Albin Zdanowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Albin Filip Zdanowski
Państwo działania

 Polska

Data i miejsce urodzenia

26 maja 1950
Sawin

doktor nauk geologicznych
Alma Mater

AGH

Doktorat

1990

Uczelnia

Państwowy Instytut Geologiczny

Okres zatrudn.

od 1973

Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi

Albin Filip Zdanowski (ur. 26 maja 1950 w Sawinie) – polski geolog, specjalista w zakresie geologii złóż węgla kamiennego, a zwłaszcza stratygrafii, tektoniki i węglonośności karbonu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Do szkoły podstawowej im. St. Staszica uczęszczał w Sawinie w latach 1957-1964, a do Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie w latach 1964–1968.

Studia odbył na Wydziale Geologiczno-Poszukiwawczym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, w latach 1968-1973. W 1971, będąc studentem III roku, uzyskał stypendium fundowane z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie. Stopień magistra inżyniera geologa górniczego uzyskał w 1973, na podstawie pracy Stratygrafia i tektonika utworów karbonu w polu 9 otworów wiertniczych rejonu Cycowa w Lubelskim Zagłębiu Węglowym, wykonanej pod kierunkiem prof. S. Z. Stopy

We wrześniu 1973, po uzyskaniu absolutorium, rozpoczął pracę w Oddziale Górnośląskim Instytutu Geologicznego w Sosnowcu, w Zakładzie Geologii Złóż Węgla. W pierwszym okresie brał udział w opracowywaniu dokumentacji złoża węgla kamiennego "Chełm" w Lubelskim Zagłębiu Węglowym oraz w przygotowaniu projektu poszukiwań geologicznych węgli koksowych w południowej części Lubelskiego Zagłębia Węglowego. W latach 1974-1976 uczestniczył w poszukiwaniach karbońskich złóż boksytów w Lubelskim Zagłębiu Węglowym, na obszarze położonym między Włodawą a Łukowem.

Następnie, do 1984 realizował projekty badań geologicznych LZW, m.in. karbonu lubelskiego w strefie KrasnystawDęblin oraz złóż węgla kamiennego w obszarach ŁęcznaMilejów i Sawin–Orzechów.

W latach 1974-1984 brał udział w opracowywaniu mapy węglozasobności i jakości węgli w krajach Europy wschodniej i środkowej. Był to projekt Komisji Węglowej RWPG w Moskwie, kierowany przez Józefa Porzyckiego i Marcina Piwockiego z Instytutu Geologicznego w Warszawie oraz N. Żeleznową i J. Czerepowskiego z Instytutu Geologii Krajów Zagranicznych w Moskwie. Efektem była monografia złóż węgla krajów członkowskich RWPG i Jugosławii oraz mapa geologiczno złożowa w skali 1:2000 000.

W latach 1976-1980 uczestniczył w realizacji projektu Polsko-Amerykańskiego Funduszu Marii Skłodowskiej-Curie, kierowanego przez Józefa Porzyckiego z Instytutu Geologicznego w Warszawie i K. Englunda ze Służby Geologicznej USA (USGS), a dotyczącego porównania geologii karbonu Polski i USA oraz związanych z nim zagłębi węglowych.

W latach 1980–1984 prowadził badania w ramach kompleksowego zagospodarowania Lubelskiego Zagłębia Węglowego, obejmującego także budowę kopalni węgla kamiennego "Bogdanka".

W 1984 przebywał na stypendium rządu francuskiego na Uniwersytecie Sabaudzkim w Annecy. W listopadzie tego roku wyjechał na trzyletni kontrakt GEOPOLu do firmy EREM (SONAREM) w Algierii. Kierował tam grupą węglową, prowadzącą badania saharyjskich basenów karbońskich Béchar, Tindouf, Timimoun i Reggane pod kątem występowania złóż węgli kamiennych w utworach karbonu górnego. W efekcie obliczono zasoby węgla w basenie Béchar. Stwierdzono także występowanie węgla kamiennego w basenie Tindouf.

W latach 1987-1990 kierował zespołem Oddziału Górnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego w Sosnowcu, podsumowującym badania geologiczne Lubelskiego Zagłębia Węglowego. Brał również udział w opracowaniu geologiczno-strukturalnego atlasu Górnośląskiego Zagłębia Węglowego, przygotowywanego pod kierunkiem Zbigniewa Buły i Adama Kotasa (1994).

W 1990 uzyskał w Państwowym Instytucie Geologicznym w Warszawie stopień doktora nauk przyrodniczych w zakresie geologii, na podstawie pracy Morfologia wybranych pokładów węgla dolnej części warstw lubelskich /westfal A-B/ w Centralnym Rejonie Węglowym Lubelskiego Zagłębia Węglowego. Promotorem była Halina Żakowa, a recenzentami Wiesław Heflik i Andrzej Grocholski.

W maju 1991 został kierownikiem Zakładu Geologii Złóż Węgla i Surowców Mineralnych Oddziału Górnośląskiego PIG w Sosnowcu oraz zastępcą kierownika Oddziału. W listopadzie 1993 objął funkcję Kierownika, a od września 1994 Dyrektora Oddziału Górnośląskiego PIG w Sosnowcu, którą pełnił do lutego 2007.

W latach 1993-1995 był współorganizatorem XIII Międzynarodowego Kongresu Karbonu i Permu w Krakowie. W latach 1996-1997 odbył studia podyplomowe z zakresu organizacji i zarządzania na Akademii Ekonomicznej w Katowicach.

Był członkiem szeregu komisji i rad naukowych: Rady Naukowej Państwowego Instytutu Geologicznego (1996-2003), Kolegium Redakcyjnego Biuletynu PIG (2001-2006), Komisji Egzaminacyjnej ds. Oceny Oddziaływania na Środowisko w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim (2003) oraz Komisji Egzaminacyjnej ds. Uprawnień Górniczych przy Prezesie Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach (1997–2004).

Nadal jest członkiem Zarządu Komisji Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk, Oddział w Katowicach (od 1998), Komitetu Redakcyjnego Przeglądu Górniczego (od 2001) pełniąc funkcję Redaktora Działowego, a od listopada 2014 roku Redaktora Naczelnego, Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Geologicznego w Krakowie (od 2004), Komisji Opracowań Kartograficznych i Komisji Zasobów Kopalin przy Ministrze Środowiska (od 2008) oraz Komisji Wojewódzkiej ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko przy Marszałku woj. Śląskiego w Katowicach (od 2008).

Autor kilkudziesięciu publikacji i opracowań archiwalnych, polskich i zagranicznych. Uczestniczył w konferencjach i kongresach naukowych m.in. w Krakowie, Warszawie, Białej Podlaskiej, Lublinie, Ostrawie, Filadelfii, Pradze, Nankinie, Mons, Oslo, Hasselt, Lwowie, Kijowie, Utrechcie, Belgradzie, Darmstadt, Berlinie.

W latach 2002 – 2010 współpracował z Instytutem Nauk Geologicznych w Kijowie i Instytutem Nauk o Ziemi Uniwersytetu Pensylwanii w Filadelfii oraz Czeskim Instytutem Geonika w Ostrawie.

Otrzymał Złotą Odznakę PIG, Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, brązową i srebrną odznakę Zasłużony dla Górnictwa RP, odznakę Zasłużony dla polskiej geologii, złotą odznakę Towarzystwa Geologicznego Ukrainy, kordzik i szpadę górniczą oraz stopień Generalnego Dyrektora Górniczego III stopnia.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • 1993, Dr inż. Albin Zdanowski – Kierownik Oddziału Górnośląskiego, Who is Who? (2), Wiadomości Państwowego Instytutu Geologicznego, nr 13(26), Warszawa.
  • Dr inż. Albin Filip Zdanowski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [dostęp 2010-08-25].[martwy link]