Zdobycie Rzymu przez Gotów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy zdobycia Rzymu w 410 roku. Zobacz też: inne przypadki zajęcia miasta.
Zdobycie Rzymu przez Wizygotów
Wojny Rzymian z Gotami
Eroberung roms 410.jpg
Zdobycie Rzymu przez Alaryka
Czas 24 sierpnia 410
Miejsce Rzym
Terytorium Italia
Wynik zdobycie i splądrowanie miasta
Strony konfliktu
Rzymianie Wizygoci
Dowódcy
Attalus Alaryk
Siły
nieznane nieznane
Straty
nieznane nieznane
Wojny Rzymu z Gotami

Nikopolis - Borea - Filipopolis - Abrittus -Nestos - Naissus - Kampania Konstantyna (I) - Kampania Konstantyna (II) - Kampanie Walensa - Marcjanopol - Ad Salices - Dibaltum - Adrianopol - Dunaj - Axios - Pollenzo - Werona - Rzym - Narbonne - Arelate

Zdobycie Rzymu przez Gotów – zajęcie miasta przez Wizygotów w roku 410.

W roku 408 doszło do nieporozumień pomiędzy stojącym na czele Gotów Alarykiem a Honoriuszem, który odmówił Gotom wypłaty wcześniej obiecanych pieniędzy. Wódz Gotów chcąc ukarać Honoriusza uderzył na Italię docierając w listopadzie pod Rzym. Podczas oblężenia, w mieście zapanował głód. Goci nie podjęli jednak szturmu, godząc się na pertraktacje pokojowe z senatem rzymskim, który obiecał im wysoki haracz. Po odejściu Gotów do Etrurii, Honoriusz na początku 409 r. odrzucił decyzję senacką, ściągając dodatkowe wojska do walki z Gotami. Alaryk ponownie podszedł po mury Rzymu, zajmując port Ostia. Pod koniec roku Goci wymusili na senacie obwołanie nowego cesarza, którym został Pryskus Attalus. Wkrótce Goci podjęli kolejne walki z Honoriuszem, nie odnosząc jednak większych sukcesów. Latem 410 r. Alaryk zdecydował się zdetronizować Attalusa, z którym poróżnił się w kwestii kampanii w Afryce. Doszło też do negocjacji z Honoriuszem, zostały one jednak zerwane przez Honoriusza. Wzburzony tym faktem Alaryk podszedł po raz trzeci pod Rzym. Po krótkim oblężeniu, na skutek zdrady części mieszkańców, nocą 24 sierpnia 410 r. Goci wdarli się do miasta. Przez 3 dni grabili wszystko co tylko wpadło im w ręce. Mieszkańców oszczędzano, zmuszano ich jednak siłą do wydawania bogactw. Do niewoli dostała się przyrodnia siostra cesarza Galla Placydia.

Zdobycie Rzymu było wielkim szokiem dla mieszkańców Italii, przekonanych o potędze miasta. Po opuszczeniu Rzymu Goci wyruszyli na południe rabując Kampanię. W trakcie marszu, w grudniu 410 r. Alaryk zmarł, a jego miejsce zajął Ataulf. Przez cały 411 rok Goci pozostali w Italii doszczętnie ją plądrując.

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Daniel Gazda: Pola Katalaunijskie 451, wyd. Bellona, Warszawa 2005.