Wikiprojekt:Transport szynowy/Zalecenia edycyjne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Portal   Projekt   Dyskusja   Zalecenia   Kategoria   Szablony
Regulacje i zalecenia
Standardy artykułów
Infoboksy
Szablony
Dyskusje

Nazewnictwo artykułów[edytuj | edytuj kod]

Nazewnictwo linii kolejowych[edytuj | edytuj kod]

Linie zagraniczne i linie krajowe nie będące pod zarządem PLK[edytuj | edytuj kod]

Artykuły na temat zagranicznych linii kolejowych lub innych linii nie będących pod zarządem PLK S.A., np. prywatnych lub historycznych, nazywamy w następującym formacie:

  • Linia kolejowa A – B (półpauza ze spacjami po bokach), przy czym A i B to nazwy stacji – początkowej i końcowej. Zamiast nazwy stacji używane mogą być nazwy miejscowości, jeśli linia obejmuje wszystkie stacje danej miejscowości lub najważniejszą jednoznaczną stację (np. dworzec główny) danej miejscowości.

Sortowanie linii w kategoriach realizowane jest w następujący sposób:

[[Kategoria:Nazwa kategorii|A – B]]

Dodatkowo utworzyć można następujące przekierowania:

  • Linia kolejowa B – A (z półpauzą),
  • i ewentualnie Linia kolejowa A - B i Linia kolejowa B - A (z dywizem) jako alternatywne pisownie.

Linie PKP PLK[edytuj | edytuj kod]

Artykuły o liniach będących w gestii PKP PLK nazywane są w następującym formacie: Linia kolejowa nr x. Gdzie w miejsce x wstawiamy numer linii, np. wg Wykaz linii kolejowych zarzadzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. lub wg Instrukcja Id-12 (D-29) Wykaz linii. Tam też sprawdzić można dokładną nazwę i numer linii. Do artykułów linkujemy klasycznie lub z użyciem nazwy stacji początkowej i końcowej linii, np.:

[[Linia kolejowa nr 2|linia kolejowa Warszawa Centralna – Terespol]]

Dodatkowo utworzyć można następujące przekierowania:

  • Linia kolejowa A – B i Linia kolejowa B – A (z półpauzą),
  • i ewentualnie Linia kolejowa A - B i Linia kolejowa B - A (z dywizem) jako alternatywne pisownie.

Jeżeli linia jest przywoływana w jej historycznym znaczeniu, linkujemy do historycznej nazwy, na stronie której powinno być przekierowanie do artykułu o linii (jeżeli taki istnieje), np.:

[[Kolej Warszawsko-Terespolska]]

Nazewnictwo stacji i przystanków kolejowych[edytuj | edytuj kod]

Artykuły na temat stacji i przystanków kolejowych nazywane są w oryginalnej pisowni stosowanej przez odpowiedniego zarządcę infrastruktury, o ile nazwy te zapisywane są w alfabecie łacińskim, np. w przypadku PKP PLK według: Wykaz posterunków ruchu i punktów ekspedycyjnych.

W większości przypadków nazwy te są nazwami pochodnymi od innych nazw własnych, np. miejscowości, dzielnic lub też innych obiektów. O ile nazwa stacji nie ma specyficznie „kolejowego” charakteru, np. zawierając przymiotniki „Główny”, czy „Wąskotorowy”, potrzebne może być w tych przypadkach ujednoznacznienie tych nazw poprzez uściślenie w nawiasie, np. odpowiednio w formie „(stacja kolejowa)” lub „(przystanek kolejowy)”.

W przypadku stacji i przystanków w Niemczech nazwy, typy i oznaczenia (RL 100) tych obiektów zdefiniowane są w wykazie de:Betriebsstellenverzeichnis (Infrastrukturregister – DB Netz, Übersicht der Betriebsstellen und deren Abkürzungen aus der Richtlinie 100, ewentualnie Abkürzungen der Betriebsstellen).

W przypadku stacji i przystanków w Austrii jest to wykaz DB640 Verzeichnis der Betriebsstellencodes lub też wyszukiwarka stacji w Austrii dostępna w [1].

Nazewnictwo stacji metra[edytuj | edytuj kod]

Artykułu o stacjach metra nazywane są zgodnie z oryginalną pisownią stosowaną przez odpowiedniego zarządcę infrastruktury (o ile nazwy te zapisywane są w alfabecie łacińskim) - np. Ratusz Arsenał . Tam gdzie nazwa jest zajęta przez artykuł (np. o dzielnicy czy obiekcie od którego nazwę wzięła stacja metra) dodajemy dopisek (stacja metra) – np. Piccadilly Circus (stacja metra). W przypadku kiedy stacja o podanej nazwie istnieje w więcej niż jednym mieście, to nazwa artykułu powinna się kończyć na (stacja metra w x), np. Studienczeskaja (stacja metra w Moskwie) i Studienczeskaja (stacja metra w Nowosybirsku).

Nazewnictwo taboru kolejowego[edytuj | edytuj kod]

Artykuły na temat współcześnie produkowanego taboru kolejowego, który eksploatowany jest przy tym jednocześnie przez wielu przewoźników kolejowych i ewentualnie w wielu różnych krajach i każdorazowo pod różnymi własnymi oznaczeniami poszczególnych przewoźników, nazywać je należy w pierwszej kolejności według oznaczeń fabrycznych lub nazw produktów nadawanych przez producentów tego taboru, np. Bombardier Traxx, Stadler FLIRT, Pesa Elf itp.

Nazewnictwo węzłów kolejowych[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na brak rozstrzygających źródeł odnośnie granic węzłów kolejowych, nie tworzymy im artykułów. Zamiast tego zaleca się tworzenie artykułów takich jak: Transport kolejowy w Gliwicach (dla miast na prawach powiatu) lub Transport kolejowy w powiecie kościerskim (dla powiatów ziemskich).

Nazewnictwo systemów tramwajowych[edytuj | edytuj kod]

Artykuły opisujące systemy tramwajowe nazywamy zgodnie z konwencją Tramwaje w x, gdzie x to nazwa miasta lub aglomeracji. Np. Tramwaje w konurbacji górnośląskiej, Tramwaje w Warszawie.

Kategoryzacja[edytuj | edytuj kod]

Kategoryzacja elementów infrastruktury[edytuj | edytuj kod]

Niepożądana jest kategoryzacja linii kolejowych, jak też stacji i przystanków według ich bieżącego (zmiennego) statusu eksploatacji (np. tego czy są aktualnie czynne czy nie), jak też ewentualnych innych (zbyt) szczegółowych i zmiennych w czasie parametrów technicznych lub cech eksploatacyjnych tych elementów infrastruktury.

Trwale zlikwidowane linie jak też stacje i przystanki kolejowe kategoryzowane są równolegle w gałęziach kategoryzacyjnych Kategoria:Zlikwidowane linie kolejowe i Kategoria:Zlikwidowane stacje i przystanki kolejowe.

Kategoryzacja linii kolejowych[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na ponadwojewódzki zasięg znacznej części, a w szczególności najważniejszych pod względem transportowym, linii kolejowych, niepożądane jest tworzenie odrębnych kategorii dla linii kolejowych w podziale według województw lub też według innych jednostek podziału administracyjnego niższego rzędu.

Kategoryzacja stacji i przystanków kolejowych[edytuj | edytuj kod]

Stacje i przystanki kolejowe kategoryzowane mogą być według powiatu w którym się znajdują lub miejscowości (pod warunkiem, że jest to uzasadnione wystarczającą minimalną liczbą istniejących już artykułów na ten temat).

Kategoryzacja taboru kolejowego[edytuj | edytuj kod]

Tabor kolejowy kategoryzowany jest według rodzaju trakcji i według państw eksploatacji. Niezalecana jest tu kategoryzacja według poszczególnych przewoźników kolejowych. A w szczególności niepożądana jest tu kategoryzacja według poszczególnych przewoźników kolejowych w przypadku taboru eksploatowanego więcej niż przez jednego przewoźnika.