Przejdź do zawartości

Fabelmanowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fabelmanowie
The Fabelmans
Gatunek

dramat

Rok produkcji

2022

Data premiery

10 września 2022

Kraj produkcji

USA

Język

angielski

Czas trwania

151 minut

Reżyseria

Steven Spielberg

Scenariusz

Steven Spielberg
Tony Kushner

Główne role

Michelle Williams
Paul Dano
Seth Rogen
Gabriel LaBelle
Judd Hirsch

Muzyka

John Williams

Zdjęcia

Janusz Kamiński

Montaż

Michael Kahn
Sarah Broshar

Produkcja

Kristie Macosko Krieger
Steven Spielberg
Tony Kushner

Wytwórnia

Amblin Entertainment
Reliance Entertainment

Dystrybucja

Universal Pictures

Strona internetowa

Fabelmanowie (ang. The Fabelmans) – amerykański dramat filmowy z 2022 roku w reżyserii Stevena Spielberga.

Film na poły autobiograficzny, luźno inspirowany dzieciństwem Spielberga, opowiedziany został poprzez historię fikcyjnego Sammy'ego Fabelmana, młodego aspirującego filmowca.

Premiera odbyła się 10 września 2022 roku podczas MFF w Toronto, gdzie obraz zdobył Nagrodę Publiczności[1].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

W 1999 roku Steven Spielberg oznajmił, że myśli o wyreżyserowaniu filmu o swoim dzieciństwie. Projekt zatytułowano I'll Be Home, a scenariusz napisała jego siostra Anne Spielberg. Reżyser obawiał się jednak reakcji swoich rodziców, na jego krytyczny punkt widzenia w jaki zamierzał przedstawić swoje dzieciństwo. Bał się, że uznają to za zniewagę[2].

Projekt ostatecznie nie doszedł do skutku. Dwie dekady później reżyser zdecydował, że zrealizuje film z fikcyjną historią, ale wplecie w nią osobiste wątki. W 2019 roku podczas prac nad West Side Story pojawił się zarys fabuły, a rok później rozpoczęły się prace nad scenariuszem[3].

W marcu 2021 roku ogłoszono, że film wyreżyseruje Spielberg[4]. Operator Janusz Kamiński powiedział, że film będzie kroniką życia Spielberga w wieku od siedmiu do osiemnastu lat i skupi się na jego rodzinie, a przede wszystkim pasji do kręcenia filmów. Dodał też, że będzie to piękny i osobisty film wiele mówiący o życiu Stevena i o tym, kim jest jako filmowiec[5].

Główne zdjęcia rozpoczęły się w lipcu 2021 roku[6]. Aktorzy uzyskali dostęp do domowych filmów, zdjęć i wspomnień rodziny Spielbergów, aby dowiedzieć się, jacy byli i jak przedstawić na ekranie ich fabularyzowane wersje (rodzinę Fabelmanów)[3].

W przypadku scen, w których Sammy kręci filmy 8 mm, Spielberg postanowił, że wspólnie z operatorem Januszem Kamińskim jak najdokładniej odtworzy te, które on sam nakręcił w dzieciństwie[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]