13. ceremonia wręczenia Orłów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
13. ceremonia wręczenia Orłów
Data

7 marca 2011

Miejsce

Teatr Polski, Warszawa

Prowadzenie

Łukasz Garlicki

Stacja telewizyjna

Polska TVP2

Nawigacja
◄ 12. 14. ►

13. ceremonia wręczenia Orłów za rok 2010, miała miejsce 7 marca 2011 roku, w Teatrze Polskim w Warszawie. Ceremonię wręczenia nagród poprowadził Łukasz Garlicki[1].

Ogłoszenie nominacji do nagród nastąpiło 7 lutego br. O nominację do nagrody tegorocznie ubiegała się rekordowa dotychczas liczba filmów – mianowicie 32 tytuły[2]. Polskie Nagrody Filmowe zostały wręczone w siedemnastu kategoriach.


W tym roku najwięcej nominacji otrzymał film Wszystko, co kocham w reżyserii Jacka Borcucha, który nominowany został w ośmiu kategoriach. O siedem nagród ubiegać się mogły dwa filmy: Essential Killing Jerzego Skolimowskiego oraz Joanna w reżyserii Feliksa Falka[3]. Sześć nominacji przyznano również dwóm filmom: Wenecji Jana Jakuba Kolskiego oraz Różyczce Jana Kidawy-Błońskiego. W kategorii najlepszy film nominowane zostały filmy: Wszystko, co kocham, Essential Killing oraz Różyczka.

W kategorii najlepszy film europejski nominowany został film Śmierć w Wenecji z 1971 roku. Możliwość ta zaistniała, ponieważ dystrybutor wprowadził film ponownie do kin w 2010 roku[4].

O nagrodę w kategorii najlepsza główna rola kobieca ubiegały się: Urszula Grabowska, za rolę w filmie Joanna, Magdalena Boczarska, za udział w filmie Różyczka. Dla obu aktorek to pierwsze nominacje do Polskich Nagród Filmowych. Kategorię tę zamyka Olga Frycz, nominowana za rolę w filmie Wszystko, co kocham. Dla aktorki to trzecia nominacja do nagrody.

W kategorii najlepsza główna rola męska, czwartą nominację w karierze otrzymał Robert Więckiewicz, za rolę w filmie Różyczka (aktor jest już laureatem dwóch Orłów). Pozostali nominowani w tej kategorii, to: amerykański aktor Vincent Gallo, który zagrał w filmie Essential Killing oraz Mateusz Kościukiewicz, nominowany za rolę w filmie Wszystko, co kocham (Kościukiewicz tegorocznie otrzymał również nominację w kategorii odkrycie roku). Dla obu aktorów to pierwsze nominacje do nagrody.

W kategorii najlepsza drugoplanowa rola kobieca, dziesiątą nominację do Orłów otrzymała aktorka Kinga Preis, która tym samym jest najczęściej nominowanym do nagrody filmowcem. W tym roku nominację otrzymała za rolę w filmie Joanna. W tym samym filmie wystąpiła również nominowana (po raz piąty) Stanisława Celińska. Kategorię zamyka Magdalena Cielecka i jej rola w filmie Wenecja (dla aktorki to czwarta nominacja do nagrody).

O nagrodę w kategorii drugoplanowej roli męskiej po raz siódmy w karierze ubiegał się aktor Jan Frycz, w tym roku nominowany za rolę w filmie Różyczka. Pozostali nominowani w tej kategorii to: Andrzej Chyra za udział w filmie Wszystko, co kocham (piąta nominacja do Orłów) oraz Adam Woronowicz za film Chrzest (druga nominacja w karierze).

Ósmą nominację w karierze, za najlepszy dźwięk, otrzymał Nikodem Wołk-Łaniewski.


Najwięcej nagród – po 4 – otrzymały dwa filmy: Wenecja Jana Jakuba Kolskiego oraz Essential Killing Jerzego Skolimowskiego, który otrzymał nagrody m.in. za najlepszy film i reżyserię[5]. Trzy nagrody przyznano filmowi Wszystko, co kocham Jacka Bromskiego, który otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz[6].

Najlepsze role kobiece zagrały aktorki filmu Joanna: Urszula Grabowska (rola główna) oraz Stanisława Celińska (rola drugoplanowa). Nagrodę za główną rolę męską otrzymał Robert Więckiewicz za film Różyczka (trzecia nagroda w karierze). Orła za najlepszą drugoplanową rolę męską otrzymał Adam Woronowicz, za grę w filmie Chrzest.

Orła za osiągnięcia życia otrzymał Tadeusz Chmielewski.

Laureaci i nominowani[edytuj | edytuj kod]

Laureaci nagród wyróżnieni są wytłuszczeniem

Najlepszy film[edytuj | edytuj kod]

Reżyser / Producenci / Koproducenci – Film

Najlepszy film europejski[edytuj | edytuj kod]

Reżyser – Film • Kraj produkcji

Najlepsza reżyseria[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy scenariusz[edytuj | edytuj kod]

Najlepsza główna rola kobieca[edytuj | edytuj kod]

Najlepsza główna rola męska[edytuj | edytuj kod]

Najlepsza drugoplanowa rola kobieca[edytuj | edytuj kod]

Najlepsza drugoplanowa rola męska[edytuj | edytuj kod]

Najlepsze zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Najlepsza muzyka[edytuj | edytuj kod]

Najlepsza scenografia[edytuj | edytuj kod]

Najlepsze kostiumy[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy montaż[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy dźwięk[edytuj | edytuj kod]

Odkrycie roku[edytuj | edytuj kod]

Nagroda publiczności[edytuj | edytuj kod]

Nagroda za osiągnięcia życia[edytuj | edytuj kod]

Podsumowanie ilości nominacji[edytuj | edytuj kod]

(Ograniczenie do dwóch nominacji)

8 : Wszystko, co kocham
7 : Essential Killing, Joanna
6 : Różyczka, Wenecja
3 : Las
2 : Chrzest, Śluby panieńskie

Podsumowanie ilości nagród[edytuj | edytuj kod]

(Ograniczenie do dwóch nagród)

4 : Essential Killing, Wenecja
3 : Wszystko, co kocham
2 : Joanna

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. myk: Łukasz Garlicki poprowadzi galę rozdania Orłów (pol.). www.tvnwarszawa.pl, 2011-03-06. [dostęp 2011-06-15].
  2. Polskie Nagrody Filmowe Orły 2011 (pol.). Stopklatka.pl, 2011-02-08. [dostęp 2011-06-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-19)].
  3. (mp): SZOK! „Śmierć w Wenecji” walczy o polskiego Oscara (pol.). Filmweb, 2011-02-07. [dostęp 2011-06-15].
  4. KS, AC: Nominacje do Orłów 2011. Kościukiewicz vs. Gallo (pol.). Stopklatka.pl, 2011-02-07. [dostęp 2011-06-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-05-16)].
  5. (łm): „Essential Killing” najlepszym polskim filmem 2010 roku (pol.). Filmweb, 2011-03-08. [dostęp 2011-06-15].
  6. KS, AC: Orły 2011. „Essential Killing” najlepszym filmem roku (pol.). Stopklatka.pl, 2011-03-07. [dostęp 2011-06-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-07-21)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]