Wojciech Marcinkiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wojciech Marcinkiewicz
ps. „Kubuś”
Data i miejsce urodzenia

17 stycznia 1927
Pruszków

Data i miejsce śmierci

16 grudnia 2012
Warszawa

Miejsce spoczynku

Cmentarz ewangelicko-augsburski w Warszawie

Zawód, zajęcie

ekonomista, powstaniec warszawski, działacz kombatancki

Alma Mater

Szkoła Główna Planowania i Statystyki

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Warszawski Krzyż Powstańczy

Wojciech Jarosław Marcinkiewicz, ps. „Kubuś” (ur. 17 stycznia 1927 w Pruszkowie, zm. 16 grudnia 2012 w Warszawie) – polski ekonomista, powstaniec warszawski, harcerz Szarych Szeregów, honorowy prezes Zarządu Środowiska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej na Ochocie[1], autor monografii "Szare Szeregi na Ochocie"[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Młodość i działalność konspiracyjna[edytuj | edytuj kod]

Wojciech Marcinkiewicz urodził się w Pruszkowie, tam też uczęszczał do szkoły powszechnej. Należał do gromady zuchów a następnie do 14 i 139 Mazowieckiej Drużyny Harcerzy. Po wybuchu wojny rozpoczął naukę w Szkole Spółdzielczej w Warszawie przy placu Trzech Krzyży 8. Podczas okupacji pracował w sklepie galanteryjnym Anny Ireny Marcinkiewicz w Pruszkowie[1]. W 1942 roku wstąpił do Szarych Szeregów do drużyny OC 300 hufiec Ochota (trójka, pomarańczarnia)[2], której dowódcą był Jan Czerepiński „Kaśka”, natomiast Komendantem Hufca Iwo Rygiel „Bogusław”, będący następcą Jana Bytnara "Rudego". W tym samym roku, w grudniu, złożył Przysięgę Armii Krajowej, został przyjęty do organizacji „Wawer”. Razem z Marcinkiewiczem zostali przyjęci do Szarych Szeregów i składali przysięgę tego samego dnia następujące osoby: Tadeusz Fotowicz "Fotek" (złapany przy malowaniu "Pawiak pomścimy", zamordowany w Gross Rosen), Stefan Bratkowski "Bratek" (złapany przy malowaniu "Pawiak pomścimy", zamordowany w Gross Rosen), Mirosław Biernacki "Generał" (zginął podczas Powstania, 30 sierpnia na placówce "Kurza Stopka", którą dowodził), Stanisław Paziewicz "Pazio" (przeżył Pawiak i obóz) i Stefan Retliński "Stefan" (poległ podczas Powstania na Starym Mieście)[2].

W I połowie 1943 roku został dowódcą sekcji w drużynie OC 100, dowodzonej przez Wiesława Perlikowskiego "Orlika". Po jego śmierci 18 maja 1944 roku, dowództwo nad drużyną przejął Witold Gutkowski „Vis”. Systematycznie realizował zadania wawerskie polegające przede wszystkim na: tworzeniu napisów na murach z wykorzystaniem lakieru asfaltowego (był trudny do zeskrobania czy zamalowania)[2], naklejanie nekrologów m.in. gen Sikorskiego, roznoszenie ulotek, wybijanie szyb itp. W 1944 roku ukończył SONDĘ – szkołę niższych dowódców[3]. Ponadto do jego zadań należało werbowanie ludzi, głównie uczniów szkoły spółdzielczej lub z innych środowisk. Osoby te musiały być znane Marcinkiewiczowi i miały się wyróżniać odwagą oraz dobrymi warunkami fizycznymi[2].

1 sierpnia 1944 roku stanął do walki na Ochocie w Powstaniu Warszawskim. Doprowadził swoją sekcję do punktu koncentracji zlokalizowanego przy ulicy Niemcewicza (bloki ZUS), wchodząc od ulicy Asnyka. Tam zostały wydane opaski powstańcze oraz granaty (głównie "sidole" i filipinki). Około godziny 15 został odkomenderowany do grupy, która miała zdobyć koszary SS przy Tarczyńskiej 8. Zadanie to jednak się nie powiodło, obiekt nie został zdobyty. W kolejnych dniach powstania wykonywał polecenia ppor. "Śledzia" (WSOP)[2]. W dniu 14 lub 15 sierpnia został wypędzony z Warszawy wraz z ludnością cywilną i przewieziony do Pruszkowa (omijając Zieleniak). Po czterodniowym pobycie w Dulagu udało mu się uciec[3].

Wykształcenie i praca zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Maturę uzyskał w 1946 roku i w tym samym roku rozpoczął studia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W roku 1951, po odbyciu seminarium w Katedrze Ekonomiki Pracy, kierowanej przez prof. Bagińskiego złożył pracę magisterską i zdał egzamin. Otrzymał tytuł magistra nauk ekonomicznych już w Szkole Głównej Planowania i Statystyki. W latach 1951–1953 studiował socjologię na Wydziale Filozoficzno-Społecznym Uniwersytetu Warszawskiego. W roku 1970 ukończył na SGPiS trzysemestralne studia podyplomowe w zakresie elektronicznego przetwarzania danych. W latach 1971–1974 brał udział w pracach naukowo-badawczych nad branżowym systemem informatycznym w przemyśle motoryzacyjnym[3].

Pracę zawodową rozpoczął jeszcze w czasie okupacji, pracując w Wytwórni Techno-Chemicznej „LABOR” w Warszawie. Po ukończeniu studiów pracował przez około 5 lat jako główny księgowy w chemicznej Spółdzielni Pracy „ALFA” w Pruszkowie. W latach 1956–1961 był zatrudniony w Spółdzielni pracy „SILIKON” jako kierownik techniczny[3].

Ukończył kursy mistrzowskie w zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych i zdobył duże doświadczenie techniczne w tej dziedzinie. W 1964 roku rozpoczął pracę w Konstrukcyjno Prototypowej Spółdzielni pracy „EUREKA” w charakterze zastępcy prezesa ds. ekonomicznych. W powołanym w 1977 roku Centrum Naukowo-Produkcyjnym Technik Komputerowych i Pomiarów otrzymał nominację na zastępcę dyrektora Centrum ds. Ekonomicznych i pełnił tę funkcję do czasu przejścia na emeryturę[3].

Działalność na rzecz upamiętnienia Powstania Warszawskiego[edytuj | edytuj kod]

W 1986 roku został wybrany wiceprezesem zarządu Środowiska Żołnierzy Armii Krajowej IV Obwodu, a od 1989 roku, po śmierci por. „Rarańczy” Jerzego Modro, prezesem zarządu Środowiska. Funkcję tę pełnił do śmierci. Po 2000 roku Środowisko weszło w skład Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a uczestnicy powstania utworzyli Środowisko Żołnierzy IV Obwodu w Związku Powstańców Warszawskich[3].

Przed 50 rocznicą zakończenia Powstania Warszawskiego brał udział w gromadzeniu funduszy w celu wyremontowania Pomnika Mauzoleum w Pęcicach. Jest autorem monografii „Szare Szeregi na Ochocie”, wydanej przez Archiwum Akt Nowych w 2005 roku[4]. W latach 2005 i 2006 był współorganizatorem rajdu „Szlakiem historii Ochoty” dla szkół dzielnicy. Od 1991 roku był członkiem Dzielnicowego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa na Ochocie. Współpracował z Archiwum Akt Nowych w zakresie wyszukiwania i wstępnego opracowania relacji i dokumentów archiwalnych. Systematycznie współpracował ze szkołami. Współorganizował i uczestniczył we wszystkich uroczystościach odbywających się w rocznice bitwy w Pęcicach[3]. Pochowany na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie (aleja 58, grób 46)[5].

Odznaczenia i awanse[edytuj | edytuj kod]

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

W 2020 roku na mocy uchwały Rady Gminy Jaktorów, drodze we wsiach Stare Budy i Sade Budy nadano imię Wojciecha Marcinkiewicza "Kubusia"[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Powstańcze Biogramy - Wojciech Marcinkiewicz [online], www.1944.pl [dostęp 2020-11-06] (pol.).
  2. a b c d e f Wojciech Marcinkiewicz, Szare Szeregi na Ochocie, Warszawa: Archiwum Akt Nowych, 2005, ISBN 83-88766-97-X.
  3. a b c d e f g Życiorys Wojciecha Marcinkiewicza, [w:] Biuletyn Informacyjny Nr 75, „Biuletyn Środowiska żołnierzy Armii Krajowej IV Obwodu OCHOTA Okręgu Warszawa”, marzec 2013, ISSN 1896-9941.
  4. Wojciech Marcinkiewicz, Szare Szeregi na Ochocie, Warszawa: Oficyna Wydawnicza Aspra-JR, 2005, s. 337, OCLC 891173849.
  5. śp. Wojciech Marcinkiewicz
  6. Uchwała Nr XXVII/177/2020 Rady Gminy Jaktorów, 3 sierpnia 2020.