Werner Schreyer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Werner Schreyer
Ilustracja
Werner Schreyer (2014)
Imię i nazwisko

Werner Willibald Schreyer

Data i miejsce urodzenia

10 marca 1970
Wiedeń

Zawód

aktor, model

Strona internetowa

Werner Willibald Schreyer (ur. 10 marca 1970 w Wiedniu) – austriacki aktor i model.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Wiedniu[1]. Opanował język angielski, francuski i włoski. Ukończył Gospodarczą Szkołę Europejską na trzyletnim kierunku ekonomii i ekonomii społecznej w Wiedniu. Przez cztery lata uczęszczał na treningi sportowe w Schwechat. Odbył dziewięciomiesięczną służbę wojskową.

Kariera w świecie mody[edytuj | edytuj kod]

Rozpoczął karierę modela dla Versace, Armaniego, Guess, Calvina Kleina, Gucci, Dolce & Gabbana i Prady oraz dla takich fotografów jak Bruce Weber, Mario Testino, Herb Ritts i Richard Avedon. Pojawił się na okładkach „Mondo Uomo” (1994) z Tonym Wardem[2], „Elle”, „Vogue”, „Paris Match”, „Marie Claire”, „Cosmopolitan”, „GQ”, „XOXO” czy „L’Officiel Hommes”[3]. W Niemczech zdobył szczególnie popularność jako „kultowy model” firmy Hugo Boss. Brał udział w reklamach, m.in. Levi Strauss & Co. i L’Oréal. Pracował wielokrotnie z topmodelkami: Melanie Scheriau i Carmen Kreuzer.

Miał podpisane kontrakty z Modeling Agencies i Wilhelmina Models w Nowym Jorku, Success Models w Paryżu, I Love Models Management w Mediolanie, Select Model Management w Londynie, Sight Management Studio w Barcelonie, Unique Models w Kopenhadze w Danii, Mega Model Agency w Hamburgu i METRO Models w Zurychu[4].

Kariera aktorska[edytuj | edytuj kod]

Jest uderzająco podobny do Jamesa Deana. Poznawał tajniki sztuki teatralnej pod kierunkiem Gerarda Vergéz w Paryżu, uczył się metody Roberta Cordiera i Arthura Lessaca w Los Angeles oraz ukończył szkolenie jako kaskader w szkole Stuntschule „Action Concept” w Kolonii.

Swoją ekranową karierę rozpoczął od udziału we francuskim telewizyjnym melodramacie wojennym France 2 Zmysły (Senso, 1993), który zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych. Następnie zagrał konduktora w dramacie Élisa (1995) u boku Gérarda Depardieu i Vanessy Paradis. W 1997 dwukrotnie spotkał się na planie filmowym z Mickey’em Rourke; w dramacie Następne dziewięć i pół tygodnia (Another 9 1/2 Weeks, 1997) i filmie kryminalnym Spotkanie ze śmiercią (Point Blank, 1998)[5].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Werner Schreyer Pictures. FanPix.Net. [dostęp 2020-04-18]. (ang.).
  2. Tony Ward „Mondo Uomo” Magazines. Magazine Canteen. [dostęp 2020-04-14]. (ang.).
  3. Werner Schreyer Magazines. FamousFix. [dostęp 2020-04-18]. (ang.).
  4. Werner Schreyer. models.com. [dostęp 2020-04-18]. (ang.).
  5. Werner Schreyer. Listal. [dostęp 2020-04-18]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]