2 Minutes to Midnight

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
2 Minutes to Midnight
Singel zespołu Iron Maiden
z albumu Powerslave
Wydany 6 sierpnia 1984
Nagrywany 1984
Gatunek heavy metal
Długość 06:04
Wydawnictwo EMI
Producent Martin Birch
Singel po singlu

"2 Minutes to Midnight" – jedenasty singel brytyjskiej heavymetalowej grupy Iron Maiden promujący album Powerslave. Singel został wydany 6 sierpnia 1984 i osiągnął 11. pozycję na UK Single Chart. Piosenkę napisali Adrian Smith i Bruce Dickinson.

Utwór odwołuje się do Zegara Zagłady – symbolicznego zegara zamieszczanego na okładce biuletynu naukowców zajmujących się energią atomową (ang. Bulletin of the Atomic Scientists). We wrześniu 1953 zegar osiągnął 2 minuty do "północy" – najbliższą "północy" wartość od początku istnienia zegara ("północ" symbolizuje tutaj koniec świata). Zdarzyło się to, kiedy Stany Zjednoczone i Związek Radziecki testowały broń termojądrową. Generalnie "2 Minutes to Midnight" może być uznawana jako protest song przeciw wojnie. Pierwsze solo gitarowe jest grane przez Dave'a Murraya, a drugie przez Adriana Smitha.

"2 Minutes to Midnight" była chętnie wykonywana przez grupę na koncertach. Znalazła się na albumach Live After Death, A Real Dead One, Live at Donington i Rock in Rio. Dodatkowo została wydana na kompilacjach Best of the Beast, Ed Hunter, Edward the Great, The Essential Iron Maiden i Somewhere Back in Time.

Pierwsza z piosenek na stronie B płyty – "Rainbow's Gold" – jest coverem brytyjskiej grupy Beckett wykonującej rock progresywny. Solo wykonał Adrian Smith.

"Mission from 'Arry" – ostatnia ścieżka strony B – to nagranie kłótni pomiędzy basistą Steve'em Harrisem i perkusistą Nicko McBrainem, która miała miejsce podczas tournée World Piece Tour w 1983. Podczas solo perkusji Harris zaczął mieć problemy z gitarą basową. Poprosił pierwszą ujrzaną osobę, aby przekazała McBrainowi, by przedłużył swoją partię. Perkusista nie mógł zrozumieć wiadomości i, rozproszony, zepsuł swoją solówkę. Po koncercie McBrain uderzył posłańca Harrisa, co spowodowało kłótnię. W połowie sprzeczki, gdy sprawy zaczęły się wyjaśniać, zjawił się wokalista Bruce Dickinson i na nowo wszczął gwałtowną i ostrą wymianę zdań. Harris i McBrain nie wiedzieli, że Dickinson miał w kieszeni dyktafon, którym nagrał całą rozmowę.

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

  1. "2 Minutes to Midnight" (Adrian Smith, Bruce Dickinson) – 6:04
  2. "Rainbow's Gold" (Terry Wilson Slesser, Kenny Mountain) – 4:57
  3. "Mission from 'Arry" – 6:43

Twórcy[edytuj | edytuj kod]