2 Minutes to Midnight

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
2 Minutes to Midnight
Singel zespołu Iron Maiden
z albumu Powerslave
Wydany 6 sierpnia 1984
Nagrywany 1984
Gatunek heavy metal
Długość 06:04
Wydawnictwo EMI
Producent Martin Birch
Singel po singlu

"2 Minutes to Midnight" – jedenasty singiel brytyjskiej heavymetalowej grupy Iron Maiden promujący album "Powerslave". Singiel został wydany 6 sierpnia 1984 i osiągnął 11. pozycję na UK Single Chart. Piosenkę napisali Adrian Smith i Bruce Dickinson.

Utwór odwołuje się do Zegara Zagłady – symbolicznego zegara z okładek biuletynów naukowych o energii atomowej(ang. "Bulletin of the Atomic Scientists"). We wrześniu 1953 zegar osiągnął 2 minuty do "północy" – najbliższą "północy" wartość od początku istnienia zegara ("północ" symbolizuje tutaj koniec świata). Było to, kiedy Stany Zjednoczone i Związek Radziecki testowały broń termojądrową. "2 Minutes to Midnight" może być traktowana protest song przeciw wojnie [potrzebny przypis]. Pierwsze solo gitarowe jest grane przez Dave'a Murraya, a drugie przez Adriana Smitha.

"2 Minutes to Midnight" była chętnie grana przez muzyków na koncertach. Znalazła się na albumach "Live After Death"," A Real Dead One"," Live at Donington" i "Rock in Rio". Została też umieszczona w kompilacjach "Best of the Beast"," Ed Hunter", "Edward the Great", "The Essential Iron Maiden" i "Somewhere Back in Time".

Pierwsza z piosenek na stronie B płyty – "Rainbow's Gold" – jest coverem brytyjskiej grupy Beckett wykonującej rock progresywny a solo gitarowe wykonał Adrian Smith.

"Mission from 'Arry" – ostatnia ścieżka strony B – to nagranie kłótni pomiędzy basistą Steve'em Harrisem i perkusistą Nicko McBrainem, która miała miejsce podczas tournée World Piece Tour w 1983. Podczas solo perkusji Harris zaczął mieć problemy z gitarą basową,toteż poprosił pierwszą ujrzaną osobę, aby przekazała McBrainowi, by przedłużył swoją partię. Perkusista nie zrozumiał wiadomości i, rozproszony, zepsuł swoją solówkę. Po koncercie McBrain uderzył posłańca Harrisa, co spowodowało kłótnię. W jej połowie, gdy sprawy zaczęły się wyjaśniać, zjawił się wokalista Bruce Dickinson i na nowo wszczął gwałtowną i ostrą wymianę zdań. Harris i McBrain nie zdawali sobie sprawyi, że Dickinson miał w kieszeni dyktafon, którym nagrał całą rozmowę.

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

  1. "2 Minutes to Midnight" (Adrian Smith, Bruce Dickinson) – 6:04
  2. "Rainbow's Gold" (Terry Wilson Slesser, Kenny Mountain) – 4:57
  3. "Mission from 'Arry" – 6:43

Twórcy[edytuj | edytuj kod]