Kopciuszek (film 1950)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kopciuszek
Cinderella
Gatunek animowany
fantasy
Data premiery Ziemia 15 lutego 1950
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 72 min
Reżyseria Wilfred Jackson, Hamilton Luske
Scenariusz Ken Anderson, Joe Rinaldi, Ted Sears, Homer Brightman, Harry Reeves, Winston Hibler, Bill Peet, Erdman Penner
Muzyka Al Hoffman, Oliver Wallace, Jerry Livingston, Paul J. Smith, Mack David
Scenografia Bill Peet
Produkcja Walt Disney
Dystrybucja The Walt Disney Company
Kontynuacja Kopciuszek 2: Spełnione Marzenia

Kopciuszekamerykański film animowany Walta Disneya z roku 1950.

Został bardzo dobrze przyjęty przez publikę i krytyków; serwis Rotten Tomatoes przyznał mu wynik 97%[1].

Opis fabuły[edytuj]

Animacja Disneya jest adaptacją popularnej baśni. Film opowiada o młodej dziewczynie, córce bogatego wdowca, który bardzo o nią dbał. Chciał dla niej wszystkiego co najlepsze, dlatego ożenił się z owdowiałą matką dwóch córek, Anastazji i Gryzeldy. Ojciec Kopciuszka zmarł a jego córka stała się służącą swej byłej macochy i jej dzieci. Bardzo szybko zaskarbiła ona sobie serduszka małych pomocników jak myszy Jackiem i Kajtkiem, a także psem Bingiem, ptaszkami i koniem, Majorem, którego dostała wiele lat temu od ojca. Dziewczyna, pomimo swej sytuacji, miała optymistyczne spojrzenie na świat. Wierzyła, że jej marzenia się spełnią. Cały czas spełniała przy tym zachcianki Lucyfera, wrednego i leniwego kota macochy oraz sióstr.

Pewnego dnia król ogłosił bal, na którym królewicz ma wybrać swoją przyszłą żonę. Kopciuszek bardzo o tym marzyła i otrzymała zgodę macochy, ale przez nadmiar obowiązków domowych, nie mogła uszyć sobie sukienki. Myszki zrobiły dla niej niespodziankę. Uszyły za nią kreację, którą potem zniszczyły przyrodnie siostry, bo uznały, że została zrobiona z materiałów, które należały do nich.

Zrozpaczona dziewczyna wybiegła do ogródka, aby tam popłakać. Nieoczekiwanie zjawiła się dobra wróżka, która zamieniła dynię w cudną karetę, myszki w konie, konia w stangreta, Binga w lokaja, a podartą sukienkę w piękną, balową, błękitną suknię, wyposażoną w szklane pantofelki. Wróżka zaznaczyła przy tym, że czary będą trwać do północy. Kopciuszek pojawiła się na balu i dosłownie zawładnęła sercem księcia, który zignorował Anastazję i Gryzeldę. Tańczyli razem na balu, przy czym Kopciuszek także zakochała się w księciu.

Gdy wybiła północ, Kopciuszek wybiegła z pałacu i zgubiła jeden ze szklanych pantofelków. Gdy wszystko zniknęło, okazało się, że drugi pozostał na stopie. Z samego rana, na polecenie króla i jego syna zaczęto przeczesywać królestwo w poszukiwaniu pięknej nieznajomej z balu. Książę uznał, że znajdzie swoją wybrankę, jeśli będzie pasował na nią pantofelek. Macocha opowiedziała o królewskim dekrecie swoim córkom i posłuchała rozanieloną pasierbicę jak nuciła melodię z balu. Słusznie podejrzewając, że była na balu, zamknęła ją na klucz w wieży pałacowej.

W czasie, gdy pantofelek przymierzały jej przyrodnie siostry, myszki wykradły klucz z kieszeni macochy i po krótkiej bitwie z Lucyferem, oddały go Kopciuszkowi. Dziewczyna zdążyła w ostatniej chwili, bowiem królewski szambelan miał już wyjść z pałacyku. Zawrócił on sługę z pantofelkiem, ale macocha wystawiła dyskretnie laskę, którą trzymała, pod jego nogi, przez co przedmiot potłukł się.

Zrozpaczony lokaj został uratowany przez Kopciuszka, która wyjęła prawy pantofelek z kieszeni, po czym został on włożony bez problemów na jej stopę. Następna scena przedstawia już ślub dziewczyny z księciem i ich wspólny pocałunek w królewskiej karecie.

Obsada[edytuj]

Wersja polska[edytuj]

Pierwsza wersja dubbingu (1961)[edytuj]

Wersja polska: Studio Opracowań Filmów w Warszawie
Reżyseria: Seweryn Nowicki
Operator dźwięku: Mariusz Kuczyński
Asystent operatora dźwięku: Jerzy Januszewski
Udział wzięli:

i inni

Piosenki, m.in. Ja znam takie sny cudowne, To miłość jest wykonała Irena Santor.

Druga wersja (2012)[edytuj]

Opracowanie wersji polskiej: SDI Media Polska
Reżyseria: Joanna Węgrzynowska-Cybińska
Dialogi: Joanna Serafińska
Kierownictwo muzyczne: Agnieszka Tomicka
Teksty piosenek: Michał Wojnarowski
Realizator dźwięku: Maria Kantorowicz-Bantin
Opieka artystyczna: Aleksandra Sadowska
Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska, Marcin Kopiec
W wersji polskiej udział wzięli:

oraz:

Piosenki śpiewali:

Piosenki[edytuj]

  • CinderellaKopciuszek – piosenka tytułowa
  • A dream is a WishJa znam takie sny – piosenka przewodnia
  • Sing sweet nightingaleSłowik
  • Bibbiddi Bobbiddi BooBibbiddi Bobbiddi Boo
  • So this is loveNie trzeba słów

Nagrody[edytuj]

Nagrody w 1950
Nominacje w 1950
Nominacje w 1951
Nominacje w 1960

Kontynuacje[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]