Șerban Kantakuzen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Șerban Cantacuzino)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Şerban Kantakuzen

Șerban Kantakuzen (rum. Șerban Cantacuzino; ur. 1640, zm. 28 października 1688) – hospodar Wołoszczyzny w latach 1678-1688 z rodu Kantakuzenów.

Șerban pochodził z rodziny, której korzenie sięgały dynastii rządzących średniowiecznym Bizancjum. Na Wołoszczyznę przybyli jego przodkowie na początku XVII w. - szybko zyskali bogactwo i wpływy. Efektem tego były najpierw zakulisowe (poprzez protegowanych, których dzięki swoim stosunkom w Stambule sadzał na tronie wołoskim), a następnie bezpośrednie (jako hospodar) rządy na Wołoszczyźnie. Na tronie utrzymał się przez dziesięć lat, aż do swojej śmierci, co jest dość wyjątkowe w tej epoce.

W polityce wewnętrznej dążył do absolutyzmu, znajdując jednak opozycję wśród bojarów - na jej czele stali przedstawiciele konkurencyjnego rodu Ghica. W polityce zagranicznej początkowo był lojalny wobec Imperium Osmańskiego, sytuacja jednak zmieniła się po klęskach Turcji w starciach z Austrią (m.in. pokonanych przez Jana III Sobieskiego w bitwie pod Wiedniem, w której Şerban brał udział po stronie tureckiej). Początkowo Șerban zwrócił się w stronę Austrii, gdy jednak ta odmówiła jego roszczeniem (oddanie mu rządów absolutnych i dziedzicznych, przyłączenie Banatu do Wołoszczyzny), próbował zbliżenia z Rosją.

Położył spore zasługi na polu wspierania kultury i religii prawosławnej - m.in. na jego zamówienie powstał bardzo popularny później rumuński przekład pisma świętego z 1688, wyremontował cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej w Curtea de Argeş.

Jego następcą był jego siostrzeniec Konstantyn Brincoveanu.

Literatura: J. Demel, Historia Rumunii, Wrocław 1970.