Łódzkie Wiadomości Dnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Łódzkie Wiadomości Dnia
Rodzaj programu informacyjny
Kraj produkcji Polska
Język polski
Prowadzący Tomasz Lasota, Jacek Tokarczyk, Magdalena Zbrojewska, Magdalena Wiercioch-Malik
Data premiery 22 lipca 1961
Lata emisji od 1961
Pora emisji 7:30, 17:30 (flesz, od poniedziałku do piątku)

18:30 (wydanie główne, codziennie) 21:30 (podsumowanie dnia, od poniedziałku do soboty)

Czas trwania odcinka od 4 do ok. 6 minut (flesze)

ok. 15-20 minut (wydania główne i podsumowanie dnia)

Format nadawania 16:9 (od 15 lutego 2011)
Produkcja
Produkcja TVP3 Łódź
Stacja telewizyjna TVP3 Łódź
Nagrody za reportaże na 12PiK w 2006 w TVP Łódź.
Strona internetowa

Łódzkie Wiadomości Dnia (ŁWD) – główny program informacyjny TVP3 Łódź. Jest to drugi, po Telewizyjnym Kurierze Warszawskim, najstarszy tego typu program w Polsce.

Wydania[edytuj | edytuj kod]

  • 7:30 – poniedziałek – piątek – flesz
  • 17:30 - poniedziałek - piątek - flesz
  • 18:30 – codziennie – wydanie główne
  • 21:30 – poniedziałek – sobota – podsumowanie dnia

W dniach 28 września 2009 – 13 czerwca 2010 wydanie główne przeniesione zostało na godz. 17:30 i było ono równolegle emitowane na antenach TVP Info i TVP2. Jednak z nową wiosenną ramówką „Dwójki” pasmo lokalne przesunięto na godzinę 16:00. W związku z tym, a także po sygnałach od telewidzów, z dniem 14 czerwca 2010 powrócono do poprzedniej pory emisji głównego wydania, czyli do godz. 18:00. Natomiast od 4 maja do 31 sierpnia w TVP2 w paśmie lokalnym o 16:00 emitowany był na żywo program „Popołudnie z Telewizją Łódź”.

Po głównym wydaniu programu nadawane są informacje sportowe o 18:50 i prognoza pogody dla Polski i regionu łódzkiego o 18:55.

Od 1 lutego 2012 wydanie główne Łódzkich Wiadomości Dnia jest tłumaczone na język migowy.

Od marca 2015 emitowany jest program Tydzień ŁWD podsumowujący wydarzenia tygodnia. Powrócił też flesz popołudniowy, emitowany o 17:30, który zniknął wraz ze startem jesiennej ramówki w 2015. Od wakacji 2015 do kwietnia 2018 od poniedziałku do piątku o 20:00 emitowana była powtórka głównego wydania ŁWD z 18:30. Od 31 sierpnia 2015 do 28 sierpnia 2016 wieczorne wydanie emitowane było o 21:45. Od 29 sierpnia 2016 wieczorne wydanie było emitowane o 21:30, a od 3 kwietnia 2018 o 21:00.

W 2002 roku, w dni robocze, wydanie główne ŁWD składało się z dwóch części: miejskiej, nadawanej o 15:40, oraz regionalnej, nadawanej o 18:00.

Dawne pory emisji[edytuj | edytuj kod]

07.45, 08.00, 08.45 (powtórka wydania sprzed godziny), 15.05, 16.00, 17.30, 17.45, 18.00, 18.10, 21.00, 21.45, 21.55, 22:00, 22.15

Oprawa graficzna[edytuj | edytuj kod]

Lata Czołówka Studio
lata 60. – ? Przedstawione jest czarne tło i pełna biała nazwa programu pisana na maszynie do pisania. Melodia Prząśniczki grana na fortepianie. Była to najprawdopodobniej pierwsza czołówka programu. Duże studio, prezenterzy siedzieli wówczas na fotelu,a w nim były jeszcze 2 dodatkowe dla gości.

Dodatkowym elementem scenografii były panele z małymi ekranikami, co (jak na tamte czasy) wydaje się dość nietypowe.

1987 – 1991 Pasy w trzech kolorach: żółtym, zielonym i czerwonym, z tytułem audycji dla każdego paska. Pierwszy leciał w dół, drugi wzdłuż, a trzeci pośrodku. Na każdym pasku był pokazany zabytek miasta, np. ulica Piotrkowska, Księży Młyn lub Plac Wolności. Białe spiczaste litery. Muzyka Prząśniczki w stylu lat 80. Pojawiają się również zielone litery ŁWD. Początkowo tło przy stole prezenterskim stanowiła beżowa ścianka z brązowym kołem i żółtym charakterystycznym napisem wiadomości i duża egzotyczna roślina (zazwyczaj były to fikusy, juki lub diffenbachie),a na nim telefon. Później studio stało się większe, pozbyto się zbędnej dekoracji, jaką była roślina w doniczce (lub przeniesiono) i zmieniono kolor tła na szarobrązowy, poza tym nic się zmieniło.
1991 – 1993 Tłem jest archiwalny wycinek Dziennika Łódzkiego, wokół którego szybko obracają się zdjęcia z kadrami i w pewnym momencie zostają spowolnione. Wówczas pojawia się beżowe tło i wyskakuje duży niebieski napis Łódzkie Wiadomości Dnia. Przyspieszona melodia Prząśniczki w aranżacji komputerowej.
1994 – 1997 Granatowe tło, skaczące kolorowe piłki z czarnymi literami TVP, zamieniające się w żółte (z chropowatym malunkiem) litery ŁWD. Między innymi duże niebieskie litery (akronim nazwy), obok trójkolorowe pasy, granatowe tło, a pod nim szklana deska z podstawką. Scenografia ulegała zmianom. Program nadawany początkowo z bluebox'a.
1997 – 31 sierpnia 1998 Ta czołówka tak samo jak poprzednia jest ciemnoniebieska, ale o wiele bardziej dynamiczna.

Pojawiają się w niej białe smugi i linie, przejeżdżające ówczesne kolorowe logo TVP ŁÓDŹ, a pod koniec wielkie białe litery ŁWD z pełną nazwą programu pod spodem (3. i 4. element są wspólne dla obu czołówek) i aktualna data w kolorze błękitnym.

Ta oprawa również była nadawana z blueboxa. Zmiany obejmowały scenografię mniej więcej tak jak poprzednio. Muzyka czołówki jest bardzo wzniosła i głośna, jednak na końcu jest spokojna i cicha.
1 września 1998 – 2 września 2001 Po białym (lekko śnieżącym) tle nałożonym na ulicę Piotrkowską (pod koniec zmienia się ona w widok na Łódź z lotu ptaka), z przezroczystym okręgiem na środku, przesuwały się także przezroczyste (ale wypukłe) litery składające się na nazwę audycji. Po pojawieniu się bieżącej daty, muzyka czołówki robiła się szybsza. W dolnej części ekranu, od lewej strony wsuwały się kolejno białe słowa rzucające na tło cień: ŁÓDZKIE, poniżej WIADOMOŚCI, a jeszcze niżej DNIA zatrzymując się na prawej krawędzi ekranu. Pełne studio widoczne było właściwie tylko zaraz po czołówce i na końcu programu. Pozostała część programu nadawana była z blueboxa, na którym wyświetlano widok z tarasu wieżowca z małym białym podpisem ŁÓDZKIE WIADOMOŚCI DNIA. Nie zajmował on całego ekranu, ale jego większą część z prawej górnej strony. Resztę zajmowało pomarańczowe tło. Widok wieżowca wyświetlany był też na całym ekranie podczas napisów końcowych.

Czołówki Informacji sportowych z tamtego okresu aż do 7 lutego 2008 używał program Magazyn sportowy. Dopiero przy zmianie oprawy graficznej ŁWD z zimy 2008, Informacje sportowe i Magazyn sportowy otrzymały identyczną czołówkę.

3 września 2001 – 28 lutego 2006 Na niebieskim (początkowo zielonym) tle pojawiają się nieco jaśniejsze i półprzezroczyste: liczniki czasu, kręgi oraz rozsuwające się napisy wchodzące w skład nazwy programu. W tle pojawiają się po 3 małe okienka z fragmentami reportaży z ŁWD, najpierw na górze (przy napisie ŁÓDZKIE), potem znikają i pojawiają się na dole (WIADOMOŚCI). Następnie wracają z powrotem na górę (DNIA). Na końcu pojawia się bardzo charakterystyczne (złożone z ciągłej linii) logo ŁWD z podpisem ŁÓDZKIE WIADOMOŚCI DNIA. W 2005 pojawiła się unowocześniona i oddzielna czołówka w wydaniach wieczornych i porannych pokazująca Pałac Izraela Poznańskiego i inne zabytki. Muzyka z czołówki to utwór "Rescue Squad" pochodzący z albumu Emergency! – Volume 1 z biblioteki Killer Tracks (używana także m.in. podczas startu RTL7) i była używana jeszcze przez 2 kolejne oprawy.

Kolorystyka czołówki i scenografii na samym początku obowiązywania oprawy graficznej była zielona, jednak niedługo potem zmieniono ją na ciemnoniebieską.

Początkowo program był nadawany z dużego studia. Na ścianie były szare poziome pasy, na nich zielone kwadraty, a na nich mniejsze szare kwadraty. Koło stołu stał ekran plazmowy. W marcu 2002 po zmianie kolorystyki oprawy graficznej na niebieską, ścianę oświetlono niebieskim światłem. Od 2002 do 2004 emitowane były wydania wieczorne w studiu z widokiem na newsroom.

We wrześniu 2004 roku przeniesiono program do tego studia, jednak Informacje sportowe i Rozmowa dnia nadal były nadawane z dużego.

1 marca 2006
– 7 lutego 2008
Czołówka utrzymana w kolorystyce żółto-pomarańczowej. Na górze ekranu przesuwały się nazwy miast województwa łódzkiego w trzech wierszach. Czcionka w pierwszych dwóch wierszach była jasnożółta, a w trzecim czerwona. W tle półprzezroczyste okręgi. Na ekranie Pałac Poznańskiego, potem budynki przy skrzyżowaniu ulic Mickiewicza/Piłsudskiego i Piotrkowskiej (kino Silver Screen, hotel Ibis), następnie Plac Wolności. Na wierzchu w dolnej części ekranu pojawiały się białe słowa ŁÓDZKIE, WIADOMOŚCI, DNIA, a na samym końcu wyrównane do prawego brzegu białe litery ŁWD na ciemnopomarańczowych kwadratach, a pod spodem biały napis ŁÓDZKIE WIADOMOŚCI DNIA tej samej wielkości. Prezenter siedział w rogu małego studia przy drewnianym stole. Jedna ściana, z oknem na newsroom pomalowana jest na kolor żółty, a druga na czerwony. Studio to wykorzystywane jest do dziś podczas serwisów informacyjnych TVP Info oraz wydań porannych ŁWD.

W sierpniu 2007 program wrócił do dużego studia. Prezenter siedział przed szarą ścianą (w styczniu 2008 została oświetlona na pomarańczowo). Były dwa stoły, przed którymi na podłodze stał ekran plazmowy wyświetlający czołówkę programu. Był on widoczny tylko na samym początku programu, gdy kamera zbliża się do prezentera.

8 lutego 2008
– 13 czerwca 2010
W tle kolejno lekko zamazane widoki z Łodzi: Manhattan i budynki przy Alei marsz. Piłsudskiego, Pałac Izraela Poznańskiego, ulica Piotrkowska, Ławeczka Tuwima, Plac Wolności, przejeżdżający tramwaj, brama Fabryki Izraela PoznańskiegoManufaktura, wieżowiec przy ulicy H. Sienkiewicza 85/87, Biała Fabryka, wieżowce u zbiegu Alei marsz. Piłsudskiego i ulicy Piotrkowskiej, panorama miasta. Na wierzchu: wielka przezroczysta litera Ł wpisana w czerwony kwadrat, potem podobny (też w kwadracie) napis ŁÓDZKIE, następnie litera W i napis WIADOMOŚCI w żółtych kwadratach oraz D i DNIA w kwadratach niebieskich. Na koniec skrót ŁWD w żółtych kwadratach. Scenografia studia (projekt autorstwa Macieja Kubickiego) wzorowana była na pracach łódzkiej artystki Katarzyny Kobro[1]. Składała się ona z kolorowych i przezroczystych prostokątnych i półokrągłych kształtów. Prezenter siedział przed szklanym stołem.
14 czerwca
– 25 czerwca 2010
Czołówka jak wyżej. Emisję ŁWD przeniesiono tymczasowo do mniejszego studia znajdującego się przy newsroomie (jak marzec 2006-sierpień 2007). W tym czasie trwały prace przy przebudowie dużego studia.
26 czerwca 2010 – 27 listopada 2011 Nowa czołówka utrzymana w kolorystyce biało-czerwono-szarej, nawiązującej częściowo do kolorystyki TVP Info. W trakcie czołówki wyłaniają się po kolei trzy duże czerwone kwadraty z napisami ŁÓDZKIE WIADOMOŚCI DNIA i nazwami dni tygodnia, jeden z literą Ł (w tle przewija się napis ŁÓDZKIE), a następnie analogicznie: litera W i w tle napis WIADOMOŚCI oraz D i DNIA. Na koniec skrót ŁWD w czerwonych kwadratach. Melodia znana łódzkim widzom TV TOYA również z programu Konfrontacje. Nowe studio zostało również zaprojektowane przez Macieja Kubickiego. Od strony realizacyjnej za nową scenografię i czołówkę odpowiada Paweł Wróbel. Scenografia utrzymana w kolorystyce biało-czerwono-szaro-niebieskiej. Centralny element studia to duży podświetlany stół przy, którym zasiadają prezenterzy, jak również goście "Rozmowy Dnia". W studiu są także dwa duże ekrany, z czego na jednym m.in. podczas prognoz pogody wyświetlane są plansze z mapami[2].
28 listopada 2011 – 22 października 2017 W niebieskiej i złotej kolorystyce, oraz ekranach w tle, są szklane odcienie kuli ziemskiej, a potem jest mapa Polski (w żółte pierścienie idą białe napisy „informacje bieżące” i „wiadomości”) zbliżająca się do żółtej mapy województwa łódzkiego. Na żółtej mapie tego województwa jest złoty napis „ŁÓDZKIE WIADOMOŚCI DNIA”. Czołówka dopasowana do oprawy kanału z lat 2011–2013. Studio zostało, ale czołówkę w greenboxie zmieniono.
23 października 2017 – 24 marca 2019 Na niebiesko-białym tle z do ekranu „wlatują” białe kontury województwa łódzkiego z zaznaczonymi (niebieską kropką, podpisane białą czcionką) miastami powiatowymi. Na końcu tło staje się niebieskie, „wlatuje” biały kontur województwa łódzkiego z miastami powiatowymi w tle, a na nim logo ŁWD podobne do logo TVP (zamiast liter TVP litery ŁWD) z białym podpisem „ŁÓDZKIE WIADOMOŚCI DNIA”. W wieczornym wydaniu zamiast białego podpisu jest czerwony prostokąt z napisem „PODSUMOWANIE”. Ściana studia jest złożona z kształtów podświetlanych niebieskim światłem. Oddzielone są ciemnoniebieską linią. Na jednej z nich znajduje się ekran wyświetlający logo ŁWD (bez podpisu). Zmieniono także stół prezenterski.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Inspirowane Kobro. tvp.pl, 22 lutego 2008. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-01-17)].
  2. Łódzkie Wiadomości Dnia w nowej scenografii. lodz.gazeta.pl, 20 czerwca 2010. [dostęp 2018-08-15].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]