WSZ & CNE, który wystąpił w kompozycji "A pamiętasz jak...". Wydawnictwo zadebiutowało na 29. miejscu listy OLiS w Polsce. 31 stycznia 2003 roku nakładem należącej do Tedego wytwórni ukazał się jego drugi album zatytułowany 3h hajs, hajs, hajs[1]. W ramach promocji wydawnictwa zostały zrealizowane teledyski do utworów "Pili gin", "Zeszyt rymów" i "Wielkie Joł". Gościnnie na płycie wystąpił zespół Sistars, CNE i pochodzący z Katowic raper HST.

Również w 2003 roku Graniecki pod pseudonimem DJ Buhh nagrał dwa nielegale pt. Volumin I: Hałas i Volumin II: George W. Buhh dostępne bezpłatnie w formie digital download na oficjalnej stronie internetowej wytwórni Wielkie Joł. Następnie raper wystąpił gościnnie na płycie popowej wokalistki Natalii Kukulskiej w utworze pt. "Kamienie"[9]. Kompozycja została negatywnie przyjęta przez fanów rapera zarzucających mu komercjalizację[9]. 6 maja 2004 roku ukazał się trzeci album solowy rapera zatytułowany Notes[10][11]. Na płycie ukazał się m.in. utwór pt. "Jak żyć" zawierający sample partii wokalnych wokalistki Zdzisławy Sośnickiej[12]. Ponadto w nagraniach gościnnie wzięli udział Kiełbasa, Kołcz, Numer Raz i WSZ & CNE. Również w 2004 roku Graniecki rozpoczął współpracę ze stacją telewizyjną VIVA, która zaproponowała raperowi prowadzenie programu Bezele. Produkcja ta łączyła elementy satyry, talk-show i programu muzycznego[1]. Następnie ukazał się trzeci nielegal pod pseudonimem Dj Buhh pt. Volumin III: Buhhmacher zawierający kompozycje które nie ukazały się na poprzednich wydawnictwach Tedego oraz nagrane gościnnie zwrotki.

W 2005 roku Tede wystąpił gościnnie na albumie rapera DonGURALesko zatytułowanej Drewnianej małpy rock w utworze pt. "Liryczny wandal". Kolejne występy gościnne Tedego to "Mówi mówi" na płycie Dread za dreadem grupy Dreadsquad i "No witam!" na płycie duetu WSZ & CNE pt. Jeszcze Raz. Również w 2005 roku została zakończona emisja programu Bezele na antenie telewizji VIVA. Raper wystąpił również w serialu telewizji TVN Kryminalni[13]. 22 czerwca 2006 roku został wydany czwarty album Tedego pt. Esende Mylffon[14]. Nagrania zostały wyprodukowane przez Mateusza "Matheo" Schmidta. Wydawnictwo poprzedziło cyfrowe wydanie płyty pt. Esende Mylffon Hałas. W międzyczasie po zakończonej w rok wcześniej emisji programu Bezele stacja telewizyjna 4fun.tv rozpoczęła emisję programu o podobnej formule pt. Parszywa 13, którego prowadzenia Tede podjął się wraz Kołczem[15]. Następnie raper wystąpił gościnnie po raz drugi na płycie producenta muzycznego IGS zatytułowanej Garaże w kompozycjach "Lubię dobre (wersja oryginalna)" i "Alchemia (wolny styl)".

Jacek "Tede" Graniecki, 2009 (pierwszy z prawej)

W 2007 roku Graniecki rozpoczął również współpracę z telewizją TVN Turbo, która zaoferowała raperowi prowadzenie programu pt. Operacja tuning[16]. 10 grudnia ukazał się kolejny album rapera jako DJ Buhh pt. American Mylffon[17]. Również w 2007 roku raper wystąpił gościnnie na albumie producenckim duetu WhiteHouse zatytułowany Kodex 3: Wyrok w kompozycji "Teoria Fikcji". Ponadto Graniecki wystąpił w dubbingowej roli w animowanym filmie pt. Wojownicze Żółwie Ninja w którym wcielił się w postać żółwia Michelangelo[18]. 22 stycznia 2008 roku zostało wydane siódme wydawnictwo pod nazwą DJ Buhh zatytułowane Volumin IV: Pierdolę Was. 19 czerwca został wydany piąty album solowy Tedego pt. Ścieżka dźwiękowa[19]. Gościnnie na wydawnictwie wystąpili CNE w utworze "F/S 360 Kickflip", Natalia Kukulska w utworze "Modopolo" i Abel w kompozycji "Posłuchaj to tutaj" i "Dryń, dryń, dryń"[20]. Tede natomiast wystąpił gościnnie na albumie producenckim Dariusza "DJ Decksa" Działka zatytułowanym Mixtape Vol. 4 oraz na płytach Hugo Toxx pt. Rok psa i Orion a James Cole pt. Orikoule. 10 września 2009 roku ukazał się szósty album solowy Granieckiego pt. Note2. Wydawnictwo dotarło do 3. miejsca listy sprzedaży OLiS w Polsce[21]. Uzyskało ponadto status złotej płyty sprzedając się w nakładzie 7500 egzemplarzy[22]. 2 października tego samego roku ukazał się suplement do szóstej płyty rapera pt. Note2 Errata[23].

Siódma płyta Tedego pt. FuckTede/Glam Rap została wydana 24 czerwca 2010 roku[24]. Na dwupłytowym albumie wystąpili gościnnie m.in. Eldo, Pezet , Natalia Lesz i Molesta Ewenement. Wydawnictwo dotarło do 2. miejsca zestawienia OLiS, uzyskało także status złotej płyty. W ramach promocji do utworów "Dokąd idziesz Polsko", "22” bccustom", "Kalash", "Glam rap" oraz "Imprezowy automat" zostały zrealizowane teledyski. 9 grudnia tego samego roku ukazał się ósmy album rapera pt. Notes 3D[25]. Nagrania uplasowały się 23. miejscu listy OLiS. Płyta była promowana teledyskiem do utworu "To jest mój rock" zrealizowany przez First Floor Studio.

Konflikt z Płomień 81 i Nowatorem[edytuj | edytuj kod]

Beef zapoczątkowała grupa Płomień 81 utworem "Co jest", który ukazał się w październiku 2005 roku, odebrany przez Tedego jako diss[26]. Utworem pt. "Zamknij pysk" z albumu Esende Mylffon odpowiedział Tede[26]. Wkrótce potem członkowie grupy Płomień 81 – Onar i Pezet nagrali diss skierowany w stronę rapera pt. "Kiedy powiem na osiedlu"[27]. Tego samego dnia Tede udostępnił w internecie diss zatytułowany "Sześćdziesiątkaósemka", w którym odpiera zarzuty zespołu Płomień 81[27]. Nowator zaatakował Tedego utworem "Usiądź jak stoisz", gdyż wielokrotnie wypowiadał się negatywnie na jego temat w programie radiowym RapGra[28].

Tede w odpowiedzi opublikował utwór pt. "Sześćdziesiątkadziewiątka", wyprodukowany przez Matheo[26]. Nazajutrz Nowator nagrał nowy utwór pt. "Przed czasem"[29]. 8 lipca 2006 ukazała się odpowiedź grupy Płomień 81 o tytule "Knebel w pysk"[26]. 13 lipca 2006 Tede odpowiedział na diss utworem "3 korony", który słowami "Kto wygrał beef? Tede, Pezet czy Onar? Wygrał hip-hop jak mawiał Hirek Wrona" które wydawały się kończyć beef[26].

6 października 2007 roku Tede zaprezentował film pt. Mordo Ty Moja, w którym poinformował o nagraniu odpowiedzi na utwór Onara pt. "Śliski parkiet", umieszczonego na albumie Onara Pod prąd, wydanego 1 października 2007[30]. 13 października 2007 na stronach wytwórni Wielkie Joł ukazał się utwór "Mordo Ty moja" jako kontynuacja odpowiedzi na utwór "Śliski parkiet" Onara[26]. Wkrótce potem na stronach portalu hip-hop.pl Onar udostępnił utwór pt. "Teraz ty jesteś pragnienie"[26]. 22 stycznia 2008 Tede umieścił w internecie swój czwarty nielegal Volumin IV: Pierdolę Was, na którym umieścił kolejne dissy na Onara pod tytułem "Olej Onara" i "Zwiidy"[26]. W odpowiedzi zespół Płomień 81 nagrał utwór "Tam się kurwa patrz"[26]. Według sondy przeprowadzonej na stronach portalu hip-hop.pl beef wygrał Onar[26].

Działalność pozamuzyczna[edytuj | edytuj kod]

W latach 2004-2005 wraz z Maciejem "Kołczem" Łuczkowskim tworzył program Bezele, emitowany na antenie stacji muzycznej Viva Polska. Od 2007 roku prowadzi również program Operacja tuning emitowany na antenie TVN Turbo. Był także związany z telewizją 4fun.tv w której prowadził audycję Parszywa 13. Ponadto był jurorem w programie Fabryka Gwiazd emitowanym w telewizji Polsat. Wziął udział w polskiej edycji programu MTV Cribs, w programie Szymon Majewski Show oraz w programie Zagadkowa blondynka.

W 2005 roku wystąpił w dubbingowanej roli w filmie animowanym "Zebra z klasą", jako Mucha Bzyk. Następnie zagrał w epizodycznej roli w serialu Piotra Wereśniaka "Kryminalni". Raper wystąpił jako on sam w odcinku pt. "Hip-hop" m.in. wraz z udziałem Pezeta i WSZ. W 2006 roku ponownie jako on sam wystąpił w komedii "Francuski numer" w reżyserii Robert Wichrowskiego. Kolejną dubbingowaną rolą Granieckiego była postać Michelangelo w filmie "Wojownicze Żółwie Ninja" (2007). Następnie, jako Igor gościł w polskiej ekranizacji serialu "Niania" (2009). Od 2011 roku gra w serialu TVN "Wszyscy kochają Romana", w którym wciela się w postać policjanta – Roberta.

W 2002 roku Tede wraz z DJ Ostaszem założył wytwórnię płytową Wielkie Joł[1]. Od 2006 roku muzyk jest jedynym właścicielem oficyny. Graniecki jest ponadto współwłaścicielem przedsiębiorstwa odzieżowego Trykot TDK Sp. z o.o.[31]. Raper pełni funkcję wiceprezesa zarządu. Posiada także marki odzieżowe PLNY Textylia i Wielkie Joł Codziennie[32].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Zobacz więcej w artykule Warszafski Deszcz, w sekcji Dyskografia.
Information icon.svg Zobacz więcej w artykule Gib Gibon Skład, w sekcji Dyskografia.
Information icon.svg Zobacz więcej w artykule Potwierdzone Info, w sekcji Dyskografia.

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście Nakład Certyfikat ZPAV
POL
2001 S.P.O.R.T.
 • Data: 5 czerwca 2001
 • Wydawca: R.R.X./MIL
28[33]
2003 3h hajs, hajs, hajs
 • Data: 31 stycznia 2003
 • Wydawca: Wielkie Joł/Warner Music
8[35]
2004 Notes
 • Data: 6 maja 2004
 • Wydawca: Wielkie Joł/Sony Music
7[36]
2006 Esende Mylffon Hałas
 • Data: 14 czerwca 2006
 • Wydawca: Wielkie Joł
Esende Mylffon
 • Data: 22 czerwca 2006
 • Wydawca: Wielkie Joł/Vision
15[37]
2008 Ścieżka dźwiękowa
 • Data: 19 czerwca 2008
 • Wydawca: Wielkie Joł/Vision
8[38]
2009 Note2
 • Data: 10 września 2009
 • Wydawca: Wielkie Joł/Vision
3[21]
Note2 Errata EP
 • Data: 2 października 2009
 • Wydawca: Wielkie Joł
 • n/d (dd)
2010 FuckTede/Glam Rap
 • Data: 24 czerwca 2010
 • Wydawca: Wielkie Joł/JAWI
2[41]
Notes 3D
 • Data: 9 grudnia 2010
 • Wydawca: Wielkie Joł/JAWI
23[42]
2012 Mefistotedes
 • Data: 22 marca 2012[43]
 • Wydawca: Wielkie Joł/JAWI
3[44]
Spacer (EP; oraz Szyna)
 • Data: 20 listopada 2012[45]
 • Wydawca: Wielkie Joł
2013 Paffistotedes (oraz P.A.F.F.)
 • Data: 1 marca 2013[46]
 • Wydawca: PLNY Maderfakin Rekords
Elliminati
 • Data: 22 marca 2013[47]
 • Wydawca: Wielkie Joł/JAWI
2[48]
Elliminaticket
 • Data: 21 lipca 2013[49]
 • Wydawca: Wielkie Joł
2014 Kurt Rolson
 • Data: 23 maja 2014[50]
 • Wydawca: Wielkie Joł
"—" pozycja nie była notowana.

Single[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście Album
SLiP
[51]
2001 "Wyścig szczurów"[52] S.P.O.R.T.
2002 Camey Squad – "Król parkietu" gościnnie: Tede[53] Rytm ulicy
2003 "D.I.S./Domysły i spekulacje"[54] 43 3h hajs, hajs, hajs
2008 "Aluminium 20"[55]
"22 Gibony (Diler)"[56] Ścieżka dźwiękowa
2010 "Kalash"[57] FuckTede/Glam Rap
"Dokąd idziesz Polsko?"[58]
2013 "Xenon"[59] Elliminati
"Mainstream"[60]
"Charlie S"[61]
"WWA żegna"[62]
"Nie banglasz"[63]
"—" pozycja nie była notowana.

Inne notowane utwory[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście Album
SLiP
[51]
PiK
[64]
2003 "Zeszyt rymów" gościnnie: Sistars 42 3h hajs, hajs, hajs
DJ 600V – "Merctedes S60" gościnnie: Tede 26 600 °C
Natalia Kukulska – "Kamienie" gościnnie: Tede 49 4 Natalia Kukulska
Paresłów – "Gwiazda" gościnnie: Tede 30 Ironia
WhiteHouse – "Ile można?" gościnnie: Tede 41 Kodex
2004 "Jak żyć" gościnnie: Zdzisława Sośnicka 28 3 Notes
2005 O$ka – "Bezele kochanie" gościnnie: Tede, Kołcz, Kiełbasa 26 Przez $ jak...
"—" pozycja nie była notowana.

Kompilacje różnych wykonawców[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Utwór Źródło
2000 Styl reprezentacji pierwszej ligi
 • Data: 23 czerwca 2000
 • Wydawca: R.R.X.
 • Tede – "S.R.P.L.G."
 • Tede – "Lubię wyluzować się"
 • Tede – "Kombosy"
[65]
2004 Hiphopstacja
 • Data: 2004
 • Wydawca: Sony Music
 • Tede – "Wielkie joł"
 • Tede – "Klaszcz!" (Tedunio wieeesz)
[66]
Hiphopstacja 2
 • Data: 2004
 • Wydawca: Sony Music
 • Tede – "Jak żyć"
[67]
2005 12 ławek
 • Data: 5 lutego 2005
 • Wydawca: Wielkie Joł
 • Tede – "Melanż, impreza – świeżak (Ławka Szósta)"
[68]
2010 Mixtape Hip-Hop Akademnya
 • Data: 27 grudnia 2010
 • Wydawca: brak
 • Tede, JotWu, Ero – "Prosto z esende"
 • Tede – "Chory"
[69]

Mixtape'y[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Nakład Źródło
2006 Wypijmy za blendy (mixtape vol.1) (oraz DJ Macu)
 • Data: marzec 2006
 • Wydawca: Wielkie Joł
[71]
2007 Wypijmy za blendy 2: wypijmy za błędy (mixtape vol.2) (oraz DJ Macu)
 • Data: 1 kwietnia 2007
 • Wydawca: Wielkie Joł
[73]
American Mylffon (jako DJ Buhh)
 • Data: 10 grudnia 2007
 • Wydawca: Wielkie Joł
[74]
2009 A/H24N2 (oraz Sir Michu, Dj Tuniziano)
 • Data: 24 grudnia 2009
 • Wydawca: Wielkie Joł
[76]
2009 Jama Zła (DJ Frodo, Łysy Anioł, Sir Michu, Tede) - Poruchafszy...
 • Data: 28 grudnia 2009
 • Wydawca: Wielkie Joł
[77]
2010 Howwa (oraz DJ Tuniziano, Jay-ziano)
 • Data: 24 kwietnia 2010
 • Wydawca: Wielkie Joł
[78]
2011 Dabl Blast South Tropez (oraz Zgrywus)
 • Data: 5 marca 2011
 • Wydawca: Wielkie Joł
 • n/d (dd)
[79]
Howwa 2 (oraz DJ Tuniziano, Jay-ziano)
 • Data: 20 października 2011
 • Wydawca: Wielkie Joł
[80]
2012 NMI – Dub'l Blast (jako DJ Buhh)
 • Data: 24 lutego 2012
 • Wydawca: Wielkie Joł
[81]
Droga do odkupienia (oraz DJ Tuniziano, DJ Buhh)
 • Data: 22 marca 2012
 • Wydawca: Wielkie Joł
[82]
Numer stulecia (oraz Numer Raz, DJ Tuniziano)
 • Data: 20 czerwca 2012
 • Wydawca: Wielkie Joł
[83]
36 Problems
 • Data: 22 lipca 2012
 • Wydawca: Wielkie Joł
[84]
Howwa 3 Dynastia (oraz DJ Tuniziano, Jay-ziano)
 • Data: 13 października 2012
 • Wydawca: Wielkie Joł
[85]

Nielegale[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Nakład Źródło
2003 Volumin I: Hałas (jako DJ Buhh)
 • Data: 2003
 • Wydawca: Wielkie Joł
 • n/d (dd)
[86]
Volumin II: George W. Buhh (jako DJ Buhh)
 • Data: 2003
 • Wydawca: Wielkie Joł
[87]
2004 Volumin III: Buhhmacher (jako DJ Buhh)
 • Data: 2004
 • Wydawca: Wielkie Joł
[88]
2008 Volumin IV: Pierdolę Was (jako DJ Buhh)
 • Data: 22 stycznia 2008
 • Wydawca: Wielkie Joł
[89]
2010 Volumin V: FaceBuhh (jako DJ Buhh)
 • Data: 28 grudnia 2010
 • Wydawca: Wielkie Joł
[90]

Występy gościnne[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Utwór Źródło
1999 DJ 600VSzejsetkilovolt
 • Data: 6 lipca 1999
 • Wydawca: R.R.X.
 • "Świat zwariował w 23 lata (E?!)" (gościnnie: Tede)
[91]
2001 DJ 600VWkurwione bity
 • Data: 31 marca 2001
 • Wydawca: R.R.X.
 • "Marian i szejsetvolt" (gościnnie: DJ Mario, Tede)
[92]
DJ 600VV6
 • Data: 21 sierpnia 2001
 • Wydawca: R.R.X.
 • "Opowieść o tym, co tu dzieje się na wolno" (gościnnie: Tede)
[93]
BorixonWYP3 kolejna część
 • Data: 17 września 2001
 • Wydawca: R.R.X.
 • "Re-kontra" (gościnnie: Tede)
[94]
IGSAlchemia
 • Data: 8 grudnia 2001
 • Wydawca: R.R.X.
 • "Lansuj się z Gibon Składem" (gościnnie: Tede, Borixon, CNE)
 • "Odcinam się II" (gościnnie: Borixon, Tede)
[95]
PękuNowe wyzwanie
 • Data: 8 listopada 2001
 • Wydawca: R.R.X.
 • "T.T.F.B." (gościnnie: Borixon, Warszafski Deszcz, Gracjan)
[96]
Onar i O$kaSuperelaks
 • Data: 31 sierpnia 2001
 • Wydawca: R.R.X.
 • "Więcej Te eR U De U..." (gościnnie: Tede)
[97]
2002 WhiteHouseKodex
 • Data: 6 grudnia 2002
 • Wydawca: EMI Music Poland
 • "Ile można?" (gościnnie: Tede)
[98]
O.S.T.R.Tabasko
 • Data: 24 czerwca 2002
 • Wydawca: Asfalt Records
 • "Ziom za ziomem" (gościnnie: Tede)
[99]
GRZ – Samuraj
 • Data: 1 lipca 2002
 • Wydawca: Rekord Records
 • "Tak ma być" (gościnnie: Tede)
[100]
BorixonMam pięć gram
 • Data: 23 listopada 2002
 • Wydawca: Camey Studio
 • "Jeszcze więcej bausu" (gościnnie: Tede, Gutek)
[101]
MCF – Made In Poland
 • Data: 2002
 • Wydawca: Blend Records
 • "Nie mów hop..." (gościnnie: Tede)
[102]
2003 ParesłówIronia
 • Data: 30 sierpnia 2003
 • Wydawca: EMI Music Poland
 • "Gwiazda" (gościnnie: Tede)
[103]
DJ DecksMixtape Vol. 3
 • Data: 16 sierpnia 2003
 • Wydawca: EMI Music Poland
 • "Jeszcze raz ziom" (gościnnie: Tede)
[104]
SistarsSiła sióstr
 • Data: 15 września 2003
 • Wydawca: Wielkie Joł
 • "Fala" (gościnnie: Tede)
[105]
Natalia KukulskaNatalia Kukulska
 • Data: 20 października 2003
 • Wydawca: Warner Music Poland
 • "Kamienie Wielkie Joł Remix" (gościnnie: Tede)
[106]
DJ 600V600 °C
 • Data: 30 czerwca 2003
 • Wydawca: Terror Muzik
 • "Merctedes S600" (gościnnie: Tede)
[107]
2004 BorixonKielce sie palom
 • Data: 2004
 • Wydawca: brak (nielegal)
 • "Intro" (gościnnie: Tede)
 • "Outro" (gościnnie: Tede)
[108]
WhiteHouseKodex 2: Suplement
 • Data: 2004
 • Wydawca: T1-Teraz
 • "Grrrrrubas (wersja 130KG)" (gościnnie: GTW)
 • "Grrrrrubas" (gościnnie: GTW)
 • "Grrrrrubas (wersja 100KG)" (gościnnie: GTW)
[109]
O$kaPrzez $ jak...
 • Data: 18 listopada 2004
 • Wydawca: Camey Studio
 • "Bezele kochana" (gościnnie: Bezele)
[110]
AbradabCzerwony album
 • Data: 8 czerwca 2004
 • Wydawca: S.P. Records
 • "Państwo jest nasze" (gościnnie: Gutek, Tede)
[111]
DJ 600VStyle (operacja zrób to głośniej)
 • Data: 6 grudnia 2004
 • Wydawca: EMI Music Poland
 • "Randka" (gościnnie: Tede)
[112]
2005 DonGURALeskoDrewnianej małpy rock
 • Data: 14 lutego 2005
 • Wydawca: Wielkie Joł
 • "Liryczny wandal" (gościnnie: Tede)
[113]
Camey Squad – Rytm ulicy
 • Data: 2005
 • Wydawca: Camey Studio
 • "Król parkietu" (gościnnie: Tede, DJ Mario)
[114]
DreadsquadDread za dreadem
 • Data: 15 września 2005
 • Wydawca: Wielkie Joł
 • "Mówi mówi" (gościnnie: Tede)
[115]
WSZ & CNEJeszcze raz
 • Data: 13 października 2005
 • Wydawca: Wielkie Joł
 • "No witam!" (gościnnie: Tede, Kołcz)
[116]
2006 Hardkorowe Brzmienie – Mamy to co chcemy
 • Data: 27 lipca 2006
 • Wydawca: Loco Group
 • "Tu się wychowałem" (gościnnie: Tede)
[117]
IGSGaraże
 • Data: 27 stycznia 2006
 • Wydawca: Czy Jeden Rasss? Produkcja
 • "Lubię dobre (wersja oryginalna)" (gościnnie: Gutek, Tede)
 • "Alchemia (wolny styl)" (gościnnie: Tede, Borixon)
[118]
2007 WhiteHouseKodex 3: Wyrok
 • Data: 12 października 2007
 • Wydawca: EMI Music Poland
 • "Teoria fikcji" (Skrecze DJ Macu, gościnnie: Tede, Verte)
[119]
Abel & DJ PeteEintopf Mixtape
 • Data: 2 sierpnia 2007
 • Wydawca: Wielkie Joł
 • "The Champ tu jest" (gościnnie: Tede)
[120]
2008 Hugo Toxx – Rok psa
 • Data: 20 czerwca 2008
 • Wydawca: brak
 • "Autoerotika" (gościnnie: Tede)
[121]
DJ DecksMixtape Vol. 4
 • Data: 5 września 2008
 • Wydawca: EMI Music Poland
 • "IV RP" (gościnnie: Tede)
[122]
Orion a James Cole – Orikoule
 • Data: 2008
 • Wydawca: Bigg Boss
 • "Rap Biz" (gościnnie: Tede)
[123]
2009 Brożas & BuczerCzas to pieniądz
 • Data: 26 maja 2009
 • Wydawca: Wielkie Joł
 • "W formie" (gościnnie: Tede, Zawik, Zelo)
[124]
Ortega CartelLavorama
 • Data: 16 czerwca 2009
 • Wydawca: Asfalt Records
 • "Dokąd tak gnasz?" (gościnnie: Tede)
[125]
DonGURALesko & MatheoInwazja porywaczy ciał
 • Data: 1 lipca 2009
 • Wydawca: Szpadyzor Records
 • "My robimy te manewry tu 2" (gościnnie: Tede)
[126]
2010 SmagalazCzillen Am Grillen
 • Data: 1 kwietnia 2010
 • Wydawca: Wielkie Joł
 • "Moi Ludzie RMX" (gościnnie: Kodi, Kiełbasa, Miuosh, Tede, Rudy Rudeboy, SpeciaL i inni)
[127]
LukatricksCzarne złoto
 • Data: 12 czerwca 2010
 • Wydawca: Gopside tctx.
 • "Mówią o mnie w mieście" (gościnnie: Tede, Gano, Fokus, Abradab, Gutek)
[128]
Wuwunio – Ambulans vol. 1
 • Data: 9 lipca 2010
 • Wydawca: Wielkie Joł
 • "Pieniądze szczęścia nie dają" (gościnnie: Tede, Zgrywus)
 • "Pieniądze szczęścia nie dają (Paffbeatz Remix)" (gościnnie: Tede, Zgrywus)
[129]
Wice WersaMiędzy niebem a piekłem
 • Data: 11 września 2010
 • Wydawca: Wielkie Joł
 • "Hiphokryzja" (gościnnie: Tede, Kwaśna)
 • "Płoną bębny" (gościnnie: Tede, Waldemar Kasta, DJ Macu)
[130]
Numer Raz & DJ Abdool – Lursztyn
 • Data: 2 października 2010
 • Wydawca: Wielkie Joł
 • "Tak się robi rap" (gościnnie: Tede)
[131]
HiFi BandaPuszer DVD
 • Data: 13 października 2010
 • Wydawca: Prosto
 • "Puszer Remix 1" (gościnnie: Tede)
[132]
HiFi Banda23:55
 • Data: 8 listopada 2010
 • Wydawca: Prosto
 • "Daj mi czas" (gościnnie: Tede)
[133]
2011 Wuwunio – Ambulans vol. 2: Lansylwania
 • Data: 30 czerwca 2011
 • Wydawca: Wielkie Joł
 • "Czemu już zamykacie?" (gościnnie: Tede)
[134]
SobotaGorączka sobotniej nocy
 • Data: 8 października 2011
 • Wydawca: StoPro Rap
 • "Przekaz" (gościnnie: Tede)
[135]
2012 DonatanRównonoc. Słowiańska dusza
 • Data: 26 października 2012
 • Wydawca: Urban Rec
 • "Noc kupały" (gościnnie: Tede)
[136]
Szyna - Spacer
 • Data: 20 listopada 2012
 • Wydawca: Wielkie Joł
 • "Bez wytchnienia" (gościnnie: Seta, Tede, DJ Klasyk)
 • "One Shot" (gościnnie: Zgrywus, Tede)
[137]
Wice Wersa – O niebo więcej
 • Data: 14 grudnia 2012
 • Wydawca: Urban Rec.
 • "Tacy sami" (gościnnie: Tede)
[138]
2013 Temate – Tematycznie
 • Data: 8 maja 2013
 • Wydawca: Lucky Dice Music
 • "Dowody naszej pasji" (gościnnie: Danny, Tede)
[139]
Czarny – Rubikon
 • Data: 5 października 2013
 • Wydawca: Proper Records
 • "Ludzie zrobią wszystko" (gościnnie: Tede)
[140]
Te-Tris, PogzTeraz
 • Data: 12 listopada 2013
 • Wydawca: Aptaun Records
 • "Klasyk" (gościnnie: Tede)
[141]

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Zobacz więcej w artykule Warszafski Deszcz, w sekcji Teledyski.
Information icon.svg Zobacz więcej w artykule Potwierdzone Info, w sekcji Teledyski.
Rok Tytuł Reżyseria Album Źródło
2001 "Wyścig szczurów"
S.P.O.R.T.
[142]
2003 "Pili gin" (gościnnie: CNE)
3h hajs, hajs, hajs
[143]
"Zeszyt rymów" (gościnnie: Sistars) Jakub Łubniewski
[144]
"Wielkie Joł"
[145]
WhiteHouse – "Na raz" (gościnnie: O.S.T.R.)/"Ile można" (gościnnie: Tede) Dariusz Szermanowicz, Grupa 13 Kodex
[146]
2004 WhiteHouse – "Grrrrrubas" (gościnnie: GTW (DonGURALesko, Tede, Wall-E)) Grupa 13 Kodex 2: Suplement
[147]
"Klaszcz" (gościnnie: Maluta) Jakub Łubniewski, Wojciech Zieliński Notes
[148]
"Jak żyć?" (gościnnie: Zdzisława Sośnicka)
[149]
2006 "Blask / To jeszcze nie Koniec" XGroup Entertainment Esende Mylffon
[150]
2007 "Glokk" Dominik Ziółkowski
[151]
"Air Max Classic"
[152]
"Szje (młodyGrzech RMX)" Szymon Pawlik
[153]
2008 "Nasze jest to Mielno" Karaś Ścieżka dźwiękowa
[154]
"22 gibony (Diler)" (gościnnie: Mr. Hide) Zgrywus
[155]
WhiteHouse – "Teoria fikcji" (gościnnie: Verte, Tede)
Kodex 3: Wyrok
[156]
2009 "Pali się dach" (gościnnie: Mrozu) Endorfina Artmedia Note2
[157]
2010 "Dokąd idziesz Polsko" Flow Motion FuckTede/Glam Rap
[158]
"22” bccustom" Tomasz Kućkowski
[159]
"Kalash" Marcin Pietkiewicz
[160]
"Glam rap" (gościnnie: Natalia Lesz)
[161]
"Imprezowy automat" MadPixel Studios
[162]
"To jest mój rock" First Floor Studio Notes 3D
[163]
2012 "Syn marnotrawny" Zgrywus Mefistotedes
[164]
"Rok '97 dobrze pamiętam"
Mefistotedes/Odkupienie
[165]
"Dwadzieścia lat" (gościnnie: Seta) Zgrywus
[166]
"Xenon"
Elliminati
[167]
2013 "Charlie S"
[168]
"Mainstream"
[169]
"Nie banglasz"
[170]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Rok Kategoria Nagroda Uwagi
2003 Album roku hip-hop (3h hajs, hajs, hajs) Fryderyk Nominacja[171]
2004 Kreacja aktorska ("Klaszcz") Yach Film Nominacja[148]
Album roku hip-hop (Notes) Fryderyk Nominacja[172]
2007 Wykonawca roku 2006 Plebiscyt WuDoo/Hip-Hop.pl. Nominacja[173]
2008 Album Roku Urban/Roots (Ścieżka dźwiękowa) Pam Awards Laureat[174]
Najlepszy teledysk hip-hopowy ("Glokk") Yach Film Nominacja[175]
2009 Album roku 2008 (Ścieżka dźwiękowa) Plebiscyt Wudoo/Hip-Hop.pl Nominacja[176]
Artysta roku Superjedynki Nominacja[177]
Płyta Roku (Ścieżka dźwiękowa) Nominacja[178]
2010 Artysta 10-lecia VIVA Comet Awards Nominacja[179]
Przebój 10-lecia ("Wielkie joł") Nominacja[179]
Innowacja ("Dokąd idziesz Polsko") Yach Film Nominacja[180].
Płyta hip hop (Note2) Superjedynki Laureat[181][182]
Najlepszy Polski Wykonawca MTV Europe Music Awards Nominacja[183]
2011 Artysta Roku VIVA Comet Awards Nominacja[184]
Płyta Roku (FuckTede/Glam Rap) Nominacja[184]
Teledysk Roku ("Pali się dach") Nominacja[184]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Reżyseria Rola
2000 "Mówią bloki człowieku"[185] Joanna Rechnio jako on sam
2001 "Blokersi" Sylwester Latkowski jako on sam
"Mówią bloki człowieku 2"[185] Joanna Rechnio jako on sam
2005 "Zebra z klasą"[186] Frederik Du Chau Mucha Bzyk (dubbing)
"Kryminalni"[187] Piotr Wereśniak jako on sam
2006 "Francuski numer"[187] Robert Wichrowski jako on sam
2007 "Wojownicze Żółwie Ninja"[187] Kevin Munroe Michelangelo (dubbing)
2009 "Niania"[187] Jerzy Bogajewicz jako Igor
2011 "Wszyscy kochają Romana"[187] jako Robert

Przypisy

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Radek Miszczak: Beaty, rymy, życie: leksykon muzyki hip-hop. Wydawn. Kurpisz S.A., 2005, s. 474. ISBN 9788389738752.
 2. Zdzicha jeszcze nie wie – wywiad z Tede (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2009-12-06].
 3. Najlepszy Polski Raper (numeracja 0-29) (pol.). www.machina.pl. [dostęp 2011-12-19].
 4. Raper Tede rozkręca biznes porno (pol.). dziennik.pl. [dostęp 2010-01-30].
 5. Magdalena Schejbal (pol.). film.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 Radek Miszczak, Andrzej Cała: Beaty, Rymy, Życie: Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 45. ISBN 83-89738-75-9.
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 Radek Miszczak, Andrzej Cała: Beaty, Rymy, Życie: Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 497. ISBN 83-89738-75-9.
 8. Warszafski Deszcz – Nastukafszy... (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-30].
 9. 9,0 9,1 Radek Miszczak: Beaty, rymy, życie: leksykon muzyki hip-hop. Wydawn. Kurpisz S.A., 2005, s. 475. ISBN 9788389738752.
 10. Nieprzewidywalny muzycznie Tede (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 11. Tede: Kwietniowy "Notes" (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-12-06].
 12. Tede i Zdzisława Sośnicka razem (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 13. "Kryminalni" w rytm rapu (pol.). film.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 14. Tede w wersji czystej (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-12-06].
 15. Tede i Kołcz w 4 Fun TV (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 16. Tede w TVN (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 17. Tede zmiksowany z Jayem-Z (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-12-06].
 18. Małaszyński, Szyc, Damięcki i… Tede zostaną Wojowniczymi Żółwiami Ninja (pol.). film.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 19. Promo mix płyty Tede (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-12-06].
 20. Kolejny gość na płycie Tede (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 21. 21,0 21,1 Olis – sprzedaż w okresie 07.09.2009 - 13.09.2009 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-06].
 22. Wielkie Joł: Złota płyta dla Tede!. hip-hop.pl. [dostęp 2009-10-01].
 23. Note2 Errata (pol.). wielkiejol.com. [dostęp 2010-04-09].
 24. Raper przeklina sam siebie w tytule płyty (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-08-06].
 25. Nowa płyta Tede w sklepach 9 grudnia (pol.). cgm.pl. [dostęp 2010-11-19].
 26. 26,0 26,1 26,2 26,3 26,4 26,5 26,6 26,7 26,8 26,9 Beef: Tede vs. Płomień 81 i Nowator (pol.). tedunio.com. [dostęp 2010-02-14].
 27. 27,0 27,1 Tede vs. Płomień 81 i Nowator (pol.). muzyka.gery.pl. [dostęp 2010-02-14].
 28. Tede vs. Płomień 81 i Nowator (pol.). www.muzyka.pl. [dostęp 2010-02-14].
 29. Nowator i Crazy Frog odpowiadają Tedemu (pol.). muzyka.gery.pl. [dostęp 2010-02-14].
 30. Beef to przeciąganie liny – wywiad z Onarem (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-02-14].
 31. Trykot TDK Sp. z o.o. (pol.). www.krs-online.com.pl. [dostęp 2013-02-21].
 32. Paweł Piotrowicz: Ani szajba, ani dupeczki (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2011-06-29].
 33. Olis – sprzedaż w okresie 10.09.2001 - 16.09.2001 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-06].
 34. 34,0 34,1 Tede (pol.). hiphoprono.w.interia.pl. [dostęp 2013-03-14].
 35. Olis – sprzedaż w okresie 03.03.2003 - 09.03.2003 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-06].
 36. Olis – sprzedaż w okresie 10.05.2004 - 16.05.2004 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-06].
 37. Olis – sprzedaż w okresie 26.06.2006 - 02.07.2006 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-06].
 38. Olis – sprzedaż w okresie 16.06.2008 - 22.06.2008 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-06].
 39. 39,0 39,1 39,2 39,3 ZPAV: Pełny Tekst Regulaminu Przyznawania Wyróżnień (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2013-03-14].
 40. 40,0 40,1 40,2 40,3 ZPAV: złote płyty (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2010-09-08].
 41. OLiS – sprzedaż w okresie 21.06.2010 - 27.06.2010 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-08-19].
 42. OLiS – sprzedaż w okresie 06.12.2010 - 12.12.2010 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-12-17].
 43. TEDE "Mefistotedes '12" (Video) + Okładka Płyty (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-02-02].
 44. OLiS – sprzedaż w okresie 19.03.2012 - 25.03.2012 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-03-30].
 45. SZYNA/TDF – "SPACER EP" - PREMIERA 20 LISTOPADA! (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2012-11-07].
 46. Tede & Paff Bangerski - PAFFISTOTEDES (pol.). www.wielkiejol.com. [dostęp 2013-02-21].
 47. Przemolo2o1: Tede "Elliminati" – Premiera 22 marca! (pol.). kupujciepolskirap.pl. [dostęp 2013-01-21].
 48. OLiS – sprzedaż w okresie 25.03.2013 - 31.03.2013 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-05-12].
 49. Tede - Elliminaticket (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-08-13].
 50. "TEDE ZASKOCZY ŚWIEŻOŚCIĄ PATENTÓW" (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2014-04-07].
 51. 51,0 51,1 SLiP – Statystyki dla wykonawcy Tede feat. Sistars (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-07-08].
  SLiP – Statystyki dla wykonawcy DJ 600 V feat. Tede (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-07-08].
  SLiP – Statystyki dla wykonawcy Natalia Kukulska feat. Tede (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-07-08].
  SLiP – Statystyki dla wykonawcy Paręsłów feat. Tede (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-07-08].
  SLiP – Statystyki dla wykonawcy Tede feat. Zdzisława Sośnicka (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-07-08].
  SLiP – Statystyki dla wykonawcy Ośka feat. Tede feat. Kołcz feat. Kiełbasa (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-07-08].
  SLiP – Statystyki dla wykonawcy Magiera feat. L.A. feat. Tede (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-07-08].
  SLiP – Statystyki dla wykonawcy Tede Trzyha (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-07-08].
 52. Tede – Wyścig Szczurów (pol.). www.discogs.com. [dostęp 2012-07-08].
 53. Camey Squad Feat. Tede – Król Parkietu (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-07-08].
 54. Tede – D.I.S. Domysły i Spekulacje (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 55. Tede – Aluminium 20 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 56. Tede – 22 Gibony (Diler) (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 57. Tede – Kalash (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-07-08].
 58. Tede – Dokąd Idziesz Polsko ? (pol.). www.discogs.com. [dostęp 2012-07-08].
 59. Xenon - Single - Tede (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2013-02-21].
 60. Mainstream - Single - Tede (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2013-02-21].
 61. Charlie S - Single - Tede (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2013-02-21].
 62. WWA żegna - Single - Tede (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2013-02-21].
 63. Nie Banglasz - Single - Tede (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2013-03-19].
 64. Archiwum listy przebojów Radia PiK – Notowania z roku 2003 (pol.). www.radiopik.pl. [dostęp 2012-10-11].
  Archiwum listy przebojów Radia PiK – Notowania z roku 2004 (pol.). www.radiopik.pl. [dostęp 2012-10-11].
 65. Styl Reprezentacji Pierwszej Ligi (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-08-19].
 66. Hiphopstacja (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-08-19].
 67. Hiphopstacja 2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-08-19].
 68. 12 Ławek (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-08-19].
 69. Mixtape Hip-Hop Akademnya (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-05-12].
 70. Tede & DJ. Macu – Mixtape Vol. 1 Wypijmy Za Blendy (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-12-02].
 71. Tede & DJ Macu piją za blendy (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-12-06].
 72. Tede & DJ Macu - Wypijmy Za Blendy 2: Wypijmy Za Błędy (Mixtape vol.2) (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-12-02].
 73. Tede wypije za blendy (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-12-06].
 74. DJ BUHH American Mylffon (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2008-02-07].
 75. Tede / Tuniziano / Sir Michu – A/H24N2 (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-12-02].
 76. A/H24N2 (pol.). wielkiejol.com. [dostęp 2009-12-24].
 77. Jama Zła – Poruchafszy... (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-04-09].
 78. DJ Tuniziano/Jay-ziano/Tedeziano - Howwa (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-04-09].
 79. Dabl Blast South Tropez (pol.). www.wielkiejol.com. [dostęp 2010-04-09].
 80. DJ Tuniziano/Jay-ziano/Tedeziano – Howwa 2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-04-09].
 81. DJ Buhh – NMI – Dub'l Blast (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 82. DJ Tuniziano/DJ Buhh/Tede – Droga Do Odkupienia (pol.). www.hiphopedia.info/. [dostęp 2012-07-08].
 83. Numer Raz/TDF/DJ Tuniziano – Numer Stulecia (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 84. Tede - 36 Problems (pol.). www.hiphopedia.info.
 85. Marcin Tomaszewski: Nadchodzi "Howwa 3 Dynastia Mixtape", czyli 46 utworów, a każdy to hit (pol.). W: Howwa 3 Dynastia Mixtape [on-line]. students.pl. [dostęp 2012-10-02].
 86. DJ Buhh - Wolumin 1: Hałas (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-08-14].
 87. BUHH Volumin II: George W. Buhh DJ Buhh – "George W. Buhh" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2005-03-21].
 88. DJ Buhh - Wolumin 3: Buhhmacher (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-08-14].
 89. DJ BUHH volumin IV: Pierdole Was (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2008-07-03].
 90. DJ BUHH vol.V FACEBUHH (pol.). www.ziomy.pl. [dostęp 2011-01-09].
 91. DJ 600V – "Szejsetkilovolt" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 92. DJ 600V – "Wkurwione Bity" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 93. DJ 600V – "V6" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 94. Borixon – "WYP3 Kolejna Część" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 95. IGS – "Alchemia" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 96. Pęku – "Nowe Wyzwanie" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 97. Onar i O$ka – "Superelaks" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 98. WhiteHouse – "Kodex" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 99. O.S.T.R. – "Tabasko" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 100. GRZ – "Samuraj" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 101. Borixon – "Mam Pięć Gram" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 102. MCF – "Made In Poland" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 103. Paresłów – Ironia (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-04].
 104. DJ Decks – "Mixtape Vol.3" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 105. Sistars – "Siła Sióstr" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 106. Tede z Natalią (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-12-06].
 107. DJ 600V – "600 °C" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 108. Borixon – "Kielce Sie Palom" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 109. WhiteHouse – "Kodex II: Suplement" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 110. O$ka – "Przez $ Jak..." (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 111. Abradab – Czerwony Album (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 112. DJ 600V – "Style (Operacja Zrób To Głośniej)" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 113. DonGURALesko – Drewnianej Małpy Rock (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 114. Camey Squad – "Rytm Ulicy" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 115. Dreadsquad – Dread za dreadem (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 116. WSZ & CNE – Jeszcze Raz (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 117. Hardkorowe Brzmienie – Mamy to co chcemy (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 118. IGS – Garaże (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 119. WhiteHouse – Kodex 3: Wyrok (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 120. Abel & DJ Pete – Eintopf Mixtape (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 121. Tede gościem czeskiego rapera (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-12-06].
 122. DJ Decks – Mixtape Vol.4 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 123. Orion a James Cole – Rap biz feat. Hugo Toxx & Tede (HD) (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-07-08].
 124. PTP prezentuje: Brożas i Buczer (pol.). www.wielkiejol.com. [dostęp 2009-12-06].
 125. Ortega Cartel – Lavorama (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 126. Inwazja Porywaczy Ciał (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 127. Czillen Am Grillen (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-04-05].
 128. Czarne Złoto (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-06-13].
 129. WuWunio - Ambulans Vol.1 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-25].
 130. Wice Wersa – Między Niebem, A Piekłem (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-11-07].
 131. Numer Raz i DJ Abdool – Lursztyn (pol.). [dostęp 2010-11-07].
 132. Preorder: HIFI Banda „23:55” + „Puszer DVD”. (pol.). prosto.pl. [dostęp 2010-11-06].
 133. Prosto: HIFI Banda „23:55” (pol.). prosto.pl. [dostęp 2010-11-08].
 134. WuWunio - Ambulans Vol.2 - Lansylwania (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-25].
 135. Sobota Gorączka Sobotniej Nocy (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-10-10].
 136. Donatan – Równonoc (pol.). www.hhbd.pl. [dostęp 2012-09-26].
 137. Szyna – Spacer (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-25].
 138. Wice Wersa – O Niebo Więcej (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-12-14].
 139. Temate - Tematycznie (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-25].
 140. Czarny - Rubikon (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-23].
 141. Te-Tris/Pogz - Teraz (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2014-01-06].
 142. Tede - "Wyścig szczurów" (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-02-10].
 143. Tede & CNE - Pili Gin (pol.). video.interia.pl. [dostęp 2013-02-10].
 144. Tylko o Hip-Hop'ie, tylko dla Hip-Hop.pl część 3 (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-08-18].
 145. Tede - Wielkie Joł (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-02-10].
 146. Whitehouse (Magiera & LA) – "Na raz – Ile można (feat. O.S.T.R., TEDE)" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-08-04].
 147. Grupa 13 na YouTube (ang.). www.youtube.com. [dostęp 2009-12-19].
 148. 148,0 148,1 13. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film > Nominacje (pol.). www.stopklatka.pl. [dostęp 2010-05-22].
 149. Tede - "Jak żyć?" feat. Zdzisława Sośnicka (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-02-10].
 150. Tede - "Blask / To jeszcze nie koniec" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2013-02-10].
 151. Tede – Glokk at Wielkie Joł Official YouTube Profile (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2010-02-02].
 152. Teledysk Tede do utworu "Air Max Classic" z płyty Esende Mylffon (pol.). www.facebook.com. [dostęp 2013-02-10].
 153. Tede – "Szje (młodyGrzech RMX)" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-02-12].
 154. Tede - "Nasze jest to Mielno" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2013-02-10].
 155. Tede – "22 Gibony (Diler)" at Wielkie Joł Official YouTube Profile (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2010-02-02].
 156. Whitehouse (Magiera & LA) – "Teoria Fikcji (ft. Verte & Tede)" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-08-04].
 157. Premiera teledysku Tede feat. Mrozu - Pali się dach (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2013-02-10].
 158. TEDE – "Dokąd Idziesz Polsko" – (making of) (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-07-31].
 159. Nowy klip Tede tylko w Onet.pl! (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-08-03].
 160. Jakuza, Wielkie Joł: Tede – Kalash (pol.). [dostęp 2010-08-05].
 161. TEDE – na planie klipu "Glam Rap" (pol.). cgm.pl. [dostęp 2010-08-18].
 162. Tede - Imprezowy automat (klip z X urodzin Wielkiego Joł) (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2013-02-10].
 163. Making of "To Jest Mój Rock" TEDE (pol.). cgm.pl. [dostęp 2010-12-16].
 164. "Syn Marnotrawny" nowy klip od Tede (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2013-02-10].
 165. Mateusz Natali: Tede "Rok '97 Dobrze Pamiętam" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-02-10].
 166. Tede "Dwadzieścia Lat" Teledysk (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2013-02-10].
 167. Tede - "Xenon" (prod. Sir Michu) - video (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2013-03-05].
 168. TEDE - CHARLIE S (prod. Sir Mich) / ELLIMINATI 2013 (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-03-05].
 169. TEDE - "Mainstream" (prod. Sir Mich) (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2013-03-05].
 170. Tede "awangardą awangardy" (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2013-03-05].
 171. ZPAV: Fryderyki 2003 Nominowani i Laureaci (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2010-08-26].
 172. ZPAV: Fryderyki 2004 Nominowani i Laureaci (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2010-08-26].
 173. Plebiscyt Wudoo i Hip-Hop.pl – 2007 (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-08-26].
 174. Tede laureatem PAM AWARDS 2008 ! (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-08-26].
 175. 17. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film > Nominacje (pol.). www.stopklatka.pl. [dostęp 2010-08-26].
 176. Rusza Plebiscyt Wudoo i Hip-Hop.pl 2008 (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-08-26].
 177. Superjedynki 2009 – nominowani (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-08-26].
 178. Superjedynki: Szczęśliwe siódemki (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-08-26].
 179. 179,0 179,1 Doda, Chylińska czy Paulla? (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-08-26].
 180. Kto ma szansę na Yacha? (pol.). tuba.pl. [dostęp 2010-08-26].
 181. SuperJedynki 2010: Oto nominowani! (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-08-26].
 182. SuperJedynki 2010 (ang.). festiwalopole.com. [dostęp 2010-09-12].
 183. MTV Europe Music Awards 2010: Znamy nominowanych! (pol.). www.mtv.pl. [dostęp 2010-09-20].
 184. 184,0 184,1 184,2 VIVA Comet 2011 – Poznaj nominowanych!! (pol.). www.viva-tv.pl. [dostęp 2011-01-17].
 185. 185,0 185,1 MÓWIĄ BLOKI CZŁOWIEKU 1 i 2 – (dokument o Polskim HipHopie) (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2012-03-18].
 186. Tede i Wujek Samo Zło w "Zebrze z klasą" (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-12-06].
 187. 187,0 187,1 187,2 187,3 187,4 Tede (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2009-12-06].