Amistad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Amistad
Gatunek

dramat, historyczny

Data premiery

4 grudnia 1997
27 lutego 1998 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski, hiszpański, Mende

Czas trwania

152 min

Reżyseria

Steven Spielberg

Scenariusz

David Franzoni

Muzyka

John Williams

Zdjęcia

Janusz Kamiński

Scenografia

Rick Carter

Kostiumy

Ruth E. Carter

Montaż

Michael Kahn

Produkcja

Debbie Allen
Steven Spielberg
Colin Wilson

Dystrybucja

DreamWorks

Budżet

40 000 000 USD

Nagrody
1998:
* Złoty Laur
* Złoty Satelita za najlepsze zdjęcia (Janusz Kamiński)

Amistadamerykański film fabularny (dramat historyczny) w reżyserii Stevena Spielberga z 1997 roku. Jest to filmowa opowieść o prawdziwych losach mieszkańców Afryki w roku 1839, uprowadzonych na statek handlarzy niewolników o nazwie „La Amistad”.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Rok 1839: hiszpański żaglowiec La Amistad, dowodzony przez handlarzy niewolników, który miał na pokładzie jako ładunek ponad 40 młodych Afrykanów, płynął z kubańskiej Hawany do Puerto Príncipe. Murzyńscy niewolnicy, którzy wywołali bunt na statku, opanowali go i zabili większość załogi. Buntownicy postanowili powrócić do Afryki, zmuszając pozostawionego przy życiu marynarza do sterowania statku na Wschód. W serii retrospekcji ukazywane są okoliczności, w jakich poszczególni Afrykanie znaleźli się w rękach handlarzy niewolników i jak wcześniej dotarli do Kuby – Spielberg niezwykle realistycznie przedstawił brutalność i śmierć, jakie spotykały porywanych ludzi z Afryki.

Na skutek podstępu hiszpańskiego marynarza, statek płynął początkowo na pełny Ocean Atlantycki, ale tuż przy wybrzeżach Afryki zawrócił i obrał kurs na wybrzeże USA. Po 3 miesiącach błądzenia po oceanie statek został zaatakowany przez jednostkę straży przybrzeżnej a następnie doholowany do portu.

Tam rozegrał się właściwy dramat niewolników, stający się horrorem politycznym, ponieważ o prawo do statku oraz znajdujących się na nim Murzynów wszczęło sądowy spór kolejno kilka osób: marynarze Ruiz i Montes, którzy jako pierwsi weszli na statek po jego przybyciu do wybrzeży USA, następnie królowa Hiszpanii, Izabela II ogłosiła prawo własności do statku aż wreszcie rząd USA zgłosił swoje pretensje do La Amistad. Podczas całego sporu Afrykańczycy byli więzieni i groziła im śmierć. Dopiero zaangażowanie początkującego prawnika Baldwina, który nie potrafił dłużej biernie obserwować udręki uwięzionych niewinnie ludzi odmieniło bieg sprawy. Zaprzyjaźnia się on z Afrykanami i z pomocą wpływowych polityków, w tym byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna Quincy Adamsa udaje mu się w końcu udowodnić, że przebywający na statku ludzie znaleźli się tam w wyniku przestępstwa. Chociaż niewolnictwo zostało zdelegalizowane i zabronione prawem, handlarze niewolnikami nadal uprawiali ten nielegalny proceder. Murzyni pochodzili z Sierra Leone tam zostali napadnięci i uwięzieni. Według prawa amerykańskiego mieli prawo do buntu na pokładzie statku w celu uwolnienia się z niewoli. W świetle ówczesnego prawa USA – nie byli czyjąkolwiek własnością i nie mieli do nich praw ani marynarze, ani królowa hiszpańska, ani rząd USA. Sprawa trafia ostatecznie do Sądu Najwyższego USA, który prawie jednogłośnie nakazuje uwolnienie ich i umożliwienie powrotu do Afryki.

Zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia do filmu realizowane były na terenie Portoryka oraz amerykańskich stanów Kalifornia, Connecticut, Rhode Island i Massachusetts[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Amistad (1997) Filming Locations. IMDb. [dostęp 2015-07-14]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]