Aleksander Wierietielny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aleksander Wierietielny
kandydat nauk Aleksander Wierietielny
kandydat nauk Aleksander Wierietielny
Data i miejsce urodzenia 31 lipca 1947
Finlandia Parkkala-Udd, Finlandia
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Aleksander Wierietielny (ros. Александр Веретельный, Aleksandr Wierietielnyj; ur. 31 lipca 1947 w Parkkala-Udd w Finlandii[1]) – polski trener narciarski, pochodzenia białoruskiego, od lat mieszkający w Polsce i posiadający polskie obywatelstwo.

Życie prywatne[edytuj]

Aleksander Wierietielny mieszka w Polsce od 1983 roku. W 1981 roku poślubił Polkę, Barbarę Piątkowską, a w 1989 roku urodziła im się córka Matylda. Pracował najpierw w filii poznańskiego AWF w Gorzowie Wielkopolskim. W roku 1991 otrzymał polskie obywatelstwo. Jego żona Barbara Piątkowska była prorektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu[2]. Mieszkał w Wałbrzychu[3]. Obecnie mieszka w Poroninie[4]. Choć z pochodzenia jest Białorusinem[5], identyfikuje się jako Rosjanin[6].

Życiorys[edytuj]

Jego rodzice byli Białorusinami, mieszkającymi w Hrubieszowie w okresie II RP. Po II wojnie światowej wywiezieni do części Finlandii zajętej przez ZSRR. Tam 31 lipca 1947 roku w Parkkala-Udd, miejscowości położonej 60 kilometrów od Helsinek, urodził się Aleksander[1]. Potem rodzina Wierietielnych przeprowadziła się do Kazachstanu, gdzie Aleksander uczęszczał do szkoły.

Początkowo trenował biegi narciarskie w klubie w Szczuczyńsku. Podczas służby wojskowej rozpoczął treningi biathlonowe, występował nawet w kadrze Kazachskiej SRR, ale z przyczyn zdrowotnych w wieku 22 lat zakończył karierę. Potem ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Ałma-Acie. Po uzyskaniu stopnia kandydat nauk poświęconemu biathlonowi, pracował na uczelni.

W 1983 przyjechał do Polski.

Kariera trenerska[edytuj]

Od 1984 trener biathlonu w Górniku Wałbrzych.

Od 1987 do 1998 pierwszy trener polskiej kadry biatlonistów. W 1995 jego podopieczny Tomasz Sikora zdobył złoty medal w biegu indywidualnym na 20 km podczas mistrzostw świata w biatlonie we włoskiej miejscowości Anterselva (Antholz). W 1997 roku sztafeta polskich biathlonistów, w składzie Wiesław Ziemianin, Jan Ziemianin, Wojciech Kozub, Tomasz Sikora, zdobyła brązowy medal na mistrzostwach świata w Osrblie. Rok później po zimowych igrzyskach olimpijskich w Nagano został on zwolniony z powodu konfliktu personalnego z działaczami Polskiego Związku Biathlonu.

Od 2000 trener główny kadry A w biegach narciarskich.

Pod jego pieczą Justyna Kowalczyk odniosła swoje największe sukcesy sportowe: wicemistrzostwo świata juniorów w sprincie w 2003, dwukrotne mistrzostwo świata do lat 23 w 2006 (10 km techniką klasyczną i 15 km biegu łączonego), brązowy medal Igrzysk w Turynie w 2006 (30 km stylem dowolnym ze startu wspólnego). W 2009 Aleksander Wierietielny doprowadził Justynę Kowalczyk do podwójnego mistrzostwa świata na mistrzostwach w narciarstwie klasycznym w Libercu w biegach na dystansach 15 km (bieg łączony) i 30 km (technika dowolna), brązowego medalu na tych samych mistrzostwach – 10 km (technika klasyczna) oraz zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w narciarstwie klasycznym w sezonie 2008-2009, 2009-2010, 2010-2011[7] oraz 2012/13. W roku 2010 podczas Igrzysk w Vancouver dzięki jego treningom i odpowiedniemu przygotowaniu Justyna Kowalczyk zdobyła złoty medal na dystansie 30 km, srebrny medal w sprincie oraz brązowy w biegu łączonym na dystansie 15 km.Na mistrzostwach w narciarstwie klasycznym w Oslo w 2011 roku doprowadził Justyne Kowalczyk do dwóch srebrnych medali na 15 km stylu łączonym i 10 km w stylu klasycznym i jednego brązowego na 30 km w stylu dowolnym.Podczas mistrzostw świata w 2013 roku doprowadził Justyne Kowalczyk do srebrnego medalu na 30 km stylu klasycznym W roku 2014 podczas Igrzysk Olimpijskich w Soczi doprowadził Justynę Kowalczyk do złotego medalu na 10 km stylu klasycznym. Podczas mistrzostw świata w 2015 roku w Falun doprowadził Justynę Kowalczyk i Sylwię Jaśkowiec do pierwszego w historii brązowego medalu w sprincie drużynowym.

Odznaczenia i wyróżnienia[edytuj]

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]