Światowa Organizacja Własności Intelektualnej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Światowa Organizacja Własności Intelektualnej
Organisation Mondiale de la Propriété Intelectuelle
World Intellectual Property Organization
WIPO.png
Język roboczy angielski, arabski, hiszpański, chiński, rosyjski, francuski
Siedziba  Szwajcaria, Genewa
Członkowie 188[1]
Dyrektor Generalny Australia Francis Gurry
Utworzenie 1967
Strona internetowa
Siedziba WIPO w Genewie

Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (fr. Organisation Mondiale de la Propriété Intelectuelle, skrót OMPI ang. World Intellectual Property Organization, skrót WIPO) – jedna z 16 organizacji wyspecjalizowanych ONZ z siedzibą w Genewie. Zajmuje się koordynacją i tworzeniem regulacji dotyczących systemu ochrony własności intelektualnej, a także świadczeniem pomocy prawnej i technologicznej.

Światowa Organizacja Własności Intelektualnej została utworzona na mocy konwencji podpisanej w Sztokholmie w 1967 r., która weszła w życie w 1970 r., zaś organizacją wyspecjalizowaną ONZ stała się w 1974 r.

Działania organizacji[edytuj | edytuj kod]

Celem organizacji jest pogłębianie wiedzy na temat ochrony praw własności intelektualnej na arenie międzynarodowej oraz zapewnianie współpracy administracyjnej w zakresie egzekwowania praw własności intelektualnej oraz praw autorskich. Organizacja czuwa nad przestrzeganiem umów międzynarodowych, by przeciwdziałać naruszeniom tych praw. Prowadzi również różnego rodzaju akcje edukacyjne i programy pomocy.

Finansuje się prawie całkowicie z środków własnych. Ma budżet wysokości ok. 531 mln franków szwajcarskich, pozyskiwanych w 90% za rejestrowanie projektów, znaków handlowych i wydawanie patentów, a pozostałe 10% z usług mediacyjnych i arbitrażowych. Zrzesza 188 państw członkowskich, w tym Polskę.

Organy[edytuj | edytuj kod]

  • Zgromadzenie Ogólne obradujące co 2 lata, zasiada w nim po jednym delegacie z każdego kraju członkowskiego, a przewodzi mu dyrektor generalny, którym od 2008 jest Australijczyk Francis Gurry,
  • Konferencja Wszystkich Członków, która spotyka się również raz na dwa lata,
  • Komitet Koordynacyjny, który liczy 68 członków i organizuje spotkania co rok.

Organizacja posiada także komitety eksperckie, m.in.:

  • Komitet Harmonizacji Praw Ochrony Znaków Towarowych,
  • Komitet Rozwiązywania Sporów co do Własności Intelektualnej między Państwami,
  • Komitet Konwencji z Berna o Ochronie Dzieł Literackich i Artystycznych.

TRIPS[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: TRIPS.

WIPO ściśle współpracuje ze Światową Organizacją Handlu (WTO). Owocem tej współpracy jest np. porozumienie TRIPS dotyczące handlowych aspektów praw własności intelektualnej oraz ich ochrony, dochodzenia i egzekwowania. Porozumienie to reguluje wszystkie obszary własności intelektualnej, tj. ochronę dla praw autorskich i pokrewnych, w tym ochronę programów komputerowych, baz danych oraz ochronę wykonawców, producentów, nagrań dźwiękowych, organizacji nadawczych, patentów, praw do wzorów przemysłowych, znaków towarowych, geograficznych oznaczeń pochodzenia towarów, a także ochronę poufnego tzw. know-how oraz kontrolę praktyk antykonkurencyjnych w licencjach umownych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Member States (ang.). wipo.int. [dostęp 2015-08-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]