Zbigniew Kurtycz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zbigniew Kurtycz
Zbigniew Kurtycz.jpg
Data i miejsce urodzenia 16 maja 1919
Lwów
Instrument gitara
Gatunek jazz, rock and roll, ballady
Zawód piosenkarz, kompozytor
Powiązania Barbara Dunin
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Brązowy Krzyż Zasługi Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

Zbigniew Kurtycz (ur. 16 maja 1919 we Lwowie) – polski piosenkarz, gitarzysta i kompozytor.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Jest synem Mieczysława Kurtycza - dyrygenta lwowskiej orkiestry mandolinistów Hejnał. Początkowo ojciec udzielał mu lekcji gry na skrzypcach jednak gitara stała się jego głównym instrumentem. Występował w wielu zespołach muzycznych. Z zespołem artystycznym 3 Dywizji Strzelców Karpackich przeszedł szlak bojowy jako żołnierz 2 Korpusu Polskiego Władysława Andersa[1].

W 1946 wrócił do Polski i śpiewał m.in. jazz, rock and roll, ballady. Jego największym przebojem jest piosenka Cicha woda, którą zaśpiewał jako pierwszy[2]. Skomponował m.in. Jadę do ciebie tramwajem (słowa Janusz Odrowąż) oraz Wołam cię (słowa M. Walewski). Od 1966 występuje w duecie z żoną Barbarą Dunin. Współpracował z Polskim Radiem, występował w programie Podwieczorek przy mikrofonie, nagrał kilka płyt, występował za granicą. Po śmierci piosenkarza Juliana Sztatlera prowadził w Warszawie kawiarnię muzyczną Pod Gwiazdami[2].

Był piłkarzem Pogoni Lwów (jako junior), wicemistrz Polski juniorów w 1937.

Odznaczenia, nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]