Zenon Jankowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zenon Jankowski
ppłk Zenon Jankowski w kombinezonie kosmonauty
ppłk Zenon Jankowski w kombinezonie kosmonauty
pułkownik pilot pułkownik pilot
Data i miejsce urodzenia 22 listopada 1937
Poznań,  Polska
Przebieg służby
Lata służby od 1956
Stanowiska zastępca dowódcy jednostki lotniczej
Późniejsza praca przeniesiony w stan spoczynku
Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Złote Odznaczenie im. Janka Krasickiego

Zenon Jankowski (ur. 22 listopada 1937 w Poznaniu) – pułkownik dyplomowany pilot Wojska Polskiego, kosmonauta - dubler Mirosława Hermaszewskiego.

Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kasprzaka w Poznaniu [1]. W 1956 wstąpił do Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Radomiu. Szkolił się również w Szkole w Dęblinie. 13 marca 1960 otrzymał pierwszy stopień oficerski. Jeszcze przed ukończeniem szkolenia zdobył kwalifikacje pilota-instruktora i przez dwa lata po ukończeniu szkoły uczył młodych podchorążych sztuki pilotażu na bojowych samolotach odrzutowych. Później służył w bojowej jednostce lotnictwa myśliwsko-szturmowego. Jesienią 1966 został skierowany do Akademii Sztabu Generalnego, którą ukończył w 1969. Po jej ukończeniu był: dowódcą klucza lotnictwa myśliwsko-szturmowego, szefem strzelania eskadry, dowódcą eskadry i nawigatorem pułku. Wiosną 1975 objął stanowisko zastępcy dowódcy jednostki lotniczej. W tym samym roku awansował na podpułkownika.

27 listopada 1976 w drodze eliminacji został wybrany razem z Mirosławem Hermaszewskim (wówczas majorem) jako kandydat do lotu w kosmos pierwszego Polaka w ramach programu Interkosmos. Trening w Centrum Przygotowań Kosmonautów im. J. A. Gagarina rozpoczął 4 grudnia 1976. Od lipca 1977 jako kosmonauta-badacz przechodził szkolenie w załodze dowodzonej przez Walerija Kubasowa. Decyzja o tym, że ostatecznie załoga ta została rezerwową zapadła krótko przed datą wyznaczonego startu. Podczas misji Sojuza 30 w dniach od 27 czerwca do 5 lipca 1978 pełnił funkcje konsultanta kierownika lotu. Później wrócił do służby wojskowej, którą zakończył w stopniu pułkownika. Obecnie na emeryturze.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Filmy dokumentalne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. [1] Strona III LO w Poznaniu
  2. filmpolski.pl: WITA WAS POLSKA

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]